Tuesday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Central Minnesota Christian 64, BOLD 27

Cleveland 78, New Ulm Cathedral 55

DeLaSalle 77, Woodinville, Wash. 65

Elk River 68, Minneapolis South 67

Fillmore Central 71, Mabel-Canton 24

Grand Rapids 62, Princeton 52

Hancock 70, West Central 58

Hillcrest Lutheran 66, Norman County East/Ulen-Hitterdal 50

International Falls 82, Two Harbors 36

Minneapolis Henry 104, Bridgewater-Emery, S.D. 74

Minnewaska 71, Yellow Medicine East 42

Mountain Lake Area 85, Renville County West 73

Norwood-Young America 80, New Ulm 72

Paynesville 45, Long Prairie-Grey Eagle 44, 2OT

Pepin/Alma, Wis. 71, Wabasha-Kellogg 69, OT

Proctor 69, Duluth Denfeld 60

Sacred Heart 60, Warren-Alvarado-Oslo 51

St. Anthony 80, PACT Charter 42

Virginia 52, Barnum 30

Aitkin Tournament
First Round

Aitkin 83, Greenway 24

Foley 69, Deer River 45

Annandale Tournament
First Round

Annandale 69, Mayer Lutheran 48

Morris Area/Chokia-Alberta 69, Chatfield 55

Augsburg Tournament

Hopkins 83, Eastview 67

Minnehaha Academy 73, Henry Sibley 55

St. Paul Johnson 75, Chanhassen 68

Bethany College Tournament
Championship Semifinal

Maple River 64, New Richland-H-E-G 47

St. Croix Lutheran 78, Fairmont 47

Bethel Tournament 1
Third Place

Mahtomedi 75, Andover 55

Championship

Mounds View 51, Bloomington Jefferson 45

Bethel Tournament 2
First Round

Eagan 88, Minnetonka 79

Totino-Grace 55, Roseville 46

Buffalo Lake-Hector-Stewart Tournament

Nicollet 79, Buffalo Lake-Hector-Stewart 60

Calvin Christian Tournament

Carlton 56, Liberty Classical 41

Lake Park-Audubon 68, West Lutheran 48

Learning for Leadership Charter 71, Chesterton Academy 60

Cedar Mountain/Comfrey Tournament

Randolph 80, Cedar Mountain/Comfrey 74

Cloquet Tournament
First Round

Cloquet 78, Blake 61

St. Paul Central 75, Pine City 45

Crosby-Ironton Tournament

Crosby-Ironton 79, Sisler, Manitoba 64

Fond du Lac Ojibwe 84, Moose Lake/Willow River 72

East Grand Forks Tournament

East Grand Forks 67, Climax/Fisher 47

Warroad 71, Crookston 70

Eden Prairie Tournament

Chaska 70, Eden Prairie 67

Shakopee 88, St. Francis 72

Esko Tournament
Consolation

Hinckley-Finlayson 82, Duluth Marshall 50

Championship

Esko 62, Northwestern, Wis. 37

Faribault Tournament
First Round

Faribault 59, Stewartville 38

Holy Angels 65, Waterville-Elysian-Morristown 59

Fergus Falls Tournament

Fargo South, N.D. 71, Battle Lake 56

Fergus Falls 76, Hawley 37

Fridley Tournament
First Round

St. Paul Como Park 68, Minneapolis Southwest 52

Grand Meadow Tournament

Goodhue 68, LeRoy-Ostrander 33

Grand Meadow 87, Alden-Conger 43

Granite City Classic

Albany 60, St. Cloud Apollo 51

Apple Valley 86, Maple Grove 81

Champlin Park 56, Wayzata 49

Minneapolis North 90, Rogers 87

Monticello 57, Sartell-St. Stephen 53

Orono 84, St. Cloud Tech 75

Rocori 70, Becker 51

Hastings Tournament
First Round

Irondale 61, New Prague 59

Prescott, Wis. 68, Hastings 49

Hayfield Tournament
First Round

Hayfield 59, Kenyon-Wanamingo 32

Lyle/Austin Pacelli 64, Bethlehem Academy 63

Hibbing Tournament
Consolation Semifinal

Bigfork 75, Eveleth-Gilbert 58

Semifinal

Cambridge-Isanti 90, Chisholm 46

Hibbing 68, Mora 65

Hillsboro/Central Valley Holiday Hoops

Larimore, N.D. 43, Norman County West 33

Howard Lake-Waverly-Winsted Tournament
First Round

Dassel-Cokato 56, Providence Academy 46

Howard Lake-Waverly-Winsted 85, Hope Academy 81, OT

Lakeville North Tournament

Lakeville North 89, Holy Family Catholic 57

Robbinsdale Armstrong 55, Northfield 53

Little Falls Tournament
First Round

Hutchinson 88, Staples-Motley 78

Little Falls 78, Upsala 51

Milbank Tournament

Ortonville 62, Webster, S.D. 45

Moorhead Holiday Tournament

Dilworth-Glyndon-Felton 67, Moorhead 58

Stillwater 70, Bismarck Legacy, N.D. 53

Mounds Park Academy Tournament
First Round

Math and Science Academy 68, Nova Classical Academy 48

Spectrum 71, Mounds Park Academy 52

North Woods Tournament
Consolation Semifinal

Floodwood 95, Mesabi Academy 66

Nashwauk-Keewatin 68, Northeast Range 46

Semifinal

Mountain Iron-Buhl 61, Cherry 39

North Woods 85, South Ridge 61

Northern Cass Holiday Tournament

Badger-Greenbush-Middle River 72, Menahga 64

Norwood Young-America Tournament

Triton 59, G-F-W 58

Owatonna Tournament
First Round

Duluth East 62, Waseca 59

Owatonna 53, Milwaukee South, Wis. 51

Pequot Lakes Tournament
First Round

Barnesville 65, Bagley 53

Pequot Lakes 62, Verndale 52

Perham Tournament
Third Place

St. Peter 72, Maranatha Christian 33

Championship

Spring Grove 56, Perham 45

Rochester Rotary Tournament
First Round

Burnsville 55, Lake City 47

Byron 64, Rosemount 61

East Ridge 65, Rochester Mayo 43

Robbinsdale Cooper 94, Plainview-Elgin-Millville 69

Rochester Century 69, Bloomington Kennedy 57

Rochester John Marshall 88, Prior Lake 73

Rochester Lourdes 55, White Bear Lake 37

Woodbury 80, Rushford-Peterson 43

Sauk Rapids-Rice Tournament
First Round

Big Lake 78, Zimmerman 72

Detroit Lakes 64, Sauk Rapids-Rice 54

South St. Paul Tournament
First Round

Park (Cottage Grove) 67, South St. Paul 57

Richfield 63, St. Paul Highland Park 61

St. Charles Tournament
First Round

Pine Island 58, Dover-Eyota 50

St. Charles 100, Lanesboro 49

St. Cloud Cathedral Tournament
Consolation Semifinal

Litchfield 67, Concordia Academy 52

Watertown-Mayer 66, Mandan, N.D. 65

Semifinal

Braham 93, Pierz 67

Melrose 65, St. Cloud Cathedral 60

St. James Tournament
First Round

Rockford 68, St. James Area 53

Springfield 77, Belle Plaine 62

St. Louis Park Tournament
First Round

Edina 87, Delano 60

St. Louis Park 66, Mound Westonka 29

St. Thomas Univ. Tournament
First Round

Cretin-Derham Hall 76, St. Thomas Academy 53

Park Center 73, Hill-Murray 47

Tartan Tournament
Consolation Semifinal

Chisago Lakes 65, Centennial 57

Spring Lake Park 72, Glencoe-Silver Lake 29

Semifinal

Lakeville South 81, Carmel, Ill. 69

Tartan 78, Forest Lake 61

Thief River Falls Tournament
First Round

Red Lake 75, Northern Freeze 69

Thief River Falls 65, Kittson County Central 60

Trinity Tournament
Consolation Semifinal

St. Paul Harding 59, Trinity 50

St. Paul Humboldt 82, FAIR School 35

Semifinal

St. Agnes 58, Minnesota Transitions 48, OT

St. Paul Washington 80, St. Croix Prep 71

Willmar Tournament

Lac qui Parle Valley 63, Belgrade-Brooten-Elrosa 48

Sauk Centre 62, MACCRAY 39

Windom Area Tournament
First Round

Westbrook-Walnut Grove 53, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 47

Winona State Tournament

Austin 58, Minneapolis Washburn 55

Cochrane-Fountain City, Wis. 61, Heritage Christian Academy 59

Simley 61, Winona 58

Tri-City United 58, Lewiston-Altura 53, OT

Worthington Tournament

Mankato West 85, Worthington 60

Murray County Central 75, Sibley East 68

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Blue Earth Tournament

Jackson County Central vs. Blue Earth Area, ppd.< to Dec 30.

Cedar Mountain/Comfrey Tournament

Randolph vs. Madelia, ppd.

Winona State Tournament

Zumbrota-Mazeppa vs. Winona Cotter, ccd.

GIRLS BASKETBALL

Badger-Greenbush-Middle River 58, Red Lake County 28

Bigfork 64, Proctor 49

Blaine 74, Cambridge-Isanti 31

Breckenridge 39, Frazee 37

Canby 51, Edgerton 40

Cherry 64, Virginia 32

DeLaSalle 55, Baldwin-Woodville, Wis. 35

Fillmore Central 48, Mabel-Canton 45

Holdingford 53, Isle 26

Kingsland 49, Houston 39

Long Prairie-Grey Eagle 75, Paynesville 74, 2OT

Minnewaska 67, Yellow Medicine East 55

Montevideo 71, Lac qui Parle Valley 59

Mountain Lake Area 43, Renville County West 27

Wabasha-Kellogg 58, Pepin/Alma, Wis. 19

Aitkin Tournament
First Round

Aitkin 83, Greenway 24

Deer River 49, McGregor 38

Alexandria Tournament
First Round

Hutchinson 61, Buffalo 58

Annandale Tournament
First Round

Annandale 69, Moose Lake/Willow River 32

St. Croix Lutheran 64, Chatfield 37

Buffalo Lake-Hector-Stewart Tournament

New Ulm Cathedral 58, Cleveland 51

Nicollet 66, Buffalo Lake-Hector-Stewart 48

Chisholm Tournament

Kelliher/Northome 54, Nashwauk-Keewatin 45

Cloquet Tournament

Cromwell 70, Cloquet 59

Duluth Denfeld 73, Blake 59

Dilworth-Glyndon-Felton Tournament
Championship

Dilworth-Glyndon-Felton 80, Win-E-Mac 53

East Grand Forks Tournament

Detroit Lakes 45, East Grand Forks 30

Ely Tournament
First Round

Lake of the Woods 50, Ely 22

Wrenshall 57, Northeast Range 26

Esko Tournament
Championship Semifinal

Esko 59, Floodwood 50

Hermantown 70, Eveleth-Gilbert 32

Consolation Semifinal

Barnum 62, South Ridge 58

Mesabi East 62, North Woods 29

Faribault Tournament
First Round

Faribault 59, Stewartville 52

Rockford 54, Waterville-Elysian-Morristown 47

Fergus Falls Tournament

Fergus Falls 63, St. Louis Park 57

Fridley Tournament
First Round

Fridley 87, Minneapolis North 66

Minneapolis Southwest 65, Spring Lake Park 57

Hayfield Tournament
First Round

Glencoe-Silver Lake 58, Caledonia 49

Hayfield 63, Kenyon-Wanamingo 46

Hill-Murray Tournament
Consolation Semifinal

Forest Lake 59, Mounds View 57

Mahtomedi 68, Henry Sibley 63

Semifinal

Park (Cottage Grove) 67, Cretin-Derham Hall 46

Wayzata 50, Hill-Murray 39

Howard Lake-Waverly-Winsted Tourney

Delano 64, Southwest Christian (Chaska) 39

Holy Family Catholic 63, Howard Lake-Waverly-Winsted 42

Irondale Tournament
First Round

Irondale 51, Duluth East 42

St. Francis 57, North St. Paul 52

Kimball Tournament
First Round

Kimball 69, Menahga 61

Verndale 80, Cass Lake-Bena 37

Little Falls Tournament
First Round

Little Falls 60, St. Cloud Apollo 53

North Branch 51, Staples-Motley 48

Maranatha Tournament

Columbia Heights 49, St. Paul Central 47

Maranatha Christian 84, FAIR School 9

Marshall Tournament (SMSU)

Sioux Falls Washington, S.D. 55, Marshall 38

First Round

Canby 51, Edgerton 40

Fulda 58, Wilmot, S.D. 43

Minneota 63, Murray County Central 50

St. Clair 55, Russell-Tyler-Ruthton 54

Milbank Tournament

Waverly-South Shore, S.D. 54, Ortonville 49

Monticello Tournament
First Round

Becker 74, Princeton 22

Big Lake 42, Minneapolis Washburn 37

Monticello 72, Bemidji 52

Thief River Falls 62, Chisago Lakes 49

Moorhead Tournament

Bismarck St. Mary's, N.D. 60, Concordia Academy 36

Moorhead 67, Barnesville 28

Mounds Park Academy Tournament
First Round

Mounds Park Academy 47, Nova Classical Academy 33

St. Croix Prep 50, Minneapolis Henry 33

Mt. Iron-Buhl Tournament
First Round

Mountain Iron-Buhl 62, Lyle/Austin Pacelli 36

Sleepy Eye 71, Browerville/Eagle Valley 63, OT

Norwood Young-America Tournament

New Ulm 76, Belle Plaine 34

Norwood-Young America Tournament

Norwood-Young America 49, Mound Westonka 36

Park Center Tournament

Champlin Park 79, Eden Prairie 53

Minnetonka 72, Rogers 44

Park Center 50, Elk River 48

Pelican Rapids Tournament
First Round

Battle Lake 56, Warroad 24

Lester Prairie/Holy Trinity 63, Park Rapids 60

Norman County East 58, Pine City 48

Pelican Rapids 74, Underwood 36

Pequot Lakes Tournament
First Round

Pequot Lakes 73, Crookston 35

Roseau 84, International Falls 42

Perham Tournament

Perham 44, Hibbing 42

Pierz Tournament
First Round

Pierz 67, Milaca 53

St. Cloud Cathedral 48, Crosby-Ironton 40

Rochester Rotary Tournament
First Round

Farmington 55, Rochester Century 51

Lakeville North 67, Goodhue 51

Osseo 61, Bloomington Kennedy 56

Plainview-Elgin-Millville 76, Burnsville 55

Rochester John Marshall 69, Chaska 51

Rochester Mayo 48, Woodbury 34

St. Paul Como Park 74, Chanhassen 64

Waconia 70, Rochester Lourdes 48

Roseville Tournament
Consolation Semifinal

Bloomington Jefferson 42, St. Anthony 20

Roseville 52, Andover 41

Semifinal

Apple Valley 75, Centennial 71

Lakeville South 56, Robbinsdale Cooper 41

Simley Tournament

Holy Angels 68, Visitation 34

South St. Paul Tournament
First Round

Richfield 84, St. Paul Humboldt 59

South St. Paul 49, Albert Lea 46

St. Agnes Tournament
First Round

St. Agnes 48, Minneapolis Edison 35

St. Paul Harding 63, Brooklyn Center 19

St. Cloud Tech Tournament
Consolation

Grand Rapids 72, St. Cloud Tech 61

Worthington 56, Rocori 55

Championship

Rosemount 58, Owatonna 45

Sauk Rapids-Rice 54, Braham 34

St. James Tournament
First Round

Maple River 50, St. James Area 49

St. Michael-Albertville Tournament
First Round

St. Michael-Albertville 71, Maple Grove 68

White Bear Lake 59, Edina 45

St. Olaf Tournament

Eagan 62, Tartan 30

Eastview 52, Orono 51

Hopkins 73, Prior Lake 40

New Richland-H-E-G 49, Providence Academy 36

Northfield 55, Mayer Lutheran 43

Two Harbors Tournament
Consolation

Two Harbors 66, Ogilvie 40

Championship

Cook County 47, Duluth Marshall 19

Upsala Tournament
First Round

Atwater-Cosmos-Grove City 62, Upsala 57

Melrose 52, Mora 50

West Lutheran Tournament

Byron 75, Carlton 21

Pine Island 78, West Lutheran 46

Winona State Tournament

Cochrane-Fountain City, Wis. 76, Alden-Conger 44

Kasson-Mantorville 80, Heritage Christian Academy 54

Lewiston-Altura 65, Hope Lutheran 39

St. Charles 62, Luther, Wis. 56

Winona 64, Waseca 60

Winona Cotter 72, Tri-City United 42

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Blue Earth Area Tournament

Jackson County Central vs. Blue Earth Area, ppd.< to Dec 30.

Marshall Tournament (SMSU)
First Round

Sauk Centre vs. Fairmont, ccd.