High School Basketball And Hockey Scoreboard
MINNESOTASPORTSONLINE.COM
BASKETBALL (Boys)
Alden-Conger 67, LeRoy-Ostrander 61 F
Alexandria 65, Big Lake 60 F
Atwater-Cosmos-Grove City 73, Buffalo Lake-Hector-Stewart 33 F
Austin 72, Winona 64 F
Barnesville 57, Pelican Rapids 28 F
Bemidji 61, Detroit Lakes 56 F
Benson 63, Litchfield 62 F/OT
Bertha-Hewitt 64, Upsala 41 F
Blackduck 62, Deer River 57 F
Blake 67, Concordia Academy-Roseville 60 F
Bloomington Jefferson 65, Edina 58 F
Bowman County 50, Hazen 49 F
Braham 94, Moose Lake-Willow River 65 F
Brainerd 72, St. Cloud Tech 63 F
Breckenridge 79, Enderlin 71 F
Browerville/Eagle Valley 77, Osakis 50 F
Buffalo 66, Stillwater Area 63 F
Byron 64, Lake City 58 F
Cass Lake-Bena 106, Mahnomen 68 F
Cedar Mountain/Comfrey 82, Wabasso 59 F
Central MN Christian 73, Hancock 43 F
Chaska 58, Burnsville 44 F
Clinton-Graceville-Beardsley 53, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 33 F
Cretin-Derham Hall 72, St. Thomas Academy 50 F
Crosby-Ironton 81, Eveleth-Gilbert 41 F
Delano 51, Monticello 47 F
Dickinson 112, Watford City 60 F
Duluth East 57, Cambridge-Isanti 50 F
East Ridge 69, Bloomington Kennedy 31 F
Edgeley/Kulm/Montpelier 43, Faith, SD 33 F
Ely 77, Silver Bay 42 F
Esko 56, Grand Rapids 36 F
Fargo Davies 75, Moorhead 63 F
Fergus Falls 57, Willmar 40 F
Floodwood 80, Greenway 64 F
Fond du Lac Ojibwe 86, Sebeka 73 F
Fosston 62, Norman County West 23 F
Goodhue 43, Zumbrota-Mazeppa 35 F
Grand Forks Red River 79, Wahpeton 67 F
Grand Meadow 69, Hope Lutheran 32 F
Hastings 70, Park of Cottage Grove 58 F
Hawley 57, Thief River Falls 52 F
Heart River 70, New Salem-Almont 39 F
Henning 47, Wheaton/Herman-Norcross 46 F
Henry Sibley 86, St. Paul Harding 58 F
Hibbing 63, Proctor 61 F
Holdingford 55, Sauk Centre 54 F
Hopkins 101, Champlin Park 82 F
Hutchinson 73, Worthington 58 F
Jackson County Central 75, Martin County West 44 F
Jamestown 85, Valley City 53 F
Jordan 60, Glencoe-Silver Lake 54 F
Kasson-Mantorville 65, Stewartville 40 F
Kidder County 57, Barnes County North 49 F
Lake Park-Audubon 43, Frazee 30 F
Lakeville North 63, Eden Prairie 60 F
Laporte 59, Ashby 55 F
Linton/HMB 69, Solen 50 F
Luverne 76, Ellsworth 59 F
Lyle/Austin Pacelli 70, Lanesboro 34 F
Mankato East 75, Albert Lea 52 F
Maple River 78, Lake Crystal-Wellcome Memorial 39 F
Marshall 60, Fairmont 21 F
Melrose 67, New London-Spicer 58 F
Minneapolis Henry 61, St. Paul Academy 50 F
Minneapolis Roosevelt 76, Tartan 71 F
Minneapolis South 72, St. Paul Johnson 65 F
Montevideo 68, BOLD 44 F
Mott-Regent 57, Glen Ullin/Hebron 40 F
Mound Westonka 71, Holy Family Catholic 54 F
Mounds View 71, Fridley 64 F
Mountain Iron-Buhl 64, Virginia 62 F
NCE/U-H 68, Fertile-Beltrami 64 F
Nashwauk-Keewatin 68, Bigfork 58 F
New Life Academy 67, St. Agnes 52 F
New Prague 59, Farmington 52 F
New Richland-H-E-G 79, Blooming Prairie 52 F
New Ulm Cathedral 73, Sibley East 56 F
North St. Paul 56, Breck 54 F
Northome/Kelliher 77, Littlefork-Big Falls 33 F
Orono 67, Hermantown 54 F
Ortonville 61, Brandon/Evansville 60 F
Owatonna 75, Rochester Century 53 F
Park Center 65, Columbia Heights 46 F
Parkers Prairie 74, New York Mills 41 F
Paynesville Area 57, Kimball Area 48 F
Pequot Lakes 62, Milaca 47 F
Perham 73, Crookston 44 F
Pillager 73, Walker-Hackensack-Akeley 46 F
Pine Island 69, Hayfield 61 F
Princeton 68, Zimmerman 58 F
Red Rock Central 51, Sleepy Eye Saint Mary's 33 F
Redwood Valley 71, Dawson-Boyd 58 F
River Falls 72, Hill-Murray 38 F
Rochester Lourdes 50, Cannon Falls 42 F
Rockford 80, Howard Lake-Waverly-Winsted 62 F
Rocori 69, Sauk Rapids-Rice 42 F
Roseville 51, Centennial 43 F
Royalton 57, Isle 39 F
Rushford-Peterson 57, Wabasha-Kellogg 51 F
Russell-Tyler-Ruthton 76, Canby 69 F
Simley 62, Richfield 60 F
Southwest Christian 78, Providence Academy 60 F
St. Anthony Village 66, South St. Paul 56 F
St. Cloud Apollo 67, Sartell-St. Stephen 62 F
St. Croix Lutheran 83, Waseca 61 F
St. Croix Prep 74, Legacy Christian 42 F
St. Louis Park 82, Irondale 57 F
Staples-Motley 46, Long Prairie-Grey Eagle 34 F
Strasburg/Zeeland 59, Mobridge-Pollock, SD 50 F
Surrey 63, Max 44 F
Swanville 54, Verndale 48 F
Totino-Grace 67, Mahtomedi 63 F
Velva 79, Nedrose 24 F
Wadena-Deer Creek 59, Park Rapids Area 43 F
Washburn 70, Underwood 56 F
Watertown-Mayer 63, Belle Plaine 62 F
Wayzata 83, St. Michael-Albertville 54 F
West Central Area 58, Battle Lake 55 F
West Fargo 70, Grand Forks Central 32 F
West Fargo Sheyenne 77, Fargo South 59 F
Westhope/Newburg 73, South Prairie 46 F
MINNESOTASPORTSONLINE.COM
BASKETBALL (Girls)
Ada-Borup 55, Pelican Rapids 47 F
Albany 44, Alexandria 31 F
Annandale 71, Hutchinson 58 F
BOLD 58, Renville County West 47 F
Battle Lake 55, New York Mills 47 F
Becker 69, North St. Paul 61 F
Bethlehem Academy 61, Trinity School 46 F
Big Lake 56, Little Falls 40 F
Bigfork 74, Littlefork-Big Falls 50 F
Blaine 73, Chisago Lakes Area 52 F
Blooming Prairie 45, New Richland-H-E-G 31 F
Brandon/Evansville 48, Ortonville 46 F
Buffalo 75, Chanhassen 51 F
Byron 58, Lake City 38 F
Cedar Mountain/Comfrey 67, Wabasso 48 F
Cleveland 61, South Metro 30 F
Cloquet 60, Barnum 37 F
Deer River 51, Nashwauk-Keewatin 38 F
Detroit Lakes 50, Bemidji 35 F
Dickinson Trinity 50, Hazen 27 F
East Ridge 59, Burnsville 51 F
Edgeley/Kulm/Montpelier 50, Linton/HMB 26 F
Ellendale 52, Strasburg/Zeeland 14 F
Flasher 67, Center-Stanton 51 F
Frazee 55, Menahga 43 F
Fridley 63, North Branch 60 F
Gibbon-Fairfax-Winthrop 55, Sibley East 44 F
Glencoe-Silver Lake 44, Jordan 34 F
Goodhue 62, Zumbrota-Mazeppa 34 F
Grand Forks Red River 53, Wahpeton 50 F
Grand Meadow 51, Hope Lutheran 28 F
Hancock 62, Central MN Christian 43 F
Hastings 50, Northfield 36 F
Hayfield 48, Pine Island 31 F
Henry Sibley 70, St. Paul Johnson 28 F
Hills-Beaver Creek 61, Fulda 42 F
Hopkins 62, Park Center 47 F
Jamestown 57, Valley City 26 F
Kasson-Mantorville 77, Stewartville 62 F
Kimball Area 66, St. Cloud Cathedral 63 F
Lac qui Parle Valley 67, Lakeview 55 F
Lakeville North 53, White Bear Lake 46 F
LeRoy-Ostrander 48, Lanesboro 44 F
Legacy Christian 48, St. Croix Prep 40 F
Lester Prairie/Holy Trinity 68, Mankato Loyola 49 F
Lewiston-Altura 55, Kingsland 35 F
Lyle/Austin Pacelli 56, Mabel-Canton 35 F
Mahnomen 43, Cass Lake-Bena 28 F
Mankato East 50, New Ulm 42 F
Martin County West 53, Hill-Murray 40 F
Minnetonka 72, Champlin Park 62 F
Minnewaska Area 56, Belgrade-Brooten-Elrosa 50 F
Montevideo 79, MACCRAY 53 F
Moorhead 78, Fargo Davies 58 F
Mora 66, East Central 49 F
New Life Academy 60, Minneapolis Roosevelt 42 F
Northeast Range 57, Fond du Lac Ojibwe 37 F
Ogilvie 74, Hope Academy 39 F
Orono 58, Rogers 54 F
Osakis 73, Pierz 54 F
Park of Cottage Grove 56, Rosemount 46 F
Pequot Lakes 56, Verndale 42 F
Pillager 64, Isle 42 F
Pine River-Backus 38, Royalton 37 F
Princeton 69, Zimmerman 55 F
Prior Lake 62, Delano 54 F
Proctor 51, Moose Lake-Willow River 50 F
Red Rock Central 48, Mountain Lake Area 31 F
Richland 53, Oak Grove 41 F
Robbinsdale Cooper 57, Irondale 38 F
Rochester John Marshall 49, Faribault 37 F
Rochester Lourdes 43, Cannon Falls 38 F
Rochester Mayo 63, Owatonna 33 F
Roseau 81, International Falls 53 F
Roseville 53, Anoka 47 F
Rushford-Peterson 46, Wabasha-Kellogg 32 F
Russell-Tyler-Ruthton 51, Canby 37 F
Sacred Heart 55, East Grand Forks 52 F
Sartell-St. Stephen 53, St. Cloud Apollo 51 F
Sauk Centre 54, New London-Spicer 37 F
Sauk Rapids-Rice 43, Rocori 34 F
Sebeka 65, Nevis 32 F
Shakopee 65, Chaska 49 F
Silver Bay 38, Ely 26 F
Sioux Falls Lincoln 64, Marshall 55 F
Sisseton 47, Lisbon 40 F
Southwest MN Christian 80, Sioux Falls Christian 50 F
Spring Grove 64, Randolph 59 F
St. Anthony Village 62, St. Paul Highland Park 10 f
St. Clair 66, New Ulm Cathedral 41 F
St. Cloud Tech 65, Brainerd 60 F
St. James Area 62, Madelia 35 F
St. Michael-Albertville 59, Elk River 49 F
St. Paul Central 73, Richfield 45 F
St. Paul Como Park 75, Simley 68 F
St. Paul Harding 46, Minneapolis Henry 33 F
St. Paul Humboldt 55, Nova Classical Academy 44 F
St. Paul Washington 49, Community of Peace Academy 32 F
Staples-Motley 54, Long Prairie-Grey Eagle 48 F
Stillwater Area 55, Cambridge-Isanti 48 F
Tartan 61, Duluth East 28 F
Thief River Falls 55, Hawley 33 F
Totino-Grace 54, Columbia Heights 41 F
Tri-City United 82, Janesville-Waldorf-Pemberton 69 F
Underwood 37, Washburn 25 F
United South Central 64, Alden-Conger 55 F
Upsala 54, Bertha-Hewitt 51 F
Waconia 75, Mound Westonka 32 F
Walker-Hackensack-Akeley 76, Northland 52 F
Waseca 71, Albert Lea 32 F
Watertown-Mayer 73, Howard Lake-Waverly-Winsted 48 F
Watford City 54, Dickinson 44 F
Wayzata 49, Maple Grove 45 F
West Fargo 64, Grand Forks Central 61 F
West Salem 66, La Crescent 25 F
Willmar 48, Fergus Falls 44 F
Win-E-Mac 64, Kittson County Central 47 F
Woodbury 73, Mahtomedi 38 F
Worthington 67, Jackson County Central 48 F
Wyndmere/Lidgerwood 55, Hankinson 43 F
MINNESOTASPORTSONLINE.COM
HOCKEY (Boys)
AC Wings 4, Coon Rapids 3 F
Alexandria 4, Willmar 2 F
Anoka 4, Andover 2 F
Bemidji 5, Roseau 0 F
Benilde-St. Margaret's 6, Hopkins 3 F
Brainerd 4, Moorhead 3 F/OT
Breck 8, St. Michael-Albertville 1 F
Cambridge-Isanti 2, Northern Lakes 1 F
Centennial 2, Elk River/Zimmerman 2 F/OT
Champlin Park 2, Osseo 1 F
Cretin-Derham Hall 3, Blake 2 F
Duluth East 5, Maple Grove 1 F
Eagan 6, Virginia/Mt. Iron-Buhl 5 F/OT
Fargo Davies 6, Jamestown 0 F
Forest Lake 3, C-E-C 0 F
Grand Forks Red River 4, East Grand Forks 3 F
Hermantown 10, Eveleth-Gilbert 0 F
Hibbing/Chisholm 4, Greenway/Nash-Kee 2 F
Hill-Murray 1, Tartan 0 F
International Falls 3, Lake of the Woods 0 F
Irondale 4, Spring Lake Park 2 F
LSHSPTCUC 4, New Ulm 1 F
Little Falls 4, Sauk Rapids-Rice 0 F
Luverne 11, Fairmont 1 F
Mankato West 8, Winona 0 F
Marshall 8, Morris/Benson Area 1 F
Menomonie 7, St. Paul Como Park 1 F
Minnehaha Academy 1, Park of Cottage Grove 0 F/OT
Minnetonka 4, Bloomington Jefferson 3 F/OT
Mound Westonka 4, Bloomington Kennedy 1 F
North Shore 7, Hayward 0 F
Prior Lake 3, Chanhassen 2 F
Proctor 5, Mora/Milaca/Hinckley-Finlayson 4 F
Rochester John Marshall 4, Rochester Century 0 F
Rochester Mayo 5, Hastings 1 F
Rogers 3, Buffalo 2 F/OT
Roseville 6, North St. Paul 4 F
Sartell-St. Stephen 5, Monticello/Annan/Maple Lake 0 F
St. Cloud Apollo 4, Rochester Lourdes 0 F
St. Cloud Cathedral 3, Duluth Denfeld 1 F
St. Cloud Tech 5, Hutchinson 1 F
St. Paul Academy 8, Henry Sibley 1 F
St. Thomas Academy 5, Wayzata 0 F
Waconia 7, Northfield 3 F
Wadena-Deer Creek 4, Prairie Centre Area 3 F
White Bear Lake 3, Woodbury 1 F
MINNESOTASPORTSONLINE.COM
HOCKEY (Girls)
Apple Valley 6, Rosemount 0 F
Bemidji 3, Park Rapids Area 0 F
Benilde-St. Margaret's 2, Mounds View 2 F/OT
Brainerd/Little Falls 3, Moorhead 1 F
Buffalo 2, Sartell/Sauk Rapids 1 F
Centennial 6, Roseville 2 F
Champlin Park 4, Armstrong/Cooper 2 F
Champlin Park 4, Armstrong/Cooper 2 F
Chaska/Chanhassen 3, Orono 0 F
Cretin-Derham Hall 7, North/Tartan 0 F
Dodge County 3, New Ulm 1 F
Eagan 1, Farmington 0 F/OT
East Grand Forks 3, Grand Forks 2 F/OT
Eastview 2, Burnsville 1 F
Edina 7, Jefferson/Kennedy 1 F
Fargo North/South 10, Crookston 3 F
Faribault 2, Rochester John Marshall 1 F
Hibbing/Chisholm 1, Moose Lake Area 0 F
Hill-Murray 3, Stillwater Area 0 F
Holy Angels/Richfield 2, Northfield 1 F
Holy Family Catholic/Waconia 6, New Prague 3 F
Hutchinson 4, Waseca 0 F
Lakeville South 4, Lakeville North 2 F
Mankato East/Loyola 4, Fairmont 3 F
Mankato West 4, Winona 1 F
Marshall 3, Morris/Benson Area 0 F
Minnetonka 2, Forest Lake 1 F
Mound Westonka 4, St. Peter/L-H/TCU 0 F
North Wright County 4, Chisago Lakes Area 0 F
Northern Lakes 4, Detroit Lakes 3 F
Princeton/Big Lake/Becker 4, Litchfield/Dassel-Cokato 2 F
Proctor/Hermantown 4, Duluth 1 F
Red Wing 4, Rochester Century 1 F
River Lakes 3, Prairie Centre 1 F
Rogers 5, Irondale 0 F
Shakopee 2, Prior Lake 1 F
South St. Paul 4, Simley 3 F
St. Paul United 12, St. Paul Blades 0 F
Totino-Grace 5, Minneapolis 1 F
Warroad 6, International Falls 0 F
Willmar 3, Alexandria 2 F/OT
Woodbury 8, Rochester Mayo 4 F