Wednesday's Scores

The Associated Press

PREP FOOTBALL
Sectional Playoffs
First Round
AAAAA Section 1

Northfield 35, Rochester Century 14

Rochester John Marshall 35, Austin 6

AAAAA Section 2

Bloomington Jefferson 34, Waconia 0

Chanhassen 51, New Prague 14

AAAAA Section 3

Apple Valley 31, Henry Sibley 7

Hastings 44, Bloomington Kennedy 21

AAAAA Section 4

Mahtomedi 42, Minneapolis Washburn 21

St. Paul Central 46, Tartan 19

AAAAA Section 5

Irondale 33, St. Louis Park 7

Park Center 64, Minneapolis Southwest 2

AAAA Section 1

Kasson-Mantorville 35, Byron 14

Red Wing 33, Albert Lea 8

AAAA Section 2

Faribault 24, Mankato East 21

Hutchinson 71, New Ulm 28

AAAA Section 3

Hill-Murray 36, New Life Academy 29

St. Paul Johnson 54, St. Paul Harding 18

AAAA Section 4

DeLaSalle 47, Columbia Heights 19

St. Anthony 27, Minneapolis South 24

AAAA Section 6

Delano 28, Big Lake 14

Zimmerman 38, Dassel-Cokato 14

AAA Section 1

Cannon Falls 56, La Crescent 21

Plainview-Elgin-Millville 41, Lake City 21

Rochester Lourdes 35, Pine Island 28

AAA Section 2

Belle Plaine 42, Watertown-Mayer 21

Holy Family Catholic 38, Rockford 13

Providence Academy 27, Jordan 20

AAA Section 3

Sibley East 33, Luverne 19

St. Peter 12, Worthington 7

AAA Section 4

Breck 28, Minneapolis Roosevelt 26

St. Paul Como Park 47, Brooklyn Center 22

AAA Section 5

Annandale 42, Pine City 7

Foley 27, Milaca 14

Mora 42, St. Cloud Cathedral 7

AAA Section 6

Holdingford 21, Melrose 20

Montevideo 21, Litchfield 17

New London-Spicer 32, Morris Area/Chokia-Alberta 14

AA Section 1

Caledonia 62, Winona Cotter 0

Chatfield 16, Dover-Eyota 8

Lewiston-Altura 47, Zumbrota-Mazeppa 6

Triton 75, St. Charles 6

AA Section 2

Blue Earth Area 48, New Richland-H-E-G 22

Kenyon-Wanamingo 42, Lake Crystal-Wellcome Memorial 6

Maple River 35, LeSueur-Henderson 7

Waterville-Elysian-Morristown 41, Medford 12

AA Section 4

Howard Lake-Waverly-Winsted 40, Concordia Academy 22

Maple Lake 31, Norwood-Young America 6

Spectrum 35, Minneapolis Edison 6

St. Agnes 45, St. Paul Humboldt 14

AA Section 5

Atwater-Cosmos-Grove City 25, Eden Valley-Watkins 20

Paynesville 64, Benson 35

Sauk Centre 37, Osakis 16

A Section 1

Goodhue 35, Southland 2

Rushford-Peterson def. Kingsland, forfeit

Wabasha-Kellogg 40, Hayfield 28

A Section 2

Bethlehem Academy 26, St. Clair 15

Blooming Prairie 34, United South Central 6

Mankato Loyola 34, Minnesota Valley Lutheran 28

New Ulm Cathedral 44, Janesville-Waldorf-Pemberton 24

A Section 4

Belgrade-Brooten-Elrosa 22, Lester Prairie/Holy Trinity 19

Mayer Lutheran 21, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 7

Upsala/Swanville 52, Kimball 7

9 Man Section 1

Grand Meadow 40, Alden-Conger 14

Houston 34, Lanesboro 14

Mabel-Canton 73, Lyle/Austin Pacelli 28

Spring Grove 67, Glenville-Emmons 6

9 Man Section 2

Cleveland 40, Buffalo Lake-Hector-Stewart 0

MACCRAY 24, Isle 18

Randolph 56, Ogilvie 12

Renville County West 55, Onamia 20