Tuesday's Scores
The Associated Press

BOYS HOCKEY

Bagley/Fosston 4, Kittson County Central 2

Brainerd/Pillager 6, River Lakes 3

Chisago Lakes 3, Henry Sibley 2, OT

Crookston Pirates 6, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0

Detroit Lakes/Perham 4, Park Rapids Area 2

Duluth East 5, Lakeville South 4, OT

Duluth Marshall 2, Duluth Denfeld 0

Eveleth-Gilbert Area 2, Ely/Northeast Range 0

Forest Lake 6, St. Francis 5

Hermantown 6, Superior, Wis. 2

Hibbing/Chisholm 7, Virginia/Mountain Iron-Buhl 2

Holy Family Catholic 5, St. Michael-Albertville 2

La Crescent 9, Viroqua, Wis. 0

Lakeville North 4, St. Thomas Academy 1

LSHSPTCUC Bulldogs 5, Faribault/Bethlehem Academy 2

Luverne Cardinals 7, Marshall 1

Mahtomedi 4, Breck 4, OT (tie)

Mankato East/Loyola 4, Austin/Austin Pacelli 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 4, St. Cloud Cathedral 4, OT (tie)

Moose Lake Area 4, Becker/Big Lake 0

Mora/Hinckley-Finlayson 7, Legacy Christian/PACT Charter 6, OT

New Prague 7, Mound Westonka/Watertown-Mayer 3

North Shore 6, Proctor 3

Orono 2, Delano Tigers 1

Owatonna 5, Dodge County 0

Park (Cottage Grove) 6, Hastings 2

Pine City/Rush City 3, St. Paul Highland Park 2

Princeton 3, Northern Lakes 0

Rochester John Marshall 5, Northfield 1

Rochester Lourdes 7, Albert Lea 3

Rosemount 5, East Ridge 1

Sartell-St. Stephen 4, Little Falls 3, OT

Shakopee 6, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 2

South St. Paul 5, North St. Paul 1

St. Cloud Apollo 5, Hutchinson 3

St. Paul Academy 5, Blake 2

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 4, East Grand Forks 2

Waconia 7, Litchfield/Dassel-Cokato 4

Wadena-Deer Creek Wolverines 10, Morris Benson Area Storm 3

Warroad 8, Lake of the Woods 0

Waseca Blue Jays 4, Winona Winhawks 2

Willmar 3, Fergus Falls 1

GIRLS HOCKEY

2A Section 2

Semifinal

Eden Prairie 6, Chaska/Chanhassen Storm Hawks 3

Minnetonka 7, Holy Family Catholic/Waconia 1

2A Section 4

Semifinal

Hill-Murray 8, Stillwater 1

Mounds View 2, White Bear Lake 0

2A Section 5

Semifinal

Centennial 3, Blaine 2

Maple Grove 5, Spring Lake Park/Coon Rapids 0

2A Section 8

Semifinal

Roseau 5, Buffalo Bison 2

Sartell/Sauk Rapids-Rice 3, River Lakes 0

1A Section 3

Championship

Luverne Cardinals 4, Fairmont Area 2

1A Section 4

Semifinal

South St. Paul 3, Mahtomedi 1

St. Paul United 9, Henry Sibley 1

1A Section 5

Semifinal

Blake 8, Totino-Grace 2

Breck 6, Princeton/Big Lake/Becker 2

1A Section 6

Semifinal

Alexandria 4, Northern Lakes 1

Fergus Falls 3, Prairie Centre Area 2

1A Section 8

Semifinal

Thief River Falls 5, East Grand Forks 0

Warroad 10, Detroit Lakes/Perham 1<<

BOYS BASKETBALL

Albany 74, Foley 58

Alexandria 74, Moorhead 65

Annandale 63, Litchfield 37

Apple Valley 73, Burnsville 55

Atwater-Cosmos-Grove City 72, Minnewaska 62

Austin 88, Rochester Century 40

Badger-Greenbush-Middle River 62, Roseau 56

Battle Lake 80, Parkers Prairie 54

Becker 68, Sauk Rapids-Rice 55

Belle Plaine 69, Jordan 56

Bethlehem Academy 77, Medford 63

Bloomington Jefferson 61, Chanhassen 43

Braham 91, East Central 49

Breckenridge 62, Frazee 38

Brooklyn Center 52, Fridley 49

Browerville/Eagle Valley 78, Sebeka 54

Cedar Mountain/Comfrey 86, Buffalo Lake-Hector-Stewart 58

Chaska 93, Richfield 57

Chisago Lakes 75, North Branch 37

Christ's Household of Faith 66, St. Agnes 61

Cleveland 106, Hope Academy 75

Clinton-Graceville-Beardsley 73, Underwood 69

Cloquet 88, Duluth Marshall 55

Cretin-Derham Hall 68, Mounds View 59

Crookston 74, Pelican Rapids 67

Dawson-Boyd 66, MACCRAY 59

Dilworth-Glyndon-Felton 55, Pequot Lakes 48

East Ridge 62, Forest Lake 38

Edgerton 74, Adrian 48

Fertile-Beltrami 65, Bagley 64

Fosston 68, Climax/Fisher 56

Glenville-Emmons 58, Alden-Conger 51

Grand Rapids 73, Hermantown 66

Hastings 67, St. Thomas Academy 65

Hibbing 93, Chisholm 69

Hinckley-Finlayson 72, Aitkin 62

Holdingford 68, Belgrade-Brooten-Elrosa 60

Howard Lake-Waverly-Winsted 77, Kimball 63

Jackson County Central 74, Redwood Valley 63

Kelliher/Northome 84, Lake of the Woods 40

Lac qui Parle Valley 73, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48

Lake City 69, La Crescent 36

Lakeville North 69, Shakopee 57

Lakeville South 75, Farmington 70

Legacy Christian 72, Maranatha Christian 53

Madison, S.D. 69, Pipestone 59

Mahtomedi 75, South St. Paul 48

Mankato East 64, Red Wing 62, OT

Maple Lake 73, Paynesville 45

Maple River 65, United South Central 58

Martin County West 61, Blue Earth Area 50

Math and Science Academy 92, FAIR School 56

McGregor 69, Lakeview Christian Academy 56

Melrose 68, BOLD 64

Menahga 53, Henning 47

Mesabi East 74, Eveleth-Gilbert 57

Minnehaha Academy 56, Breck 50

Minneota 63, Yellow Medicine East 45

Minnesota Academy for the Deaf 80, Charter Stars 42

Minnesota Valley Lutheran 72, New Ulm Cathedral 66

Mountain Iron-Buhl 70, International Falls 49

New Prague 66, Delano 52

New Ulm 59, Lake Crystal-Wellcome Memorial 53

Norman County East/Ulen-Hitterdal 67, Norman County West 43

North St. Paul 79, Simley 73

Northern Freeze 70, East Grand Forks 48

Northfield 64, Owatonna 60

Northland 65, Laporte 48

Norwood-Young America 70, Tri-City United 48

Orono 87, Holy Family Catholic 74

Osakis 51, Royalton 38

Pierz 76, Eden Valley-Watkins 65

Pine River-Backus 66, Blackduck 55

Prior Lake 88, Eastview 80

Providence Academy 71, Blake 61

Robbinsdale Cooper 77, Bloomington Kennedy 50

Rochester John Marshall 67, Rochester Mayo 52

Rogers 80, Big Lake 58

Rush City 76, Isle 38

Rushford-Peterson 64, Fillmore Central 41

South Ridge 68, Cromwell 59

Southwest Christian (Chaska) 69, Bethany Academy 42

Southwest Minnesota Christian 72, Hills-Beaver Creek 69

St. Croix Lutheran 79, Concordia Academy 39

St. Francis 64, Cambridge-Isanti 44

St. Louis Park 63, Benilde-St. Margaret's 54

St. Michael-Albertville 55, Monticello 44

St. Paul Como Park 67, St. Paul Central 60

St. Paul Harding 68, St. Paul Humboldt 66

Swanville 50, Bertha-Hewitt 30

Tartan 70, Henry Sibley 64

Triton 76, Janesville-Waldorf-Pemberton 46

Wabasha-Kellogg 65, Goodhue 45

Wabasso 55, Sleepy Eye St. Mary's 51

Waseca 76, New Richland-H-E-G 70

Waterville-Elysian-Morristown 77, Kenyon-Wanamingo 53

Waubun 58, Ada-Borup 47

Win-E-Mac 77, Mahnomen 60

Winona 63, Faribault 53

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 65, Waubun 40

Aitkin 63, Hinckley-Finlayson 32

Albany 63, Milaca 44

Annandale 59, Litchfield 41

Belgrade-Brooten-Elrosa 70, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57

Benilde-St. Margaret's 46, St. Louis Park 30

Bloomington Kennedy 63, Robbinsdale Cooper 39

Blue Earth Area 49, Luverne 21

Brainerd 73, St. Cloud Tech 62

Chanhassen 70, Bloomington Jefferson 51

Chaska 93, Richfield 57

Clearbrook-Gonvick 71, Nevis 50

Clinton-Graceville-Beardsley 48, Rosholt, S.D. 40

Cretin-Derham Hall 56, Mounds View 42

Crosby-Ironton 66, Pequot Lakes 62

Dilworth-Glyndon-Felton 58, Pelican Rapids 41

Eagan 48, Rosemount 38

East Ridge 84, Forest Lake 68

Eastview 66, Prior Lake 37

Ellsworth 49, Westbrook-Walnut Grove 37

Henning 74, Menahga 56

Hillcrest Lutheran 67, Brandon-Evansville 58

Hopkins 54, Maple Grove 41

Hudson, Wis. 45, Tartan 41

International Falls 69, Littlefork-Big Falls 64

Janesville-Waldorf-Pemberton 54, Lake Crystal-Wellcome Memorial 44

Jordan 53, Belle Plaine 51

Lake City 72, La Crescent 59

Mankato East 48, Red Wing 47

Mankato West 66, Albert Lea 51

Marshall 53, Pipestone 46

Minneapolis Southwest 54, Minneapolis Washburn 43

Minnehaha Academy 73, Breck 35

Minnetonka 82, White Bear Lake 54

Moorhead 59, Alexandria 53

New Prague 63, Delano 60

New Ulm Cathedral 55, Minnesota Valley Lutheran 47

Nicollet 67, Martin Luther 55

Northern Freeze 55, Warroad 28

Northfield 62, Owatonna 52

Norwood-Young America 70, Tri-City United 40

Osakis 63, West Central 56

Park (Cottage Grove) 46, Stillwater 43

Parkers Prairie 61, Rothsay 46

Perham 67, Wadena-Deer Creek 29

Providence Academy 47, Blake 27

Rochester Mayo 56, Rochester John Marshall 46

Rockford 57, Dassel-Cokato 52

Rogers 67, Big Lake 38

Roseau 91, Kittson County Central 58

Rushford-Peterson 59, Triton 37

Sacred Heart 51, Red Lake Falls 47

Sauk Centre 79, BOLD 38

Shakopee 64, Lakeville North 56

Sibley East 56, LeSueur-Henderson 41

Sleepy Eye 74, Springfield 46

Southwest Minnesota Christian 77, Hills-Beaver Creek 64

Spring Grove 68, Houston 52

St. Croix Lutheran 79, Concordia Academy 39

St. Francis 62, Cambridge-Isanti 41

St. Michael-Albertville 73, Monticello 18

Superior, Wis. 52, Duluth East 45

Thief River Falls 63, East Grand Forks 52

Totino-Grace 52, Mahtomedi 41

Trinity 54, New Life Academy 41

Underwood 71, Ashby 51

United South Central 53, Maple River 45

Virginia 49, Two Harbors 43

Waconia 66, Hutchinson 57

Watertown-Mayer 69, Glencoe-Silver Lake 45

Waterville-Elysian-Morristown 64, Kenyon-Wanamingo 59

West Lutheran 65, St. Paul Academy 32

Win-E-Mac 65, Mahnomen 13

Worthington 64, Jackson County Central 43

Zumbrota-Mazeppa 71, Lewiston-Altura 39

Valley Conference Tournament

Mankato Loyola 68, GHEC/Truman 64

Martin County West 65, St. Clair 60

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

St. Charles vs. Southland, ppd.<<

WRESTLING

2A Section 3

First Round

Luverne 40, New Ulm Eagles 34

Getty Images

Marshall Tigers 36, Redwood Valley-River Valley 34

TMB/WWG 71, Fulda/Murray County Central 12

Quarterfinal

Fairmont/Martin County West 42, TMB/WWG 30

Quad County 35, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo 25

Wabasso/Red Rock Central 48, Redwood Valley-River Valley 18

Worthington 56, Luverne 11

2A Section 7

First Round

Chisago Lakes 47, Rush City/Braham 18

Cloquet/Esko 73, Proctor/Hermantown 0

Pine City/Hinckley-Finlayson 42, Virginia Area 28

Princeton 64, North Branch 9

Quarterfinal

Grand Rapids 69, Pine City/Hinckley-Finlayson 6

Hibbing 36, Cloquet/Esko 32

Milaca/Faith Christian 37, Princeton 24

Mora 42, Chisago Lakes 27

A Section 4

Quarterfinal

Atwater-Cosmos-Grove City 58, Trinity 21

Norwood-Young America 59, St. Agnes 18

Sibley East 64, Howard Lake-Waverly-Winsted 14

A Section 5

First Round

Holdingford 37, New London-Spicer 34

Paynesville 51, Minnewaska 23

Royalton/Upsala 56, Ortonville 12

Quarterfinal

Benson 33, Osakis 32

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 78, Holdingford 0

LPGE/Browerville 53, Paynesville 28

Royalton/Upsala 36, Belgrade-Brooten-Elrosa 27

A Section 6

First Round

Prairie Valley 42, Breckenridge 35

Wadena-Deer Creek 52, Pelican Rapids 25

Quarterfinal

Barnesville 43, Bertha-Hewitt/Verndale 22

New York Mills 42, Border West 30

Staples Motley 50, Wadena-Deer Creek 22

West Central/Ashby/Evansville 72, Prairie Valley 12

A Section 7

First Round

Blackduck/Cass Lake-Bena 66, Crosby-Ironton 6