Friday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 66, Waubun 58

Albany 68, Becker 51

Alexandria 61, Sauk Rapids-Rice 45

Austin 78, Albert Lea 63

Barnum 75, Cook County 33

Benilde-St. Margaret's 45, Bloomington Jefferson 44

Big Lake 74, North Branch 31

BOLD 80, Atwater-Cosmos-Grove City 61

Brainerd 72, Willmar 51

Brandon-Evansville 56, Underwood 54

Breck 59, St. Paul Academy 44

Buffalo 52, St. Michael-Albertville 42

Byron 61, Kenyon-Wanamingo 40

Canby 59, Renville County West 56

Cannon Falls 45, Goodhue 43

Carlton 81, Wrenshall 57

Cass Lake-Bena 88, Red Lake 79

Cedar Mountain/Comfrey 80, Buffalo Lake-Hector-Stewart 50

Central Minnesota Christian 74, Yellow Medicine East 24

Chaska 79, Chanhassen 70

Cherry 69, Littlefork-Big Falls 54

Chisholm 71, Mountain Iron-Buhl 67

Cleveland 73, Glenville-Emmons 43

Cretin-Derham Hall 61, Stillwater 55

Cromwell 69, Silver Bay 56

Crookston 70, Roseau 56

Crosby-Ironton 65, Pillager 52

Dawson-Boyd 75, Minneota 52

Delano 83, Waconia 80

DeLaSalle 63, Columbia Heights 41

Dilworth-Glyndon-Felton 56, Barnesville 42

Duluth East 59, Duluth Denfeld 35

Elk River 56, St. Cloud Tech 49

Esko 67, South Ridge 33

Faribault 58, Rochester Mayo 37

Fertile-Beltrami 58, East Grand Forks 54

Floodwood 58, McGregor 39

Forest Lake 58, White Bear Lake 31

Fridley 81, St. Agnes 61

Glencoe-Silver Lake 54, Litchfield 32

Goodridge/Grygla-Gatzke 58, Warren-Alvarado-Oslo 47

Grand Meadow 56, Lanesboro 48

Henry Sibley 75, South St. Paul 57

Heritage Christian Academy 67, West Lutheran 42

Hillcrest Lutheran 91, Battle Lake 79

Hills-Beaver Creek 73, Westbrook-Walnut Grove 60

Holy Angels 58, St. Anthony 54

Hopkins 82, Edina 63

Houston 65, Randolph 53

International Falls 86, Mesabi East 74

Kasson-Mantorville 72, Zumbrota-Mazeppa 56

Kelliher/Northome 71, Clearbrook-Gonvick 54

Kittson County Central 60, Sacred Heart 39

Lake City 78, Triton 39

Lakeview 60, MACCRAY 39

Lakeville South 69, Farmington 52

Lester Prairie/Holy Trinity 51, PACT Charter 45

Little Falls 71, Milaca 67

Long Prairie-Grey Eagle 49, Upsala 35

Lyle/Austin Pacelli 71, Hope Lutheran 37

Mahtomedi 75, Hill-Murray 56

Mankato East 58, Rochester Century 49

Maple Grove 67, Moorhead 31

Maple River 75, Blooming Prairie 32

Maranatha Christian 66, Legacy Christian 50

Marshall 66, Pipestone 31

Melrose 83, Benson 58

Minnehaha Academy 65, Blake 41

Minnesota Valley Lutheran 85, G-F-W 66

Minnetonka 77, Sioux Falls Roosevelt, S.D. 67

Moose Lake/Willow River 55, Two Harbors 42

Mora 64, Foley 61

Mound Westonka 62, Dassel-Cokato 60

Nashwauk-Keewatin 50, Greenway 41

New Life Academy 50, Trinity 45

New Prague 76, Holy Family Catholic 36

North St. Paul 61, St. Thomas Academy 50

Northern Freeze 89, Lake of the Woods 26

Northfield 63, Winona 58

Northland 69, Bigfork 60

Pelican Rapids 46, Hawley 44

Perham 65, Frazee 26

Pine City 114, Ogilvie 41

Pine River-Backus 63, Nevis 46

Princeton 93, Cambridge-Isanti 83

Providence Academy 65, Mounds Park Academy 33

Red Lake County 92, Climax/Fisher 72

Red Lake Falls 92, Climax/Fisher 72

Red Wing 64, Owatonna 40

Robbinsdale Armstrong 75, Irondale 39

Robbinsdale Cooper 80, Richfield 68

Rochester Lourdes 60, Hayfield 54

Rockford 58, New London-Spicer 55

Rocori 77, Sartell-St. Stephen 70

Rogers 85, Chisago Lakes 69

Royalton 64, Browerville/Eagle Valley 44

Rush City 59, Isle 52

Sauk Centre 53, Montevideo 48

Shakopee 63, Lakeville North 62, OT

Southwest Christian (Chaska) 80, Bethany Academy 45

Spring Grove 83, Schaeffer Academy 49

St. Cloud Apollo 75, Fergus Falls 69

St. James Area 80, Blue Earth Area 62

St. John's Prep 51, Osakis 50

St. Louis Park 90, Bloomington Kennedy 45

St. Paul Como Park 89, St. Paul Humboldt 86

St. Paul Highland Park 71, St. Paul Harding 60

St. Paul Johnson 83, St. Paul Washington 59

St. Peter 60, Waseca 53

Stewartville 53, Pine Island 49

Superior, Wis. 72, Cloquet 44

Tartan 53, Hastings 49

Thief River Falls 65, Grand Rapids 47

Truman/Martin Luther/GHEC 57, Fulda 45

United South Central 55, Bethlehem Academy 53

Virginia 71, Eveleth-Gilbert 41

Wabasso 64, Sleepy Eye St. Mary's 52

Wadena-Deer Creek 52, Menahga 50

Warroad 69, Badger-Greenbush-Middle River 65

Watertown-Mayer 47, Annandale 42

Wayzata 70, Eden Prairie 68

West Central 57, Swanville 48

Woodbury 89, Mounds View 63

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Red Rock Central vs. Ellsworth, ppd.

Sleepy Eye vs. Springfield, ppd.

Tracy-Milroy-Balaton vs. Lac qui Parle Valley, ppd.

Windom vs. Luverne, ppd.

Worthington vs. Redwood Valley, ppd.< to Feb 2.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 52, Waubun 36

Aitkin 59, Hinckley-Finlayson 22

Alden-Conger 62, Cleveland 44

Apple Valley 70, Burnsville 39

Austin 68, Albert Lea 41

Battle Lake 50, Henning 45

Belgrade-Brooten-Elrosa 53, Maple Lake 42

Bloomington Jefferson 30, Benilde-St. Margaret's 28

Bloomington Kennedy 70, St. Louis Park 37

BOLD 73, Yellow Medicine East 71, 2OT

Breck 36, St. Paul Academy 30

Cherry 62, Fosston 45

Christ's Household of Faith 57, St. Croix Prep 48

Cloquet 54, Proctor 37

Cretin-Derham Hall 62, Stillwater 38

Cromwell 89, Silver Bay 16

Dassel-Cokato 36, Mound Westonka 32

DeLaSalle 76, Columbia Heights 56

Duluth Denfeld 49, Duluth East 46

East Central 67, Braham 49

East Ridge 65, Roseville 53

Fertile-Beltrami 64, Bagley 46

Frazee 56, Park Rapids 55

Glencoe-Silver Lake 56, Litchfield 42

Goodhue 60, Cannon Falls 35

Goodridge/Grygla-Gatzke 56, Warren-Alvarado-Oslo 49

Hastings 59, Tartan 43

Hayfield 44, Rochester Lourdes 30

Henry Sibley 53, South St. Paul 37

Heritage Christian Academy 58, West Lutheran 51

Holdingford 53, Paynesville 45

Holy Angels 68, St. Anthony 41

Hopkins 67, Edina 44

Houston 55, LeRoy-Ostrander 29

Howard Lake-Waverly-Winsted 58, Pierz 47

International Falls 59, Hibbing 49

Kasson-Mantorville 68, Zumbrota-Mazeppa 34

Kimball 53, Eden Valley-Watkins 51

Lakeville South 47, Farmington 41

Lester Prairie/Holy Trinity 85, Buffalo Lake-Hector-Stewart 55

Littlefork-Big Falls 63, Kelliher/Northome 57

Lyle/Austin Pacelli 69, Hope Lutheran 22

Mahtomedi 68, Hill-Murray 49

Mankato Loyola 54, Madelia 13

Marshall 58, Pipestone 30

Martin County West 75, Janesville-Waldorf-Pemberton 42

Menahga 62, Wadena-Deer Creek 44

Mesabi East 40, Duluth Marshall 24

Minneapolis North 83, Minneapolis Roosevelt 44

Minneapolis South 47, Minneapolis Edison 26

Minneapolis Southwest 74, Minneapolis Henry 39

Minnehaha Academy 70, Blake 40

Minnesota Valley Lutheran 43, New Ulm Cathedral 34

Minnetonka 55, Sioux Falls Roosevelt, S.D. 49

Minnewaska 71, Benson 35

Moorhead 72, Brainerd 62

Murray County Central 61, Lake of the Woods 25

New Life Academy 41, Trinity 39

New Life Academy/Bethany Academy 41, Trinity 39

New York Mills 59, Hillcrest Lutheran 24

Northfield 64, Winona 53

Norwood-Young America 66, Sibley East 41

Owatonna 90, Red Wing 75

Park (Cottage Grove) 49, St. Paul Central 32

Park Christian (Moorhead) 51, Lake Park-Audubon 32

Pelican Rapids 66, Detroit Lakes 60

Pequot Lakes 74, Crosby-Ironton 48

Pillager 62, Bertha-Hewitt 34

Pine City 48, Ogilvie 44

Pine Island 66, Stewartville 46

Princeton 49, Cambridge-Isanti 32

Red Lake 77, Cass Lake-Bena 28

Red Rock Central 77, Westbrook-Walnut Grove 46

Richland, N.D. 60, Barnesville 51, OT

Robbinsdale Armstrong 84, Irondale 49

Robbinsdale Cooper 94, Richfield 40

Rochester John Marshall 75, Mankato West 44

Rogers 64, Chisago Lakes 33

Roseau 86, Crookston 37

Rosemount 62, Eagan 49

Rush City 65, Isle 44

Shakopee 68, Lakeville North 62

Simley 62, North St. Paul 51

Sioux Falls Lincoln, S.D. 93, Eden Prairie 69

Sleepy Eye 72, Springfield 49

Southwest Minnesota Christian 65, Fulda 46

Spring Grove 58, Grand Meadow 55

St. Agnes 54, Fridley 41

St. Croix Lutheran 66, Visitation 42

Thief River Falls 63, Warroad 23

Tri-City United 60, Belle Plaine 31

United South Central 62, Bethlehem Academy 43

Verndale 68, Sebeka 48

Watertown-Mayer 75, Annandale 48

Waterville-Elysian-Morristown 64, New Richland-H-E-G 55

West Central 54, Swanville 37

White Bear Lake 62, Forest Lake 50

Win-E-Mac 55, Stephen-Argyle 45

Win-E-Mac 55, Badger-Greenbush-Middle River 45

Worthington 59, Redwood Valley 48

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Caledonia vs. St. Charles, ppd.

Ellsworth vs. Russell-Tyler-Ruthton, ppd.

St. Paul Humboldt vs. FAIR School, ccd.

Windom vs. Luverne, ppd.<<

BOYS HOCKEY

Eden Prairie 7, Cloquet/Esko/Carlton 0

Fergus Falls 5, Red Wing 2

Hermantown 6, St. Cloud Cathedral 2

Hutchinson 7, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 4

Lakeville South 13, Rochester Mayo 0

Little Falls 4, Monticello/Annandale/Maple Lake 1

Luverne Cardinals 11, New Ulm Eagles 2

Northern Lakes 7, Kittson County Central 1

Park Rapids Area 6, Wadena-Deer Creek Wolverines 5, OT

Sartell-St. Stephen 2, Alexandria 1

St. Paul Highland Park 6, Legacy Christian/PACT Charter 5

GIRLS HOCKEY

Blaine 3, Proctor/Hermantown 1

Blake 2, Benilde-St. Margaret's 1

Buffalo Bison 5, North Wright County 1

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 1, Rogers 1, OT (tie)

Duluth Marshall 5, Minnehaha United 0

Elk River/Zimmerman 8, Grand Rapids/Greenway 1

Fairmont Area 9, Albert Lea 1

Forest Lake 4, Duluth Northern Stars 1

Hibbing/Chisholm 11, Crookston Pirates 1

Hill-Murray 2, Hastings 0

International Falls 6, Park Rapids Area 0

Luverne Cardinals 8, Morris Benson Area Storm 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 3, Orono 0

North/Tartan 1, Mahtomedi 0

Princeton/Big Lake/Becker 4, St. Francis/North Branch 1

Shakopee 4, Burnsville 0

Superior, Wis. 8, Eveleth-Gilbert Area 0

Warroad 3, East Grand Forks 2