Saturday's high school hockey and basketball results as reported to the  Associated Press

 

BOYS HOCKEY

AC Wings 5, Osseo 4

Albert Lea 6, LSHSPTCUC Bulldogs 0

Bemidji 4, St. Cloud 2

Breck 3, Moorhead 3, OT (tie)

Buffalo 6, Chisago Lakes 1

Burnsville 5, Rosemount 1

Centennial 5, Elk River/Zimmerman 1

Chaska 5, Chanhassen 3

Cretin-Derham Hall 6, Forest Lake 1

Delano Tigers 4, Wayzata 3

Duluth Marshall 3, Holy Angels 0

East Grand Forks 2, Lake of the Woods 1

Eastview 5, Shakopee 0

Eden Prairie 3, Duluth East 2, OT

Edina 6, Blaine 1

Fairmont Area 5, Morris Benson Area Storm 1

Fergus Falls 2, St. Paul Johnson 1

Hastings 3, North St. Paul 2

Henry Sibley 5, Moose Lake Area 0

Hill-Murray 6, Tartan 1

Lakeville South 6, Apple Valley 0

Litchfield/Dassel-Cokato 4, Hutchinson 2

Luverne Cardinals 8, Willmar 2

Mahtomedi 2, St. Thomas Academy 1, OT

Mankato West 6, Winona Winhawks 2

Maple Grove 7, Anoka 1

Minnehaha United 4, South St. Paul 2

Minnetonka 6, Benilde-St. Margaret's 0

Mounds View 2, East Ridge 1

Northfield 5, Rochester Century 1

Park Rapids Area 6, Red Lake County Central/Red Lake Falls 4

Princeton 2, Eveleth-Gilbert Area 1

Prior Lake 3, Farmington 1

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 7, Simley 2

Rochester John Marshall 3, Rochester Mayo 1

Rogers 5, Cambridge-Isanti 2

Roseville 3, Woodbury 2

Sartell-St. Stephen 5, Little Falls 4, OT

Spring Lake Park 9, Irondale/Saint Anthony 2

St. Francis 4, North Branch 1

St. Louis Park 8, Bloomington Kennedy 3

St. Michael-Albertville 2, Roseau 1

St. Paul Highland Park 6, La Crescent 1

Totino-Grace 5, Coon Rapids 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 6, Kittson County Central 3

Warroad 4, Crookston Pirates 1

Waseca Blue Jays 11, Worthington/Fulda 3

White Bear Lake 2, Stillwater 1

GIRLS HOCKEY

Andover 1, Anoka 0

Austin/Austin Pacelli 6, Mankato West 2

Blaine 4, Centennial 0

Brainerd/Little Falls/Pillager 3, Minnetonka 2

Cretin-Derham Hall 2, White Bear Lake 1

East Ridge 4, Stillwater 1

Eastview 2, Shakopee 1

Eden Prairie 2, Wayzata 1

Edina 7, Hopkins/St. Louis Park 1

Elk River/Zimmerman 3, Champlin Park 2, OT

Fairmont Area 2, Morris Benson Area Storm 0

Fergus Falls 7, Detroit Lakes/Perham 2

Forest Lake 6, Grand Rapids/Greenway 0

Henry Sibley 5, St. Paul Blades 2

Hill-Murray 2, Maple Grove 1, OT

Holy Angels 2, Benilde-St. Margaret's 1

Hutchinson 6, Litchfield/Dassel-Cokato 3

International Falls 7, Crookston Pirates 2

Lakeville North 1, Eagan 0

Lakeville South 5, Apple Valley 2

Mankato East/Loyola 4, Robbinsdale Armstrong/Cooper 3

Mounds View 9, Woodbury 2

New Ulm Eagles 0, Orono 0, OT (tie)

Northern Lakes 4, Rosemount 1

Park Rapids Area 7, Eveleth-Gilbert Area 1

Prior Lake 4, Farmington 2

Rochester Mayo 6, Rochester John Marshall/Lourdes 5, OT

Roseau 4, Hibbing/Chisholm 1

Sartell-St. Stephen 2, Cloquet/Esko/Carlton 1, OT

South St. Paul 5, Minnehaha United 1

Spring Lake Park/Coon Rapids 4, North Metro 0

St. Paul United 3, Mahtomedi 1

Thief River Falls 7, Duluth Marshall 1

Waseca Blue Jays 10, Worthington/Fulda 0

Winona Winhawks 5, Red Wing 0

 

BOYS BASKETBALL

Alexandria 72, Willmar 53

Bemidji 61, Hibbing 52

Benilde-St. Margaret's 85, Minneapolis South 68

Blaine 64, Duluth East 50

Bloomington Kennedy 61, Norwood-Young America 58

Cedar Mountain/Comfrey 68, Mankato Loyola 30

Christ's Household of Faith 70, Minneapolis Edison 50

Cleveland 88, Mayer Lutheran 77

Ely 67, Cook County 35

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 88, Barnesville 64

Fosston 49, Norman County West 39

Grand Rapids 69, Brooklyn Center 64

Howard Lake-Waverly-Winsted 65, Dassel-Cokato 44

Jackson County Central 71, St. Clair 55

La Crosse Logan, Wis. 57, Rushford-Peterson 56, OT

Legacy Christian 48, Spectrum 45

LeRoy-Ostrander 60, Christian Life 29

Maple Grove 81, Hopkins 70

Marshall 70, Mankato East 53

Melrose 71, Braham 41

Minnetonka 57, Buffalo 46

Morris Area/Chokia-Alberta 68, Pelican Rapids 59

Mounds Park Academy 53, Duluth Marshall 47

Nevis 49, Pequot Lakes 47

Northland 68, Onamia 57

Onalaska, Wis. 77, Minnehaha Academy 65

Owatonna 59, Pleasant Valley, Iowa 57

Pine Island 77, Bethlehem Academy 52

Prior Lake 87, Delano 72

Proctor 72, International Falls 59

Red Lake 72, Hillcrest Lutheran 61

Richfield 72, Holy Angels 50

Ripon, Wis. 79, Spring Grove 50

Robbinsdale Armstrong 85, Totino-Grace 81

Rochester John Marshall 75, Austin 64

Rochester Lourdes 50, Chatfield 29

Rockford 62, Maple Lake 50

Rosemount 70, St. Paul Central 56

Southwest Christian (Chaska) 71, Cass Lake-Bena 64

St. Agnes 87, Heritage Christian Academy 31

St. Croix Prep 74, Hudson, Wis. 67

Superior, Wis. 65, Blake 61

Waconia 76, Columbia Heights 75

Wauwatosa West, Wis. 74, Caledonia 68

Windom 61, Vermillion, S.D. 29

Wisconsin Dells, Wis. 69, St. Charles 57

Woodbury 82, Milwaukee Riverside University, Wis. 65

Zimmerman 58, Princeton 56

GIRLS BASKETBALL

Austin 78, Rochester John Marshall 52

Bemidji 60, Little Falls 50

Blooming Prairie 55, Alden-Conger 46

Blue Earth Area 61, Medford 25

Brandon-Evansville 44, Hawley 34

Cook County 56, Ely 49

East Grand Forks 55, Virginia 18

Eden Valley-Watkins 67, Watertown-Mayer 62

Grand Rapids 67, Thief River Falls 34

Hibbing 58, Crookston 45

Hills-Beaver Creek 41, Garretson, S.D. 21

Holy Angels 63, Richfield 28

Holy Family Catholic 61, Maple River 36

Hopkins 80, Chanhassen 47

Houston 41, Carlton 38

International Falls 55, Two Harbors 51

Jordan 60, Blake 45

Lake Park-Audubon 47, Rothsay 30

Maple Lake 56, Rockford 44

Mayer Lutheran 75, Cleveland 36

Melrose 50, Pierz 39

Minneapolis South 61, St. Paul Central 50

Moorhead 63, Maple Grove 61

New Prague 52, Rochester Mayo 46

Osseo 65, Bloomington Kennedy 64

Park Center 58, Woodbury 53

Red Lake 66, Maranatha Christian 64, OT

Richland, N.D. 59, Clinton-Graceville-Beardsley 42

Robbinsdale Armstrong 64, Minneapolis Washburn 27

Roseau 94, Bagley 25

Roseville 52, Rogers 37

Schaeffer Academy 51, Glenville-Emmons 25

Southwest Minnesota Christian 78, Mountain Lake Area 33

Spectrum 46, Legacy Christian 35

Windom Area 25, Vermillion, S.D. 5

Zimmerman 72, Princeton 44

DSU Classic

Freeman Academy/Marion, S.D. 67, Westbrook-Walnut Grove 62

Red Rock Central 46, Elk Point-Jefferson, S.D. 41

Girls Basketball Showcase

Austin Pacelli 63, Sleepy Eye 37

Mountain Iron-Buhl 58, Kenyon-Wanamingo 51

New Richland-H-E-G 57, Byron 45

Norwood-Young America 61, Plainview-Elgin-Millville 58, OT

Orono 69, Kasson-Mantorville 56

Tracy-Milroy-Balaton 47, St. Croix Lutheran 37

Waseca 49, Hayfield 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Alexandria vs. Willmar, ppd.< to Jan 16.

LeRoy-Ostrander vs. Christian Life, ccd.

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.