All the state high school basketball, hockey and wrestling finals as reported to the Associated Press.

Tuesday's Scores:

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 68, Norman County West 43

Albany 71, Zimmerman 53

Annandale 52, Rockford 47

Apple Valley 74, Rosemount 52

Austin 77, Winona 60

Barnesville 44, Pelican Rapids 36

Belle Plaine 55, Norwood-Young America 54

Benilde-St. Margaret's 87, Richfield 73

Bertha-Hewitt 51, Wadena-Deer Creek 49

Blackduck 76, Laporte 45

Blaine 70, Robbinsdale Armstrong 61

Bloomington Jefferson 51, Bloomington Kennedy 39

Braham 82, Rush City 43

Breckenridge 90, Hawley 56

Brooklyn Center 63, Holy Angels 58

Byron 57, Hayfield 43

Caledonia 89, Wabasha-Kellogg 75

Centennial 53, Spring Lake Park 49

Chaska 66, Robbinsdale Cooper 65

Cleveland 73, Mankato Loyola 62

Clinton-Graceville-Beardsley 80, Summit, S.D. 41

Crosby-Ironton 72, Park Rapids 34

Delano 91, Holy Family Catholic 51

DeLaSalle 81, Fridley 43

Detroit Lakes 80, Pequot Lakes 41

Eagan 58, Farmington 56

Eden Valley-Watkins 64, St. John's Prep 42

Fertile-Beltrami 65, Climax/Fisher 51

Forest Lake 70, Stillwater 68

Fosston 68, Mahnomen 27

Fulda 64, Westbrook-Walnut Grove 59

G-F-W 60, Sleepy Eye St. Mary's 35

Glencoe-Silver Lake 59, Mound Westonka 57

Goodhue 59, Stewartville 48, OT

Grand Rapids 74, Virginia 31

Hastings 56, Hill-Murray 55

Hills-Beaver Creek 67, Ellsworth 53

Hinckley-Finlayson 90, Onamia 36

Holdingford 53, Long Prairie-Grey Eagle 40

International Falls 75, Eveleth-Gilbert 57

Kimball 73, Browerville/Eagle Valley 54

Kingsland 44, Winona Cotter 41

Lake Park-Audubon 78, Waubun 52

Lakeville North 95, Prior Lake 48

Lakeville South 78, Burnsville 67

Littlefork-Big Falls 46, Northeast Range 37

Mahtomedi 78, Henry Sibley 60

Maple Grove 67, Anoka 40

Maple Lake 61, Howard Lake-Waverly-Winsted 51

Maple River 66, St. Peter 46

Marshall 55, Jackson County Central 50

Martin County West 63, Lake Crystal-Wellcome Memorial 51

Mayer Lutheran 79, Sibley East 70

Menahga 49, New York Mills 48

Minnesota Valley Lutheran 75, Springfield 64

Montevideo 66, Atwater-Cosmos-Grove City 43

Moose Lake/Willow River 68, Duluth Marshall 51

Mounds View 67, White Bear Lake 43

Nevis 78, Red Lake 66

New Life Academy 79, West Lutheran 48

New London-Spicer 45, Litchfield 43

New Richland-H-E-G 61, Blue Earth Area 44

North Branch 62, Minneapolis Edison 57

North St. Paul 90, South St. Paul 48

Northern Freeze 62, Stephen-Argyle 55

Ortonville 76, Ashby 57

Osseo 84, Elk River 66

Owatonna 66, Rochester Mayo 61

Pine Island 73, Cannon Falls 67

Randolph 82, Glenville-Emmons 56

Red Lake County 70, Badger-Greenbush-Middle River 52

Red Rock Central 59, Mountain Lake Area 56

Red Wing 71, Faribault 46

Rochester John Marshall 82, Rochester Century 30

Roseville 62, Park (Cottage Grove) 40

Sauk Centre 67, BOLD 35

Sauk Rapids-Rice 72, Fergus Falls 60

Schaeffer Academy 63, LeRoy-Ostrander 58

Shakopee 100, Eastview 78

South Ridge 71, Chisholm 61

Spring Grove 94, Mabel-Canton 28

St. Anthony 67, Concordia Academy 48

St. Charles 88, Fillmore Central 41

St. Cloud Cathedral 84, Mora 41

St. Croix Lutheran 54, St. Agnes 37

St. Louis Park 81, Chanhassen 65

St. Michael-Albertville 56, Sartell-St. Stephen 46

Superior, Wis. 54, Duluth East 48

Tartan 88, Simley 73

Totino-Grace 85, Coon Rapids 80

Triton 65, Kasson-Mantorville 56

Two Harbors 61, Cook County 54

Waconia 71, Orono 65

Warroad 59, Grygla-Gatzke 53

Woodbury 80, East Ridge 69

GIRLS BASKETBALL

Aitkin 70, Barnum 32

Albany 56, Sauk Rapids-Rice 45

Andover 81, Irondale 58

Benilde-St. Margaret's 58, Richfield 38

Blaine 59, Robbinsdale Armstrong 50

Brainerd 65, Bemidji 42

Byron 52, Hayfield 30

Canby 69, Fulda 58

Cedar Mountain/Comfrey 52, New Ulm Cathedral 34

Centennial 81, Spring Lake Park 42

Cherry 92, Ely 15

Christian Life 60, Nova Classical Academy 40

Cloquet 66, Hibbing 35

Columbia Heights 63, Visitation 39

Crookston 48, Badger-Greenbush-Middle River 43

Crosby-Ironton 55, Pillager 38

DeLaSalle 74, Fridley 56

Dilworth-Glyndon-Felton 63, Detroit Lakes 57

Eden Valley-Watkins 69, Belgrade-Brooten-Elrosa 60

Edgerton 43, Mountain Lake Area 40, OT

Elk River 59, Osseo 44

Floodwood 90, Silver Bay 14

Fosston 68, Mahnomen 27

G-F-W 68, Sleepy Eye St. Mary's 60

Goodhue 74, Stewartville 48

Hastings 61, Hill-Murray 50

Hawley 61, Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 51

International Falls 92, North Woods 38

Lac qui Parle Valley 66, Murray County Central 39

Lakeville North 61, Prior Lake 47

Lakeville South 72, Burnsville 67

Mankato Loyola 73, Janesville-Waldorf-Pemberton 34

Maple Grove 52, Anoka 42

Maranatha Christian 86, Lester Prairie/Holy Trinity 82

Menahga 56, New York Mills 45

Minneapolis Edison 68, St. Paul Highland Park 52

Minnewaska 54, Long Prairie-Grey Eagle 44

New Richland-H-E-G 53, Blue Earth Area 40

Norman County East/Ulen-Hitterdal 57, Park Christian (Moorhead) 37

Norwood-Young America 72, Belle Plaine 42

Onamia 38, Hinckley-Finlayson 37

Orono 80, Waconia 51

Owatonna 42, Rochester Mayo 34

Parkers Prairie 52, Upsala 47, 2OT

Plainview-Elgin-Millville 60, Rushford-Peterson 24

Robbinsdale Cooper 69, Chaska 67

Rochester John Marshall 56, Rochester Century 40

Roseau 65, Frazee 52

Rosemount 59, Apple Valley 47

Rush City 57, Braham 42

Sauk Centre 66, Osakis 52

Sebeka 79, Park Rapids 71

Shakopee 73, Eastview 65

Southwest Christian (Chaska) 77, Legacy Christian 44

Southwest Minnesota Christian 71, Heron Lake-Okabena 40

Springfield 43, Minnesota Valley Lutheran 27

St. Charles 53, Fillmore Central 15

St. Cloud Cathedral 68, Swanville 38

St. Croix Lutheran 54, St. Agnes 37

St. Michael-Albertville 61, Eden Prairie 43

Stillwater 62, Forest Lake 42

Thief River Falls 53, East Grand Forks 35

Tri-City United 73, St. Peter 38

Two Harbors 49, Cook County 46, OT

United South Central 53, St. Clair 46

Verndale 61, Henning 42

Warroad 60, Goodridge/Grygla-Gatzke 48

Waterville-Elysian-Morristown 62, Waseca 38

West Central 51, Underwood 41

West Lutheran 56, New Life Academy 44

Win-E-Mac 67, Clearbrook-Gonvick 48

Winona Cotter 52, Kingsland 46

Worthington 58, Adrian 47

Zumbrota-Mazeppa 68, Lake City 60

BOYS HOCKEY

AC Wings 4, St. Francis 3

Alexandria 4, River Lakes 2

Austin/Austin Pacelli 6, Winona Winhawks 0

Benilde-St. Margaret's 2, Farmington 1, OT

Blake 8, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 3

Brainerd/Pillager 3, Sartell-St. Stephen 2, OT

Breck 5, Chanhassen 2

Centennial 2, White Bear Lake 1

Chisago Lakes 8, Legacy Christian/PACT Charter 1

Delano Tigers 8, Mound Westonka/Watertown-Mayer 0

Detroit Lakes/Perham 6, Prairie Centre Area 0

Dodge County 3, Waseca Blue Jays 2

Duluth East 3, Prior Lake 1

Eden Prairie 2, St. Thomas Academy 2, OT

Fargo South, N.D. 9, Crookston Pirates 7

Grand Forks Red River, N.D. 7, Detroit Lakes 4

Grand Rapids 5, Duluth Marshall 4, OT

Greenway/Nashwauk-Keewatin 4, Virginia/Mountain Iron-Buhl 3, OT

Hermantown 9, Proctor 1

Hibbing/Chisholm 3, Duluth Denfeld 1

Hill-Murray 5, Blaine 2

Holy Angels 4, Totino-Grace 1

International Falls 9, Ely/Northeast Range 1

Lake of the Woods 2, Kittson County Central 0

Moorhead 6, Roseau 2

Moose Lake Area 4, Ashland, Wis. 2

Mounds View 2, Irondale/Saint Anthony 0

New Prague 6, Hutchinson 2

New Ulm Eagles 4, LSHSPTCUC Bulldogs 3

North Shore 3, Eveleth-Gilbert Area 2, OT

Northern Lakes 6, Prairie Centre Area 0

Northfield 8, Rochester Century 1

Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 4

Owatonna 7, Faribault/Bethlehem Academy 0

Park (Cottage Grove) 4, Tartan 3

Princeton 4, North St. Paul 1

Red Lake County Central/Red Lake Falls 6, Bagley/Fosston 0

Red Wing 4, Albert Lea 3

Redwood Valley 5, Marshall/Minneota/T-M-B 3

Rogers 4, Anoka 3

Rosemount 11, Shakopee 2

Spring Lake Park 5, Andover 2

St. Cloud Apollo 4, Sauk Rapids-Rice 0

St. Cloud Cathedral 4, Little Falls 3

St. Cloud Tech 3, Fergus Falls 2

St. Louis Park 4, Waconia 2

St. Paul Academy 7, Minnehaha United 1

St. Paul Highland Park 6, Becker/Big Lake 3

St. Paul Johnson 4, St. Paul Como Park 0

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 5, East Grand Forks 0

Wahpeton-Breckenridge, N.D. 5, Wadena-Deer Creek Wolverines 4, OT

Warroad 3, Park Rapids Area 0

Windom Area 5, Worthington/Fulda 0

GIRLS HOCKEY

Apple Valley 1, Shakopee 1, OT

Bemidji 4, East Grand Forks 2

Blaine 8, Champlin Park 1

Breck 4, St. Paul United 2

Buffalo Bison 7, Chisago Lakes 0

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 3, Bloomington Jefferson/Kennedy 1

Cretin-Derham Hall 4, Park (Cottage Grove) 1

Detroit Lakes/Perham 10, Morris Benson Area Storm 1

Dodge County 10, Simley 0

Eagan 6, Burnsville 1

Eastview 13, Rosemount 0

Edina 5, Hopkins 1

Elk River/Zimmerman 4, Andover 0

Farmington 3, Lakeville North 1

Forest Lake 3, East Ridge 2

Hayward/Spooner, Wis. 4, Duluth Northern Stars 1

Henry Sibley 2, St. Peter 0

Hill-Murray 4, Hastings 1

Holy Family Catholic/Waconia 4, Orono 1

Lakeville South 6, Prior Lake 2

Luverne Cardinals 5, Marshall Tigers 4

Maple Grove 12, North Metro 0

Minneapolis 4, St. Paul Blades 1

Minnetonka 4, Wayzata 0

Moose Lake Area 3, Eveleth-Gilbert Area 2

Mounds View 4, Irondale 0

New Prague 7, Hutchinson 0

New Ulm Eagles 7, Fairmont Area 1

Prairie Centre Area 2, Willmar 1

Princeton/Big Lake/Becker 5, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 0

Red Wing 4, Faribault/Bethlehem Academy 3, OT

River Lakes 4, Alexandria 2

Robbinsdale Armstrong/Cooper 3, Totino-Grace 2

Rochester John Marshall/Lourdes 4, Owatonna 2

Rochester Mayo 5, Onalaska, Wis. 2

Roseau 3, Moorhead 2, OT

Sartell/Sauk Rapids-Rice 5, Brainerd/Little Falls/Pillager 1

South St. Paul 2, Mahtomedi 0

St. Cloud Ice Breakers 7, Northern Lakes 0

St. Francis/North Branch 2, North Wright County 0

Stillwater 3, Roseville 1

Warroad 4, Grand Forks Knightriders, N.D. 0

Waseca Blue Jays 2, Albert Lea 1

White Bear Lake 6, Woodbury 0

Windom Area 8, Worthington/Fulda 1

Tuesday's Scores
The Associated Press

WRESTLING

Adrian Area 59, Canby 18

Alexandria 43, St. Cloud Apollo 22

Bertha-Hewitt/Verndale 60, Wadena-Deer Creek 18

Fairmont/Martin County West 35, Saint James Area 34

Fosston/Bagley 50, Roseau 17

Hillsboro, N.D. 54, Crookston 28

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 72, New London-Spicer 4

Northfield 51, Mankato East 27

Perham 58, Pequot Lakes/Pine River-Backus 15

WEM/JWP 37, St. Peter 34

Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular

Belgrade-Brooten-Elrosa 50, Osakis 21

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Eden Valley-Watkins 15

Osakis 40, Eden Valley-Watkins 36

Big Lake Triangular

Big Lake 39, Sauk Rapids-Rice 33

Little Falls 45, Big Lake 35

Little Falls 49, Sauk Rapids-Rice 25

Blooming Prairie Quadragular

GMLOKS 42, St. Ansgar, Iowa 33

GMLOKS 60, Blooming Prairie 22<

BOLD Triangular

Atwater-Cosmos-Grove City 45, BOLD 21

Atwater-Cosmos-Grove City 51, Trinity 24

Trinity 42, BOLD 36

Cloquet Triangular

Mora Triangular

Ortonville Quadrangular

Quad County 57, Ortonville 18

Quad County 65, Breckenridge 9

Ottertail Central Triangular

Thief River Falls Triangular

Park Rapids Area 37, Thief River Falls 31

Thief River Falls 65, East Grand Forks/Sacred Heart 3

Windom Triangular

Pipestone 52, Redwood Valley-River Valley 19

Pipestone 55, Windom/Mountain Lake 12

Redwood Valley-River Valley 47, Windom/Mountain Lake 18 <<