Tuesday's Scores as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Alexandria 69, Fergus Falls 66

Andover 65, Cambridge-Isanti 61

Anoka 64, St. Michael-Albertville 62

Atwater-Cosmos-Grove City 87, Lester Prairie/Holy Trinity 56

Austin 70, Rochester Century 32

Barnesville 63, Frazee 40

Becker 77, Dassel-Cokato 64

Belle Plaine 80, Lake Crystal-Wellcome Memorial 72

Bethlehem Academy 55, Cannon Falls 44

Bigfork 70, Cromwell 61

Blackduck 50, Bagley 40

Blaine 56, Big Lake 55

Bloomington Kennedy 71, Mound Westonka 58

Blue Earth Area 59, St. Peter 52

Brandon-Evansville 67, Henning 37

Browerville/Eagle Valley 66, Verndale 54

Calvin Christian 58, Groves Academy 36

Carlton 50, North Branch 47

Centennial 73, White Bear Lake 67

Central Minnesota Christian 70, Minneota 50

Christ's Household of Faith 85, St. Paul Humboldt 73

Clinton-Graceville-Beardsley 58, Waubay/Summit, S.D. 52

Columbia Heights 85, Richfield 67

Concordia Academy 52, PACT/Spectrum 36

Cretin-Derham Hall 76, Mounds View 73

Crosby-Ironton 72, Pequot Lakes 50

Delano 76, Benilde-St. Margaret's 68

Dell Rapids, S.D. 72, Pipestone 46

Dilworth-Glyndon-Felton 86, Park Christian (Moorhead) 71

Duluth East 73, Hermantown 55

East Ridge 76, Forest Lake 57

Eden Prairie 103, Chanhassen 76

Eden Valley-Watkins 69, Kimball 63

Ely 74, Northeast Range 28

Eveleth-Gilbert 64, Duluth Marshall 45

Fairmont 64, St. James Area 51

Faribault 49, Mankato East 48

Floodwood 68, Northland 67

Glencoe-Silver Lake 69, Jordan 62

Greenway 95, International Falls 63

Hayfield 64, Dover-Eyota 44

Hinckley-Finlayson 68, Barnum 53

Holdingford 67, Paynesville 48

Hope Academy 93, Community of Peace 78

Hopkins 85, Waconia 64

Howard Lake-Waverly-Winsted 54, Pierz 47

Jackson County Central 79, Worthington 62

Lakeview 63, Lac qui Parle Valley 58

Lanesboro 68, Hope Lutheran 57

Lyle/Austin Pacelli 82, Christian Life 32

MACCRAY 78, Canby 59

Mahtomedi 77, Simley 60

Mankato Loyola 66, New Ulm Cathedral 63

Maple Lake 58, Belgrade-Brooten-Elrosa 54

Maranatha Christian 51, Blake 50

Marshall 73, Luverne 35

McGregor 86, Ogilvie 43

Mesabi East 69, Chisholm 66

Milaca 78, Pine City 59

Minneapolis Henry 87, Minneapolis Edison 45

Minneapolis North 90, Minneapolis Washburn 72

Minneapolis Roosevelt 89, FAIR School 30

Minnehaha Academy 59, New Life Academy 54

Minnetonka 74, Prior Lake 68

Minnewaska 71, Osakis 70

Moose Lake/Willow River 71, Braham 66

Mountain Lake Area 63, Windom 61

Nashwauk-Keewatin 68, Littlefork-Big Falls 40

New Prague 67, Farmington 43

New Richland-H-E-G 82, Kenyon-Wanamingo 32

North St. Paul 72, Henry Sibley 59

North Woods 82, South Ridge 31

Northfield 71, Rochester Mayo 45

Norwood-Young America 84, Legacy Christian 46

Orono 88, Chisago Lakes 71

Park Center 91, Brooklyn Center 74

Pelican Rapids 55, Ashby 46

Proctor 49, Cloquet 45

Red Rock Central 66, Sleepy Eye St. Mary's 32

Red Wing 58, Albert Lea 43

Renville County West 67, Yellow Medicine East 56

Robbinsdale Armstrong 66, St. Louis Park 64

Rochester John Marshall 85, Owatonna 68

Rushford-Peterson 52, Kingsland 31

Sartell-St. Stephen 55, Albany 49

Sauk Rapids-Rice 68, Princeton 66

Southwest Christian (Chaska) 60, Litchfield 58

Springfield 76, G-F-W 37

St. Charles 68, Lewiston-Altura 57

St. Clair 77, Sleepy Eye 57

St. Cloud Apollo 53, Buffalo 51

St. Cloud Tech 55, Rogers 54

St. Croix Lutheran 71, St. Paul Academy 68

St. Francis 45, Irondale 44

St. Thomas Academy 96, Hill-Murray 64

Stillwater 78, Park (Cottage Grove) 76

Tartan 88, South St. Paul 49

Tracy-Milroy-Balaton 55, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 52

Triton 68, Janesville-Waldorf-Pemberton 62

United South Central 60, Madelia 27

Upsala 71, Onamia 49

Wabasha-Kellogg 68, Fillmore Central 47

Wadena-Deer Creek 59, Royalton 55

Waseca 81, New Ulm 27

Watertown-Mayer 72, Providence Academy 49

Wayzata 66, Bloomington Jefferson 53

West Central 62, Underwood 53

West Fargo, N.D. 80, Moorhead 58

West Lutheran 58, Mounds Park Academy 54

Winona Cotter 59, Chatfield 56

Woodbury 70, Roseville 60

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Walker-Hackensack-Akeley vs. Clearbrook-Gonvick, ppd.

Norman County East/Ulen-Hitterdal vs. Hillcrest Lutheran, ppd.

Houston vs. Randolph, ccd.

Spring Grove vs. Byron, ppd.< to Jan 5.

Southland vs. Caledonia, ppd.

Ada-Borup vs. Hillsboro/Central Valley, N.D., ppd.

Climax/Fisher vs. Fertile-Beltrami, ppd.

East Grand Forks vs. Red Lake County, ppd.< to Jan 5.

Cass Lake-Bena vs. Fosston, ppd.

Stephen-Argyle vs. Warren-Alvarado-Oslo, ppd.< to Jan 9.

Bemidji vs. Thief River Falls, ppd.

Northern Freeze vs. Badger-Greenbush-Middle River, ppd.< to Jan 5.

Kittson County Central vs. Goodridge/Grygla-Gatzke, ppd.

Wrenshall vs. East Central, ccd.

GIRLS BASKETBALL

Adrian 81, Fulda 73

Alden-Conger 66, Immanuel Lutheran 29

Austin 46, Rochester Century 38

Barnesville 67, Frazee 47

Belgrade-Brooten-Elrosa 72, Paynesville 40

Bethlehem Academy 70, Belle Plaine 60

Bigfork 85, Kelliher/Northome 33

Blake 65, North St. Paul 50

Brainerd 83, Grand Rapids 77

Breckenridge 44, Sisseton, S.D. 40

Calvin Christian 53, Academy for Science and Agriculture 12

Canby 69, MACCRAY 28

Chesterton Academy 50, Cristo Rey Jesuit 46

Christ's Household of Faith 87, Minnesota Transitions 10

Cleveland 55, Medford 46

Cloquet 60, Proctor 52

Cretin-Derham Hall 76, Mounds View 52

Crosby-Ironton 52, Aitkin 45

Dawson-Boyd 73, Russell-Tyler-Ruthton 64

Deer River 69, Hill City 21

East Ridge 57, Forest Lake 48

Edgerton 68, Heron Lake-Okabena 54

Edina 44, Shakopee 38

Esko 77, Virginia 32

Fairmont 65, St. James Area 23

Faribault 53, Mankato East 36

Fergus Falls 50, Staples-Motley 45

Fillmore Central 66, Wabasha-Kellogg 33

Glencoe-Silver Lake 74, Jordan 60

Grand Meadow 61, Schaeffer Academy 34

Hancock 54, Clinton-Graceville-Beardsley 40

Hastings 58, Simley 52

Hayfield 72, Dover-Eyota 46

Henning 57, Wadena-Deer Creek 47

Hermantown 62, Duluth East 32

Hill-Murray 53, Martin County West 37

Hills-Beaver Creek 70, Ellsworth 36

Hutchinson 75, Willmar 45

Kasson-Mantorville 60, New Prague 45

Kimball 49, Pierz 32

Kingsland 44, Rushford-Peterson 34

Lac qui Parle Valley 81, Lakeview 77

Lake Park-Audubon 50, Ashby 38

Lanesboro 38, Hope Lutheran 32

Lyle/Austin Pacelli 90, LeRoy-Ostrander 39

Mankato Loyola 73, New Ulm Cathedral 28

Maple Lake 55, Holdingford 47

Marshall 57, Luverne 33

Menahga 78, Swanville 64

Minneapolis Edison 73, Minneapolis Henry 27

Minneapolis North 69, Minneapolis Washburn 38

Minneapolis Roosevelt 82, FAIR School 31

Minneapolis South 77, Lakeville South 64

Minnehaha Academy 74, New Life Academy 28

Minneota 70, Central Minnesota Christian 43

Minnetonka 61, Chaska 39

Minnewaska 66, Atwater-Cosmos-Grove City 48

Morris Area/Chokio-Alberta 65, Montevideo 61, OT

Mountain Lake Area 50, Windom 30

New London-Spicer 69, Redwood Valley 28

New Richland-H-E-G 79, Kenyon-Wanamingo 50

New York Mills 63, Pillager 45

North Branch 57, Cambridge-Isanti 41

Norwood-Young America 54, Holy Family Catholic 41

Ortonville 65, West Central 44

Osakis 65, Brandon-Evansville 36

Owatonna 70, Rochester John Marshall 56

Park (Cottage Grove) 57, Stillwater 41

Pequot Lakes 57, Perham 22

Pine City 68, Milaca 61

Pine Island 76, Legacy Christian 40

Pipestone 50, Madison, S.D. 40

Providence Academy 62, DeLaSalle 55

Randolph 58, Glenville-Emmons 27

Red Rock Central 48, Murray County Central 27

Red Wing 65, Albert Lea 27

Robbinsdale Cooper 79, St. Anthony 60

Rochester Mayo 47, Northfield 41

Rogers 74, Monticello 60

Rush City 42, Grantsburg, Wis. 27

Sartell-St. Stephen 54, Albany 48

Sauk Centre 69, Benson 23

Sauk Rapids-Rice 61, Foley 47

Spectrum 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 34

St. Charles 77, Lewiston-Altura 41

St. Clair 65, Sleepy Eye 46

St. Cloud Cathedral 57, Royalton 20

St. Francis 73, Chisago Lakes 51

St. Michael-Albertville 73, Big Lake 33

St. Paul Como Park 71, Mahtomedi 67

St. Peter 52, Blue Earth Area 38

Tartan 55, South St. Paul 30

Totino-Grace 53, St. Paul Central 44

Tracy-Milroy-Balaton 73, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 51

Tri-City United 68, Janesville-Waldorf-Pemberton 17

Trinity 60, St. Paul Humboldt 58

United South Central 54, Madelia 20

Verndale 75, Browerville/Eagle Valley 48

Waseca 74, New Ulm 62

Watertown-Mayer 80, Heritage Christian Academy 55

West Lutheran 41, Breck 22

Wheaton/Herman-Norcross 60, Underwood 43

Winona 67, Byron 39

Winona Cotter 53, Chatfield 48

Zimmerman 86, Spring Lake Park 64

Zumbrota-Mazeppa 61, Lake City 53

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Walker-Hackensack-Akeley vs. Clearbrook-Gonvick, ppd.

Caledonia vs. Southland, ppd.

Houston vs. Stewartville, ppd.

Grafton/St. Thomas, N.D. vs. Sacred Heart, ppd.

Goodridge/Grygla-Gatzke vs. Red Lake County, ppd.

Norman County East/Ulen-Hitterdal vs. Rothsay, ppd.

Crookston vs. Pelican Rapids, ppd.

Ada-Borup vs. Hawley, ppd.< to Jan 30.

Cass Lake-Bena vs. Fosston, ppd.

Bemidji vs. Thief River Falls, ppd.

Kittson County Central vs. Red Lake Falls, ppd.

Roseau vs. Warroad, ppd.

<<