Monday's high school basketball results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Adrian 58, Fulda 46

Atwater-Cosmos-Grove City 85, BOLD 72

Bethany Academy 77, Calvin Christian 55

Byron 71, Kenyon-Wanamingo 47

Caledonia 83, Kingsland 72

Canby 82, Wabasso 56

Cleveland 74, Mankato Loyola 45

Duluth Marshall 70, Nashwauk-Keewatin 49

Glenville-Emmons 85, Hope Lutheran 75

Hancock 50, Central Minnesota Christian 37

Henning 75, Wheaton/Herman-Norcross 50

Holdingford 70, Long Prairie-Grey Eagle 36

Houston 61, Lyle/Austin Pacelli 54

Janesville-Waldorf-Pemberton 70, St. Clair 59

Lakeview 83, Heron Lake-Okabena 61

LeRoy-Ostrander 76, Mabel-Canton 46

Maple Lake 48, Spectrum 44

Maple River 75, Sibley East 66

Martin County West 62, Madelia 45

McGregor 79, Northland 51

McGregor 79, Northland 51

Minnesota Valley Lutheran 99, Sleepy Eye St. Mary's 76

New Life Academy 70, St. Agnes 53

New Richland-H-E-G 81, United South Central 28

Osakis 70, West Central 59

Park Christian (Moorhead) 78, Waubun 76, OT

Paynesville 74, St. John's Prep 51

Rochester John Marshall 104, Albert Lea 58

Southland 61, Blooming Prairie 45

Spring Grove 74, Fillmore Central 24

St. James Area 72, Westbrook-Walnut Grove 61

Stephen-Argyle 73, Goodridge/Grygla-Gatzke 65

Stewartville 53, Cannon Falls 41

Trinity 60, Mounds Park Academy 29

Wabasha-Kellogg 71, Lanesboro 59

Walker-Hackensack-Akeley 72, Clearbrook-Gonvick 41

Wayzata 84, Minneapolis Washburn 55

Wrenshall 71, Cherry 36

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Medford vs. Schaeffer Academy, ccd.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 70, Norman County East/Ulen-Hitterdal 35

Barnesville 65, Rothsay 28

Barnum 51, North Woods 34

Belle Plaine 75, Lake Crystal-Wellcome Memorial 48

Bigfork 94, Mesabi East 24

Blue Earth Area 67, Heron Lake-Okabena 47

Byron 63, Cannon Falls 31

Caledonia 75, Kingsland 50

Carlton 59, Silver Bay 25

Clearbrook-Gonvick 71, Walker-Hackensack-Akeley 69

Clinton-Graceville-Beardsley 56, West Central 53

Crosby-Ironton 73, Hinckley-Finlayson 19

Dover-Eyota 46, Winona Cotter 36

Duluth East 62, Cloquet 48

Duluth Marshall 60, Nashwauk-Keewatin 28

Esko 73, Eveleth-Gilbert 43

Fertile-Beltrami 59, Mahnomen 23

GHEC/Truman/Martin Luther 62, United South Central 38

Grand Meadow 51, Randolph 39

Grand Meadow 51, Randolph 39

Hancock 48, Central Minnesota Christian 38

Hope Lutheran 61, Glenville-Emmons 30

Lakeview 56, Benson 34

Lakeville North 59, Lakeville South 46

Lewiston-Altura 63, Wabasha-Kellogg 49

Liberty Classical 47, Learning for Leadership Charter 17

Littlefork-Big Falls 73, Cass Lake-Bena 56

Lyle/Austin Pacelli 66, Fillmore Central 33

Minneapolis Edison 48, Mounds Park Academy 38

Minneota 79, Russell-Tyler-Ruthton 44

Minnewaska 67, Lac qui Parle Valley 56

Morris Area/Chokio-Alberta 43, Sisseton, S.D. 33

Mountain Iron-Buhl 65, Cromwell 57

Mountain Lake Area 46, Madelia 32

Osakis 81, Melrose 34

Park Christian (Moorhead) 59, Waubun 56

Parkers Prairie 46, Henning 34

Perham 51, Menahga 45

Pine Island 60, Chatfield 22

Proctor 62, Virginia 60

Red Rock Central 68, Renville County West 18

Rocori 36, New London-Spicer 10

Rush City 66, Pine City 45

Rushford-Peterson 58, Houston 39

Sacred Heart 77, Kittson County Central 68

South Ridge 73, Chisholm 44

Southland 63, La Crescent 47

Springfield 67, Windom 36

St. Agnes 66, New Life Academy 51

Stephen-Argyle 55, Goodridge/Grygla-Gatzke 42

Wayzata 68, Minneapolis Washburn 24

Wheaton/Herman-Norcross 79, Hillcrest Lutheran 41

Win-E-Mac 52, Fosston 47

Worthington 64, Redwood Valley 38