Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 2, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Record Total Points Prv
1. Eden Prairie (5) (2-0) 59 1
2. Osseo (2-0) 48 2
3. Lakeville North (2-0) 47 3
4. Prior Lake (2-0) 42 T6
5. Wayzata (1) (2-0) 30 T8
6. Totino-Grace (1-1) 26 5
7. Rosemount (2-0) 25 T6
8. Woodbury (2-0) 17 NR
9. Burnsville (2-0) 12 NR
10. Maple Grove (1-1) 10 10

Others receiving votes: Mounds View 6, Robbinsdale Armstrong 5, Cretin-Derham Hall 3.

Class 5A
School Record Total Points Prv
1. Mankato West (8) (2-0) 88 1
2. Spring Lake Park (1) (2-0) 79 2
3. Elk River (2-0) 62 3
4. St. Thomas Academy (2-0) 59 T5
5. Moorhead (2-0) 56 4
6. Robbinsdale Cooper (2-0) 37 6
7. Rogers (2-0) 35 8
8. St. Francis (2-0) 32 9
9. St. Paul Central (2-0) 11 NR
10. Rochester Mayo (2-0) 8 NR
(tie) Park (Cottage Grove) (2-0) 8 NR

Others receiving votes: Rochester John Marshall 5, St. Louis Park 4, Owatonna 4, Monticello 4, Alexandria 1, Chisago Lakes 1, SMB-Wolfpack 1.

Class 4A
School Record Total Points Prv
1. Becker (8) (2-0) 80 1
2. Holy Angels (2-0) 68 2
3. Stewartville (2-0) 56 4
4. Rocori (2-0) 52 5
5. Orono (2-0) 45 6
6. Marshall (2-0) 42 7
7. Hermantown (2-0) 34 8
8. South St. Paul (1-1) 21 3
9. Zimmerman (2-0) 20 9
10. Detroit Lakes (2-0) 16 NR

Others receiving votes: Mankato East 2, Red Wing 2, Mound-Westonka 1, Fridley 1.

Class 3A
School Record Total Points Prv
1. Rochester Lourdes (6) (2-0) 69 1
2. Glencoe-Silver Lake (1) (2-0) 61 T2
3. Pierz (2-0) 51 T3
4. St. Croix Lutheran (2-0) 44 5
5. Esko (2-0) 38 4
6. Melrose (2-0) 29 7
7. Tri-City United (2-0) 23 T8
8. Fairmont (2-0) 16 T8
9. East Grand Forks (2-0) 13 NR
10. Luverne (2-0) 12 NR

Others receiving votes: Albany 11, Belle Plaine 8, Plainview-Elgin-Millville 5, Proctor 2, Dilworth-Glyndon-Felton 2, Holdingford 1.

Class 2A
School Record Total Points Prv
1. Caledonia (4) (2-0) 67 2
2. Pipestone (3) (2-0) 57 1
3. Eden Valley-Watkins (2-0) 47 T5
4. Moose Lake Willow River (2-0) 46 3
5. Waterville-Elysian-Morristown (2-0) 37 T5
6. Ottertail Central (2-0) 30 8
7. Lewiston-Altura (2-0) 29 T9
8. Breckenridge (2-0) 28 T9
9. Maple River (2-0) 10 T9
10. Redwood Valley (2-0) 9 NR

Others receiving votes: Maple Lake 7, Triton 5, Ottertail Central 5, Concordia Academy-Roseville 4, United North Central 2, Chatfield 1, Rush City 1.

Class A
School Record Total Points Prv
1. Minneota (5) (2-0) 59 1
2. Minneapolis North (1) (2-0) 47 4
(tie) Dawson-Boyd (2-0) 47 T2
4. Braham (2-0) 44 T2
5. Mahnomen (2-0) 40 5
6. Upsala-Swanville (2-0) 32 T6
7. Adrian (2-0) 21 8
8. Browerville (2-0) 15 T9
9. Pine River-Backus (2-0) 6 T9
10. Deer River (2-0) 5 NR
(tie)Fillmore Central (2-0) 5 NR

Others receiving votes: Bethlehem Academy 4, Tracy-Milroy-Balaton 2, Walker-Hackensack-Akeley 1, Blooming Prairie 1, Mankato Loyola 1.

Class 9-MAN
School Record Total Points Prv
1. Grand Meadow (6) (2-0) 69 1
2. Spring Grove (1) (2-0) 63 T2
3. Edgerton-Ellsworth (2-0) 51 4
4. Waubun (2-0) 46 T2
5. Cromwell (2-0) 35 T6
6. Underwood (2-0) 32 8
7. Ada-Borup (2-0) 22 10
8. Ely (2-0) 15 NR
(tie) Hills-Beaver Creek (2-0) 15 NR
10. Wheaton-Herman-Norcross (1-0) 12 9

Others receiving votes: Silver Bay 8, Mountain Lake Area 5, Floodwood 4, Cleveland 2, Stephen-Argyle 2, MACCRAY 1, Clinton-Graceville-Beardsley 1, Goodridge-Grygla-Gatzke 1, Kelliher/Northome 1. <<