Thursday's Scores as reported to the Associated Press

 

BOYS HOCKEY
2A Section 1
Championship

Farmington 6, Lakeville North 2

2A Section 3
Championship

Burnsville 7, St. Thomas Academy 1

2A Section 5
Championship

Anoka 6, Maple Grove 3

2A Section 7
Championship

Grand Rapids 6, Duluth East 5

1A Section 2
Championship

Breck 5, Delano 3

1A Section 5
Championship

Princeton 3, Monticello/Annandale/Maple Lake 1

1A Section 6
Championship

St. Cloud Cathedral 10, Little Falls 2

1A Section 8
Championship

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3, East Grand Forks 1

BOYS BASKETBALL
4A Section 5
Quarterfinal

Champlin Park 79, Irondale 51

Mounds View 69, Centennial 67, OT

Osseo 92, Roseville 44

Park Center 70, Spring Lake Park 56

2A Section 4
First Round

Minneapolis Roosevelt 69, Concordia Academy 44

Mounds Park Academy 75, St. Paul Academy 65

New Life Academy 62, Trinity 53

St. Agnes 93, Math and Science Academy 64

St. Croix Prep 74, Twin Cities Academy 60

St. Paul Washington 76, St. Paul Humboldt 58

2A Section 5
First Round

Annandale 78, Paynesville 50

Eden Valley-Watkins 53, Litchfield 45

Maple Lake 53, Watertown-Mayer 50

Providence Academy 59, Spectrum 45

Rockford 62, Howard Lake-Waverly-Winsted 53

Southwest Christian (Chaska) 71, Holy Family Catholic 67

2A Section 6
First Round

Albany 62, Osakis 27

Braham 86, Milaca 73

Holdingford 78, St. John's Prep 47

Melrose 58, Royalton 29

Mora 69, Pine City 64

Pierz 75, Rush City 48

Sauk Centre 73, Long Prairie-Grey Eagle 42

St. Cloud Cathedral 64, Foley 45

2A Section 8
First Round

Barnesville 65, Frazee 42

Breckenridge 77, Park Rapids 43

Crookston 61, Wadena-Deer Creek 47

Dilworth-Glyndon-Felton 85, Pelican Rapids 50

East Grand Forks 51, Bagley 41

Hawley 49, Staples-Motley 47

Perham 68, Roseau 29

Warroad 49, Badger-Greenbush-Middle River 46

1A Section 4
Second Round

Christ's Household of Faith 82, Nova Classical Academy 45

Cristo Rey Jesuit 71, Bethany Academy 43

Heritage Christian Academy 81, Calvin Christian 34

Hope Academy 89, West Lutheran 56

Legacy Christian 60, Maranatha Christian 49

Minneapolis North 102, Groves Academy 12

Minnesota Transitions 71, Community of Peace 56

Prairie Seeds Academy 101, Liberty Classical 39

1A Section 5
Second Round

Bertha-Hewitt 60, East Central 54

Browerville/Eagle Valley 111, Onamia 39

Kimball 67, Upsala 32

Nevis 80, Sebeka 55

Pine River-Backus 66, Menahga 49

Swanville 92, Isle 37

Verndale 63, Cromwell 49

Walker-Hackensack-Akeley 75, McGregor 64

1A Section 6
Second Round

Battle Lake 63, Clinton-Graceville-Beardsley 39

Belgrade-Brooten-Elrosa 65, Parkers Prairie 58

Hancock 62, Brandon-Evansville 55

Hillcrest Lutheran 74, Park Christian (Moorhead) 60

Lake Park-Audubon 62, Henning 42

Underwood 47, Norman County East/Ulen-Hitterdal 44

Waubun 66, New York Mills 53

West Central 52, Ortonville 47

1A Section 7
Second Round

Chisholm 42, Ely 41

Fond du Lac Ojibwe 79, Lakeview Christian Academy 63

Mountain Iron-Buhl 63, Deer River 48

Nashwauk-Keewatin 62, Cherry 44

North Woods 89, Bigfork 48

Northland 64, Floodwood 60

Silver Bay 55, Carlton 46

South Ridge 70, Hill City 47

1A Section 8
Second Round

Blackduck 76, Kelliher/Northome 70, OT

Cass Lake-Bena 76, Mahnomen 66

Fosston 52, Win-E-Mac 43, OT

Kittson County Central 62, Goodridge/Grygla-Gatzke 43

Northern Freeze 62, Sacred Heart 46

Red Lake 81, Clearbrook-Gonvick 56

Red Lake County 65, Fertile-Beltrami 64

Stephen-Argyle 65, Ada-Borup 58

GIRLS BASKETBALL

Aitkin 62, Mora 44

Bigfork 60, South Ridge 57

Cambridge-Isanti 35, Monticello 23

Cretin-Derham Hall 63, Holy Angels 52

DeLaSalle 85, Maranatha Christian 81

Glencoe-Silver Lake 54, Dassel-Cokato 42

Hibbing 57, Hermantown 32

Littlefork-Big Falls 92, Fond du Lac Ojibwe 45

Mankato East 69, Owatonna 61

Mankato Loyola 61, United South Central 37

Maple Grove 60, Andover 48

Mesabi East 54, Virginia 43

Mountain Iron-Buhl 80, Proctor 29

New Prague 70, Tartan 44

New Ulm 76, Worthington 58

Orono 50, Providence Academy 35

Osakis 61, Belgrade-Brooten-Elrosa 30

Park Rapids 63, Menahga 61

St. Francis 68, Minneapolis North 37

St. Paul Central 65, North St. Paul 34

St. Paul Como Park 98, St. Paul Humboldt 26

St. Paul Harding 64, St. Paul Highland Park 41

St. Paul Washington 51, St. Paul Johnson 35

St. Peter 71, Mayer Lutheran 64

Totino-Grace 43, Irondale 30

Two Harbors 64, Duluth Marshall 53

Waseca 59, Jordan 52

Waterville-Elysian-Morristown 68, Tri-City United 49

Wayzata 63, Minneapolis South 38

Zimmerman 73, Sauk Rapids-Rice 66

2A Section 1
First Round

Cannon Falls 55, Kenyon-Wanamingo 49

Chatfield 47, Pine Island 43

Dover-Eyota 93, Lewiston-Altura 41

Hayfield 87, La Crescent 38

Plainview-Elgin-Millville 81, Triton 17

Rochester Lourdes 39, Caledonia 32

St. Charles 67, Lake City 64

Winona Cotter 46, Zumbrota-Mazeppa 42

1A Section 1 East
Quarterfinal

Fillmore Central 65, Houston 29

Kingsland 60, Wabasha-Kellogg 43

Rushford-Peterson 64, Schaeffer Academy 28

Spring Grove 46, Mabel-Canton 37

1A Section 1 West
Quarterfinal

Blooming Prairie 47, Southland 44, OT

Goodhue 82, LeRoy-Ostrander 48

Grand Meadow 54, Randolph 37

Lyle/Austin Pacelli 68, Bethlehem Academy 39

1A Section 2
First Round

Buffalo Lake-Hector-Stewart 63, Cleveland 43

Janesville-Waldorf-Pemberton 63, Alden-Conger 46

Springfield 61, Madelia 17

1A Section 3
First Round

Fulda 55, Murray County Central 44

Renville County West 51, Hendricks 32

Westbrook-Walnut Grove 55, Ellsworth 51