Tuesday's high school basketball and hockey results as reported to the Associated Press

BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 65, Waubun 61

Annandale 59, Kimball 43

Apple Valley 71, Lakeville North 63

Austin 65, Red Wing 62

Battle Lake 61, West Central 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 65, Upsala 48

Belle Plaine 69, Blue Earth Area 66

Bemidji 76, Detroit Lakes 74

Benson 66, Minnewaska 64

Bigfork 81, South Ridge 43

Blaine 52, St. Francis 49

Breckenridge 84, Enderlin, N.D. 53

Byron 79, Stewartville 62

Caledonia 73, Lewiston-Altura 55

Canby 69, Tracy-Milroy-Balaton 68

Cedar Mountain/Comfrey 72, BOLD 60

Centennial 65, Roseville 26

Champlin Park 87, Eden Prairie 65

Chanhassen 90, Buffalo 60

Chisago Lakes 73, White Bear Lake 62

Columbia Heights 83, St. Paul Washington 63

Community of Peace 65, Minnesota Academy for the Deaf 52

Concordia Academy 40, Christ's Household of Faith 36

Coon Rapids 68, Cambridge-Isanti 55

Crosby-Ironton 81, Eveleth-Gilbert 30

Dawson-Boyd 63, MACCRAY 47

Duluth Denfeld 59, Cloquet 47

East Central 58, Onamia 49

Eden Valley-Watkins 65, Atwater-Cosmos-Grove City 61

Edina 76, Benilde-St. Margaret's 67

Ely 75, Silver Bay 44

Fergus Falls 75, Willmar 62

Fosston 45, Crookston 43

Fridley 59, Spring Lake Park 44

Fulda 67, Edgerton 60

Gale-Ettrick-Trempealeau, Wis. 56, Rushford-Peterson 45

Glencoe-Silver Lake 69, Mayer Lutheran 52

Goodhue 56, Cannon Falls 42

Grand Meadow 45, LeRoy-Ostrander 42

Groves Academy 65, Chesterton Academy 49

Hastings 99, Hudson, Wis. 86

Hayfield 61, Triton 48

Heritage Christian Academy 62, Cristo Rey Jesuit 47

Hinckley-Finlayson 99, Braham 59

Holy Family Catholic 78, Howard Lake-Waverly-Winsted 62

International Falls 60, Littlefork-Big Falls 30

Irondale 63, Duluth East 55

Jackson County Central 77, Truman/Martin Luther/GHEC 34

Janesville-Waldorf-Pemberton 64, Blooming Prairie 59

Jordan 68, St. Peter 49

Kelliher/Northome 75, Clearbrook-Gonvick 60

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58, Lac qui Parle Valley 53

Lake City 65, Pine Island 43

Lakeville South 73, Eastview 58

Lanesboro 62, Mabel-Canton 46

Legacy Christian 80, Liberty Classical 46

Litchfield 56, Maple Lake 49

Lyle/Austin Pacelli 56, Glenville-Emmons 39

Mahtomedi 88, Stillwater 65

Mankato East 65, Rochester Century 57

Maple River 65, Lake Crystal-Wellcome Memorial 48

Marshall 72, Fairmont 50

McGregor 62, Chisholm 59

Melrose 72, Holdingford 51

Menahga 69, Frazee 32

Milaca 81, Little Falls 78

Minneota 69, Yellow Medicine East 36

Monticello 70, Albany 55

Morris Area/Chokia-Alberta 69, New London-Spicer 60

Mountain Lake Area 60, Madelia 40

Nevis 71, Bertha-Hewitt 38

New Prague 59, East Ridge 46

New Richland-H-E-G 73, LeSueur-Henderson 47

Norman County East/Ulen-Hitterdal 80, Norman County West 57

Northfield 78, Mankato West 53

Norwood-Young America 67, Southwest Christian (Chaska) 61

Orono 88, Hermantown 49

Ortonville 54, Brandon-Evansville 52

Park (Cottage Grove) 74, Henry Sibley 62

Park Center 73, Minnetonka 59

Park Rapids 40, Bagley 38

Pelican Rapids 74, Wadena-Deer Creek 71

Pequot Lakes 69, Proctor 61

Perham 70, Barnesville 36

Pine City 62, North Branch 52

Pipestone 83, Martin County West 56

Prior Lake 80, Eagan 65

Redwood Valley 73, Montevideo 57

Richfield 73, St. Paul Central 65

Robbinsdale Cooper 86, St. Paul Como Park 65

Rochester John Marshall 71, Faribault 44

Rochester Lourdes 75, Kasson-Mantorville 51

Rochester Mayo 80, Albert Lea 49

Rockford 90, FAIR School 66

Rosemount 60, Burnsville 58

Rush City 93, Ogilvie 36

Russell-Tyler-Ruthton 62, Lakeview 56

Sartell-St. Stephen 71, St. Cloud Apollo 63

Sauk Centre 70, Pierz 51

Sauk Rapids-Rice 60, Rocori 54

Schaeffer Academy 75, Randolph 58

Shakopee 69, Farmington 61

Sleepy Eye St. Mary's 78, Wabasso 65

Spring Grove 96, Houston 41

Springfield 88, Mankato Loyola 52

St. Agnes 63, Maranatha Christian 61

St. Charles 91, Plainview-Elgin-Millville 63

St. Cloud Cathedral 82, Mora 54

St. Cloud Tech 65, Brainerd 40

St. Croix Lutheran 42, St. Paul Academy 39

St. Michael-Albertville 75, Waconia 68

St. Paul Harding 66, St. Croix Prep 58

St. Paul Highland Park 88, Minneapolis South 67

Staples-Motley 79, Aitkin 47

Thief River Falls 59, Hawley 56

Totino-Grace 67, Brooklyn Center 65

Virginia 74, Mountain Iron-Buhl 63

Wabasha-Kellogg 74, Hope Lutheran 41

Warroad 74, Red Lake County 39

Waseca 63, Waterville-Elysian-Morristown 47

Watertown-Mayer 74, Hutchinson 52

Winona Cotter 40, Fillmore Central 38

Wrenshall 63, Hill City 53

Zumbrota-Mazeppa 75, Kenyon-Wanamingo 45

Henning Tournament
Henning 56, Ashby 39

Rothsay 55, Wheaton/Herman-Norcross 45

Pillager Tournament
Championship
Pillager 45, Pine River-Backus 44

Sebeka Tournament
New York Mills 86, Fond du Lac Ojibwe 64

Parkers Prairie 54, Sebeka 50

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Floodwood vs. Greenway, ccd.

GIRLS BASKETBALL
Ada-Borup 88, Waubun 54

Albany 64, Foley 47

Alden-Conger 57, Schaeffer Academy 30

Anoka 47, St. Francis 41

Apple Valley 67, Lakeville North 60

Atwater-Cosmos-Grove City 48, Paynesville 37

Austin 63, Red Wing 57

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, Upsala 34

Bigfork 74, South Ridge 36

Blaine 54, Princeton 50

Brainerd 75, St. Cloud Tech 38

Buffalo Lake-Hector-Stewart 58, Renville County West 48

Byron 51, Stewartville 45

Cambridge-Isanti 72, Mounds View 36

Chaska 67, Waconia 40

Cloquet 55, North Branch 42

Concordia Academy 64, North St. Paul 51

Coon Rapids 54, Henry Sibley 40

Crosby-Ironton 75, Eveleth-Gilbert 56

Dassel-Cokato 43, Monticello 30

Dawson-Boyd 63, MACCRAY 47

Delano 57, Rockford 31

Detroit Lakes 70, Bemidji 68, OT

East Ridge 63, Hastings 47

Eastview 67, Lakeville South 38

Edina 54, Chanhassen 33

Ellsworth, Wis. 74, Hope Academy 16

Ely 59, Silver Bay 24

Faribault 65, Rochester John Marshall 59

Fertile-Beltrami 57, Bagley 31

Fosston 45, Climax/Fisher 36

Fulda 64, Westbrook-Walnut Grove 49

GHEC/Truman/Martin Luther 68, Madelia 28

Goodhue 51, Cannon Falls 19

Hayfield 87, Triton 42

Hermantown 63, Virginia 35

Hill-Murray 63, Cretin-Derham Hall 52

Hills-Beaver Creek 71, Adrian 51

Holy Family Catholic 60, Annandale 55

Hopkins 60, Park Center 47

Howard Lake-Waverly-Winsted 42, Maple Lake 40

Irondale 50, Mound Westonka 40

Kasson-Mantorville 66, Rochester Lourdes 45

Kenyon-Wanamingo 77, Zumbrota-Mazeppa 57

La Crescent 47, Decorah, Iowa 30

Lake of the Woods 52, Kelliher/Northome 51

Lanesboro 52, Glenville-Emmons 25

Litchfield 68, Minnewaska 52

Long Prairie-Grey Eagle 61, West Central 52

Mankato Loyola 88, Cleveland 24

Mayer Lutheran 65, Belle Plaine 41

Menahga 69, Frazee 42

Milaca 59, Becker 55

Minneapolis Edison 57, St. Paul Johnson 25

Minnetonka 70, Champlin Park 66

Montevideo 63, Redwood Valley 57

Mountain Lake Area 42, Murray County Central 36

New Hampton, Iowa 52, Mabel-Canton 39

New Prague 68, Rochester Century 39

New Ulm 56, Mankato East 53, OT

New York Mills 74, Browerville/Eagle Valley 47

Nicollet 62, Janesville-Waldorf-Pemberton 31

Northfield 71, Mankato West 45

Nova Classical Academy 49, St. Paul Academy 48

Orono 60, DeLaSalle 45

Osakis 58, Morris Area/Chokio-Alberta 55

PACT Charter 57, FAIR School 31

Park Rapids 58, Pelican Rapids 37

Pequot Lakes 64, Verndale 47

Perham 50, Crookston 43

Pine City 76, Onamia 50

Pine Island 50, Lake City 40

Pipestone 56, Luverne 39

Plainview-Elgin-Millville 75, St. Charles 55

Prior Lake 79, Eagan 62

Proctor 63, Hinckley-Finlayson 33

Randolph 75, New Life Academy 43

Robbinsdale Armstrong 58, Minneapolis South 52

Robbinsdale Cooper 76, Columbia Heights 55

Rochester Mayo 62, Albert Lea 6

Roseau 90, International Falls 47

Rosemount 72, Burnsville 51

Rush City 71, Ogilvie 33

Rushford-Peterson 57, Lewiston-Altura 38

Sartell-St. Stephen 86, St. Cloud Apollo 67

Sauk Centre 48, New London-Spicer 45

Sauk Rapids-Rice 54, Rocori 41

Shakopee 57, Farmington 50

Sibley East 58, New Ulm Cathedral 55

Southwest Christian (Chaska) 61, Blake 55

Spring Lake Park 88, Fridley 57

Springfield 75, BOLD 58

St. Anthony 80, Chisago Lakes 69

St. Clair 69, Martin County West 64

St. Cloud Cathedral 49, Little Falls 37

St. Croix Lutheran 46, Tartan 34

St. Croix Prep 41, South St. Paul 33

St. Louis Park 68, St. Paul Highland Park 26

St. Paul Central 55, Park (Cottage Grove) 40

St. Paul Como Park 64, Osseo 52

St. Paul Washington 45, Minnesota Transitions 36

St. Peter 75, Fairmont 48

Staples-Motley 65, Aitkin 47

Stephen-Argyle 67, Kittson County Central 42

Swanville 60, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49

Thief River Falls 55, Hawley 29

Totino-Grace 50, Benilde-St. Margaret's 43

Tracy-Milroy-Balaton 54, Minneota 50

Tri-City United 74, LeSueur-Henderson 35

Underwood 87, Ashby 35

Wabasha-Kellogg 48, Hope Lutheran 41

Wabasso 53, Sleepy Eye St. Mary's 49

Waseca 47, Blue Earth Area 38

Watertown-Mayer 67, Hutchinson 50

Win-E-Mac 73, Mahnomen 20

Winona Cotter 55, Fillmore Central 27

Woodbury 61, Mahtomedi 30

Worthington 82, Jackson County Central 49

Yellow Medicine East 58, Benson 48

Pillager Tournament
Consolation
Royalton 65, Isle 53

Championship
Pillager 47, Pine River-Backus 26

BOYS HOCKEY
Albert Lea 2, Rochester Century 1

Avalanche, Wis. 10, Winona Winhawks 0

Becker/Big Lake 10, Monticello/Annandale/Maple Lake 0

Blaine 7, Roseville 4

Brainerd/Pillager 5, Alexandria 1

Buffalo 5, Rogers 2

Cambridge-Isanti 6, Chaska 4

Centennial 4, Duluth East 2

Cloquet/Esko/Carlton 5, Hibbing/Chisholm 1

Crookston Pirates 6, Park Rapids Area 2

Delano Tigers 5, Minneapolis South/Minneapolis Roosevelt 3

Duluth Marshall 7, Forest Lake 3

East Grand Forks 5, Bemidji 2

Eden Prairie 4, Hopkins 0

Edina 6, Cretin-Derham Hall 2

Elk River/Zimmerman 4, Champlin Park 2

Fairmont Area 4, Worthington/Fulda 3

Faribault/Bethlehem Academy 4, Austin/Austin Pacelli 2

Greenway/Nashwauk-Keewatin 6, Eveleth-Gilbert Area 3

Hastings 4, Red Wing 2

Holy Family Catholic 8, Waconia 0

Lake of the Woods 5, Kittson County Central 2

Luverne Cardinals 8, Windom Area 0

Maple Grove 4, Totino-Grace 2

Minnetonka 5, Prior Lake 0

New Prague 2, Hutchinson 1, OT

North Shore 4, Hayward, Wis. 3

Northfield 6, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 3

Orono 4, Mankato West 0

Park (Cottage Grove) 3, Shakopee 3, OT (tie)

Pine City/Rush City 8, Moose Lake Area 0

Princeton 4, North Branch 2, OT

Redwood Valley 4, LSHSPTCUC Bulldogs 3

River Lakes 3, Sauk Rapids-Rice 0

Roseau 3, Moorhead 2

Sartell-St. Stephen 9, Willmar 1

St. Cloud 8, Fergus Falls 2

St. Cloud Cathedral 5, Duluth Denfeld 2

St. Michael-Albertville 5, Breck 3

St. Paul Academy 4, South St. Paul 0

St. Paul Highland Park 8, Legacy Christian/PACT Charter 3

Stillwater 11, Mounds View 2

Superior, Wis. 6, Proctor 1

Tartan 6, Rochester John Marshall 2

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3, Warroad 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 3, Prairie Centre Area 2

Wayzata 3, St. Louis Park 2

Woodbury 4, Benilde-St. Margaret's 3

GIRLS HOCKEY
Blake 3, Anoka 0

Brainerd/Little Falls/Pillager 4, Alexandria 1

Breck 4, Orono 0

Centennial 8, Irondale/Saint Anthony 1

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 4, Wayzata 1

Chisago Lakes 6, St. Paul Blades 3

Cretin-Derham Hall 3, East Ridge 1

Delano Tigers 5, Minneapolis 2

Eagan 3, Eastview 3, OT (tie)

East Grand Forks 10, Crookston Pirates 1

Eden Prairie 8, Holy Family Catholic/Waconia 0

Edina 8, Bloomington Jefferson/Kennedy 0

Elk River/Zimmerman 2, Blaine 1, OT

Fairmont Area 7, Worthington/Fulda 0

Faribault/Bethlehem Academy 7, Rochester Mayo 2

Farmington 2, Rosemount 1, OT

Forest Lake 10, Woodbury 2

Grand Rapids/Greenway 7, Duluth Northern Stars 1

Hill-Murray 9, North/Tartan 2

International Falls 7, Eveleth-Gilbert Area 0

Lakeville North 3, Apple Valley 0

Lakeville South 6, Shakopee 3

Luverne Cardinals 3, Windom Area 0

Mahtomedi 1, South St. Paul 1, OT (tie)

Mankato East/Loyola 5, Albert Lea 0

Maple Grove 6, Benilde-St. Margaret's 0

Minnetonka 4, Andover 1

Moose Lake Area 5, North Shore Storm 3

Mound Westonka/Watertown-Mayer 5, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 1

Mounds View 3, Park (Cottage Grove) 1

New Prague 4, Hutchinson 1

New Ulm Eagles 9, Waseca Blue Jays 0

North Wright County 5, Sartell/Sauk Rapids-Rice 2

Prairie Centre Blue Devils 3, Park Rapids Area 1

Princeton/Big Lake/Becker 8, Totino-Grace 0

Prior Lake 4, Burnsville 1

Proctor/Hermantown 8, Superior, Wis. 1

River Lakes 3, Litchfield/Dassel-Cokato 0

Rochester John Marshall/Lourdes 2, Hastings 1

Rogers 7, North Metro 0

Roseau 3, Moorhead 2

Simley 7, Henry Sibley 2

St. Cloud Ice Breakers 4, Willmar 1

St. Croix Valley Fusion, Wis. 6, Rochester Century 2

St. Francis/North Branch 7, Cloquet/Esko/Carlton 0

Warroad 3, Grand Forks Knightriders, N.D. 0

White Bear Lake 3, Roseville 0