High School Football Rankings
Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of October 6, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:
Class 6A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Eden Prairie (6) | (7-0) | 60 | 1 |
2. Lakeville North | (7-0) | 53 | 2 |
3. Burnsville | (6-1) | 45 | 5 |
4. East Ridge | (6-1) | 39 | 6 |
5. Maple Grove | (5-2) | 37 | 7 |
6. Wayzata | (6-1) | 26 | 8 |
7. Rosemount | (6-1) | 24 | 3 |
8. Woodbury | (6-1) | 19 | 10 |
9. Totino-Grace | (5-2) | 15 | 4 |
10. Cretin-Derham Hall | (5-2) | 7 | NR |
Others receiving votes: Prior Lake 5.
Class 5A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Mankato West (9) | (7-0) | 90 | 1 |
2. Spring Lake Park | (7-0) | 81 | 2 |
3. Moorhead | (7-0) | 72 | 3 |
4. St. Michael-Albertville | (6-1) | 58 | 4 |
5. Monticello | (7-0) | 54 | 5 |
6. St. Thomas Academy | (6-1) | 39 | 6 |
7. Rogers | (6-1) | 33 | 7 |
8. SMB-Wolfpack | (7-0) | 22 | 10 |
(tie) Robbinsdale Cooper | (6-1) | 22 | 8 |
10. St. Paul Central | (5-2) | 10 | 9 |
(tie) Owatonna | (6-1) | 10 | NR |
Others receiving votes: Park (Cottage Grove) 4.
Class 4A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Becker (8) | (7-0) | 80 | 1 |
2. Stewartville | (7-0) | 65 | 2 |
3. Orono | (7-0) | 61 | 3 |
4. Marshall | (7-0) | 51 | 4 |
5. Hermantown | (7-0) | 47 | 5 |
6. South St. Paul | (6-1) | 40 | 6 |
7. Winona | (7-0) | 34 | 7 |
8. Mound-Westonka | (7-0) | 30 | 8 |
9. Fergus Falls | (6-1) | 20 | 9 |
10. Waseca | (6-1) | 10 | 10 |
Others receiving votes: Detroit Lakes 1, St. Paul Highland Park 1.
Class 3A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Pierz (4) | (7-0) | 57 | 2 |
2. Albany (2) | (7-0) | 55 | 3 |
3. Glencoe-Silver Lake | (6-1) | 45 | 6 |
4. Dilworth-Glyndon-Felton | (6-1) | 41 | 7 |
5. Rochester Lourdes | (6-1) | 26 | 1 |
6. Plainview Elgin-Millville | (6-1) | 23 | NR |
7. Tri-City United | (6-1) | 21 | 4 |
8. Mora | (6-1) | 15 | T8 |
9. Providence Academy | (5-2) | 10 | NR |
10. Fairmont | (5-2) | 7 | NR |
Others receiving votes: Pequot Lakes 6, Esko 6, Belle Plaine 6, Jackson County Central 6, Minneapolis Henry 3, Montevideo 3.
Class 2A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Caledonia (5) | (7-0) | 68 | 1 |
2. Pipestone (2) | (7-0) | 65 | 2 |
3. Waterville-Elysian-Morristown | (7-0) | 55 | 3 |
4. Lewiston-Altura | (7-0) | 46 | 5 |
5. Ottertail Central | (7-0) | 36 | 6 |
6. Maple River | (6-1) | 33 | 8 |
7. Minnewaska | (6-1) | 30 | 9 |
8. Breckenridge | (6-1) | 18 | 4 |
9. United North Central | (6-1) | 14 | 10 |
10. Eveleth-Gilbert | (6-1) | 7 | NR |
Others receiving votes: Moose Lake/Willow River 6, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 3, Pillager 2, Kenyon-Wanamingo 2.
Class A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Minneota (6) | (7-0) | 60 | 1 |
2. Mahnomen | (7-0) | 53 | 2 |
3. Braham | (7-0) | 49 | 3 |
4. Minneapolis North | (7-0) | 41 | 4 |
5. Browerville | (7-0) | 36 | 5 |
6. Upsala Swanville | (6-1) | 24 | 8 |
7. Tracy-Milroy-Balaton | (6-1) | 19 | 9 |
8. Bethlehem Academy | (6-1) | 12 | NR |
9. Deer River | (6-1) | 8 | NR |
10. Wabasso | (6-1) | 7 | NR |
(tie) Pine River-Backus | (6-1) | 7 | 6 |
Others receiving votes: New Ulm Cathedral 6, Goodhue 4, Fillmore Central 3, Canby 1.
Class 9-MAN | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Grand Meadow (6) | (7-0) | 69 | 1 |
2. Spring Grove (1) | (7-0) | 64 | 2 |
3. Waubun | (7-0) | 54 | 3 |
4. Underwood | (7-0) | 49 | 4 |
5. Kelliher Northome | (7-0) | 44 | 5 |
6. Ely | (7-0) | 35 | 6 |
7. Clinton-Graceville-Beardsley | (6-1) | 21 | 8 |
8. Hills-Beaver Creek | (6-1) | 18 | 9 |
9. Hillcrest Lutheran | (6-1) | 11 | 7 |
10. Cromwell | (6-1) | 9 | 10 |
Others receiving votes: Cook-Orr 4, Cleveland 3, Nevis 2, Stephen-Argyle 2. <<