BOYS BASKETBALL

Rochester John Marshall 84, Faribault 53

Rochester Lourdes 44, Goodhue 42

Northfield 53, Rochester Mayo 43

Owatonna 68, Rochester Century 57

Ada-Borup 62, Norman County East/Ulen-Hitterdal 51

Andover 79, Coon Rapids 61

Annandale 52, Glencoe-Silver Lake 26

Apple Valley 73, Shakopee 59

Austin 78, Mankato West 65

Badger-Greenbush-Middle River 80, Lake of the Woods 38

Barnum 60, McGregor 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 57, Maple Lake 55

Belle Plaine 74, Mayer Lutheran 53

Bemidji 65, Grand Rapids 58

Benilde-St. Margaret's 79, Chanhassen 67

Big Lake 60, Buffalo 45

Bigfork 63, Hill City 43

Bloomington Jefferson 75, Richfield 58

Blue Earth Area 68, New Ulm 31

Braham 116, Onamia 26

Breck 53, Providence Academy 45

Byron 57, Pine Island 55

Caledonia 78, Dover-Eyota 40

Cambridge-Isanti 81, North Branch 70

Cannon Falls 56, Zumbrota-Mazeppa 42

Centennial 83, Anoka 76

Chaska 87, Bloomington Kennedy 44

Cherry 70, Greenway 63, OT

Clinton-Graceville-Beardsley 58, Rosholt, S.D. 46

Concordia Academy 67, St. Agnes 61

Cretin-Derham Hall 69, White Bear Lake 53

Crookston 68, East Grand Forks 54

Crosby-Ironton 60, Detroit Lakes 53

DeLaSalle 66, Holy Angels 44

East Central 89, Ogilvie 41

Eastview 67, Farmington 65

Eden Valley-Watkins 59, Kimball 47

Elk River 79, Totino-Grace 68

Ely 54, Nashwauk-Keewatin 51

Esko 83, Carlton 24

Eveleth-Gilbert 63, Deer River 55

Fertile-Beltrami 94, Mahnomen 76

Floodwood 56, Two Harbors 32

Fosston 52, Win-E-Mac 42

Fridley 84, Columbia Heights 57

G-F-W 69, Wabasso 62

Goodridge/Grygla-Gatzke 55, Roseau 41

Grand Meadow 75, Glenville-Emmons 45

Hancock 65, Ortonville 51

Hastings 87, South St. Paul 53

Hayfield 57, Kasson-Mantorville 54, OT

Hills-Beaver Creek 60, Red Rock Central 51

Hopkins 104, Eden Prairie 78

Kelliher/Northome 76, Blackduck 71

Kingsland 79, Lanesboro 49

Kittson County Central 60, Northern Freeze 51

La Crescent 64, Chatfield 57

Lake City 60, Kenyon-Wanamingo 32

Lakeville South 92, Eagan 59

LeRoy-Ostrander 52, Mabel-Canton 51

Mahtomedi 66, St. Paul Como Park 44

Mankato East 77, Albert Lea 41

Maple River 70, Bethlehem Academy 40

Math and Science Academy 72, North Lakes Academy 22

Melrose 66, Long Prairie-Grey Eagle 42

Menahga 64, Bertha-Hewitt 53

Minneapolis Edison 71, Minneapolis Henry 30

Minneapolis North 81, Minneapolis Southwest 44

Minneapolis Roosevelt 56, Minneapolis Washburn 54

Minnesota Valley Lutheran 81, Cedar Mountain/Comfrey 76

Montevideo 56, BOLD 31

Monticello 69, St. Michael-Albertville 60

Moose Lake/Willow River 53, Cromwell 48

Mounds Park Academy 50, Bethany Academy 39

Mountain Lake Area 67, Southwest Minnesota Christian 53

New Prague 57, Delano 56

New Richland-H-E-G 68, United South Central 38

New York Mills 58, Sebeka 52

North St. Paul 66, Tartan 64

North Woods 84, Mountain Iron-Buhl 54

Norwood-Young America 70, Jordan 63

Orono 85, Holy Family Catholic 54

Osseo 78, Maple Grove 75

Park Center 74, Irondale 72

Pierz 78, Howard Lake-Waverly-Winsted 74, 2OT

Pillager 73, Upsala 57

Pine City 61, Aitkin 51

Pine River-Backus 69, Red Lake 60

Proctor 75, International Falls 47

Red Lake County 60, Warren-Alvarado-Oslo 33

Red Wing 59, Winona 50

Redwood Valley 92, Pipestone 84

 

Rockford 58, Mound Westonka 41

Rogers 91, Moorhead 43

Roseville 52, Forest Lake 42

Sacred Heart 59, Climax/Fisher 55

Sleepy Eye St. Mary's 54, Sleepy Eye 47

South Ridge 80, Wrenshall 32

Southland 73, Fillmore Central 64

Spring Lake Park 48, Robbinsdale Armstrong 41

St. Charles 54, Rushford-Peterson 50

St. Croix Lutheran 77, Brooklyn Center 51

St. Croix Prep 76, Minnesota Transitions 65

St. Francis 68, Chisago Lakes 55

St. John's Prep 68, Rush City 57

St. Louis Park 85, Robbinsdale Cooper 77

St. Paul Harding 67, St. Paul Humboldt 61

St. Peter 63, St. James Area 50

St. Thomas Academy 76, Simley 73

Tracy-Milroy-Balaton 76, Ellsworth 39

Tri-City United 69, LeSueur-Henderson 57

Verndale 58, Wadena-Deer Creek 22

Waconia 64, Hutchinson 52

Waseca 65, Fairmont 55

Watertown-Mayer 46, Litchfield 31

Waterville-Elysian-Morristown 71, Medford 34

Wayzata 83, Minnetonka Christian 76

Wheaton/Herman-Norcross 71, Richland, N.D. 66

Windom 75, Worthington 54

Woodbury 83, Stillwater 65

Clerc Classic
California School for the Deaf-Riverside, Calif. 48, Minnesota Academy for the Deaf 45

GIRLS BASKETBALL

Rochester Mayo 32, Northfield 30

Owatonna 63, Rochester Century 51

Goodhue 72, Rochester Lourdes 56

Ada-Borup 57, Norman County East/Ulen-Hitterdal 39

Adrian 64, Westbrook-Walnut Grove 49

Aitkin 38, Pine City 33

Albany 52, St. Cloud Cathedral 27

Alexandria 65, St. Cloud Tech 34

Andover 59, Coon Rapids 43

Annandale 51, Glencoe-Silver Lake 45

Anoka 70, Centennial 68, OT

Austin 80, Mankato West 60

Badger-Greenbush-Middle River 78, Lake of the Woods 40

Battle Lake 52, Hillcrest Lutheran 36

Becker 73, Mora 31

Bethlehem Academy 60, Maple River 33

Blaine 69, Champlin Park 63

Blue Earth Area 43, New Ulm 39

BOLD 70, Atwater-Cosmos-Grove City 62

Brandon-Evansville 51, Underwood 44

Breckenridge 47, Pelican Rapids 44

Browerville/Eagle Valley 68, West Central 40

Buffalo 63, Big Lake 59

Burnsville 63, Prior Lake 58

BV West, Kan. 47, Andover 43

Canby 64, Dawson-Boyd 41

Cedar Mountain/Comfrey 71, Minnesota Valley Lutheran 50

Chanhassen 54, Benilde-St. Margaret's 39

Chaska 49, Bloomington Kennedy 47

Detroit Lakes 49, Crosby-Ironton 48

Dilworth-Glyndon-Felton 77, Perham 41

Dover-Eyota 91, Caledonia 67

Duluth Denfeld 63, Ashland, Wis. 60, OT

East Ridge 61, Park (Cottage Grove) 33

Elk River 71, Totino-Grace 35

Fergus Falls 42, Rocori 28

Fertile-Beltrami 64, Mahnomen 18

Fosston 62, Red Lake County 33

Grand Meadow 55, Lanesboro 38

Grand Rapids 67, East Grand Forks 50

Henning 71, Hancock 54

Henry Sibley 57, Hill-Murray 54

Heritage Christian Academy 64, Southwest Christian (Chaska) 61

Heron Lake-Okabena 58, Fulda 43

Hinckley-Finlayson 45, Wrenshall 44

Holy Angels 82, DeLaSalle 64

Hopkins 78, Eden Prairie 47

Hutchinson 65, Waconia 54

International Falls 73, Two Harbors 62

Janesville-Waldorf-Pemberton 74, Madelia 37

Kasson-Mantorville 54, Hayfield 40

Kenyon-Wanamingo 55, Lake City 46

Kindred, N.D. 43, Barnesville 39

Kittson County Central 69, Goodridge/Grygla-Gatzke 63

La Crescent 55, Chatfield 41

Lakeview 57, Central Minnesota Christian 26

Lakeville South 55, Eagan 48

Lester Prairie/Holy Trinity 62, West Lutheran 31

Little Falls 57, Foley 36

Long Prairie-Grey Eagle 70, St. John's Prep 33

Mankato Loyola 59, Martin County West 48

Maranatha Christian 59, Trinity 28

Martin Luther 65, Lake Crystal-Wellcome Memorial 58, OT

Minneota 66, Lac qui Parle Valley 36

Minnetonka 66, Wayzata 44

Montevideo 61, Melrose 31

Morris Area/Chokio-Alberta 75, Benson 30

New Life Academy 53, PACT Charter 16

New Prague 74, Delano 59

New Richland-H-E-G 63, United South Central 59

New Ulm Cathedral 61, Buffalo Lake-Hector-Stewart 45

North Branch 57, Cambridge-Isanti 51

Orono 57, Holy Family Catholic 42

Osakis 57, Royalton 26

Park Center 73, Irondale 51

Pillager 44, Holdingford 43

Randolph 62, Houston 35

Robbinsdale Armstrong 62, Spring Lake Park 48

Robbinsdale Cooper 79, St. Louis Park 43

Rockford 49, Mound Westonka 41

Rogers 72, Princeton 68, OT

Rosemount 43, Mounds View 31

Roseville 53, Forest Lake 31Sauk Rapids-Rice 66, Brainerd 60

Southland 46, Fillmore Central 42

Southwest Minnesota Christian 52, Mountain Lake Area 39

Spring Grove 51, Schaeffer Academy 48

St. Agnes 42, Concordia Academy 36

St. Charles 50, Mabel-Canton 41

St. Charles 52, Rushford-Peterson 40

St. Clair 75, Cleveland 26

St. Michael-Albertville 75, Monticello 37

St. Paul Como Park 81, St. Paul Central 47

St. Paul Harding 75, St. Paul Humboldt 42

St. Paul Highland Park 53, St. Paul Johnson 42

St. Peter 64, St. James Area 42

Swanville 54, Upsala 44

Tartan 72, North St. Paul 37

Thief River Falls 61, Hibbing 26

Tracy-Milroy-Balaton 59, Renville County West 43

Verndale 61, Nevis 35

Virginia 70, Chisholm 23

Visitation 40, St. Anthony 37

Wabasso 58, G-F-W 55

Walker-Hackensack-Akeley 49, Pine River-Backus 38

Waseca 58, Fairmont 27

Watertown-Mayer 58, Litchfield 56

Waterville-Elysian-Morristown 57, Medford 46

Waubun 67, Park Christian (Moorhead) 41

White Bear Lake 67, Cretin-Derham Hall 42

Willmar 47, Sartell-St. Stephen 38

Winona 70, Red Wing 57

Winona Cotter 58, Wabasha-Kellogg 48

Woodbury 55, Stillwater 35

Worthington 53, Windom 38

Yellow Medicine East 84, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 39

Zimmerman 66, Milaca 61

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
St. Croix Lutheran vs. Brooklyn Center, ccd.

South Ridge vs. Cherry, ccd.
Copyright 2016 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Summary