Tuesday's high school basketball results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Andover 65, Spring Lake Park 50

Annandale 70, Dassel-Cokato 25

Apple Valley 82, Eagan 64

Bagley 62, East Grand Forks 47

Barnum 68, Braham 56

Becker 74, Mora 38

Bemidji 78, Brainerd 68

Bertha-Hewitt 47, Brandon-Evansville 41

Bethany Academy 81, Learning for Leadership Charter 69

Bloomington Jefferson 71, Richfield 35

Breck 81, Holy Angels 79, 3OT

Browerville/Eagle Valley 84, Sebeka 60

Cambridge-Isanti 70, North Branch 41

Centennial 56, Irondale 54

Champlin Park 93, Totino-Grace 73

Chanhassen 82, Benilde-St. Margaret's 71

Chaska 82, Bloomington Kennedy 44

Cherry 73, Northeast Range 64, OT

Chisago Lakes 71, St. Francis 52

Clearbrook-Gonvick 98, Mahnomen 86

Community of Peace 86, Mounds Park Academy 84

Concordia Academy 72, St. Croix Prep 69

Cretin-Derham Hall 86, Roseville 71

Crookston 53, Barnesville 44

Crosby-Ironton 58, Esko 55, OT

Deer River 78, Bigfork 66

Detroit Lakes 80, Staples-Motley 66

Duluth East 58, Cloquet 54, OT

East Ridge 76, Stillwater 58

Eastview 65, Rosemount 60

Eden Prairie 68, Woodbury 57

Eden Valley-Watkins 85, Pierz 44

Edina 88, Minneapolis Southwest 75

Foley 53, Little Falls 46

Fond du Lac Ojibwe 74, Nashwauk-Keewatin 60

Forest Lake 62, Mounds View 60

Goodridge/Grygla-Gatzke 70, Badger-Greenbush-Middle River 55

Greenway 70, Mesabi East 64

Hawley 83, Pelican Rapids 78

Henning 57, Ashby 53

Holdingford 62, Belgrade-Brooten-Elrosa 36

Hopkins 95, Minneapolis North 92

Jackson County Central 72, Fairmont 57

Janesville-Waldorf-Pemberton 59, Belle Plaine 54

Lakeview Christian Academy 54, Silver Bay 42

Lakeville North 78, Burnsville 57

Lakeville South 71, Shakopee 70

Litchfield 64, Mound Westonka 42

Mahtomedi 93, South St. Paul 32

Mankato East 60, Owatonna 43

Maple Lake 72, Paynesville 59

McGregor 74, Hill City 54

Melrose 91, Atwater-Cosmos-Grove City 65

Minneapolis Roosevelt 80, Heritage Christian Academy 56

Moose Lake/Willow River 50, East Central 44

Mountain Iron-Buhl 78, Floodwood 36

Nevis 56, Menahga 34

New Life Academy 79, Providence Academy 51

New Prague 60, Holy Family Catholic 39

Norman County East/Ulen-Hitterdal 92, Frazee 56

North St. Paul 46, Simley 43

Northfield 72, Red Wing 54

Orono 66, Hutchinson 39

Ortonville 77, Clinton-Graceville-Beardsley 66

Osakis 66, Upsala 47

Osseo 76, Blaine 51

PACT Charter 81, St. John's Prep 63

Park Center 84, Anoka 54

Park Christian (Moorhead) 63, West Central 49

Perham 48, Dilworth-Glyndon-Felton 36

Prior Lake 53, Farmington 43

Robbinsdale Armstrong 78, Coon Rapids 68

Rochester John Marshall 93, Rochester Century 52

Rochester Mayo 59, Winona 57

Rogers 59, Monticello 46

Roseau 81, Lake of the Woods 44

Rothsay 54, Norman County West 40

Royalton 73, Isle 27

St. Cloud Cathedral 74, Milaca 59

St. Louis Park 61, Robbinsdale Cooper 58

St. Paul Central 91, St. Paul Humboldt 69

St. Paul Highland Park 76, St. Paul Como Park 73

St. Paul Washington 89, St. Paul Harding 63

St. Thomas Academy 76, Hastings 51

Tartan 79, Henry Sibley 42

Verndale 59, Walker-Hackensack-Akeley 41

Virginia 58, Duluth Denfeld 52

Waseca 80, Kasson-Mantorville 59

Watertown-Mayer 64, Rockford 55

Wayzata 65, Minnetonka 58

White Bear Lake 51, Park (Cottage Grove) 50

Zimmerman 61, Albany 43

1A Section 1 East
Play In

Fillmore Central 76, Hope Lutheran 40

Houston 57, Mabel-Canton 56

1A Section 1 West
Play-In

Glenville-Emmons 68, LeRoy-Ostrander 65

Lyle/Austin Pacelli 77, Christian Life 33

GIRLS BASKETBALL
4A Section 8
Quarterfinal

Elk River 74, St. Cloud Tech 29

Maple Grove 64, Buffalo 48

Moorhead 52, Rogers 35

St. Michael-Albertville 69, Brainerd 62

3A Section 2
Quarterfinal

Faribault 37, Marshall 28

Mankato West 59, Jordan 55

New Ulm 74, Worthington 34

Waseca 55, Mankato East 41

3A Section 5
Quarterfinal

Becker 69, Monticello 57

Big Lake 59, St. Cloud Apollo 44

Willmar 69, Rocori 33

3A Section 6
Play In

Benilde-St. Margaret's 54, Delano 38

Hutchinson 69, Dassel-Cokato 55

Orono 61, Blake 36

Waconia 63, Mound Westonka 60

3A Section 7
Quarterfinal

Cloquet 63, Princeton 61

Hermantown 52, North Branch 36

Hibbing 63, Chisago Lakes 51

3A Section 8
Quarterfinal

Alexandria 62, Little Falls 33

Bemidji 71, Thief River Falls 54

Detroit Lakes 57, Fergus Falls 52

Sartell-St. Stephen 47, Sauk Rapids-Rice 39

2A Section 1
Quarterfinal

Kenyon-Wanamingo 55, Pine Island 40

Winona Cotter 54, Plainview-Elgin-Millville 52

2A Section 2
First Round

Blue Earth Area 62, Lake Crystal-Wellcome Memorial 42

G-F-W 63, Tri-City United 60

Glencoe-Silver Lake 68, Sibley East 35

Maple River 60, Medford 45

New Richland-H-E-G 53, St. James Area 23

Norwood-Young America 72, LeSueur-Henderson 21

St. Peter 67, Belle Plaine 55

Waterville-Elysian-Morristown 67, Fairmont 59

2A Section 3
Quarterfinal

Minneota 50, Pipestone 47

Morris Area/Chokia-Alberta 57, Minnewaska 54

New London-Spicer 62, Lakeview 43

Tracy-Milroy-Balaton 55, Martin County West 49

2A Section 6
Play In

Paynesville 55, St. John's Prep 36

Quarterfinal

Benilde-St. Margaret's 54, Delano 38

2A Section 7
First Round

Aitkin 40, Pillager 27

Duluth Marshall 59, Greenway 28

Esko 66, Hinckley-Finlayson 7

International Falls 78, Mesabi East 55

Pequot Lakes 76, Moose Lake/Willow River 40

Proctor 50, Eveleth-Gilbert 35

Two Harbors 36, Virginia 33

1A Section 1 West
Semifinal

Goodhue 82, Bethlehem Academy 36

Lyle/Austin Pacelli 57, Grand Meadow 22

1A Section 2
First Round

BOLD 78, Sleepy Eye St. Mary's 69

Cedar Mountain/Comfrey 73, Cleveland 32

GHEC/Truman/Martin Luther 67, Mountain Lake Area 42

Mankato Loyola 75, Janesville-Waldorf-Pemberton 28

Minnesota Valley Lutheran 68, Nicollet 52

Sleepy Eye 70, New Ulm Cathedral 36

Springfield 58, United South Central 43

St. Clair 61, Alden-Conger 43

1A Section 3
Quarterfinal

Canby 70, Central Minnesota Christian 33

Lac qui Parle Valley 64, Wabasso 51

Red Rock Central 68, Adrian 62

Southwest Minnesota Christian 74, Hills-Beaver Creek 50

1A Section 8
Play In

Blackduck 70, Mahnomen 23

Climax/Fisher 63, Red Lake County 48

Warren-Alvarado-Oslo 50, Goodridge/Grygla-Gatzke 29