GIRLS BASKETBALL

Rochester John Marshall 68, Rochester Century 53

Rochester Mayo 60, Albert Lea 36

Winona 55, Austin 44

Albany 50, Becker 43

Alexandria 52, Willmar 43

Anoka 44, Totino-Grace 43

Barnesville 58, Ada-Borup 49

Battle Lake 44, Frazee 43

Belgrade-Brooten-Elrosa 45, Holdingford 39

Benilde-St. Margaret's 66, Robbinsdale Cooper 65

Big Lake 52, Chisago Lakes 48

Blaine 85, Spring Lake Park 53

Bloomington Kennedy 62, Chanhassen 43

Brainerd 84, St. Cloud Apollo 50

Brandon-Evansville 69, Bertha-Hewitt 31

Breckenridge 58, Crookston 37

Browerville/Eagle Valley 71, Royalton 43

Carlton 51, Chisholm 29

Centennial 67, Osseo 34

Champlin Park 61, Robbinsdale Armstrong 56

Chaska 43, Bloomington Jefferson 32

Christ's Household of Faith 59, Minneapolis Roosevelt 31

Clearbrook-Gonvick 63, Kelliher/Northome 41

Cretin-Derham Hall 64, Woodbury 49

Detroit Lakes 55, Crosby-Ironton 41

East Grand Forks 51, Hawley 35

East Ridge 59, Mounds View 44

Eden Valley-Watkins 70, Paynesville 38

Edina 41, Eden Prairie 31

Elk River 64, Irondale 40

Esko 67, Cloquet 49

Faribault 53, Red Wing 52

Forest Lake 57, Park (Cottage Grove) 49

Fridley 67, St. Croix Prep 37

Hancock 47, West Central 31

Hastings 65, New Life Academy 46

Henning 56, Underwood 44

Hopkins 70, Minnetonka 60

Hutchinson 87, Delano 63

International Falls 66, Deer River 41

Lakeville North 71, Farmington 35

Lakeville South 64, Apple Valley 61

Litchfield 57, Rockford 36

Long Prairie-Grey Eagle 53, Upsala 45

Maple Lake 56, Pierz 45

Milaca 61, St. Cloud Cathedral 58

Minneapolis Southwest 57, Columbia Heights 56

Moorhead 84, Bemidji 64

Mounds Park Academy 45, St. Paul Highland Park 39

New York Mills 67, Wadena-Deer Creek 55

Northfield 73, Mankato West 67

Orono 66, New Prague 54

Osakis 67, St. John's Prep 20

Park Center 50, Coon Rapids 35

Pequot Lakes 75, Staples-Motley 54

Pine River-Backus 65, Northland 38

Princeton 49, Buffalo 46

 

Rogers 71, North Branch 52

Rosemount 61, Prior Lake 56

Roseville 44, White Bear Lake 37

Sartell-St. Stephen 55, Fergus Falls 47

Sauk Rapids-Rice 53, St. Cloud Tech 39

Sebeka 64, Parkers Prairie 57

Shakopee 57, Eagan 48

St. Agnes 50, West Lutheran 41

St. Croix Lutheran 67, Heritage Christian Academy 55

St. Louis Park 67, Richfield 64

St. Michael-Albertville 84, St. Francis 50

Thief River Falls 46, Perham 32

Waconia 65, Holy Family Catholic 52

Walker-Hackensack-Akeley 51, Swanville 45

Watertown-Mayer 69, Mound Westonka 47

2A Section 3
First Round
Martin County West 43, Luverne 31

Minneota 68, Redwood Valley 51

Minnewaska 70, Lakeview 66

Montevideo 72, Atwater-Cosmos-Grove City 43

Morris Area/Chokia-Alberta 54, Yellow Medicine East 42

New London-Spicer 59, Benson 19

Pipestone 70, Jackson County Central 43

Tracy-Milroy-Balaton 82, Windom 49

1A Section 8
First Round
Cass Lake-Bena 62, Blackduck 49

Red Lake Falls 57, Red Lake County 39

Warren-Alvarado-Oslo 55, Climax/Fisher 43

_________________________________________________________________________

BOYS BASKETBALL
3A Section 7
Semifinal
Chisago Lakes 59, Princeton 50

Hermantown 74, Grand Rapids 71

2A Section 2
Quarterfinal
Belle Plaine 68, Jordan 58

Maple River 74, St. James Area 48

Norwood-Young America 56, St. Peter 39

Waterville-Elysian-Morristown 64, New Richland-H-E-G 47

1A Section 2
Quarterfinal
Cleveland 65, Mayer Lutheran 51

Mankato Loyola 87, Springfield 74

New Ulm Cathedral 68, Minnesota Valley Lutheran 64

St. Clair 54, United South Central 41

1A Section 3
Semifinal
Central Minnesota Christian 80, Dawson-Boyd 52

Murray County Central 84, Southwest Minnesota Christian 75, OT