Tuesday's Scores as reported to the Associated Press

BOYS BASKETBALL
4A Section 8
Quarterfinal

Brainerd 65, St. Michael-Albertville 58

Elk River 65, Buffalo 53

Maple Grove 84, Moorhead 40

Rogers 74, St. Cloud Tech 67

3A Section 2
Quarterfinal

Faribault 73, Mankato West 51

Mankato East 74, Worthington 40

Marshall 85, New Ulm 38

Waseca 82, Hutchinson 50

3A Section 5
Quarterfinal

Becker 45, Big Lake 42

Monticello 76, Dassel-Cokato 55

Rocori 57, Willmar 33

St. Cloud Apollo 68, Zimmerman 56

3A Section 6
Quarterfinal

Delano 80, Mound Westonka 58

DeLaSalle 89, Blake 38

Minneapolis Henry 83, Benilde-St. Margaret's 57

Orono 84, Waconia 76

3A Section 7
Quarterfinal

Chisago Lakes 69, North Branch 51

Grand Rapids 69, Cloquet 51

Hermantown 79, Duluth Denfeld 53

Princeton 65, Hibbing 49

3A Section 8
Quarterfinal

Alexandria 73, Sartell-St. Stephen 52

Detroit Lakes 71, Bemidji 53

Fergus Falls 86, Little Falls 57

Sauk Rapids-Rice 75, Thief River Falls 52

2A Section 1
Quarterfinal

Lake City 58, Pine Island 42

St. Charles 82, Hayfield 47

2A Section 2
First Round

Belle Plaine 73, Tri-City United 63

Jordan 64, Glencoe-Silver Lake 62, OT

Maple River 63, Medford 26

New Richland-H-E-G 58, Blue Earth Area 38

Norwood-Young America 77, G-F-W 43

St. James Area 55, Fairmont 50

St. Peter 68, LeSueur-Henderson 66

Waterville-Elysian-Morristown 75, Lake Crystal-Wellcome Memorial 36

2A Section 3
Quarterfinal

Jackson County Central 96, Redwood Valley 69

Minnewaska 69, Morris Area/Chokia-Alberta 49

Montevideo 56, New London-Spicer 45

Tracy-Milroy-Balaton 58, Windom 45

1A Section 1 East
Semifinal

Rushford-Peterson 57, Houston 38

Spring Grove 66, Wabasha-Kellogg 45

1A Section 2
Second Round

Cleveland 69, Lester Prairie/Holy Trinity 46

Mankato Loyola 80, Madelia 56

Mayer Lutheran 63, BOLD 57

Minnesota Valley Lutheran 73, Sleepy Eye 39

New Ulm Cathedral 62, Cedar Mountain/Comfrey 59

Springfield 87, Mountain Lake Area 67

St. Clair 79, Janesville-Waldorf-Pemberton 76

United South Central 75, Truman/Martin Luther/GHEC 55

1A Section 3
Quarterfinal

Central Minnesota Christian 62, Canby 45

Dawson-Boyd 73, Russell-Tyler-Ruthton 58

Murray County Central 62, Hills-Beaver Creek 46

Southwest Minnesota Christian 58, Edgerton 47

1A Section 4
First Round

Groves Academy 60, Learning for Leadership Charter 56

Nova Classical Academy 87, Chesterton Academy 26

West Lutheran 76, Lincoln International 19

1A Section 7
First Round

Bigfork 63, Northeast Range 38

Chisholm 85, Littlefork-Big Falls 35

Deer River 73, Mesabi Academy 40

Hill City 52, Cook County 47

Northland 78, Wrenshall 40

1A Section 8
First Round

Ada-Borup 82, Climax/Fisher 48

Clearbrook-Gonvick 89, Lake of the Woods 59

Goodridge/Grygla-Gatzke 62, Warren-Alvarado-Oslo 39

Sacred Heart 71, Norman County West 52

GIRLS BASKETBALL

Annandale 55, Dassel-Cokato 52

Apple Valley 86, Prior Lake 72

Battle Lake 58, Ashby 41

Benson 67, Paynesville 64

Blaine 59, Osseo 51

Bloomington Kennedy 67, Richfield 35

Brandon-Evansville 54, Clinton-Graceville-Beardsley 39

Breckenridge 47, Pelican Rapids 46

Browerville/Eagle Valley 65, West Central 61

Burnsville 65, Farmington 55

Cambridge-Isanti 56, North Branch 45

Centennial 70, Irondale 30

Champlin Park 65, Totino-Grace 42

Chaska 36, Benilde-St. Margaret's 30

Cook County 57, Lakeview Christian Academy 45

Coon Rapids 66, Robbinsdale Armstrong 60

Cretin-Derham Hall 65, Columbia Heights 49

Crosby-Ironton 64, Deer River 51

Dilworth-Glyndon-Felton 57, Perham 29

East Grand Forks 63, Barnesville 61

East Ridge 68, Woodbury 56

Eastview 71, Eagan 42

Eden Valley-Watkins 55, Kimball 42

Elk River 58, Maple Grove 55

Eveleth-Gilbert 63, Virginia 50

Forest Lake 56, Stillwater 45

Fosston 65, Kelliher/Northome 46

Frazee 49, Hawley 41

Fridley 70, Concordia Academy 60

Glencoe-Silver Lake 44, New London-Spicer 41

Hastings 68, Hill-Murray 54

Henning 55, Verndale 44

Henry Sibley 58, Mahtomedi 57

Holdingford 67, Melrose 43

Hopkins 74, Wayzata 60

Isle 66, Hill City 36

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 68, Hancock 61

Kittson County Central 68, Warroad 34

Lake of the Woods 41, Cass Lake-Bena 36

Lakeville North 68, Lakeville South 32

Litchfield 54, Mound Westonka 28

Little Falls 67, Milaca 53

Long Prairie-Grey Eagle 61, St. John's Prep 27

Mankato West 88, Austin 76

Maple Lake 53, Foley 42

Martin Luther 84, Jackson County Central 66

Minneapolis South 80, Minneapolis Roosevelt 19

Minneapolis Washburn 54, Minneapolis Edison 49

Minnetonka 66, Edina 41

Morris Area/Chokio-Alberta 62, Montevideo 61

New Life Academy 65, Breck 31

New Prague 53, Holy Family Catholic 45

New York Mills 77, Menahga 63

Ogilvie 57, Onamia 52, OT

Osakis 52, Royalton 39

Park Center 63, Anoka 57

Pequot Lakes 78, Sebeka 50

Princeton 65, Chisago Lakes 44

Proctor 69, Duluth Marshall 55

Providence Academy 65, Christ's Household of Faith 35

Robbinsdale Cooper 75, Chanhassen 67

Rochester Century 69, Owatonna 58

Rochester Mayo 58, Northfield 26

Roseau 84, Badger-Greenbush-Middle River 44

Roseville 47, Park (Cottage Grove) 31

Sauk Centre 66, Belgrade-Brooten-Elrosa 31

Shakopee 68, Rosemount 59

Simley 78, Tartan 39

South St. Paul 45, North St. Paul 36

St. Cloud Cathedral 66, Mora 33

St. Croix Lutheran 66, Blake 43

St. Michael-Albertville 74, Buffalo 38

St. Paul Central 68, St. Paul Highland Park 37

St. Paul Como Park 90, St. Paul Johnson 22

Staples-Motley 55, Pierz 45

Thief River Falls 55, Moorhead 44

Tracy-Milroy-Balaton 54, Lac qui Parle Valley 31

Underwood 42, Parkers Prairie 40

Upsala 58, Swanville 55

Waconia 86, Delano 63

Wadena-Deer Creek 57, Bertha-Hewitt 47

Watertown-Mayer 73, Rockford 52

West Lutheran 68, Spectrum 52

Wheaton/Herman-Norcross 78, Park Christian (Moorhead) 42

White Bear Lake 70, Mounds View 44

Winona 70, Red Wing 44

1A Section 1 East
First Round

Schaeffer Academy 33, Lanesboro 32, OT

Wabasha-Kellogg 65, Hope Lutheran 38