BOYS BASKETBALL

Rochester John Marshall 88, Austin 65

Northfield 59, Rochester Century 51

Ada-Borup 70, Norman County West 32

Annandale 89, FAIR School 44

Apple Valley 93, Lakeville South 73

Barnum 52, Moose Lake/Willow River 41

Becker 66, Big Lake 62

Belgrade-Brooten-Elrosa 61, Howard Lake-Waverly-Winsted 59

Belle Plaine 72, Lake Crystal-Wellcome Memorial 34

Blooming Prairie 77, Medford 62

Brainerd 94, Sartell-St. Stephen 64

Brandon-Evansville 82, Rothsay 44

Breck 63, Holy Family Catholic 31

Canby 69, Lakeview 61

Cannon Falls 65, Kasson-Mantorville 55

Cedar Mountain/Comfrey 76, Sleepy Eye St. Mary's 59

Chatfield 67, Plainview-Elgin-Millville 65

Chisholm 74, Northeast Range 47

Columbia Heights 71, St. Paul Como Park 62

Delano 96, Concordia Academy 68

Detroit Lakes 64, Dilworth-Glyndon-Felton 51

Dover-Eyota 74, Kingsland 54

Duluth East 61, Duluth Denfeld 45

East Central 97, Onamia 55

East Ridge 44, Stillwater 39

Eastview 83, Burnsville 60

Eden Valley-Watkins 68, Paynesville 46

Ely 57, International Falls 44

Eveleth-Gilbert 59, Mesabi East 57

Fairmont 67, Blue Earth Area 40

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 68, Hawley 52

Fergus Falls 72, Alexandria 54

Floodwood 89, Cromwell 75

Hancock 72, Clinton-Graceville-Beardsley 56

Hastings 71, St. Thomas Academy 58

Henry Sibley 63, Chanhassen 54

Heritage Christian Academy 78, St. Agnes 55

Hope Academy 87, Minneapolis Edison 56

Hopkins 79, Wayzata 78

Houston 65, Lyle/Austin Pacelli 53

Humble Atascocita, Texas 67, DeLaSalle 54

Jordan 67, Sibley East 62, OT

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53, Renville County West 31

La Crescent 51, Fillmore Central 47

Lac qui Parle Valley 54, MACCRAY 37

Lake City 71, Stewartville 46

Lakeville North 72, Farmington 43

Lanesboro 73, Glenville-Emmons 69

LeRoy-Ostrander 72, Hope Lutheran 38

LeSueur-Henderson 68, Norwood-Young America 59

Mabel-Canton 77, Schaeffer Academy 55

Mahtomedi 82, South St. Paul 51

Maple River 62, New Richland-H-E-G 41

Math and Science Academy 88, Academy for Science and Agriculture 39

McGregor 103, Wrenshall 33

Melrose 58, Montevideo 52

Milwaukee King, Wis. 73, Minneapolis South 65

Minnesota Academy for the Deaf 53, Nova Classical Academy 39

Minnetonka 76, Edina 67

Morris Area/Chokio-Alberta 57, BOLD 42

Mounds View 56, Forest Lake 51

Nashwauk-Keewatin 80, Deer River 64

New Ulm Cathedral 56, Springfield 50

North St. Paul 65, Simley 44

North Woods 84, Fond du Lac Ojibwe 69

Osakis 52, Swanville 35

Owatonna 65, Winona 46

Park (Cottage Grove) 61, White Bear Lake 53

Pequot Lakes 68, Pillager 49

Pierz 84, Kimball 58

Pine Island 63, Zumbrota-Mazeppa 61

Pine River-Backus 74, Kelliher/Northome 52

Prior Lake 67, Rosemount 58

Proctor 70, Cloquet 58

Red Wing 72, Mankato West 33

Robbinsdale Armstrong 91, St. Louis Park 79

Robbinsdale Cooper 90, Prairie Seeds Academy 51

Rocori 58, St. Cloud Tech 46

Rogers 59, Monticello 50

Rush City 42, Aitkin 34

Rushford-Peterson 44, Goodhue 43

Russell-Tyler-Ruthton 50, Minneota 36

Sacred Heart 58, Climax/Fisher 53

Sauk Centre 60, Minnewaska 57

Sauk Rapids-Rice 82, Princeton 58

Silver Bay 69, Carlton 68

Sleepy Eye 56, Red Rock Central 43

South Ridge 55, Cherry 54

Southwest Christian (Chaska) 69, Central Minnesota Christian 60

Sprague, Manitoba 84, Lake of the Woods 47

Spring Lake Park 44, St. Michael-Albertville 40

St. Anthony 60, Coon Rapids 55

St. Charles 77, Southland 61

St. John's Prep 66, Upsala 40

St. Peter 82, New Ulm 68

Staples-Motley 65, Menahga 49

Thief River Falls 50, East Grand Forks 49

Tracy-Milroy-Balaton 57, Yellow Medicine East 29

Tri-City United 53, Mayer Lutheran 46

Trinity 55, Bethany Academy 43

Verndale 58, New York Mills 51

Virginia 74, Greenway 32

Wabasha-Kellogg 62, Bethlehem Academy 48

Wabasso 61, Buffalo Lake-Hector-Stewart 57

Warroad 79, Crookston 61

Waterville-Elysian-Morristown 71, United South Central 52

West Central 72, Royalton 37

Willmar 72, St. Cloud Apollo 66

Windom 62, Pipestone 48

Fosston Tournament
Fosston 59, Win-E-Mac 52

Lake Park-Audubon 55, Blackduck 45

Martin Luther College Tournament
Minnesota Valley Lutheran 76, Phoenix Arizona Lutheran, Ariz. 53

_________________________________________________________________________

GIRLS BASKETBALL

Rochester Century 76, Northfield 66

Rochester John Marshall 51, Austin 48

Rochester Mayo 51, Mankato East 29

Byron 60, Rochester Lourdes 46

Schaeffer Academy 44, Houston 38

Aitkin 52, Rush City 33

Annandale 65, FAIR School 8

Barnesville 50, Perham 42

Big Lake 49, Becker 42

Blooming Prairie 46, Medford 40

Blue Earth Area 49, Fairmont 45

Braham 73, Pine City 48

Breck 44, St. Paul Highland Park 43

Buffalo 63, St. Cloud Tech 29

Caledonia 56, Rushford-Peterson 51

Carlton 52, Silver Bay 22

Chisago Lakes 70, Superior, Wis. 61

Chisholm 65, Northeast Range 39

Clearbrook-Gonvick 49, Nevis 40

Crookston 59, Warroad 43

Dilworth-Glyndon-Felton 80, Pelican Rapids 72

Dover-Eyota 70, Kingsland 47

Duluth Denfeld 58, Duluth East 48

Eagan 44, Edina 41

East Central 50, Onamia 46

East Ridge 67, Stillwater 47

Eden Prairie 72, Park Center 56

Edgerton 75, Ellsworth 43

Esko 48, Bloomington Jefferson 44

Faribault 63, Albert Lea 29

Fridley 69, St. Louis Park 45

G-F-W 60, BOLD 57

Henning 69, Bertha-Hewitt 40

Heron Lake-Okabena 66, Westbrook-Walnut Grove 22

Hibbing 51, Princeton 42

Hinckley-Finlayson 53, Ogilvie 30

Holy Family Catholic 60, Watertown-Mayer 55

Hopkins 87, New Prague 67

International Falls 64, Virginia 38

Kasson-Mantorville 79, Richfield 30

Kenyon-Wanamingo 57, Hayfield 44

Kimball 51, Dassel-Cokato 46, OT

Kittson County Central 65, Goodridge/Grygla-Gatzke 42

La Crescent 43, Fillmore Central 40

Lake Crystal-Wellcome Memorial 73, Alden-Conger 39

Lake of the Woods 47, Sprague, Manitoba 40

Lakeville South 39, Bloomington Kennedy 34

LeRoy-Ostrander 60, Hope Lutheran 48

Lester Prairie/Holy Trinity 76, Southwest Christian (Chaska) 60

Litchfield 56, Paynesville 31

Little Falls 60, Zimmerman 49

Long Prairie-Grey Eagle 54, Melrose 48

Lyle/Austin Pacelli 60, Lanesboro 13

MACCRAY 60, Atwater-Cosmos-Grove City 46

Mahtomedi 63, St. Francis 58

Maple Grove 64, Irondale 31

Maranatha Christian 83, New Life Academy 27

Martin County West 64, St. Clair 43

Menahga 71, Pine River-Backus 32

Minneapolis Roosevelt 59, Minneapolis Henry 58

Minneapolis South 74, Minneapolis Washburn 51

Minneapolis Southwest 56, Minneapolis Edison 20

Minnehaha Academy 67, Concordia Academy 26

Minneota 63, Russell-Tyler-Ruthton 50

Mounds View 65, Forest Lake 57

Mountain Lake Area 46, Adrian 41

New Richland-H-E-G 54, Maple River 38

New Ulm 62, St. Peter 45

New Ulm Cathedral 56, Springfield 50

Norman County East/Ulen-Hitterdal 57, Park Christian (Moorhead) 49

North Lakes Academy 34, Learning for Leadership Charter 33

Ortonville 73, Dawson-Boyd 36

Pequot Lakes 67, Park Rapids 54

Pipestone 54, Windom 36

Plainview-Elgin-Millville 76, Chatfield 38

Red Rock Central 61, Fulda 23

Red Wing 77, Mankato West 56

Redwood Valley 65, Jackson County Central 46

 

Rogers 73, Brainerd 38

Roseau 73, Northern Freeze 31

Roseville 48, Cretin-Derham Hall 34

Sauk Centre 67, Albany 61

Sebeka 55, Pillager 36

Shakopee 72, Chanhassen 21

Simley 60, Cambridge-Isanti 32

Sleepy Eye 71, Martin Luther 51

Southwest Minnesota Christian 70, Hills-Beaver Creek 62

St. Agnes 66, Heritage Christian Academy 64

St. Anthony 77, South St. Paul 40St. Charles 66, Southland 45

St. Cloud Cathedral 51, Howard Lake-Waverly-Winsted 43

St. Croix Prep 69, St. Paul Humboldt 41

St. Paul Academy 42, St. Paul Johnson 38

Stephen-Argyle 56, Warren-Alvarado-Oslo 50

Stewartville 62, Lake City 57

Tracy-Milroy-Balaton 66, Yellow Medicine East 47

Tri-City United 53, Trinity 41

Underwood 55, Hillcrest Lutheran 39

Verndale 64, New York Mills 35

Wabasha-Kellogg 62, Bethlehem Academy 48

Wabasso 67, Buffalo Lake-Hector-Stewart 55

Waconia 68, Benilde-St. Margaret's 64

Wadena-Deer Creek 61, Bagley 42

Walker-Hackensack-Akeley 60, Blackduck 44

Waterville-Elysian-Morristown 57, United South Central 42

Wayzata 54, Chaska 38

West Central 40, Royalton 33

Wheaton/Herman-Norcross 69, Lac qui Parle Valley 38

White Bear Lake 50, Park (Cottage Grove) 35

Winnebago Lutheran Academy, Wis. 52, St. Croix Lutheran 46

Winona Cotter 49, Grand Meadow 21

Woodbury 57, Anoka 50

Zumbrota-Mazeppa 44, Pine Island 42

Fosston Tournament
Consolation
Fertile-Beltrami 55, Lake Park-Audubon 21

Championship
Red Lake Falls 44, Fosston 33