Saturday's high school hockey and basketball scores as reported to the Associated Press

 

BOYS HOCKEY

Andover 6, Osseo 3

Austin/Austin Pacelli 5, La Crescent 0

Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 8, Breckenridge-Wahpaton Blades 3

Blaine 8, Irondale/Saint Anthony 0

Blake 2, Crookston Pirates 1

Bloomington Kennedy 4, Holy Angels 4, OT (tie)

Breck 6, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 0

Centennial 5, Brainerd/Pillager 2

Chisago Lakes 8, Legacy Christian/PACT Charter 0

Duluth East 2, Wayzata 1

Eagan 3, Rosemount 1

East Grand Forks 3, St. Cloud Cathedral 2

Eau Claire Memorial, Wis. 3, St. Paul Academy 2, OT

Eden Prairie 5, Farmington 1

Edina 5, St. Louis Park 2

Ely/Northeast Range 4, Wadena-Deer Creek Wolverines 2

Fergus Falls 4, Red Wing 3

Grand Rapids 5, Benilde-St. Margaret's 0

Hermantown 1, Lakeville South 1, OT (tie)

Hill-Murray 8, Eastview 3

Holy Family Catholic 3, Hopkins 0

Lake of the Woods 3, Dryden, Ontario 0

Lakeville North 6, St. Thomas Academy 5, OT

LSHSPTCUC Bulldogs 9, Worthington 0

Luverne Cardinals 3, Orono 2

Mahtomedi 7, South St. Paul 1

Maple Grove 8, Champlin Park 2

Minnehaha United 5, River Falls, Wis. 4

Minnetonka 3, Duluth Marshall 1

Moorhead 3, Buffalo 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 10, New Ulm Eagles 2

New Prague 4, Northfield 0

North St. Paul 5, Duluth Denfeld 4

Prior Lake 3, Chanhassen 1

Redwood Valley 4, Waseca Blue Jays 3

Rochester Century 7, Rochester Mayo 0

Sartell-St. Stephen 3, Warroad 2, OT

St. Francis 10, Dodge County 2

St. Paul Johnson 4, Rochester John Marshall 0

Tartan 4, Forest Lake 1

Totino-Grace 4, Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 1

Virginia/Mountain Iron-Buhl 5, Little Falls 3

Windom Area 3, Morris Benson Area Storm 0

Winona Winhawks 9, Fairmont Area 4

Woodbury 8, Hastings 2

GIRLS HOCKEY

Andover 5, Duluth Northern Stars 2

Anoka 2, Spring Lake Park/Coon Rapids 2, OT (tie)

Blaine 10, North Metro 0

Blake 5, Thief River Falls 1

Brainerd/Little Falls/Pillager 17, Crookston Pirates 1

Burnsville 0, New Ulm Eagles 0, OT (tie)

Centennial 11, Robbinsdale Armstrong/Cooper 1

Cloquet/Esko/Carlton 4, Rosemount 1

Delano Tigers 3, Chisago Lakes 1

East Ridge 2, Stillwater 1

Edina 3, Hill-Murray 1

Elk River/Zimmerman 6, Totino-Grace 1

Forest Lake 3, Roseville 0

Hibbing/Chisholm 4, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 1

Holy Family Catholic/Waconia 9, Duluth Marshall 4

Hopkins/St. Louis Park 4, Holy Angels 0

Luverne Cardinals 3, Mankato West 2

Mahtomedi 2, Onalaska, Wis. 1

Maple Grove 7, Champlin Park 1

Marshall Tigers 2, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 1

Moorhead 1, North Wright County 1, OT (tie)

Moose Lake Area 3, Dodge County 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 9, Fairmont Area 0

Park (Cottage Grove) 4, International Falls 1

Proctor/Hermantown 3, South St. Paul 2, OT

Roseau 2, Minnetonka 1

Sartell/Sauk Rapids-Rice 6, Detroit Lakes/Perham 0

Shakopee 3, Chaska/Chanhassen Storm Hawks 2

St. Cloud Ice Breakers 3, Buffalo/Maple Lake Bison 2

St. Paul Blades 6, Eveleth-Gilbert Area 1

Warroad 5, Eden Prairie 1

White Bear Lake 3, Cretin-Derham Hall 2

Windom Area 4, Morris Benson Area Storm 0

 

BOYS BASKETBALL

Adrian 66, Russell-Tyler-Ruthton 57

Belle Plaine 69, Fairmont 57

Big Lake 69, Grand Rapids 57

Blake 45, Legacy Christian 38

Caledonia 68, Crestwood, Cresco, Iowa 47

Chaska 77, Eagan 57

Cretin-Derham Hall 67, St. Paul Central 33

Crookston 70, Bagley 67

Ely 75, Two Harbors 63

Esko 73, Duluth Denfeld 42

Hermantown 83, Princeton 74

Lac qui Parle Valley 68, Ellsworth 37

Mabel-Canton 47, Lyle/Austin Pacelli 40

Mankato East 80, Red Wing 73

Maple River 67, Hayfield 44

Mountain Lake Area 57, Mankato Loyola 45

New Ulm 82, St. Peter 74

Pine Island 63, Minneapolis Roosevelt 59

Rockford 73, Wheaton/Herman-Norcross 53

Simley 70, Kasson-Mantorville 69

St. Louis Park 63, Roseville 36

St. Thomas Academy 71, Holy Family Catholic 64

Stewartville 58, St. Paul Harding 50

Warroad 58, Warren-Alvarado-Oslo 30

Watertown-Mayer 70, Mayer Lutheran 58

Waubun 63, Menahga 36

West Lyon, Inwood, Iowa 82, Hills-Beaver Creek 47

Hopkins Tournament

Cedar Falls, Iowa 77, Hopkins 85

Champlin Park 113, Rochester John Marshall 74

DeLaSalle 65, Des Moines, Hoover, Iowa 50

Madelia Tournament
Consolation

Janesville-Waldorf-Pemberton 71, GHEC/Truman/Martin Luther 70, OT

Championship

Madelia 56, Alden-Conger 49

Monticello Tournament

Central Minnesota Christian 77, Zimmerman 72

Minnehaha Academy 94, Orono 88, OT

Rocori 80, Chisago Lakes 69

Sleepy Eye Tournament

Murray County Central 80, Sleepy Eye St. Mary's 51

Sleepy Eye 75, Lester Prairie/Holy Trinity 70

Triton Tournament
Consolation

Blooming Prairie 47, Kenyon-Wanamingo 38

Championship

Schaeffer Academy 57, Triton 52

GIRLS BASKETBALL

Blake 56, Legacy Christian 46

Frazee 53, Crookston 48

Hermantown 74, North Branch 35

Lake City 57, Winona Cotter 41

Lyle/Austin Pacelli 72, Mabel-Canton 33

Mahtomedi 60, Hudson, Wis. 54

Menahga 61, Waubun 55

Mound Westonka 48, Howard Lake-Waverly-Winsted 25

New London-Spicer 53, Minnewaska 44

New Ulm 82, St. Peter 74

New York Mills 56, Win-E-Mac 40

Owatonna 74, Mankato East 46

Perham 68, Park Rapids 55

Princeton 64, Hibbing 24

Red Lake 64, Fosston 31

Red Lake Falls 58, Walker-Hackensack-Akeley 49

Rochester Lourdes 61, Chatfield 15

Roseville 65, Blaine 55

Russell-Tyler-Ruthton 47, Adrian 42

Simley 56, Becker 48

St. Louis Park 53, South St. Paul 30

St. Paul Central 78, Cambridge-Isanti 53

Tartan 70, Duluth East 56

Two Harbors 75, Ely 17

Warren-Alvarado-Oslo 47, Warroad 31

Watertown-Mayer 66, Mayer Lutheran 54

West Lyon, Inwood, Iowa 66, Hills-Beaver Creek 63, OT

Wheaton/Herman-Norcross 61, Rockford 43

Hopkins Tournament

Andover 63, New Prague 62

Anoka 68, Sauk Centre 64

Apple Valley 68, St. Michael-Albertville 47

Centennial 64, Alexandria 44

East Ridge 55, Park Center 51

Elk River 61, Lakeville North 47

Hopkins 78, Kasson-Mantorville 30

Mountain Iron-Buhl 78, Goodhue 34

Northfield 59, Byron 51

Prior Lake 79, Moorhead 78

White Bear Lake 66, Champlin Park 51

Stillwater Tournament

Mahtomedi 60, Hudson, Wis. 54