Thursday's hockey and basketball scores as reported to the Associated Press
BOYS HOCKEY
AC Wings 8, Totino-Grace 6

Andover 4, Anoka 3

Bemidji 2, Warroad 1

Breck 9, New Prague 1

Burnsville 2, Lakeville North 2, OT (tie)

Centennial 4, Blaine 2

Champlin Park 5, Osseo 0

Chanhassen 7, Holy Angels 2

Chaska 5, Hutchinson 0

Cretin-Derham Hall 4, Roseville 0

Duluth East 5, Cloquet/Esko/Carlton 0

Eastview 1, Lakeville South 0

Eveleth-Gilbert Area 7, Proctor 1

Faribault/Bethlehem Academy 9, Winona Winhawks 1

Farmington 4, Apple Valley 2

Fergus Falls 4, Alexandria 3

Hill-Murray 3, Tartan 3, OT (tie)

La Crescent 2, Tomah, Wis. 1

Lake of the Woods 4, International Falls 1

Maple Grove 2, Minnetonka 1

Marshall/Minneota/T-M-B 8, Redwood Valley 1

Mora/Hinckley-Finlayson 2, St. Paul Highland Park 1

New Ulm Eagles 10, Fairmont Area 0

North St. Paul 8, Hastings 4

Northern Lakes 5, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 0

Northfield 3, Mankato East/Loyola 2, OT

Orono 7, Bloomington Kennedy 2

Owatonna 4, Austin/Austin Pacelli 2

Pine City/Rush City 10, Becker/Big Lake 2

Princeton 4, Monticello/Annandale/Maple Lake 2

Prior Lake 4, Eagan 2

Red Wing 5, Rochester Century 1

River Lakes 4, Willmar 0

Roseau 12, Grafton-Park River, N.D. 0

Rosemount 4, Shakopee 2

Sartell-St. Stephen 5, St. Cloud 0

South St. Paul 3, Henry Sibley 2, OT

Spring Lake Park 6, Coon Rapids 2

St. Louis Park 7, Mound Westonka/Watertown-Mayer 4

Stillwater 5, East Ridge 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 5, Park Rapids Area 3

Waseca Blue Jays 3, Windom Area 0

White Bear Lake 2, Mounds View 1, OT

Woodbury 5, Park (Cottage Grove) 4

Edina Tournament
First Round
Elk River/Zimmerman 3, Eden Prairie 2

Grand Rapids 5, Edina 3

GIRLS HOCKEY
Albert Lea 7, Rochester Mayo 1

Detroit Lakes/Perham 4, Bemidji 3

East Ridge 2, Hudson, Wis. 1

Faribault/Bethlehem Academy 9, Winona Winhawks 0

Hopkins/St. Louis Park 7, Bloomington Jefferson/Kennedy 0

Mankato West 6, Fairmont Area 1

Minneapolis 4, Rosemount 2

Moorhead 9, Crookston Pirates 0

Moose Lake Area 3, Hibbing/Chisholm 2, OT

Mounds View 1, White Bear Lake 0, OT

New Ulm Eagles 5, Windom Area 0

Owatonna 3, Austin/Austin Pacelli 1

Park Rapids Area 2, Eveleth-Gilbert Area 1

Prairie Centre Blue Devils 9, Morris Benson Area Storm 1

Princeton/Big Lake/Becker 3, Holy Angels 1

Rochester John Marshall/Lourdes 7, Rochester Century 0

Sartell/Sauk Rapids-Rice 2, River Lakes 1, OT

Spring Lake Park/Coon Rapids 4, Irondale/Saint Anthony 1

St. Cloud Ice Breakers 2, Totino-Grace 1

St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 2, Waseca Blue Jays 1

Wayzata 5, Eagan 2

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Litchfield/Dassel-Cokato vs. Marshall Tigers, ppd.< to Feb 2.
BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 75, Park Christian (Moorhead) 66

Alexandria 73, St. Cloud Apollo 42

Apple Valley 95, Owatonna 51

Badger-Greenbush-Middle River 53, Red Lake County 37

Bemidji 67, Sartell-St. Stephen 59

Benilde-St. Margaret's 76, Holy Angels 59

Bigfork 81, Nashwauk-Keewatin 24

BOLD 75, Renville County West 46

Brooklyn Center 108, Charter Stars 33

Browerville/Eagle Valley 77, Long Prairie-Grey Eagle 45

Caledonia 80, Winona Cotter 31

Cass Lake-Bena 85, Pine River-Backus 58

Clearbrook-Gonvick 73, Bagley 68

Crookston 74, Park Rapids 41

Dilworth-Glyndon-Felton 64, Barnesville 48

East Grand Forks 74, Pelican Rapids 67

Eastview 66, Minneapolis South 32

Elk River 76, Buffalo 46

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 82, Hawley 65

Fergus Falls 78, Sauk Rapids-Rice 49

Goodhue 57, Triton 21

Grand Rapids 69, Cloquet 46

Greenway 67, Littlefork-Big Falls 28

Hancock 63, Rothsay 36

Hayfield 61, Kenyon-Wanamingo 46

Hermantown 85, Duluth Denfeld 79

Hillcrest Lutheran 62, Underwood 40

Hope Lutheran 66, Rochester Home School 54

Lake Park-Audubon 61, Norman County East/Ulen-Hitterdal 47

Learning for Leadership Charter 65, Lincoln International 30

Litchfield 58, Paynesville 47

Lyle/Austin Pacelli 64, LeRoy-Ostrander 51

Mankato East 70, Rochester Mayo 53

Minneapolis Henry 107, FAIR School 40

Minneapolis Roosevelt 49, Minneapolis Southwest 39

Nevis 86, Blackduck 33

New Richland-H-E-G 65, Janesville-Waldorf-Pemberton 26

New Ulm 69, LeSueur-Henderson 66

Parkers Prairie 67, Battle Lake 60

Perham 84, Frazee 37

Pipestone 70, Worthington 63

Prior Lake 70, Bloomington Jefferson 53

Red Lake 99, Laporte 38

Rocori 72, Albany 43

Roseau 69, Warroad 58

Schaeffer Academy 53, Grand Meadow 52, OT

Shakopee 78, St. Thomas Academy 71

Simley 75, St. Paul Highland Park 71

Sisseton, S.D. 68, Ortonville 53

Southwest Christian (Chaska) 66, Providence Academy 63

Spring Grove 67, Mabel-Canton 34

St. Cloud Tech 76, Willmar 48

St. Paul Johnson 77, Maranatha Christian 54

St. Paul Prep 102, Groves Academy 34

St. Peter 71, Fairmont 68

Tartan 75, Burnsville 66

United South Central 65, Martin County West 46

Virginia 76, Chisholm 37

Waconia 70, Becker 47

Walker-Hackensack-Akeley 80, Northland 49

Waterville-Elysian-Morristown 63, Maple River 58

Waubun 65, Norman County West 44

Win-E-Mac 77, Climax/Fisher 45

Maple Lake Tournament
First Round
Maple Lake 71, Foley 68

Mayer Lutheran 63, Lester Prairie/Holy Trinity 49

St. John's Prep Tournament
Eden Valley-Watkins 82, Swanville 45

St. John's Prep 72, Rush City 56

Wabasso Tournament
Adrian 67, Wabasso 37

Red Rock Central 45, Russell-Tyler-Ruthton 43

GIRLS BASKETBALL
Aitkin 57, East Central 44

Alden-Conger 61, Janesville-Waldorf-Pemberton 52

Alexandria 56, Detroit Lakes 30

Annandale 56, Monticello 44

Becker 45, Mora 38

Benilde-St. Margaret's 51, Visitation 39

BOLD 68, Yellow Medicine East 52

Canby 72, Russell-Tyler-Ruthton 45

Carlton 51, McGregor 49, OT

Central Minnesota Christian 48, MACCRAY 37

Cleveland 58, Glenville-Emmons 23

Cromwell 98, Wrenshall 28

Dawson-Boyd 65, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 54

DeLaSalle 51, Eau Claire Memorial, Wis. 43

Elk River 67, Buffalo 52

Esko 67, Moose Lake/Willow River 21

Eveleth-Gilbert 69, Chisholm 32

Floodwood 56, Silver Bay 18

Foley 70, Little Falls 43

Forest Lake 64, Cambridge-Isanti 23

Fridley 65, Waconia 53

Fulda 70, Mountain Lake Area 65

Goodhue 81, Triton 44

Henning 78, Sebeka 57

Hibbing 60, Proctor 49

Hills-Beaver Creek 72, Edgerton 47

Holy Angels 83, Hutchinson 80

Irondale 72, St. Louis Park 58

Jordan 76, Belle Plaine 48

Kimball 71, Browerville/Eagle Valley 43

Lac qui Parle Valley 67, Renville County West 35

Lake City 63, Stewartville 62

Litchfield 78, Paynesville 51

Littlefork-Big Falls 59, Greenway 42

Lyle/Austin Pacelli 67, Blooming Prairie 34

Maple Lake 43, Belgrade-Brooten-Elrosa 38

Martin County West 55, Madelia 23

Melrose 68, Atwater-Cosmos-Grove City 56

Mesabi East 46, Nashwauk-Keewatin 32

Minneapolis Edison 44, Minneapolis Washburn 38

Minneapolis Henry 69, FAIR School 36

Minneapolis Roosevelt 49, Minneapolis Southwest 39

Minnewaska 87, Montevideo 59

Murray County Central 39, Westbrook-Walnut Grove 32

New York Mills 73, Menahga 50

Nicollet 48, Lake Crystal-Wellcome Memorial 30

Norwood-Young America 68, Tri-City United 57

PACT/Spectrum 44, Christian Life 43

Pillager 51, Verndale 48

Pine City 82, Isle 31

Pine River-Backus 66, Cass Lake-Bena 37

Pipestone 60, Worthington 39

Randolph 59, Schaeffer Academy 23

Red Lake Falls 64, Warren-Alvarado-Oslo 37

Robbinsdale Cooper 66, Minneapolis North 52

Rochester Mayo 50, Mankato East 43

Rogers 62, Brainerd 59

Roseau 88, East Grand Forks 54

Rush City 52, Hinckley-Finlayson 7

Sibley East 61, LeSueur-Henderson 40

South St. Paul 51, Richfield 39

Southwest Minnesota Christian 70, Adrian 36

St. Anthony 61, Bloomington Jefferson 49

Trinity 38, Christ's Household of Faith 35

Two Harbors 55, Barnum 45

Wadena-Deer Creek 63, Bertha-Hewitt 41

Wheaton/Herman-Norcross 65, West Central 42

Winona Cotter 42, Caledonia 31

Zumbrota-Mazeppa 50, Cannon Falls 33

Northland Community College Tournament
Seventh Place
Red Lake County Central/Red Lake Falls 50, Lake of the Woods 40

Fifth Place
Clearbrook-Gonvick 59, Goodridge/Grygla-Gatzke 52

Third Place
Sacred Heart 62, Badger-Greenbush-Middle River 51

Championship
Stephen-Argyle 65, Red Lake 64

St. Cloud Apollo vs. Big Lake, ppd.<<<