Tuesday's high school basketball results from Tuesday night as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

4A Section 3

Quarterfinal

Apple Valley 92, Henry Sibley 42

Burnsville 88, Eagan 68

Eastview 89, Park (Cottage Grove) 63

Rosemount 70, Hastings 40

4A Section 8
Quarterfinal

Elk River 66, St. Michael-Albertville 62

Maple Grove 91, Moorhead 48

Rogers 79, Brainerd 67

St. Cloud Tech 65, Buffalo 56

3A Section 2
Quarterfinal

Faribault 67, Mankato West 57

Mankato East 81, Worthington 53

Marshall 68, Hutchinson 22

Waseca 86, New Ulm 47

3A Section 3
Quarterfinal

Richfield 78, St. Paul Harding 61

Simley 75, Bloomington Kennedy 42

St. Paul Highland Park 74, Holy Angels 71

St. Thomas Academy 89, South St. Paul 46

3A Section 5
Quarterfinal

Big Lake 89, Dassel-Cokato 71

Monticello 57, Willmar 43

Rocori 62, St. Cloud Apollo 47

Zimmerman 74, Becker 52

3A Section 8
Quarterfinal

Alexandria 75, Thief River Falls 42

Bemidji 83, Sartell-St. Stephen 68

Detroit Lakes 72, Sauk Rapids-Rice 71

Fergus Falls 88, Little Falls 47

2A Section 1
Quarterfinal

Caledonia 83, Lewiston-Altura 56

Pine Island 49, Rochester Lourdes 38

2A Section 5
Play In

Paynesville 67, Heritage Christian Academy 63

1A Section 1 West
Semifinal

Bethlehem Academy 67, Southland 60

Goodhue 59, Randolph 43

GIRLS BASKETBALL
2A Section 2
Semifinal

New Richland-H-E-G 59, Blue Earth Area 39

Norwood-Young America 62, Glencoe-Silver Lake 53

2A Section 4
Semifinal

Minnehaha Academy 58, St. Agnes 40

St. Croix Lutheran 51, Concordia Academy 46

2A Section 5
Semifinal

Holy Family Catholic 53, Eden Valley-Watkins 46

Watertown-Mayer 85, Litchfield 59

2A Section 6
Semifinal

Rush City 36, St. Cloud Cathedral 30

Sauk Centre 57, Albany 47

2A Section 7
Semifinal

Crosby-Ironton 48, Proctor 46

Esko 73, International Falls 47

2A Section 8
Semifinal

Roseau 76, Dilworth-Glyndon-Felton 64

Staples-Motley 45, Barnesville 43

1A Section 2
Semifinal

Cedar Mountain/Comfrey 76, Sleepy Eye 41

GHEC/Truman/Martin Luther 57, Springfield 48

1A Section 4
Semifinal

Lester Prairie/Holy Trinity 67, Minneapolis North 47

Maranatha Christian 70, Heritage Christian Academy 62

1A Section 5
Semifinal

Belgrade-Brooten-Elrosa 49, Kimball 43

Cromwell 78, Menahga 40

1A Section 6
Semifinal

Ada-Borup 48, New York Mills 40

Wheaton/Herman-Norcross 46, Parkers Prairie 28

1A Section 7
Semifinal

Bigfork 58, Floodwood 47

Mountain Iron-Buhl 91, Cook County 37

1A Section 8
Semifinals

Red Lake 86, Clearbrook-Gonvick 54

Sacred Heart 66, Northern Freeze 47