Tuesday's high school hockey and basketball results as reported to the Associated Press

 

BOYS HOCKEY

Alexandria 2, River Lakes 0

Ashland, Wis. 5, Moose Lake Area 3

Buffalo 3, North Branch 0

Centennial 12, Osseo 0

Champlin Park 2, Rogers 1

Chanhassen 3, St. Louis Park 0

Coon Rapids 4, St. Paul Highland Park 2

Delano Tigers 5, Waconia 3

Detroit Lakes/Perham 5, Prairie Centre Area 1

Duluth Marshall 8, Duluth Denfeld 1

Eastview 4, Bloomington Jefferson 3

Eveleth-Gilbert Area 4, International Falls 2

Grand Rapids 7, Cloquet/Esko/Carlton 1

Hill-Murray 5, Henry Sibley 1

Holy Family Catholic 5, St. Michael-Albertville 2

Lake of the Woods 9, Red Lake County Central/Red Lake Falls 2

Lakeville North 4, Benilde-St. Margaret's 2

Little Falls 7, Becker/Big Lake 2

LSHSPTCUC Bulldogs 5, Fairmont Area 1

Monticello/Annandale/Maple Lake 5, St. Francis 2

Moorhead 4, Brainerd/Pillager 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 3, Litchfield/Dassel-Cokato 2

Mounds View 4, Irondale/Saint Anthony 2

New Ulm Eagles 10, Worthington/Fulda 0

Northern Lakes 5, Princeton 2

Orono 4, Hutchinson 1

Park Rapids Area 5, Bagley/Fosston 1

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 5, Blake 2

Redwood Valley 4, Willmar 1

River Falls, Wis. 7, Legacy Christian/PACT Charter 1

Roseau 4, East Grand Forks 2

Rosemount 5, Hastings 3

St. Cloud Cathedral 7, Sartell-St. Stephen 2

St. Paul Academy 5, Minnehaha United 0

St. Thomas Academy 4, Farmington 0

Superior, Wis. 4, Hibbing/Chisholm 3

Tartan 7, Park (Cottage Grove) 4

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 6, Kittson County Central 1

Virginia/Mountain Iron-Buhl 5, North Shore 4

Waseca Blue Jays 5, Dodge County 1

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Faribault/Bethlehem Academy vs. Owatonna, ppd.< to Jan 23.

Mankato East/Loyola vs. Red Wing, ppd.< to Feb 7.

Mankato West vs. Rochester Mayo, ppd.< to Jan 31.

Northfield vs. Rochester John Marshall, ppd.< to Feb 7.

Winona Winhawks vs. Onalaska, Wis., ppd.< to Jan 19.

GIRLS HOCKEY

Alexandria 9, Detroit Lakes/Perham 1

Anoka 3, Elk River/Zimmerman 2

Blaine 6, Andover 1

Blake 4, St. Paul United 1

Brainerd/Little Falls/Pillager 5, Princeton/Big Lake/Becker 2

Breck 4, Cretin-Derham Hall 2

Buffalo/Maple Lake Bison 1, St. Francis/North Branch 1, OT (tie)

Burnsville 4, Shakopee 2

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 3, North Wright County 0

Centennial 5, Champlin Park 1

Eagan 4, Apple Valley 1

East Grand Forks 2, Moorhead 1

Edina 4, Minnetonka 1

Farmington 4, Eastview 1

Forest Lake 4, Park (Cottage Grove) 1

Grand Rapids/Greenway 3, Proctor/Hermantown 1

Hibbing/Chisholm 6, Duluth Northern Stars 1

Hill-Murray 6, North/Tartan 0

Holy Angels 4, St. Paul Blades 3

Hutchinson 2, Orono 1

Irondale/Saint Anthony 2, North Metro 2, OT (tie)

Lakeville North 5, Prior Lake 1

Maple Grove 4, Robbinsdale Armstrong/Cooper 0

Mound Westonka/Watertown-Mayer 5, Litchfield/Dassel-Cokato 0

Mounds View 1, Stillwater 0

New Prague 5, Holy Family Catholic/Waconia 3

New Ulm Eagles 10, Worthington/Fulda 1

Northfield 6, Albert Lea 0

Owatonna 3, Mankato East/Loyola 1

Park Rapids Area 5, Crookston Pirates 2

River Lakes 3, Minneapolis 2

Rogers 10, Chisago Lakes 1

Roseau 7, Bemidji 1

Sartell/Sauk Rapids-Rice 3, Willmar 2

Simley 3, Henry Sibley 0

Spring Lake Park/Coon Rapids 5, Totino-Grace 0

St. Cloud Ice Breakers 4, Fergus Falls 3

Warroad 3, Thief River Falls 2

Waseca Blue Jays 3, Fairmont Area 1

White Bear Lake 4, East Ridge 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Owatonna vs. Faribault/Bethlehem Academy, ppd.< to Jan 24.

Rochester Mayo vs. Mankato West, ppd.< to Jan 31.

 

BOYS BASKETBALL

Adrian 72, Luverne 67

Alexandria 75, Big Lake 74, OT

Annandale 71, Litchfield 49

Anoka 69, Irondale 64

Apple Valley 78, Lakeville South 67

Barnum 50, Aitkin 49

Battle Lake 55, Hillcrest Lutheran 48

Bemidji 75, Crookston 38

Benilde-St. Margaret's 62, Bloomington Kennedy 48

Blackduck 71, Laporte 61

Blaine 58, Andover 53

Blake 53, Mounds Park Academy 37

Bloomington Jefferson 56, Robbinsdale Cooper 47

Braham 68, Rush City 50

Breck 85, Providence Academy 63

Breckenridge 67, Morris Area/Chokia-Alberta 58

Buffalo 67, Brainerd 58

Carlton 65, Floodwood 54

Cass Lake-Bena 69, Pine River-Backus 51

Cedar Mountain/Comfrey 81, Sleepy Eye St. Mary's 49

Central Minnesota Christian 72, Tracy-Milroy-Balaton 51

Champlin Park 92, Elk River 47

Chanhassen 90, Richfield 84

Chaska 71, St. Louis Park 57

Chisholm 94, South Ridge 60

Cleveland 88, Nicollet 52

Climax/Fisher 57, Red Lake County 55

Columbia Heights 79, Holy Angels 61

Coon Rapids 57, Centennial 48

Cristo Rey Jesuit 84, Charter Stars 33

Cromwell 66, McGregor 54

Crosby-Ironton 78, Park Rapids 33

Dawson-Boyd 61, Lakeview 44

Deer River 91, Northome 52

Delano 90, Sauk Rapids-Rice 85

DeLaSalle 69, Brooklyn Center 59

Detroit Lakes 88, Pequot Lakes 75

East Grand Forks 73, Warren-Alvarado-Oslo 64

Eastview 66, Burnsville 63

Eden Prairie 55, New Prague 49

Eden Valley-Watkins 69, Paynesville 45

Ely 70, Bigfork 44

Fargo Shanley, N.D. 72, Moorhead 35

Fosston 65, Park Christian (Moorhead) 59

Fridley 75, St. Anthony 71

Grand Forks Red River, N.D. 76, Thief River Falls 53

Heritage Christian Academy 84, Southwest Christian (Chaska) 61

Hibbing 73, Duluth Denfeld 66

Hinckley-Finlayson 87, Onamia 28

Holdingford 71, Maple Lake 47

Howard Lake-Waverly-Winsted 48, Belgrade-Brooten-Elrosa 46

International Falls 51, Eveleth-Gilbert 40

Janesville-Waldorf-Pemberton 52, Madelia 24

Jordan 70, Minneapolis Henry 59

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 79, Canby 69

Kimball 93, Pierz 60

Lake Crystal-Wellcome Memorial 49, Alden-Conger 36

Lake Park-Audubon 76, Hawley 47

Lakeview Christian Academy 70, Fond du Lac Ojibwe 62

Lakeville North 104, Farmington 71

Mahtomedi 60, St. Thomas Academy 57

Mankato Loyola 64, Truman/Martin Luther/GHEC 63

Mankato West 73, Albert Lea 35

Maple Grove 72, Robbinsdale Armstrong 64

Maranatha Christian 77, PACT Charter 51

Marshall 87, Jackson County Central 45

Melrose 56, St. Cloud Cathedral 50

Minneapolis Roosevelt 63, Cambridge-Isanti 46

Minnehaha Academy 72, St. Paul Academy 19

Minneota 74, MACCRAY 39

Minnesota Valley Lutheran 75, G-F-W 34

Moose Lake/Willow River 62, Duluth Marshall 38

Mound Westonka 70, New London-Spicer 68

Mounds View 56, White Bear Lake 39

Mountain Iron-Buhl 64, Greenway 54

New Life Academy 62, Lester Prairie/Holy Trinity 36

New Richland-H-E-G 72, Blooming Prairie 53

New Ulm Cathedral 71, Buffalo Lake-Hector-Stewart 48

Norman County East/Ulen-Hitterdal 62, Pelican Rapids 22

North St. Paul 71, Hastings 44

Northeast Range 67, Littlefork-Big Falls 59

Northfield 67, Mankato East 64

Osseo 63, Totino-Grace 60

Park Center 86, Spring Lake Park 73

Parkers Prairie 74, Long Prairie-Grey Eagle 45

Pine City 79, East Central 49

Pipestone 67, Southwest Minnesota Christian 51

Prior Lake 74, Rosemount 71

Red Rock Central 48, Edgerton 39

Redwood Valley 67, Hutchinson 51

Richland, N.D. 69, Clinton-Graceville-Beardsley 51

Rockford 71, Dassel-Cokato 65

Roseau 65, Lake of the Woods 38

Rothsay 56, Ashby 44

Russell-Tyler-Ruthton 61, Murray County Central 45

Shakopee 63, Eagan 54

Sibley East 62, Norwood-Young America 57

Simley 81, Henry Sibley 67

Springfield 77, Sleepy Eye 54

St. Clair 55, Martin County West 39

St. Croix Lutheran 69, Concordia Academy 42

St. Croix Prep 74, Bethany Academy 59

St. Paul Central 63, St. Paul Johnson 56

St. Paul Como Park 73, St. Paul Harding 69

St. Paul Highland Park 73, St. Paul Washington 69

St. Paul Humboldt 87, Nova Classical Academy 55

St. Peter 58, Maple River 55

Staples-Motley 76, Pillager 44

Stephen-Argyle 59, Northern Freeze 46

Tartan 82, Hill-Murray 45

Tri-City United 57, Belle Plaine 53

Trinity 55, West Lutheran 51

Verndale 55, New York Mills 54

Virginia 74, Two Harbors 33

Warroad 58, Goodridge/Grygla-Gatzke 53

Watertown-Mayer 70, Glencoe-Silver Lake 65

West Central 67, Sebeka 41

Westbrook-Walnut Grove 77, Windom 59

Willmar 72, Becker 66, OT

Woodbury 80, East Ridge 74

Worthington 58, New Ulm 50

Zimmerman 56, Milaca 44

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Austin vs. Owatonna, ppd.

Bethlehem Academy vs. Wabasha-Kellogg, ppd.

Byron vs. Kenyon-Wanamingo, ppd.< to Feb 13.

Caledonia vs. Chatfield, ppd.

Faribault vs. Rochester Century, ppd.< to Feb 16.

Fillmore Central vs. Southland, ppd.< to Jan 19.

Glenville-Emmons vs. Mabel-Canton, ppd.

Grand Meadow vs. Lanesboro, ppd.

Hayfield vs. Rochester Lourdes, ppd.< to Jan 26.

Kasson-Mantorville vs. Zumbrota-Mazeppa, ppd.< to Feb 2.

Lewiston-Altura vs. Plainview-Elgin-Millville, ccd.

Medford vs. Schaeffer Academy, ppd.< to Feb 13.

Pine Island vs. Goodhue, ppd.< to Jan 23.

Red Wing vs. Rochester Mayo, ppd.< to Jan 19.

Rushford-Peterson vs. Dover-Eyota, ppd.

Stewartville vs. Cannon Falls, ppd.

Triton vs. Lake City, ppd.< to Jan 23.

Winona Cotter vs. St. Charles, ppd.

Winona vs. Rochester John Marshall, ppd.< to Jan 19.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 60, Pelican Rapids 37

Albany 73, Little Falls 36

Alexandria 76, St. Cloud Tech 41

Andover 64, Blaine 57

Anoka 68, Irondale 54

Apple Valley 66, Lakeville South 58

Belgrade-Brooten-Elrosa 45, Parkers Prairie 24

Bloomington Jefferson 43, Robbinsdale Cooper 41

Bloomington Kennedy 43, Benilde-St. Margaret's 36

Brainerd 56, Sauk Rapids-Rice 42

Browerville/Eagle Valley 83, Osakis 41

Canby 79, Ortonville 54

Cedar Mountain/Comfrey 69, Sleepy Eye St. Mary's 46

Centennial 64, Coon Rapids 33

Chaska 45, St. Louis Park 31

Cherry 55, Ely 52

Christian Life 57, Charter Stars 43

Dassel-Cokato 64, Rockford 54

Delano 62, Minneapolis Henry 18

Duluth Marshall 70, Moose Lake/Willow River 40

East Ridge 69, Woodbury 52

Eastview 62, Burnsville 24

Eden Valley-Watkins 60, Kimball 32

Edgerton 63, Fulda 56

Edina 52, Cretin-Derham Hall 34

Elk River 68, Champlin Park 63

Fergus Falls 52, Rocori 34

Fertile-Beltrami 52, Northern Freeze 48

Foley 65, Mora 51

G-F-W 57, Minnesota Valley Lutheran 49

GHEC/Truman/Martin Luther 67, Alden-Conger 55

Goodridge/Grygla-Gatzke 61, Warroad 22

Grand Rapids 68, Hermantown 57

Hastings 70, North St. Paul 50

Hawley 55, Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 41

Henning 66, Bertha-Hewitt 19

Heron Lake-Okabena 66, Westbrook-Walnut Grove 47

Hibbing 37, Cloquet 34

Hill-Murray 42, Tartan 33

Hills-Beaver Creek 55, Murray County Central 39

Holy Angels 85, Columbia Heights 58

International Falls 63, North Woods 38

Isle 62, Ogilvie 58

Jordan 79, Sibley East 52

Kasson-Mantorville 50, Waseca 48, OT

Kelliher/Northome 54, Nevis 28

Lac qui Parle Valley 42, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 40

Lakeville North 66, Farmington 38

Lester Prairie/Holy Trinity 76, New Life Academy 34

Litchfield 58, Annandale 54

Mahtomedi 71, South St. Paul 34

Mankato West 73, Albert Lea 57

Maple Grove 60, Robbinsdale Armstrong 49

Maranatha Christian 84, PACT Charter 20

Marshall 57, Jackson County Central 24

Martin County West 56, Nicollet 44

Mayer Lutheran 70, Tri-City United 67

Minnehaha Academy 92, St. Paul Academy 20

Minneota 71, MACCRAY 65

Minnewaska 78, Melrose 42

Montevideo 67, Atwater-Cosmos-Grove City 60

Monticello 46, Howard Lake-Waverly-Winsted 28

Moorhead 82, Fargo Shanley, N.D. 72

Morris Area/Chokia-Alberta 52, Breckenridge 26

Mountain Lake Area 51, Ellsworth 34

New Richland-H-E-G 81, Blooming Prairie 59

New Ulm 77, Redwood Valley 29

New Ulm Cathedral 51, Buffalo Lake-Hector-Stewart 40

North Branch 66, Chisago Lakes 51

North Lakes Academy 48, Liberty Classical 36

Northfield 70, Mankato East 59

Northland 69, Hill City 46

Norwood-Young America 68, LeSueur-Henderson 32

Onamia 48, Hinckley-Finlayson 37

Orono 66, Eden Prairie 60

Osseo 64, Totino-Grace 59

Park Center 76, Spring Lake Park 20

Park Rapids 94, Sebeka 70

Pine City 59, East Central 20

Pine River-Backus 76, Cass Lake-Bena 35

Providence Academy 71, Breck 30

Red Rock Central 75, Southwest Minnesota Christian 58

Rogers 49, St. Francis 43

Rosemount 59, Prior Lake 42

Roseville 53, Park (Cottage Grove) 30

Rush City 56, Braham 33

Sauk Centre 72, BOLD 47

Shakopee 67, Eagan 28

Simley 48, Henry Sibley 41

Sleepy Eye 58, Springfield 57

Southwest Christian (Chaska) 60, Heritage Christian Academy 50

St. Agnes 32, Visitation 27

St. Anthony 83, Fridley 79

St. Clair 66, Janesville-Waldorf-Pemberton 27

St. Cloud Cathedral 60, Milaca 40

St. Croix Lutheran 55, Concordia Academy 37

St. Paul Central 82, St. Paul Johnson 13

St. Paul Harding 94, St. Paul Como Park 67

St. Paul Highland Park 55, St. Paul Washington 18

St. Peter 57, Maple River 45

Staples-Motley 60, Dilworth-Glyndon-Felton 53

Stillwater 67, Forest Lake 55

Swanville 48, Ashby 28

Thief River Falls 63, East Grand Forks 59

Tracy-Milroy-Balaton 66, Windom 40

Trinity 50, West Lutheran 48

Underwood 59, Brandon-Evansville 47

Upsala 44, St. John's Prep 34

Verndale 51, New York Mills 33

Virginia 43, Mesabi East 34

Wabasso 70, Dawson-Boyd 31

Watertown-Mayer 90, Glencoe-Silver Lake 79

Waubun 57, Rothsay 29

Wayzata 62, St. Michael-Albertville 56

Wheaton/Herman-Norcross 65, Hancock 33

White Bear Lake 67, Mounds View 40

Willmar 50, Sartell-St. Stephen 31

Wilmot, S.D. 55, Clinton-Graceville-Beardsley 24

Win-E-Mac 72, Clearbrook-Gonvick 57

Zimmerman 74, Becker 39

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Bethlehem Academy vs. Wabasha-Kellogg, ppd.

Cannon Falls vs. Stewartville, ppd.

Chatfield vs. Caledonia, ppd.< to Feb 7.

Dover-Eyota vs. Rushford-Peterson, ppd.

Glenville-Emmons vs. LeRoy-Ostrander, ccd.

Goodhue vs. Pine Island, ppd.< to Feb 9.

Kenyon-Wanamingo vs. Byron, ppd.< to Feb 9.

Lake City vs. Triton, ppd.< to Feb 16.

Lanesboro vs. Spring Grove, ppd.

Lyle/Austin Pacelli vs. Schaeffer Academy, ppd.< to Feb 6.

Owatonna vs. Austin, ppd.

Plainview-Elgin-Millville vs. Lewiston-Altura, ppd.< to Jan 31.

Randolph vs. Grand Meadow, ppd.< to Feb 13.

Rochester Century vs. Faribault, ppd.< to Jan 19.

Rochester John Marshall vs. Winona, ppd.< to Jan 21.

Rochester Lourdes vs. Hayfield, ppd.< to Jan 28.

Rochester Mayo vs. Red Wing, ppd.< to Feb 16.

Southland vs. Fillmore Central, ppd.< to Jan 21.

St. Charles vs. Winona Cotter, ppd.< to Jan 21.