Friday's Scores
The Associated Press

BOYS HOCKEY

Benilde-St. Margaret's 8, Duluth Marshall 2

Bloomington Jefferson 3, Cloquet/Esko/Carlton 0

Chanhassen 5, Chisago Lakes 2

Coon Rapids 5, Simley 2

Duluth Denfeld 5, Red Wing 1

East Grand Forks 3, Totino-Grace 2, OT

Edina 4, Burnsville 3, OT

Ely/Northeast Range 4, Dodge County 3

Grand Rapids 5, Minnetonka 2

Greenway/Nashwauk-Keewatin 4, Virginia/Mountain Iron-Buhl 1

Hermantown 5, Wayzata 3

Hutchinson 9, Morris Benson Area Storm 1

Litchfield/Dassel-Cokato 13, Windom Area 1

Little Falls 5, International Falls 4, OT

Luverne Cardinals 8, LSHSPTCUC Bulldogs 3

Onalaska, Wis. 9, La Crescent 1

Orono 5, New Prague 4

Park (Cottage Grove) 3, Apple Valley 2, 2OT

Proctor 8, St. Paul Highland Park 3

Roseau 3, St. Michael-Albertville 3, OT (tie)

Sartell-St. Stephen 7, Crookston Pirates 4

St. Cloud Cathedral 4, Warroad 3

St. Paul Johnson 8, Lake of the Woods 0

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3, Blake 1

Woodbury 3, Hopkins 2

GIRLS HOCKEY

Benilde-St. Margaret's 5, Dodge County 0

Blaine 8, Hibbing/Chisholm 0

Breck 4, Proctor/Hermantown 0

East Ridge 8, Simley 0

Irondale 5, Champlin Park 4, OT

North Shore 5, Minnehaha United 4

North Wright County 2, Holy Angels 0

Fergus Falls Tournament

Fergus Falls 4, Bismarck High, N.D. 3, OT

Moorhead 6, Detroit Lakes/Perham 0

Grand Rapids Lightning Turkey Tournament

White Bear Lake 4, Grand Rapids/Greenway 2

Prior Lake Tournament
First Round

Centennial 5, New Prague 4

Holy Family Catholic/Waconia 5, Prior Lake 2

St. Cloud Tournament
First Round

Sartell/Sauk Rapids-Rice 5, Bemidji 1

Spring Lake Park/Coon Rapids 3, St. Cloud Ice Breakers 1

Thief River Falls Tournament
First Round

Park Rapids Area 5, Crookston Pirates 4, OT

Thief River Falls 5, West Fargo, N.D. 0

Willmar Tournament
First Round

Austin/Austin Pacelli 6, Willmar 4

Prairie Centre Blue Devils 3, Mankato East/Loyola 2, OT

 

BOYS BASKETBALL

Bemidji 67, Crookston 58

Bloomington Jefferson 69, Hermantown 60

Chisago Lakes 47, St. Cloud Tech 32

Goodhue 59, Bethlehem Academy 43

Grand Rapids 57, St. Cloud Cathedral 52

Hutchinson 55, Glencoe-Silver Lake 54

Minnesota Academy for the Deaf 70, Nicollet 61

Monticello 65, Rocori 56

New Prague 59, Willmar 38

Orono 73, Big Lake 58

Osseo 86, Duluth East 40

St. Anthony 68, Blake 43

Stillwater 62, Moorhead 36

Cleveland Tournament

Cleveland 81, Immanuel Lutheran 39

GIRLS BASKETBALL

Buffalo 56, Moorhead 46

Hayfield 70, Houston 34

Hutchinson 67, Glencoe-Silver Lake 56

Minnehaha Academy 60, Zumbrota-Mazeppa 32

Byron Tournament

Byron 58, Gilbert, Iowa 34

Cleveland Tournament

Nicollet 53, Cleveland 35

Dover-Eyota Tournament

Dover-Eyota 65, Grand Meadow 34

Hamline Tournament
First Round

Eastview 59, Bloomington Kennedy 51

New Prague 80, DeLaSalle 73

Providence Academy 52, St. Paul Central 41

St. Paul Como Park 87, Waconia 60

Stillwater 61, Kenyon-Wanamingo 54

Hopkins Tournament

Hopkins 84, Minneapolis South 45

Rogers 51, Osseo 41

Red Wing Tournament
First Round

Goodhue 65, River Falls, Wis. 42

Sleepy Eye St. Mary's Tournament
First Round

Sleepy Eye 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 30

Sleepy Eye St. Mary's 67, Christ's Household of Faith 57