Friday's high school basketball scores from around the state as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Alexandria 86, Moorhead 59

Andover 77, Buffalo 64

Annandale 62, Milaca 44

Atwater-Cosmos-Grove City 74, Yellow Medicine East 52

Battle Lake 58, Henning 22

Big Lake 57, Rocori 48

Bigfork 89, Cherry 35

Blaine 71, Cambridge-Isanti 58

Braham 91, Onamia 35

Brandon-Evansville 53, Swanville 40

Browerville/Eagle Valley 81, Bertha-Hewitt 45

Carlton 62, Wrenshall 54

Chisholm 55, Lakeview Christian Academy 49

Cleveland 96, Nicollet 69

Columbia Heights 51, St. Paul Central 49

Concordia Academy 59, Minneapolis Edison 52

Coon Rapids 53, Forest Lake 52

Duluth East 61, Bemidji 48

East Central 59, Ogilvie 39

East Ridge 67, Chanhassen 58

Eveleth-Gilbert 73, Northeast Range 48

Glenville-Emmons 82, Mabel-Canton 60

Goodhue 70, Zumbrota-Mazeppa 49

Hastings 74, Red Wing 62

Heritage Christian Academy 80, Park Christian (Moorhead) 47

Holdingford 51, Royalton 50

Lac qui Parle Valley 49, West Central 48

Lake City 65, Plainview-Elgin-Millville 59

Lake Park-Audubon 50, Dilworth-Glyndon-Felton 38

Little Falls 73, Pierz 49

Luther, Wis. 88, Lewiston-Altura 63

MACCRAY 70, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 65

Mahtomedi 68, Chisago Lakes 45

McGregor 61, Floodwood 47

Minnesota Valley Lutheran 46, Martin County West 32

Minnewaska 82, Paynesville 53

Mountain Iron-Buhl 101, Hill City 35

Mountain Lake Area 65, Springfield 62

Nevis 79, Laporte 36

New Prague 62, Burnsville 54

Northern Freeze 77, Roseau 50

Northfield 69, Byron 60

Norwood-Young America 64, Maple Lake 57

Park Rapids 53, Pillager 52

Perham 94, Crookston 41

Pine City 89, Aitkin 66

Prior Lake 60, Waconia 49

Red Lake 99, Blackduck 31

Redwood Valley 79, Pipestone 56

Renville County West 69, Buffalo Lake-Hector-Stewart 55

Rockford 62, International School 18

Rogers 83, Anoka 65

Schaeffer Academy 53, Kenyon-Wanamingo 26

Sebeka 64, Walker-Hackensack-Akeley 60

Sibley East 60, Lake Crystal-Wellcome Memorial 32

South Ridge 63, Nashwauk-Keewatin 34

Southwest Minnesota Christian 66, Luverne 35

Spring Grove 81, Decorah, Iowa 64

St. Anthony 78, St. Paul Washington 63

St. Charles 88, Hayfield 53

St. Clair 65, New Ulm Cathedral 52

St. Cloud Cathedral 83, Sartell-St. Stephen 68

St. Peter 60, Glencoe-Silver Lake 55

Stephen-Argyle 59, East Grand Forks 51

Stewartville 45, La Crescent 38

Trinity 55, St. Paul Humboldt 46

Triton 53, Blooming Prairie 40

Virginia 53, Deer River 32

Waterville-Elysian-Morristown 67, LeSueur-Henderson 46

Westbrook-Walnut Grove 70, Tracy-Milroy-Balaton 33

Worthington 66, Windom 43

Madelia Tournament

Janesville-Waldorf-Pemberton 59, Madelia 57

Truman/Martin Luther/GHEC 51, Alden-Conger 43

Monticello Tournament

Orono 79, Monticello 54

Willmar 72, Zimmerman 64

Sleepy Eye Tournament

Murray County Central 70, Sleepy Eye 38

Sleepy Eye St. Mary's 55, Lester Prairie/Holy Trinity 51

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Breck vs. Rochester Lourdes, ppd.

Waubun vs. Win-E-Mac, ppd.< to Jan 6.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 41, Hillsboro/Central Valley, N.D. 36

Adrian 52, Heron Lake-Okabena 49

Austin 66, Albert Lea 27

Barnesville 56, Perham 34

Barnum 66, Virginia 52

Belle Plaine 49, Cannon Falls 46

Benilde-St. Margaret's 59, Spring Lake Park 37

Big Lake 70, Rocori 53

Blaine 48, Cambridge-Isanti 40

Bloomington Jefferson 53, Duluth East 30

Brainerd 52, Fergus Falls 49

Breckenridge 42, Hawley 28

Caledonia 68, La Crescent 32

Canby 63, Minneota 57

Cedar Mountain/Comfrey 61, G-F-W 55

Chisago Lakes 72, Superior, Wis. 54

Climax/Fisher 62, Red Lake County 44

Columbia Heights 51, St. Paul Washington 22

Cromwell 82, Menahga 63

Dawson-Boyd 60, Renville County West 52

Deer River 61, Littlefork-Big Falls 45

Detroit Lakes 65, Dilworth-Glyndon-Felton 54

Dover-Eyota 69, Chatfield 52

Edina 54, Burnsville 36

Ellsworth 46, Westbrook-Walnut Grove 38

Esko 52, Tartan 39

Forest Lake 68, Coon Rapids 44

Fosston 55, Kelliher/Northome 29

Glencoe-Silver Lake 90, Tri-City United 61

Goodhue 75, Zumbrota-Mazeppa 47

Henry Sibley 56, St. Louis Park 40

Hill-Murray 58, Totino-Grace 48

Hills-Beaver Creek 72, Fulda 53

Holdingford 64, Paynesville 52

Holy Family Catholic 65, Concordia Academy 21

Hutchinson 63, Marshall 42

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 66, Buffalo Lake-Hector-Stewart 50

Kimball 72, Upsala 46

Kingsland 62, St. Charles 57

Lac qui Parle Valley 69, Central Minnesota Christian 44

Lake of the Woods 62, Warroad 32

Lake Park-Audubon 49, Mahnomen 30

Litchfield 55, Cloquet 38

Long Prairie-Grey Eagle 44, Melrose 36

Mahtomedi 68, River Falls, Wis. 44

Maple Grove 55, Rogers 46

Mayer Lutheran 65, Sibley East 44

Medford 65, Maple River 63

Minneapolis North 56, Minneapolis Edison 28

Minneapolis South 94, FAIR School 14

Minneapolis Southwest 55, Brooklyn Center 13

Minneapolis Washburn 45, Minneapolis Roosevelt 35

Minnewaska 68, BOLD 62

Mounds View 51, St. Francis 48

Nevis 59, Laporte 35

Northfield 39, Red Wing 35

Norwood-Young America 72, Howard Lake-Waverly-Winsted 25

Orono 54, Buffalo 46

Ortonville 63, Clinton-Graceville-Beardsley 49

Osakis 54, Albany 46

Park (Cottage Grove) 41, Eagan 30

Park Christian (Moorhead) 54, Rothsay 42

Pelican Rapids 61, Ashby 25

Pierz 58, Little Falls 51

Pine City 61, Aitkin 54

Pipestone 72, Redwood Valley 18

Plainview-Elgin-Millville 69, Rochester Lourdes 68

Randolph 60, Grand Meadow 59, OT

Red Rock Central 62, Mountain Lake Area 35

Robbinsdale Armstrong 49, Simley 43

Rochester John Marshall 38, Rochester Century 34

Rockford 67, Minneapolis Henry 24

Rosemount 60, Hastings 40

Rushford-Peterson 47, Fillmore Central 29

Sartell-St. Stephen 45, Sauk Rapids-Rice 35

Sebeka 55, Verndale 48

South St. Paul 50, New Life Academy 42

Southland 54, Wabasha-Kellogg 46

Spirit Lake, Iowa 64, Jackson County Central 46

Spring Grove 45, Lanesboro 41

Springfield 68, Minnesota Valley Lutheran 58

St. Anthony 60, Waconia 54

St. Cloud Apollo 74, St. Cloud Tech 29

St. Croix Prep 72, St. Paul Humboldt 52

St. Paul Highland Park 60, Breck 36

St. Peter 66, St. James Area 5

Stillwater 75, Hudson, Wis. 65

Thief River Falls 58, Fargo South, N.D. 39

Tracy-Milroy-Balaton 63, Lakeview 49

Two Harbors 57, Proctor 45

Underwood 68, Bertha-Hewitt 27

United South Central 51, Janesville-Waldorf-Pemberton 40

Waseca 62, Fairmont 44

Waterville-Elysian-Morristown 61, Blooming Prairie 53

West Lutheran 28, Visitation 27

Wheaton/Herman-Norcross 65, Hancock 31

Willmar 56, Dassel-Cokato 37

Winona Cotter 78, Lewiston-Altura 50

Worthington 58, Windom 40

Yellow Medicine East 72, Russell-Tyler-Ruthton 63

Benson Tournament

Morris Area/Chokia-Alberta 60, Benson 30

West Central 53, MACCRAY 41

Coulee Region Tournament

Hope Lutheran 56, Coulee Region Christian, Wis. 16