Tuesday's Scores 

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Aitkin 83, Ogilvie 33

Albany 51, Alexandria 46

Alden-Conger 52, Schaeffer Academy 49

Annandale 54, Litchfield 37

Apple Valley 92, Lakeville North 66

Austin 73, Owatonna 66

Battle Lake 76, Clinton-Graceville-Beardsley 33

Bethany Academy 52, West Lutheran 48

Bethlehem Academy 72, Medford 39

Bigfork 77, Littlefork-Big Falls 47

Blaine 74, Andover 60

Bloomington Jefferson 59, Chanhassen 47

Braham 99, Isle 45

Brainerd 78, Bemidji 58

Burnsville 62, Rosemount 59

Byron 66, Zumbrota-Mazeppa 58

Byron 66, Zumbrota-Mazeppa 58

Cambridge-Isanti 71, St. Francis 46

Cannon Falls 77, Kenyon-Wanamingo 46

Centennial 78, Coon Rapids 65

Central Minnesota Christian 75, Canby 57

Champlin Park 70, Elk River 60

Chaska 105, Richfield 78

Columbia Heights 63, Holy Angels 41

Cretin-Derham Hall 64, Forest Lake 63

Cromwell 65, McGregor 59, 2OT

Dawson-Boyd 72, Yellow Medicine East 46

Delano 99, Hutchinson 39

DeLaSalle 52, Brooklyn Center 50

Duluth East 59, Hibbing 43

Eagan 80, Prior Lake 56

East Grand Forks 63, Hawley 61

East Ridge 71, White Bear Lake 38

Eden Prairie 66, Roseville 32

Eden Valley-Watkins 71, Belgrade-Brooten-Elrosa 62

Edina 72, Minnehaha Academy 56

Ely 62, Greenway 58

Esko 64, Crosby-Ironton 40

FAIR School 81, St. Paul Prep 54

Fairmont 56, Luverne 52

Fillmore Central 66, Chatfield 65

Floodwood 76, Carlton 61

Fond du Lac Ojibwe 85, Mountain Iron-Buhl 83, OT

Fridley 80, St. Anthony 59

G-F-W 72, Cedar Mountain/Comfrey 61

Hayfield 61, Stewartville 59, OT

Henning 51, Wadena-Deer Creek 45

Heritage Christian Academy 51, New Life Academy 48

Hill City 62, Mesabi Academy 39

Hinckley-Finlayson 78, East Central 40

Hope Academy 117, Academy for Science and Agriculture 58

Howard Lake-Waverly-Winsted 63, Paynesville 58

Jackson County Central 88, Blue Earth Area 35

Jordan 69, Belle Plaine 65

Kasson-Mantorville 95, Pine Island 70

Kittson County Central 50, Warroad 42

Lake City 45, Goodhue 24

Lake Park-Audubon 63, Ada-Borup 48

Lakeview 59, Renville County West 42

Lakeville South 68, Eastview 57

Legacy Christian 60, Lester Prairie/Holy Trinity 58

Mahnomen 90, Climax/Fisher 68

Mahtomedi 82, Hastings 63

Mankato East 60, Mankato West 43

Mankato Loyola 74, Minnesota Valley Lutheran 66

Maple Grove 55, Robbinsdale Armstrong 53

Maple Lake 65, Kimball 47

Maple River 76, United South Central 41

Minneapolis North 106, Minneapolis Henry 91

Minneapolis South 70, Minneapolis Roosevelt 63

Minneota 58, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56

Minnesota Academy for the Deaf 74, Calvin Christian 45

Minnetonka 85, Minneapolis Southwest 55

Minnewaska 62, Osakis 43

Montevideo 69, Redwood Valley 45

Mounds View 70, Stillwater 63

Murray County Central 75, Fulda 51

Nashwauk-Keewatin 84, Chisholm 59

Nevis 57, Walker-Hackensack-Akeley 41

New London-Spicer 74, Atwater-Cosmos-Grove City 68

New Prague 58, Orono 56

New Richland-H-E-G 64, Blooming Prairie 36

New Ulm Cathedral 55, Sleepy Eye St. Mary's 43

Nicollet 68, Immanuel Lutheran 57

North Branch 63, Monticello 52

North St. Paul 81, Hill-Murray 37

Northfield 57, Faribault 34

Norwood-Young America 56, Tri-City United 48

Osseo 89, Totino-Grace 54

Pequot Lakes 70, Staples-Motley 53

Perham 62, Park Rapids 32

Pierz 74, Holdingford 72

Pillager 68, New York Mills 47

Pine City 63, Barnum 51

Pine River-Backus 81, Northland 59

Pipestone 71, Southwest Minnesota Christian 65

Prairie Seeds Academy 89, Cristo Rey Jesuit 78

Proctor 89, Ashland, Wis. 71

Red Lake 70, Kelliher/Northome 39

Red Lake County 61, Win-E-Mac 58

Red Wing 75, Rochester John Marshall 65

Robbinsdale Cooper 71, Bloomington Kennedy 23

Rochester Lourdes 59, Triton 37

Rochester Mayo 52, Rochester Century 46

Rockford 60, Dassel-Cokato 58

Rogers 70, Buffalo 40

Rush City 97, Onamia 45

Russell-Tyler-Ruthton 72, Lac qui Parle Valley 66

Sauk Rapids-Rice 80, Sartell-St. Stephen 61

Sebeka 56, Bertha-Hewitt 48

Shakopee 77, Farmington 54

Sibley East 78, LeSueur-Henderson 68

Simley 98, South St. Paul 57

Sisseton, S.D. 61, Morris Area/Chokio-Alberta 57

Sleepy Eye 68, Wabasso 56

South Ridge 71, Eveleth-Gilbert 62

Southwest Christian (Chaska) 67, Maranatha Christian 47

Springfield 93, Buffalo Lake-Hector-Stewart 48

St. Cloud Apollo 61, Zimmerman 55, OT

St. Cloud Tech 52, Moorhead 31

St. Croix Lutheran 76, Concordia Academy 45

St. Croix Prep 73, St. Agnes 68

St. Louis Park 85, Benilde-St. Margaret's 75

St. Michael-Albertville 50, Big Lake 40

St. Paul Central 74, St. Paul Washington 71

St. Paul Highland Park 66, St. Paul Humboldt 54

St. Paul Johnson 86, St. Paul Harding 47

St. Peter 84, Lake Crystal-Wellcome Memorial 50

Stephen-Argyle 68, Badger-Greenbush-Middle River 58

Superior, Wis. 55, Hermantown 44

Tartan 76, St. Thomas Academy 44

Thief River Falls 43, Dilworth-Glyndon-Felton 40

Tracy-Milroy-Balaton 75, MACCRAY 46

Trinity 79, PACT Charter 75

Underwood 69, Wheaton/Herman-Norcross 44

Verndale 50, Menahga 41

Virginia 69, Two Harbors 25

Wabasha-Kellogg 65, Hope Lutheran 33

Waconia 70, Holy Family Catholic 61

Watertown-Mayer 65, Glencoe-Silver Lake 51

Waterville-Elysian-Morristown 74, Janesville-Waldorf-Pemberton 49

Waubun 63, Norman County East/Ulen-Hitterdal 54

West Central 67, Ashby 24

West Salem, Wis. 65, La Crescent 53

Willmar 75, Becker 62

Windom 44, St. James Area 37

Winona 77, Albert Lea 50

Woodbury 83, Park (Cottage Grove) 52

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 66, Lake Park-Audubon 12

Adrian 35, Heron Lake-Okabena 31

Aitkin 77, Ogilvie 47

Alexandria 59, Sauk Rapids-Rice 17

Anoka 54, Irondale 38

Austin 59, Owatonna 57

Bemidji 65, Crookston 43

Benilde-St. Margaret's 55, St. Louis Park 46

Blake 67, Minneapolis Roosevelt 46

Bloomington Kennedy 59, Robbinsdale Cooper 49

Braham 61, Isle 48

Breck 70, Minneapolis North 13

Browerville/Eagle Valley 62, Osakis 51

Byron 53, Zumbrota-Mazeppa 35

Canby 62, Central Minnesota Christian 48

Cedar Mountain/Comfrey 69, G-F-W 59

Centennial 73, Coon Rapids 38

Chanhassen 60, Bloomington Jefferson 56

Chaska 73, Richfield 25

Chatfield 51, Fillmore Central 38

Cleveland 61, Madelia 47

Climax/Fisher 62, Mahnomen 33

Cook County 48, Cherry 40

Cretin-Derham Hall 63, Forest Lake 45

Dassel-Cokato 43, Rockford 39

Detroit Lakes 68, Park Rapids 53

Dilworth-Glyndon-Felton 62, Barnesville 41

Dover-Eyota 67, Winona Cotter 44

Eagan 74, Prior Lake 57

East Central 56, Hinckley-Finlayson 37

Eastview 50, Lakeville South 45

Fergus Falls 68, St. Cloud Apollo 42

Fosston 68, Bagley 42

Frazee 50, Perham 39

Fridley 70, St. Anthony 56

GHEC/Truman 71, Alden-Conger 40

Goodhue 70, Lake City 47

Grand Meadow 55, LeRoy-Ostrander 53, 2OT

Hastings 70, Mahtomedi 63

Hayfield 52, Stewartville 48

Henning 57, Wadena-Deer Creek 35

Heritage Christian Academy 71, New Life Academy 41

Hermantown 45, Ashland, Wis. 25

Hill-Murray 74, North St. Paul 53

Hills-Beaver Creek 66, Edgerton 40

Holy Angels 72, Columbia Heights 61

Holy Family Catholic 50, Providence Academy 40

Hutchinson 58, New Prague 55, OT

Jordan 69, Belle Plaine 27

Kasson-Mantorville 84, Pine Island 59

Kelliher/Northome 42, Lake of the Woods 36

Kenyon-Wanamingo 63, Cannon Falls 47

Kimball 55, Holdingford 42

Lac qui Parle Valley 78, Russell-Tyler-Ruthton 60

Lakeview 52, Renville County West 39

Lakeville North 60, Apple Valley 53

Lester Prairie/Holy Trinity 72, Legacy Christian 45

LeSueur-Henderson 45, Sibley East 42

Mabel-Canton 49, Lanesboro 47

Mankato Loyola 66, Lake Crystal-Wellcome Memorial 22

Mankato West 88, Mankato East 83, 3OT

Maple Grove 47, Robbinsdale Armstrong 43

Maranatha Christian 88, Southwest Christian (Chaska) 59

Marshall 68, Fairmont 32

Martin County West 75, Martin Luther 49

Medford 45, Bethlehem Academy 44

Menahga 51, Verndale 48

Mesabi East 74, North Woods 36

Milaca 43, Foley 37

Minnehaha Academy 63, St. Paul Como Park 54

Minneota 56, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 38

Minnewaska 60, BOLD 52

Montevideo 62, Benson 17

Morris Area/Chokio-Alberta 63, Melrose 32

Mounds View 57, Stillwater 48

Nevis 49, Walker-Hackensack-Akeley 39

New London-Spicer 53, Howard Lake-Waverly-Winsted 33

New Richland-H-E-G 61, Blooming Prairie 43

North Branch 63, Monticello 52

Northern Freeze 45, Goodridge/Grygla-Gatzke 36

Northfield 49, Faribault 38

Norwood-Young America 75, Tri-City United 45

Nova Classical Academy 72, Hmong Academy 6

Ortonville 61, Hendricks 28

Osseo 55, Totino-Grace 47

Park (Cottage Grove) 48, Woodbury 42

Park Center 78, Spring Lake Park 25

Pelican Rapids 49, Hawley 28

Pillager 64, New York Mills 54

Princeton 62, Chisago Lakes 41

Randolph 65, Schaeffer Academy 29

Red Lake Falls 52, Red Lake County 39

Red Rock Central 67, Ellsworth 42

Redwood Valley 77, Jackson County Central 60

Rochester John Marshall 82, Red Wing 62

Rochester Lourdes 61, Triton 23

Rochester Mayo 49, Rochester Century 27

Rogers 67, Buffalo 52

Rosemount 80, Burnsville 59

Royalton 53, Long Prairie-Grey Eagle 50

Rush City 44, Onamia 29

Sacred Heart 60, Warren-Alvarado-Oslo 33

Sartell-St. Stephen 52, Rocori 33

Sauk Centre 65, Atwater-Cosmos-Grove City 30

Shakopee 68, Farmington 34

Simley 67, South St. Paul 24

Southwest Minnesota Christian 67, Murray County Central 30

Springfield 59, Buffalo Lake-Hector-Stewart 38

St. Cloud Cathedral 59, Becker 49, OT

St. Croix Lutheran 55, Concordia Academy 35

St. Francis 48, Cambridge-Isanti 42, OT

St. Michael-Albertville 79, Big Lake 31

St. Paul Academy 38, Mounds Park Academy 37

St. Paul Central 62, St. Paul Washington 25

St. Paul Humboldt 55, St. Paul Highland Park 51

Swanville 68, St. John's Prep 46

Tartan 52, Henry Sibley 47

Trinity 47, PACT Charter 19

Virginia 61, Greenway 19

Wabasha-Kellogg 46, Hope Lutheran 26

Wabasso 82, Minnesota Valley Lutheran 58

Waconia 73, Waseca 62

Watertown-Mayer 78, Glencoe-Silver Lake 59

Waterville-Elysian-Morristown 46, Blue Earth Area 42

Waubun 62, Norman County East/Ulen-Hitterdal 50

Wayzata 59, Minneapolis Southwest 52

West Central 55, Upsala 42

Wheaton/Herman-Norcross 64, Rosholt, S.D. 28

White Bear Lake 58, East Ridge 49

Win-E-Mac 60, Fertile-Beltrami 34

Windom 44, St. James Area 37

Worthington 44, Luverne 36

Yellow Medicine East 83, Dawson-Boyd 36

BOYS HOCKEY

Alexandria 11, Willmar 0

Bloomington Kennedy 3, Cambridge-Isanti 2

Brainerd/Pillager 6, St. Cloud Tech 2

Champlin Park 5, Rogers 3

Chisago Lakes 8, Monticello/Annandale/Maple Lake 4

Cretin-Derham Hall 5, White Bear Lake 3

Delano Tigers 5, New Prague 1

Detroit Lakes/Perham 4, Crookston Pirates 3

East Grand Forks 4, Roseau 1

Elk River/Zimmerman 4, Totino-Grace 3

Faribault 6, Waseca 1

Fergus Falls 7, Sauk Rapids-Rice 2

Grand Rapids 5, Cloquet/Esko/Carlton 1

Hermantown 2, Greenway/Nashwauk-Keewatin 1

Hibbing/Chisholm 10, Superior, Wis. 2

Holy Family Catholic 4, Mound Westonka/Watertown-Mayer 0

International Falls 7, Eveleth-Gilbert Area 3

Lake of the Woods 0, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0, OT (tie)

Lakeville North 6, Eagan 2

Lakeville South 4, Bloomington Jefferson 1

Legacy Christian/PACT Charter 4, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 3, OT

Litchfield/Dassel-Cokato 4, Hutchinson 2

Little Falls 7, Wadena-Deer Creek Wolverines 1

LSHSPTCUC Bulldogs 6, Fairmont Area 1

Mankato West 3, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 2

Minnehaha United 5, South St. Paul 4

Moorhead 3, Bemidji 2, OT

Mora/Hinckley-Finlayson 3, Pine City/Rush City 1

New Ulm Eagles 14, Worthington/Fulda 2

Park Rapids Area 6, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 0

Prairie Centre Area 4, Becker/Big Lake 1

Proctor 3, Moose Lake Area 1

Red Wing 4, Winona Winhawks 1

Rochester Century 4, Albert Lea 1

Sartell-St. Stephen 7, Northern Lakes 1

St. Cloud Apollo 4, River Lakes 0

St. Paul Johnson Governors 2, Henry Sibley 0

Stillwater 6, Park (Cottage Grove) 1

Tartan 2, Rochester John Marshall 1

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 6, Kittson County Central 0

Waconia 4, Orono 1

Wahpeton-Breckenridge, N.D. 6, Morris Benson Area Storm 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

North Shore Storm vs. Virginia/Mountain Iron-Buhl, ppd.< to Feb 1.

West Salem/Bangor, Wis. vs. La Crescent, ppd.

GIRLS HOCKEY

Alexandria 6, Willmar 1

Apple Valley 3, Prior Lake 1

Austin/Austin Pacelli 2, Mankato West 1

Benilde-St. Margaret's 2, Bloomington Jefferson/Kennedy 1, OT

Blake 4, Orono 0

Brainerd/Little Falls/Pillager 3, Prairie Centre Blue Devils 0

Buffalo Bison 4, St. Francis/North Branch 1

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 2, North Wright County 1

Centennial 3, Blaine 1

Champlin Park 4, Elk River/Zimmerman 4, OT (tie)

Crookston Pirates 4, Park Rapids Area 1

Duluth Northern Stars 5, Hibbing/Chisholm 2

Eagan 7, Rosemount 0

East Grand Forks 3, Moorhead 0

Eden Prairie 6, Wayzata 0

Edina 1, Chaska/Chanhassen Storm Hawks 0

Faribault/Bethlehem Academy 5, Rochester Century 0

Hastings 10, Henry Sibley 1

Hill-Murray 8, Mahtomedi 0

Holy Angels 1, Princeton/Big Lake/Becker 1, OT (tie)

Lakeville South 4, Burnsville 0

Litchfield/Dassel-Cokato 5, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 1

Minnetonka 5, Hopkins 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 4, Hutchinson 1

Mounds View 3, Stillwater 0

New Ulm Eagles 14, Worthington/Fulda 0

North/Tartan 2, South St. Paul 0

Proctor/Hermantown 4, Grand Rapids/Greenway 1

Red Wing 8, Winona Winhawks 0

Robbinsdale Armstrong/Cooper 5, Irondale 2

Rogers 4, Chisago Lakes 1

Roseau 6, Bemidji 0

Roseville 6, Woodbury 0

Shakopee 4, Farmington 3

Simley 3, Minnehaha United 2

St. Cloud Ice Breakers 4, River Lakes 2

Thief River Falls 2, Warroad 1

Totino-Grace 8, North Metro 5

Waseca Blue Jays 5, Fairmont Area 2

White Bear Lake 1, East Ridge 0