Saturday's Scores as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Bemidji 86, Cloquet 55

Breckenridge 74, Morris Area/Chokio-Alberta 72

Brooklyn Center 63, Roseville 59

Browerville/Eagle Valley 58, Mountain Iron-Buhl 53

Caledonia 77, Rushford-Peterson 40

Cannon Falls 50, Randolph 40

Cass Lake-Bena 83, Northern Freeze 82

Columbia Heights 79, St. Paul Washington 47

Crosby-Ironton 66, Hibbing 47

DeLaSalle 64, Cretin-Derham Hall 48

Duluth Denfeld 62, Barnum 43

Edina 67, Alexandria 47

Fergus Falls 60, Thief River Falls 40

Forest Lake 74, Cambridge-Isanti 58

Grand Rapids 90, Detroit Lakes 73

Hinckley-Finlayson 87, International Falls 64

Hope Academy 76, Hancock 75

Hutchinson 62, Mound Westonka 60

Kelliher/Northome 70, Badger-Greenbush-Middle River 68

Melrose 84, Braham 82

Monticello 60, Perham 35

PACT Charter 51, Bethany Academy 37

Red Lake 85, Carlton 56

Red Lake County 58, Kittson County Central 48

Richfield 83, Delano 73

Rochester John Marshall 75, Faribault 43

Sacred Heart 63, Roseau 58

Sauk Rapids-Rice 84, Albany 67

Schaeffer Academy 62, LeRoy-Ostrander 51

Sebeka 51, Wadena-Deer Creek 49

St. Agnes 61, Nova Classical Academy 20

St. Cloud Cathedral 78, Rocori 64

St. Croix Lutheran 66, Sauk Centre 47

St. Francis 79, Princeton 56

St. James Area 64, Westbrook-Walnut Grove 46

St. Michael-Albertville 60, Duluth East 47

St. Paul Central 72, St. Paul Highland Park 69

Tracy-Milroy-Balaton 103, Russell-Tyler-Ruthton 66

Trinity 51, Maranatha Christian 42

Virginia 73, Aitkin 35

Warren-Alvarado-Oslo 46, Goodridge/Grygla-Gatzke 44

Winona 58, Owatonna 49

MCAA Conference Tournament
Third Place

Southwest Christian (Chaska) 60, Legacy Christian 26

Championship

New Life Academy 61, Heritage Christian Academy 47

GIRLS BASKETBALL

Albany 53, Sartell-St. Stephen 33

Austin 45, Byron 44

Barnesville 55, Frazee 40

Bemidji 64, Duluth Denfeld 55

Blue Earth Area 57, St. James Area 34

Breckenridge 63, Morris Area/Chokio-Alberta 53

Browerville/Eagle Valley 55, Mountain Iron-Buhl 44

Cleveland 68, Alden-Conger 61, OT

Concordia Academy 54, Legacy Christian 49

Crosby-Ironton 69, Mesabi East 47

DeLaSalle 56, Cretin-Derham Hall 51

Dilworth-Glyndon-Felton 65, Crookston 26

Edina 43, Alexandria 35

Esko 55, Pequot Lakes 50

Grand Meadow 88, LeRoy-Ostrander 65

Grand Rapids 73, Cloquet 58

Hancock 76, Hope Academy 36

Hermantown 75, Zimmerman 66

Holy Angels 72, Minneapolis Washburn 32

Little Falls 66, Detroit Lakes 53

Mankato Loyola 62, Martin County West 58

Marshall 80, Mankato West 62

Minnetonka 60, Orono 47

Owatonna 66, Albert Lea 33

Pelican Rapids 71, Clinton-Graceville-Beardsley 49

Pipestone 65, Tracy-Milroy-Balaton 59

Plainview-Elgin-Millville 68, St. Charles 48

Red Lake 91, Carlton 32

Sauk Centre 63, St. Croix Lutheran 50

Spring Grove 45, Lanesboro 34

St. Francis 58, Princeton 50

St. Paul Central 81, St. Paul Highland Park 35

Thief River Falls 47, Fergus Falls 21

Wayzata 84, Maranatha Christian 69

 

BOYS HOCKEY

Anoka 8, Totino-Grace 2

Apple Valley 3, Eagan 2

Bloomington Jefferson 5, Cretin-Derham Hall 0

Breck 9, Blake 1

Buffalo 2, Chanhassen 1

Burnsville 10, Shakopee 0

Edina 4, Eden Prairie 3, OT

Farmington 2, Eastview 1

Hill-Murray 2, Moorhead 1

Lakeville North 7, Prior Lake 6

Mahtomedi 5, Holy Angels 0

Mounds View 2, Tartan 2, OT (tie)

Northfield 5, Faribault/Bethlehem Academy 2

Owatonna 4, Austin/Austin Pacelli 0

Redwood Valley 3, Waseca Blue Jays 1

Rochester John Marshall 9, Red Wing 1

Rochester Mayo 4, Rochester Century 1

Rosemount 6, Lakeville South 3

Spring Lake Park 3, AC Wings 0

St. Paul Academy 8, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 2

Wayzata 7, Hopkins 0

1A Section 6
First Round

Alexandria 12, Breckenridge-Wahpaton Blades 2

St. Cloud Tech 16, Prairie Centre Area 0