Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 23, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (7) (5-0) 79 1
2. Lakeville North (1) (5-0) 72 2
3. Totino-Grace (4-1) 62 4
4. Rosemount (5-0) 55 5
5. Burnsville (4-1) 38 8
6. Maple Grove (3-2) 37 10
7. Prior Lake (4-1) 33 9
8. East Ridge (4-1) 28 NR
9. Wayzata (4-1) 27 3
10. Mounds View (4-1) 6 NR

Others receiving votes: Robbinsdale Armstrong 1, Woodbury 1, Osseo 1.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Mankato West (10) (5-0) 100 1
2. Spring Lake Park (5-0) 90 2
3. Moorhead (5-0) 78 4
4. St. Michael-Albertville (4-1) 54 6
5. St. Paul Central (5-0) 50 T10
6. St. Thomas Academy (4-1) 35 3
7. Monticello (5-0) 32 NR
8. Robbinsdale Cooper (4-1) 27 5
9. Elk River (4-1) 21 T10
10. Rogers (4-1) 19 NR

Others receiving votes: SMB-Wolfpack 17, Chaska 15, Owatonna 5, Rochester Mayo 4, St. Francis 3.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Becker (10) (5-0) 100 1
2. Stewartville (5-0) 83 2
3. Orono (5-0) 81 3
4. Marshall (5-0) 67 4
5. Hermantown (5-0) 57 5
6. South St. Paul (4-1) 53 6
7. Winona (5-0) 42 8
8. Mound-Westonka (5-0) 31 10
9. Fergus Falls (4-1) 12 NR
10. Fridley (4-1) 8 NR

Others receiving votes: Waseca 7, Red Wing 3, Detroit Lakes 3, Holy Angels 2, Zimmerman 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (6) (5-0) 78 1
2. Glencoe-Silver Lake (5-0) 67 2
3. Albany (2) (5-0) 64 4
4. Pierz (5-0) 60 3
5. Tri-City United (5-0) 49 5
6. Minneapolis Henry (5-0) 34 6
7. Esko (4-1) 27 7
8. Dilworth-Glyndon-Felton (4-1) 18 NR
9. Belle Plaine (4-1) 17 T8
10. Plainview1Elgin-Millville (4-1) 14 NR

Others receiving votes: Morris Area/Chokio-Alberta 5, St. Croix Lutheran 4, Pequot Lakes 2, Mora 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Caledonia (7) (5-0) 88 1
2. Pipestone (2) (5-0) 81 2
3. Waterville-Elysian-Morristown (5-0) 73 3
4. Breckenridge (5-0) 58 4
5. Lewiston-Altura (5-0) 51 5
6. Ottertail Central (5-0) 44 6
7. United North Central (5-0) 34 T8
8. Moose Lake Willow River (4-1) 23 10
9. Maple River (4-1) 16 7
10. Minnewaska (4-1) 14 NR

Others receiving votes: Redwood Valley 4, St. Agnes 3, Triton 2, Eden Valley-Watkins 2, Eveleth-Gilbert 2.

Class A
School Total Points Prv
1. Minneota (6) (5-0) 69 1
2. Mahnomen (5-0) 60 3
3. Braham (5-0) 50 5
4. Minneapolis North (1) (4-1) 43 2
5. Browerville (5-0) 39 4
6. Tracy-Milroy-Balaton (5-0) 33 8
7. Pine River-Backus (5-0) 29 6
8. Upsala Swanville (4-1) 12 9
9. Goodhue (4-1) 10 T10
10. Canby (4-1) 9 NR

Others receiving votes: Bethlehem Academy 8, Polk County West 8, New Ulm Cathedral 6, Deer River 5, Mayer Lutheran 2, Fillmore Central 1, Wabasso 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Grand Meadow (4) (5-0) 55 1
2. Spring Grove (1) (5-0) 53 2
3. Waubun (1) (5-0) 48 4
4. Underwood (5-0) 45 5
5. Kelliher Northome (5-0) 34 8
6. Ely (5-0) 33 7
7. Hillcrest Lutheran (5-0) 18 10
8. Clinton-Graceville-Beardsley (4-1) 14 6
9. Cromwell (3-2) 10 NR
10. Edgerton-Ellsworth (4-1) 8 9

Others receiving votes: McGregor 6, Mountain Lake Area 3, Nevis 2, Hills-Beaver Creek 2. <<