Monday's high school basketball results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Bagley 73, Fertile-Beltrami 69

Bethany Academy 69, Heritage Christian Academy 32

Carlton 105, Northland 87

Chatfield 60, Kingsland 42

Cromwell 51, Cook County 31

Dilworth-Glyndon-Felton 83, East Grand Forks 34

Edgerton 75, Ellsworth 45

Fosston 66, Climax/Fisher 35

Grafton/St. Thomas, N.D. 62, Warren-Alvarado-Oslo 47

Houston 63, Hope Lutheran 47

Janesville-Waldorf-Pemberton 65, Medford 40

Kittson County Central 53, Badger-Greenbush-Middle River 45

Lake of the Woods 57, Goodridge/Grygla-Gatzke 56

Lakeview Christian Academy 76, South Ridge 51

Minneapolis North 82, Minneapolis South 43

Nashwauk-Keewatin 52, Cherry 34

New Richland-H-E-G 55, Tri-City United 42

Northern Cass, N.D. 69, Ada-Borup 59

Osseo 77, Minneapolis Roosevelt 37

Proctor 78, Barnum 55

Rogers 69, Mounds View 61

Rothsay 72, Clinton-Graceville-Beardsley 63

Sleepy Eye 83, Nicollet 67

South St. Paul 58, Mounds Park Academy 49

South Winneshiek, Calmar, Iowa 53, Mabel-Canton 50

Southland 73, Dover-Eyota 60

Spectrum 78, FAIR School 53

Thompson, N.D. 88, Sacred Heart 57

Win-E-Mac 91, Mahnomen 59

Windom 63, Adrian 48

Henning Tournament

Ashby 55, Wheaton/Herman-Norcross 48

Henning 71, Frazee 63

Pillager Tournament
First Round

Pillager 66, Isle 16

Royalton 59, Pine River-Backus 50

Sebeka Tournament
First Round

Parkers Prairie 90, Fond du Lac Ojibwe 56

Sebeka 61, New York Mills 55

GIRLS BASKETBALL

Breck 50, Cristo Rey Jesuit 20

Carlton 105, Northland 87

Cochrane-Fountain City, Wis. 71, Lewiston-Altura 28

Cromwell 79, Cook County 23

Deer River 78, Nashwauk-Keewatin 18

Dover-Eyota 70, Southland 55

Ely 66, Chisholm 47

Floodwood 59, Duluth Denfeld 14

Fosston 61, Red Lake County 34

G-F-W 65, Buffalo Lake-Hector-Stewart 39

Goodridge/Grygla-Gatzke 52, Lake of the Woods 50

Grafton/St. Thomas, N.D. 55, Warren-Alvarado-Oslo 42

Grand Meadow 49, Mabel-Canton 38

Henning 57, Lake Park-Audubon 33

Houston 55, Hope Lutheran 36

Kelliher/Northome 55, Littlefork-Big Falls 51

Kindred, N.D. 57, Barnesville 48

Kingsland 59, Chatfield 23

Lakeview 60, Yellow Medicine East 51

Medford 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 18

Minneapolis Edison 62, St. Paul Humboldt 49

Minneapolis Roosevelt 74, Hope Academy 40

Mountain Iron-Buhl 60, Esko 41

Ortonville 79, Brandon-Evansville 74

Parkers Prairie 67, Wadena-Deer Creek 43

Red Lake Falls 64, Northern Freeze 36

Roseau 80, Badger-Greenbush-Middle River 39

Schaeffer Academy 37, Lanesboro 34

Shakopee 56, Eden Prairie 45

Sleepy Eye 74, Nicollet 65

Sleepy Eye St. Mary's 81, St. Clair 74, OT

Spring Grove 54, South Winneshiek, Calmar, Iowa 43

Stillwater 65, Simley 46

Swanville 50, Ogilvie 16

Tri-City United 70, Bethlehem Academy 35

Two Harbors 63, McGregor 27

Windom 63, Adrian 42

Pillager Tournament
First Round

Pillager 47, Royalton 34

Pine River-Backus 66, Isle 25