Thursday's Scores
The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Academy for Science and Agriculture 63, Lincoln International 39

Albany 71, Sauk Centre 55

Annandale 46, Eden Valley-Watkins 43, OT

Battle Lake 74, Underwood 60

Bemidji 68, Moorhead 66

Bertha-Hewitt 58, Henning 33

Bethlehem Academy 73, Glenville-Emmons 38

Big Lake 72, Dassel-Cokato 67

Blaine 66, Anoka 54

Braham 91, Pine City 77

Breckenridge 74, Frazee 53

Byron 58, Rochester Lourdes 35

Champlin Park 76, Centennial 52

Cleveland 81, Truman/Martin Luther/GHEC 67

Cretin-Derham Hall 71, Roseville 56

Delano 90, Mound Westonka 42

Dilworth-Glyndon-Felton 73, Pelican Rapids 49

Eden Prairie 71, Chanhassen 58

Edgerton 64, Ellsworth 52

Elk River 65, Coon Rapids 31

Esko 88, International Falls 35

Faribault 57, Albert Lea 50

Fridley 83, St. Paul Highland Park 70

Goodhue 50, Triton 35

Grand Meadow 80, Blooming Prairie 52

Hermantown 91, Duluth Marshall 40

Hillcrest Lutheran 102, Waubun 77

Hills-Beaver Creek 78, Heron Lake-Okabena 47

Holy Angels 70, Bloomington Kennedy 57

Hutchinson 36, Litchfield 32

Jackson County Central 78, Redwood Valley 66

Lake Crystal-Wellcome Memorial 69, Nicollet 38

Lakeview Christian Academy 62, Chisholm 59

Liberty Classical 69, St. Paul Prep 52

Mankato East 69, Rochester Mayo 60

Maple Grove 85, Irondale 56

Maple Lake 66, Holdingford 54

Marshall 74, Worthington 40

Martin County West 70, Madelia 64, OT

McGregor 46, Greenway 41

Minneapolis Henry 57, Minneapolis Washburn 46

Minneapolis North 76, Minneapolis South 58

Minneapolis Southwest 69, Minneapolis Roosevelt 63

Murray County Central 75, Fulda 50

Murray County Central 75, Fulda 50

New Life Academy 67, Maranatha Christian 47

New London-Spicer 53, Benson 52

New Prague 59, Chaska 52

Orono 82, Benilde-St. Margaret's 74

Ortonville 67, Wheaton/Herman-Norcross 49

Osseo 66, Park Center 60

Perham 54, Barnesville 36

Pillager 62, Sebeka 57

Robbinsdale Armstrong 69, Andover 56

Shakopee 87, Eagan 55

Southwest Christian (Chaska) 87, Lester Prairie/Holy Trinity 55

Southwest Minnesota Christian 70, Adrian 44

Spring Grove 70, Schaeffer Academy 21

St. Agnes 65, St. Paul Washington 63, OT

St. Clair 74, Alden-Conger 50

St. Croix Lutheran 72, St. Paul Academy 69

Staples-Motley 71, Wadena-Deer Creek 52

Tartan 86, Henry Sibley 56

Thief River Falls 63, Northern Freeze 62

Totino-Grace 63, Spring Lake Park 52

Waconia 78, Blake 44

Walker-Hackensack-Akeley 74, Hill City 40

Warren-Alvarado-Oslo 62, Roseau 51

Waseca 73, St. James Area 56

Watertown-Mayer 59, Howard Lake-Waverly-Winsted 50

Westbrook-Walnut Grove 48, Red Rock Central 43

Zimmerman 78, Mora 60

Fosston Tournament

Blackduck 61, Win-E-Mac 56

Fosston 67, Lake Park-Audubon 49

Northland Community College Tournament

Seventh Place

Goodridge/Grygla-Gatzke 58, Clearbrook-Gonvick 52

Fifth Place

Fertile-Beltrami 86, Stephen-Argyle 51

Third Place

Red Lake County 60, Badger-Greenbush-Middle River 58

Championship

Red Lake 86, Cass Lake-Bena 58

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 65, Frazee 43

Alexandria 75, St. Cloud Apollo 39

Andover 62, Robbinsdale Armstrong 42

Annandale 53, Monticello 41

Anoka 64, Blaine 53

Ashland, Wis. 57, Duluth Marshall 33

Badger-Greenbush-Middle River 69, Warroad 52

Battle Lake 45, Parkers Prairie 43

Belgrade-Brooten-Elrosa 77, Pierz 44

BOLD 59, Melrose 43

Brainerd 72, Rocori 54

Brandon-Evansville 70, Ashby 36

Browerville/Eagle Valley 72, Swanville 33

Cedar Mountain/Comfrey 58, Sleepy Eye St. Mary's 45

Cherry 60, Bigfork 41

Clearbrook-Gonvick 77, Mahnomen 39

Concordia Academy 56, Christ's Household of Faith 42

Cromwell 71, Floodwood 58

Dawson-Boyd 62, Central Minnesota Christian 56

Delano 73, Mound Westonka 45

DeLaSalle 69, Providence Academy 57

Detroit Lakes 73, Staples-Motley 48

Eastview 76, Minnetonka 64

Eden Valley-Watkins 67, Holdingford 50

Fairmont 65, Belle Plaine 47

Fergus Falls 61, Sauk Rapids-Rice 48

Fillmore Central 63, LeRoy-Ostrander 37

Goodhue 78, Triton 42

Grand Forks Central, N.D. 55, East Grand Forks 41

Hawley 62, Wadena-Deer Creek 42

Hermantown 65, Grand Rapids 50

Houston 52, Grand Meadow 44

Howard Lake-Waverly-Winsted 48, Maple Lake 39

Janesville-Waldorf-Pemberton 71, Alden-Conger 60

Jordan 57, Southwest Christian (Chaska) 45

Kimball 58, Paynesville 35

Lac qui Parle Valley 56, MACCRAY 46

Lakeville North 70, Eden Prairie 68

Lanesboro 38, Schaeffer Academy 32

LeSueur-Henderson 67, Cleveland 48

Little Falls 53, Sartell-St. Stephen 50

Lyle/Austin Pacelli 61, Spring Grove 30

Marshall 64, Worthington 28

Mayer Lutheran 69, Medford 26

Mesabi East 55, Eveleth-Gilbert 47

Minneapolis Edison 52, North Lakes Academy 29

Minnewaska 55, Morris Area/Chokio-Alberta 43

Montevideo 66, Atwater-Cosmos-Grove City 33

Moorhead 78, Bemidji 66

Moose Lake/Willow River 71, Barnum 48

Mora 51, Isle 48

Mountain Iron-Buhl 95, Littlefork-Big Falls 28

North Branch 64, North St. Paul 41

Orono 66, Dassel-Cokato 30

Osakis 69, Upsala 25

Osseo 66, Park Center 60

Owatonna 76, Prior Lake 67

Red Lake County 57, Blackduck 55

Sacred Heart 70, Climax/Fisher 46

South Ridge 73, North Woods 47

Southwest Minnesota Christian 51, Luverne 30

St. Agnes 57, St. Paul Washington 25

St. Cloud Cathedral 47, Foley 35

Totino-Grace 55, Spring Lake Park 35

Tri-City United 57, Bethlehem Academy 50

United South Central 67, Lake Crystal-Wellcome Memorial 43

Visitation 40, Blake 26

Walker-Hackensack-Akeley 84, Hill City 58

Waseca 61, St. James Area 50

Willmar 57, St. Cloud Tech 44

Wrenshall 55, McGregor 45

Zimmerman 60, Big Lake 55

Fosston Tournament

Fosston 58, Fertile-Beltrami 46

Red Lake Falls 49, Lake Park-Audubon 14

 

 

WRESTLING

Buffalo/West Lutheran 44, Rogers 24

Byron 62, Lake City 12

Cambridge-Isanti 75, North Branch 3

Faribault/Bethlehem 64, Austin/Austin Pacelli 12

Hastings 57, Tartan 15

Hudson, Wis. 72, Mahtomedi 9

LPGE/Browerville 50, Osakis 19

Mahtomedi 63, North St. Paul 12

Marshall Tigers 40, Redwood Valley-River Valley 33

New Prague 42, Hutchinson 25

Pine Island 39, New Richland-H-E-G 35

Rochester John Marshall/Lourdes 45, Rochester Mayo 30

Shakopee 57, Lakeville South 14

Simley 44, South St. Paul 15

St. Cloud Tech 57, Fergus Falls 12

Stewartville 40, Cannon Falls 39

Stillwater 38, Mounds View 28

Thief River Falls 66, Crookston 10

WEM/JWP 45, Medford 29

Annandale Quadrangular

Annandale/Maple Lake 40, Litchfield 28

Annandale/Maple Lake 63, New London-Spicer 13

Litchfield 74, Rockford 3

New London-Spicer 45, Rockford 27

Blooming Prairie Triangular

Madelia/Truman/Martin Luther 39, Blooming Prairie 36

United South Central 64, Madelia/Truman/Martin Luther 15

Brooklyn Center Triangular

Brooklyn Center/Concordia Academy 51, Spectrum 28

Brooklyn Center/Concordia Academy 66, Minneapolis Roosevelt 18

Spectrum 42, Minneapolis Roosevelt 24

Hayfield Triangular

Kenyon-Wanamingo 63, Hayfield 15

Mankato East Triangular

Albert Lea Area 62, Mankato East 9

Albert Lea Area 64, Winona/Winona Cotter 6

Winona/Winona Cotter 41, Mankato East 33

Mankato West Triangular

Northfield 41, Mankato West 24

Owatonna 66, Mankato West 13

New Ulm Triangular

Wabasso/Red Rock Central 45, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 27

Wabasso/Red Rock Central 60, New Ulm Eagles 17

Norwood-Young America Triangular

Norwood-Young America 63, Kimball 10

Tri-City United 44, Norwood-Young America 27

Tri-City United 66, Kimball 12

Paynesville Triangular

Paynesville 54, Minnewaska 23

Paynesville 60, Howard Lake-Waverly-Winsted 9

Rochester John Marshall Triangular

Rochester John Marshall/Lourdes 40, Rochester Mayo 30

Rochester John Marshall/Lourdes 60, Rochester Century 16

Rocori Quadrangular

Foley 44, Albany 21

Willmar 39, Rocori 26

Sibley East Triangular

Scott West 48, Sibley East 19

Scott West 63, St. Peter 3

Copyright 2015 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.