High School Football Rankings
The Associated Press state high school football polls for the week of September 16, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:
Class 6A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Eden Prairie (7) | (4-0) | 70 | 1 |
2. Lakeville North | (4-0) | 62 | 2 |
3. Wayzata | (4-0) | 54 | 4 |
4. Totino-Grace | (3-1) | 48 | 6 |
5. Rosemount | (4-0) | 43 | 5 |
6. Woodbury | (4-0) | 29 | 7 |
7. Osseo | (3-1) | 22 | 3 |
8. Burnsville | (3-1) | 20 | 10 |
9. Prior Lake | (3-1) | 15 | T8 |
10. Maple Grove | (2-2) | 10 | T8 |
Others receiving votes: East Ridge 9, Cretin-Derham Hall 2, Blaine 1.
Class 5A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Mankato West (10) | (4-0) | 100 | 1 |
2. Spring Lake Park | (4-0) | 91 | 3 |
3. St. Thomas Academy | (4-0) | 72 | T4 |
4. Moorhead | (4-0) | 67 | T4 |
5. Robbinsdale Cooper | (4-0) | 57 | 6 |
6. St. Michael-Albertville | (3-1) | 42 | T10 |
7. St. Francis | (4-0) | 39 | 7 |
8. Rochester Mayo | (4-0) | 26 | 8 |
9. St. Paul Central | (4-0) | 21 | 9 |
(tie) Elk River | (3-1) | 21 | 2 |
Others receiving votes: SMB-Wolfpack 6, Monticello 5, Owatonna 2, Park (Cottage Grove) 1.
Class 4A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Becker (9) | (4-0) | 90 | 1 |
2. Stewartville | (4-0) | 76 | 3 |
3. Orono | (4-0) | 75 | 5 |
4. Marshall | (4-0) | 62 | 6 |
5. Hermantown | (4-0) | 52 | 7 |
6. South St. Paul | (3-1) | 28 | 9 |
7. Holy Angels | (3-1) | 26 | 2 |
8. Winona | (4-0) | 23 | NR |
9. Zimmerman | (3-1) | 22 | 8 |
10. Mound-Westonka | (4-0) | 18 | NR |
Others receiving votes: Rocori 11, Fergus Falls 7, Fridley 3, Red Wing 1, Waseca 1.
Class 3A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Rochester Lourdes (7) | (4-0) | 79 | 1 |
2. Glencoe-Silver Lake | (4-0) | 69 | 2 |
3. Pierz | (4-0) | 59 | 3 |
4. Albany (1) | (4-0) | 57 | 6 |
5. Tri-City United | (4-0) | 55 | 4 |
6. Minneapolis Henry | (4-0) | 26 | 9 |
7. Esko | (3-1) | 21 | T7 |
8. Belle Plaine | (3-1) | 18 | 5 |
(tie) St. Croix Lutheran | (3-1) | 18 | 10 |
10. Proctor | (3-1) | 14 | NR |
Others receiving votes: Providence Academy 10, Dilworth-Glyndon-Felton 5, Pequot Lakes 4, Plainview/Elgin-Millville 4, Foley 1.
Class 2A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Caledonia (6) | (4-0) | 78 | 1 |
2. Pipestone (2) | (4-0) | 74 | 2 |
3. Waterville-Elysian-Morristown | (4-0) | 59 | 5 |
4. Breckenridge | (4-0) | 45 | 7 |
5. Lewiston-Altura | (4-0) | 44 | 6 |
6. Ottertail Central | (4-0) | 35 | 8 |
7. Maple River | (4-0) | 33 | 9 |
8. Eden Valley-Watkins | (3-1) | 18 | 4 |
(tie) United North Central | (4-0) | 18 | NR |
10. Moose Lake1Willow River | (3-1) | 13 | 3 |
Others receiving votes: Eveleth-Gilbert 11, Minnewaska 10, Redwood Valley 1, St. Agnes 1.
Class A | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Minneota (7) | (4-0) | 70 | 1 |
2. Minneapolis North | (4-0) | 61 | 2 |
3. Browerville | (4-0) | 54 | 6 |
4. Mahnomen | (4-0) | 51 | 4 |
5. Braham | (4-0) | 44 | 3 |
6. Pine River-Backus | (4-0) | 27 | 8 |
7. Adrian | (3-1) | 18 | NR |
8. Tracy-Milroy-Balaton | (4-0) | 17 | NR |
9. Upsala Swanville | (3-1) | 12 | 5 |
10. Deer River | (3-1) | 6 | 7 |
(tie) Goodhue | (3-1) | 6 | NR |
10. Polk County West | (4-0) | 6 | NR |
Others receiving votes: New Ulm Cathedral 5, Mayer Lutheran 3, Hinckley-Finlayson 2, Wabasso 2, Dawson-Boyd 1.
Class 9-MAN | |||
---|---|---|---|
School | Total | Points | Prv |
1. Grand Meadow (5) | (4-0) | 68 | 1 |
2. Spring Grove (2) | (4-0) | 65 | 2 |
3. Edgerton Ellsworth | (4-0) | 56 | 3 |
4. Waubun | (4-0) | 47 | 4 |
5. Underwood | (4-0) | 43 | 5 |
6. Clinton-Graceville-Beardsley | (4-0) | 29 | 9 |
7. Ely | (4-0) | 26 | 7 |
8. Kelliher Northome | (4-0) | 18 | NR |
9. Cromwell | (3-1) | 8 | 10 |
10. Hillcrest Lutheran | (4-0) | 7 | NR |
Others receiving votes: Floodwood 5, McGregor 5, Ada-Borup 4, Stephen-Argyle 1, Mountain Lake Area 1, Randolph 1. Hills-Beaver Creek 1. <<