2016 Minn. Girls' State Tournament Glance

Getty Images

The Associated Press

GIRLS BASKETBALL
Class 4A
Tuesday, March 15
At Target Center
Quarterfinal

Hopkins 81, Park Center 69

Eastview 52, Lakeville North 35

White Bear Lake 72, St. Michael-Albertville 69

Minnetonka 71, Anoka 41

Thursday, March 17
At Williams Arena, Univ. of Minn.
Semifinal

Hopkins vs. Eastview, 6 p.m.

White Bear Lake vs. Minnetonka, 8 p.m.

Saturday, March 19
At Concordia Univ.
Third Place

Semifinal losers, 4 p.m.

At Williams Arena, Univ. of Minn.
Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Class 3A
At Target Center
Tuesday, March 15
Quarterfinal

Thief River Falls 61, Hutchinson 59

Holy Angels 69, Marshall 47

Wednesday, March 16
At Mariucci Arena, Univ. of Minn.

Winona 76, Grand Rapids 56

Becker 62, St. Paul Como Park 57

Thursday, March 17
At Williams Arena, Univ. of Minn
Semifinal

Thief River Falls vs. Holy Angels, noon

Winona vs. Becker, 2 p.m.

Saturday, March 19
At Concordia Univ.
Third Place

Semifinal losers, 2 p.m.

At Williams Arena, Univ. of Minn.
Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Class 2A
At Mariucci Arena, Univ. of Minn.
Wednesday, March 16
Quarterfinal

Plainview-Elgin-Millville 59, Holy Family Catholic 38

Roseau 78, Pequot Lakes 65

Sauk Centre 70, Norwood-Young America 51

New London-Spicer 58, Minnehaha Academy 44

Friday, March 18
At Williams Arena, Univ. of Minn
Semifinal

Plainview-Elgin-Millville vs. Roseau, 6 p.m.

Sauk Centre vs. New London-Spicer, 8 p.m.

Saturday, March 19
At Concordia Univ.
Third Place

Semifinal losers, noon

At Williams Arena, Univ. of Minn
Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Class 1A
At Mariucci Arena, Univ. of Minn.
Thursday, March 17
Quarterfinal

Sacred Heart (28-1) vs. Goodhue (27-4), 11 a.m.

Wheaton (28-2) vs. Cromwell (27-3), 1 p.m.

Sleepy Eye (28-2) vs. Mountain Iron-Buhl (28-2), 3 p.m.

Southwest Minnesota Christian (27-1) vs. Maranatha Christian Academy (24-6), 5 p.m.

Friday, March 18
At Williams Arena, Univ. of Minn
Semifinal

Quarterfinal winners, noon

Quarterfinal winners, 2 p.m.

Saturday, March 19
At Concordia Univ.
Third Place

Semifinal losers, 10 a.m.

At Williams Arena, Univ. of Minn
Championship

Semifinal winners, noon