Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 30, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (6) (6-0) 60 1
2. Lakeville North (6-0) 54 2
3. Rosemount (6-0) 46 4
4. Totino-Grace (5-1) 44 3
5. Burnsville (5-1) 31 5
6. East Ridge (5-1) 27 8
7. Maple Grove (4-2) 26 6
8. Wayzata (5-1) 21 9
9. Prior Lake (4-2) 10 7
10. Woodbury (5-1) 9 NR

Others receiving votes: Stillwater 1, Blaine 1.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (8) (6-0) 89 1
2. Spring Lake Park (1) (6-0) 82 2
3. Moorhead (6-0) 72 3
4. St. Michael-Albertville (5-1) 59 4
5. Monticello (6-0) 47 7
6. St. Thomas Academy (5-1) 37 6
7. Rogers (5-1) 31 10
8. Robbinsdale Cooper (5-1) 26 8
9. St. Paul Central (4-2) 23 5
10. SMB-Wolfpack (6-0) 12 NR

Others receiving votes: Owatonna 10, Chaska 6, Rochester John Marshall 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Becker (8) (6-0) 80 1
2. Stewartville (6-0) 70 2
3. Orono (6-0) 62 3
4. Marshall (6-0) 53 4
5. Hermantown (6-0) 43 5
6. South St. Paul (5-1) 37 6
7. Winona (6-0) 33 7
8. Mound-Westonka (6-0) 31 8
9. Fergus Falls (5-1) 20 9
10. Waseca (5-1) 8 NR

Others receiving votes: St. Paul Highland Park 2, Detroit Lakes 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (4) (6-0) 49 1
2. Pierz (6-0) 41 4
(tie) Albany (1) (6-0) 41 3
4. Tri-City United (6-0) 37 5
5. Esko (5-1) 28 7
6. Glencoe-Silver Lake (5-1) 24 2
7. Dilworth-Glyndon-Felton (5-1) 22 8
8. Minneapolis Henry (5-1) 7 6
(tie) Mora (5-1) 7 NR
10. Belle Plaine (4-2) 6 9

Others receiving votes: Fairmont 4, Proctor 4, Morris Area/Chokio-Alberta 3, Jackson County Central 1, Providence Academy 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Caledonia (4) (6-0) 58 1
2. Pipestone (2) (6-0) 55 2
3. Waterville-Elysian-Morristown(6-0) 49 3
4. Breckenridge (6-0) 38 4
5. Lewiston-Altura (6-0) 36 5
6. Ottertail Central (6-0) 29 6
7. Moose Lake Willow River (5-1) 22 8
8. Maple River (5-1) 17 9
9. Minnewaska (5-1) 14 10
10. United North Central (5-1) 4 7

Others receiving votes: St. Agnes 3, Triton 2, Eveleth-Gilbert 2, Redwood Valley 1,

Class A
School Total Points Prv
1. Minneota (5) (6-0) 50 1
2. Mahnomen (6-0) 43 2
3. Braham (6-0) 40 3
4. Minneapolis North (6-0) 33 4
5. Browerville (6-0) 32 5
6. Pine River-Backus (6-0) 22 7
7. Goodhue (5-1) 13 9
8. Upsala Swanville (5-1) 11 8
9. Tracy-Milroy-Balaton (5-1) 10 6
10. Canby (5-1) 9 10

Others receiving votes: Deer River 5, Mayer Lutheran 3, Bethlehem Academy 2, Blooming Prairie 2,

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (3) (6-0) 30 4
2. Spring Grove (6-0) 27 1
3. Waubun (6-0) 24 2
4. Underwood (6-0) 21 3
5. Kelliher Northome (6-0) 17 5
6. Ely (6-0) 16 6
7. Hillcrest Lutheran (6-0) 12 7
8. Clinton-Graceville-Beardsley (5-1) 8 8
9. Hills-Beaver Creek (5-1) 5 NR
10. Cromwell (4-2) 4 10

Others receiving votes: Cleveland 1. <<