Friday's high school basketballl results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Alexandria 77, Detroit Lakes 57

Annandale 65, Breck 47

Apple Valley 97, Burnsville 57

Bagley 64, Wadena-Deer Creek 55

Battle Lake 68, Bertha-Hewitt 51

Benilde-St. Margaret's 57, Richfield 50

Blaine 65, Spring Lake Park 45

Blake 53, Concordia Academy 45

Bloomington Jefferson 78, Bloomington Kennedy 48

Brainerd 75, Sauk Rapids-Rice 56

Breckenridge 83, Waubun 53

Cass Lake-Bena 68, Walker-Hackensack-Akeley 63

Champlin Park 85, Robbinsdale Armstrong 75

Chanhassen 81, St. Louis Park 71

Chaska 79, Robbinsdale Cooper 49

Chisago Lakes 74, North Branch 40

Cretin-Derham Hall 90, Park (Cottage Grove) 64

Cromwell 66, Nashwauk-Keewatin 51

Delano 86, Hutchinson 48

DeLaSalle 62, Eden Prairie 57

Eagan 62, Rosemount 57, OT

Eden Valley-Watkins 71, Belgrade-Brooten-Elrosa 59

Elk River 65, Irondale 42

Ely 81, Northeast Range 47

Floodwood 70, Hill City 58

Foley 56, Mora 35

Glencoe-Silver Lake 56, Dassel-Cokato 51

Hancock 59, Brandon-Evansville 31

Hastings 62, Henry Sibley 48

Hibbing 73, Hermantown 68

Hillcrest Lutheran 77, Clinton-Graceville-Beardsley 61

Holdingford 79, Pierz 56

Hopkins 72, Minnetonka 67

Howard Lake-Waverly-Winsted 56, Paynesville 44

Kimball 44, Maple Lake 43

Lakeville North 78, Shakopee 41

Lakeville South 60, Farmington 52

Litchfield 62, Rockford 45

Long Prairie-Grey Eagle 56, St. John's Prep 48

Mahtomedi 67, North St. Paul 56

Maple Grove 66, Andover 41

McGregor 72, Lakeview Christian Academy 55

Melrose 68, Osakis 50

Milaca 79, Albany 76

Mounds View 68, Roseville 61

Nevis 90, Fond du Lac Ojibwe 50

Norman County East/Ulen-Hitterdal 67, Hawley 64

North Woods 71, Deer River 67

Northfield 82, Albert Lea 42

Orono 61, New Prague 58

Osseo 73, Centennial 67

Owatonna 70, Mankato West 65

Parkers Prairie 66, West Central 61

Perham 57, Pequot Lakes 53

Prior Lake 75, Eastview 68

Providence Academy 67, Spectrum 63

Rochester John Marshall 80, Austin 67

Rochester Mayo 56, Faribault 51

Rogers 65, Buffalo 55

Roseau 61, Badger-Greenbush-Middle River 51

Sartell-St. Stephen 76, Willmar 70

Simley 84, Minneapolis Edison 52

Southwest Christian (Chaska) 78, Christ's Household of Faith 75

St. Cloud Cathedral 75, Becker 63

St. Croix Lutheran 84, Braham 48

St. Croix Prep 74, Mounds Park Academy 51

St. Thomas Academy 81, South St. Paul 52

Staples-Motley 67, Barnesville 54

Stewartville 61, Kasson-Mantorville 54

Swanville 58, Royalton 56

Thief River Falls 56, Warroad 45

Totino-Grace 92, Anoka 79

Verndale 68, Pine River-Backus 40

Waconia 66, Holy Family Catholic 41

Watertown-Mayer 83, Mound Westonka 54

Wayzata 68, Edina 67

White Bear Lake 71, Stillwater 56

Winona 55, Red Wing 43

Woodbury 83, Forest Lake 77

GIRLS BASKETBALL
2A Section 2
Quarterfinal

Blue Earth Area 61, Maple River 55

Glencoe-Silver Lake 76, St. Peter 53

New Richland-H-E-G 49, Waterville-Elysian-Morristown 34

Norwood-Young America 68, G-F-W 64, OT

1A Section 2
Quarterfinal

Cedar Mountain/Comfrey 76, Minnesota Valley Lutheran 41

GHEC/Truman/Martin Luther 67, St. Clair 54

Sleepy Eye 69, BOLD 55

Springfield 71, Mankato Loyola 57

1A Section 3
Semifinal

Lac qui Parle Valley 52, Canby 44

Southwest Minnesota Christian 97, Red Rock Central 67