Tuesday's basketball and hockey results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 63, Waubun 55

Adrian 79, Heron Lake-Okabena 72

Alexandria 65, Moorhead 47

Apple Valley 60, Lakeville North 51

Austin 75, Red Wing 53

Battle Lake 59, Barnesville 40

Becker 75, Little Falls 59

Bethlehem Academy 62, United South Central 27

Big Lake 80, Cambridge-Isanti 65

Bigfork 96, Littlefork-Big Falls 41

Blake 69, Providence Academy 66

Brandon-Evansville 52, Hancock 33

Buffalo 56, St. Francis 54

Canby 62, Tracy-Milroy-Balaton 57

Cedar Mountain/Comfrey 88, Minnesota Valley Lutheran 70

Central Minnesota Christian 76, Renville County West 33

Chaska 91, Robbinsdale Cooper 81

Cloquet 79, Duluth Denfeld 66

Columbia Heights 79, St. Anthony 63

Cromwell 76, Cherry 41

Crookston 75, Pelican Rapids 61

Crosby-Ironton 68, Staples-Motley 54

Detroit Lakes 63, Thief River Falls 49

Duluth East 43, Superior, Wis. 26

Eagan 80, Prior Lake 73

East Ridge 75, Wayzata 69

Edina 89, Holy Family Catholic 53

Fairmont 62, Lake Crystal-Wellcome Memorial 39

Fergus Falls 74, Willmar 54

Fertile-Beltrami 91, Bagley 78

Fillmore Central 58, Schaeffer Academy 53

Floodwood 51, Nashwauk-Keewatin 37

Fosston 73, Climax/Fisher 54

Fridley 75, Concordia Academy 58

G-F-W 54, Wabasso 43

Goodhue 58, Kenyon-Wanamingo 29

Goodridge/Grygla-Gatzke 83, Sacred Heart 63

Grand Meadow 80, Mabel-Canton 64

Heritage Christian Academy 86, PACT Charter 45

Hibbing 78, Greenway 43

Hopkins 71, Annandale 70

Hudson, Wis. 73, St. Paul Highland Park 59

Jackson County Central 86, Worthington 65

Jordan 66, Belle Plaine 59

Kingsland 65, Dover-Eyota 42

Lake City 63, Pine Island 49

Lakeville South 81, Eastview 69

Lanesboro 58, Lyle/Austin Pacelli 44

Mahtomedi 87, Simley 66

Mankato East 68, Hutchinson 40

Mankato Loyola 57, Medford 40

Mankato West 79, Northfield 69

Maple River 77, Blooming Prairie 45

Maranatha Christian 57, Legacy Christian 49

Marshall 89, Pipestone 56

Math and Science Academy 91, Groves Academy 55

Mayer Lutheran 94, BOLD 89, OT

Mesabi East 81, Eveleth-Gilbert 47

Milaca 76, Mora 63

Minneapolis North 64, Minneapolis Henry 53

Minneapolis Roosevelt 72, Minneapolis Edison 42

Minneapolis Southwest 78, FAIR School 33

Minneapolis Washburn 78, Minneapolis South 49

Minnehaha Academy 81, Breck 56

Montevideo 54, Lac qui Parle Valley 41

Monticello 64, Chisago Lakes 63

Mounds View 72, Park (Cottage Grove) 63

Mountain Iron-Buhl 76, International Falls 69

Murray County Central 67, Southwest Minnesota Christian 59

New London-Spicer 65, Dassel-Cokato 58

New Prague 73, Hastings 48

New Ulm Cathedral 60, Sleepy Eye 43

Nicollet 82, Immanuel Lutheran 74

Norman County East/Ulen-Hitterdal 67, Norman County West 32

North St. Paul 75, Henry Sibley 64

North Woods 117, Northeast Range 36

Norwood-Young America 83, Tri-City United 65

Ortonville 70, Wheaton/Herman-Norcross 51

Owatonna 76, Rochester Century 49

Pequot Lakes 81, Pine River-Backus 46

Pillager 80, Wadena-Deer Creek 77

Proctor 66, Moose Lake/Willow River 30

Red Rock Central 52, Mountain Lake Area 43

Richfield 70, Benilde-St. Margaret's 64

Rochester John Marshall 86, Faribault 46

Rochester Lourdes 74, Kasson-Mantorville 72

Rochester Mayo 62, Albert Lea 57

Rockford 85, Foley 63

Rocori 70, Sauk Rapids-Rice 51

Rogers 75, Princeton 42

Rosemount 72, Burnsville 64

Royalton 69, Onamia 47

Rush City 59, Isle 25

Rushford-Peterson 57, Chatfield 29

Russell-Tyler-Ruthton 71, Lakeview 65

Sauk Centre 66, Belgrade-Brooten-Elrosa 63

Sebeka 58, Menahga 51

Shakopee 50, Farmington 44

Sibley East 75, LeSueur-Henderson 50

Southwest Christian (Chaska) 65, St. Croix Prep 54

Spectrum 77, Lester Prairie/Holy Trinity 63

Spring Grove 59, Randolph 33Springfield 70, Buffalo Lake-Hector-Stewart 25

St. Charles 87, Southland 75

St. Cloud Apollo 66, Sartell-St. Stephen 61

St. Cloud Cathedral 77, Albany 47

St. Cloud Tech 62, Brainerd 49

St. Croix Lutheran 53, Holy Angels 38

St. James Area 59, Madelia 28

St. Louis Park 87, Chanhassen 72

St. Michael-Albertville 83, North Branch 54

St. Paul Academy 65, Mounds Park Academy 49

St. Paul Central 83, St. Paul Harding 67

St. Paul Johnson 78, St. Paul Humboldt 70

St. Paul Prep 86, Hope Academy 79

St. Paul Washington 64, St. Paul Como Park 61

St. Thomas Academy 89, Hill-Murray 79

Stephen-Argyle 58, Warren-Alvarado-Oslo 42

Stewartville 53, Byron 35

Swanville 70, St. John's Prep 56

Tartan 108, South St. Paul 33

Trinity 49, New Life Academy 47

Verndale 57, Bertha-Hewitt 46

Wabasha-Kellogg 49, Plainview-Elgin-Millville 47

Walker-Hackensack-Akeley 53, Park Rapids 45

Waseca 79, Blue Earth Area 40

Watertown-Mayer 68, Maple Lake 44

Waterville-Elysian-Morristown 58, New Richland-H-E-G 55

West Central 69, Clinton-Graceville-Beardsley 57

West Lutheran 59, Bethany Academy 48

Westbrook-Walnut Grove 84, Ellsworth 58

Win-E-Mac 90, Mahnomen 64

Windom 64, Martin County West 43

Winona Cotter 71, LeRoy-Ostrander 36

Zumbrota-Mazeppa 59, Hayfield 51

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 82, Waubun 27

Aitkin 74, Hinckley-Finlayson 45

Albany 53, Eden Prairie 47

Belgrade-Brooten-Elrosa 52, Hancock 33

Benilde-St. Margaret's 67, Richfield 51

Bertha-Hewitt 49, Swanville 40

Big Lake 43, Cambridge-Isanti 25

Blackduck 60, Bagley 50

Bloomington Kennedy 54, Bloomington Jefferson 42

Braham 46, East Central 36

Buffalo 58, St. Francis 48

Byron 74, Stewartville 57

Caledonia 76, Chatfield 34

Canby 67, Lakeview 46

Cannon Falls 56, Triton 49

Cass Lake-Bena 69, Laporte 46

Cedar Mountain/Comfrey 44, Minnesota Valley Lutheran 39

Central Minnesota Christian 72, Dawson-Boyd 44

Chanhassen 56, St. Louis Park 38

Charter Stars 57, Hope Academy 28

Chisago Lakes 60, Monticello 57, OT

Christ's Household of Faith 59, West Lutheran 38

Clearbrook-Gonvick 72, Nevis 28

Clinton-Graceville-Beardsley 48, Ashby 45

Cloquet 74, Moose Lake/Willow River 43

Concordia Academy 78, Fridley 72

Crosby-Ironton 71, Pequot Lakes 68

DeLaSalle 81, St. Agnes 66

Dilworth-Glyndon-Felton 65, Barnesville 56

Duluth Marshall 61, Duluth Denfeld 17

East Grand Forks 61, Thief River Falls 32

Eastview 70, Lakeville South 42

Edina 55, Hill-Murray 39

Faribault 46, Rochester John Marshall 44, OT

Fergus Falls 58, Hawley 47

Fillmore Central 63, LeRoy-Ostrander 37

Floodwood 63, Hill City 35

G-F-W 77, Wabasso 57

Grand Meadow 80, Mabel-Canton 64

Hayfield 74, Zumbrota-Mazeppa 31

Henry Sibley 67, North St. Paul 40

Heritage Christian Academy 53, PACT Charter 33

Hibbing 57, Eveleth-Gilbert 52

Holdingford 49, Royalton 41

Holy Family Catholic 65, Jordan 49

Hopkins 79, Annandale 35

Hudson, Wis. 52, Woodbury 44

Hutchinson 76, New Ulm 67

Kasson-Mantorville 60, Rochester Lourdes 58

Kenyon-Wanamingo 79, Goodhue 77, OT

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 72, Renville County West 45

Kimball 82, Milaca 59

Kingsland 57, Dover-Eyota 50

Lac qui Parle Valley 68, MACCRAY 31

Lakeville North 79, Apple Valley 51

Lester Prairie/Holy Trinity 71, Spectrum 54

Litchfield 52, Howard Lake-Waverly-Winsted 27

Maple Lake 54, Foley 51, OT

Maple River 59, Blooming Prairie 47

Maranatha Christian 73, Legacy Christian 57

Medford 61, LeSueur-Henderson 43

Melrose 56, BOLD 48

Minneapolis Edison 62, Minneapolis Roosevelt 42

Minneapolis North 68, Minneapolis Henry 14

Minneapolis South 81, Minneapolis Washburn 38

Minnehaha Academy 66, Breck 22

Minnewaska 82, Atwater-Cosmos-Grove City 46

Moorhead 64, Alexandria 51

Morris Area/Chokio-Alberta 50, Montevideo 44

New Life Academy 64, Trinity 54

New London-Spicer 62, Paynesville 41

New Richland-H-E-G 65, Waterville-Elysian-Morristown 45

Northfield 64, Mankato West 54

Nova Classical Academy 48, Cristo Rey Jesuit 33

Oldham-Ramona/Rutland, S.D. 55, Hendricks 49

Ortonville 64, West Central 56

Owatonna 69, Rochester Century 32

Park (Cottage Grove) 49, Hastings 48

Park Rapids 70, Walker-Hackensack-Akeley 57

Pelican Rapids 55, Breckenridge 44

Perham 61, Frazee 56

Pierz 62, Long Prairie-Grey Eagle 46

Pine City 68, Ogilvie 47

Pine River-Backus 53, Wadena-Deer Creek 46

Pipestone 51, Marshall 40

Plainview-Elgin-Millville 65, Wabasha-Kellogg 41

Prior Lake 78, Eagan 58

Providence Academy 59, Blake 24

Red Wing 55, Austin 36

Robbinsdale Cooper 72, Chaska 58

Rochester Mayo 61, Albert Lea 25

Rogers 57, Princeton 49

Rosemount 64, Burnsville 50

Rush City 64, Isle 28

Rushford-Peterson 72, Spring Grove 46

Sacred Heart 68, Red Lake Falls 48

Sauk Centre 66, Benson 21

Shakopee 61, Farmington 46

Simley 59, Mahtomedi 50

Sleepy Eye 60, New Ulm Cathedral 41

South Ridge 61, Greenway 46

Southwest Christian (Chaska) 62, St. Croix Prep 40

Southwest Minnesota Christian 91, Fulda 44

Springfield 76, Buffalo Lake-Hector-Stewart 44

St. Anthony 58, Columbia Heights 41

St. Charles 56, Southland 55

St. Croix Lutheran 76, Holy Angels 64

St. Michael-Albertville 72, North Branch 29

St. Paul Central 70, St. Paul Harding 42

St. Paul Como Park 73, St. Paul Washington 15

St. Paul Humboldt 80, St. Paul Johnson 23

Staples-Motley 55, Detroit Lakes 45

Superior, Wis. 59, Duluth East 56

Tartan 56, South St. Paul 19

Tracy-Milroy-Balaton 71, Yellow Medicine East 51

United South Central 55, Bethlehem Academy 47

Verndale 44, Parkers Prairie 36

Waconia 57, Dassel-Cokato 55

Wayzata 54, Roseville 39

Wheaton/Herman-Norcross 74, Park Christian (Moorhead) 45

White Bear Lake 63, Minnetonka 58

Win-E-Mac 68, Mahnomen 19

Windom 43, Redwood Valley 39

Zimmerman 80, Delano 69

 

BOYS HOCKEY

Alexandria 6, Little Falls 3

Bagley/Fosston 6, Prairie Centre Area 1

Becker/Big Lake 5, Legacy Christian/PACT Charter 3

Bemidji 5, Grand Rapids 2

Bloomington Jefferson 3, Chaska 0

Brainerd/Pillager 3, St. Cloud 3, OT (tie)

Buffalo 3, Champlin Park 2

Centennial 2, White Bear Lake 2, OT (tie)

Chisago Lakes 14, Moose Lake Area 0

Cretin-Derham Hall 5, Blake 2

Duluth Marshall 4, Greenway/Nashwauk-Keewatin 1

Eagan 6, Hastings 1

Eden Prairie 5, Blaine 1

Elk River/Zimmerman 9, Spring Lake Park 1

Eveleth-Gilbert Area 4, Duluth Denfeld 1

Hermantown 6, Superior, Wis. 0

Holy Angels 3, Totino-Grace 3, OT (tie)

Holy Family Catholic 4, Delano Tigers 2

La Crescent 6, Winona Winhawks 1

Lakeville North 6, Lakeville South 2

Litchfield/Dassel-Cokato 3, Hutchinson 0

LSHSPTCUC Bulldogs 8, Dodge County 2

Mahtomedi 3, Mounds View 3, OT (tie)

Mankato West 4, Rochester Mayo 0

Marshall 7, Waseca Blue Jays 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 10, Mora-Milaca 2

Moorhead 4, East Grand Forks 0

New Prague 2, Mound Westonka/Watertown-Mayer 1

New Ulm Eagles 12, Worthington/Fulda 0

North Branch 4, St. Paul Highland Park 2

North St. Paul 7, East Ridge 4

Northern Lakes 2, Detroit Lakes/Perham 1

Northfield 4, Rochester John Marshall 4, OT (tie)

Orono 6, Waconia 2

Park Rapids Area 5, Red Lake County Central/Red Lake Falls 1

Pine City/Rush City 7, WSFLG Blizzard, Wis. 0

Red Wing 4, Mankato East/Loyola 2

Rochester Lourdes/Dover-Eyota 6, Albert Lea 3

Sartell-St. Stephen 4, Fergus Falls 3, OT

Sauk Rapids-Rice 7, Willmar 4

Shakopee 3, Henry Sibley 2

South St. Paul 4, Owatonna 1

St. Louis Park 3, Chanhassen 0

St. Michael-Albertville 10, Princeton 1

St. Paul Academy 7, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 4

Tartan 1, Irondale/Saint Anthony 0

Virginia/Mountain Iron-Buhl 8, Proctor 1

Wadena-Deer Creek Wolverines 6, Morris Benson Area Storm 2

Warroad 4, Crookston Pirates 1

GIRLS HOCKEY

Maple Grove 8, Wayzata 1

Rogers 3, Anoka 2, OT

1A Section 3
Quarterfinal

Luverne Cardinals 1, Windom Area 0

Mankato West 3, Fairmont Area 2

Marshall Tigers 6, Worthington/Fulda 0

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.