Thursday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Andover 82, Anoka 72

Apple Valley 74, Burnsville 40

Bagley 57, Fertile-Beltrami 51

Belle Plaine 66, Tri-City United 48

Blaine 76, Coon Rapids 70

BOLD 79, Buffalo Lake-Hector-Stewart 38

Braham 87, East Central 46

Brooklyn Center 80, Concordia Academy 57

Byron 55, Dover-Eyota 53

Caledonia 62, St. Charles 51

Cedar Mountain/Comfrey 69, Lester Prairie/Holy Trinity 37

Christ's Household of Faith 82, St. Croix Prep 62

Cleveland 91, Alden-Conger 29

Dawson-Boyd 64, Ortonville 61

Eagan 59, Rosemount 58

East Ridge 52, Roseville 30

Eden Valley-Watkins 73, Pierz 59

Elk River 79, Centennial 44

FAIR School 67, Learning for Leadership Charter 46

Fairmont 49, New Ulm 29

Fillmore Central 41, Kingsland 39

Fosston 68, Climax/Fisher 39

Glencoe-Silver Lake 55, LeSueur-Henderson 53

Grand Meadow 69, Mabel-Canton 50

Grand Rapids 49, Pequot Lakes 46

Hancock 73, Lac qui Parle Valley 57

Henning 55, Ashby 31

Hermantown 83, Ashland, Wis. 62

Hillsboro/Central Valley, N.D. 50, Ada-Borup 43

Hinckley-Finlayson 70, Aitkin 41

Holdingford 68, Belgrade-Brooten-Elrosa 53

Howard Lake-Waverly-Winsted 71, Kimball 57

International School 50, Minnesota Academy for the Deaf 47

Isle 73, Onamia 57

Jackson County Central 81, United South Central 52

Jordan 74, St. James Area 50

Kelliher/Northome 59, Laporte 56

Lewiston-Altura 59, Southland 42

Long Prairie-Grey Eagle 58, Parkers Prairie 57, 2OT

Mahnomen 93, Win-E-Mac 90

Mankato Loyola 68, Madelia 52

Maple Grove 85, Spring Lake Park 56

Maple Lake 73, Paynesville 36

Martin County West 69, Nicollet 45

McGregor 79, Hill City 42

Minneapolis North 75, Minneapolis Washburn 56

Minneapolis South 64, Minneapolis Southwest 52

Minnehaha Academy 91, St. Paul Central 86

Minnesota Valley Lutheran 74, New Ulm Cathedral 53

Monticello 64, St. Francis 50

Morris Area/Chokio-Alberta 37, Minnewaska 36

Norman County East/Ulen-Hitterdal 65, Norman County West 34

Northland 103, Ogilvie 36

Norwood-Young America 77, Sibley East 68

Osseo 77, Champlin Park 64

Park (Cottage Grove) 66, Minnesota Transitions 49

Park Center 68, Totino-Grace 65

Pillager 74, Bertha-Hewitt 49

Prior Lake 85, Eastview 83

Proctor 74, Duluth Marshall 53

Randolph 68, Lyle/Austin Pacelli 43

Red Lake 81, Walker-Hackensack-Akeley 71

Rochester John Marshall 88, Mankato West 57

Rocori 53, Albany 39

Rushford-Peterson 53, Chatfield 34

Russell-Tyler-Ruthton 72, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46

Simley 65, Kasson-Mantorville 57

St. Clair 75, Truman/Martin Luther/GHEC 56

St. Cloud Cathedral 78, Zimmerman 51

Stewartville 46, Albert Lea 44

Verndale 70, Sebeka 50

Wabasha-Kellogg 87, La Crescent 80

Waterville-Elysian-Morristown 62, New Richland-H-E-G 51

Winona Cotter 55, Plainview-Elgin-Millville 52, OT

Zumbrota-Mazeppa 52, Bethlehem Academy 45

GIRLS BASKETBALL

Adrian 57, Murray County Central 35

Albany 64, Milaca 30

Alden-Conger 67, Immanuel Lutheran 45

Alexandria 75, Brainerd 38

Annandale 63, Southwest Christian (Chaska) 48

Anoka 57, Andover 52

Atwater-Cosmos-Grove City 47, Benson 32

Becker 89, Zimmerman 77

Bigfork 73, Deer River 36

Blaine 70, Coon Rapids 27

Browerville/Eagle Valley 74, Long Prairie-Grey Eagle 56

Canby 43, Renville County West 24

Carlton 57, Wrenshall 50

Cedar Mountain/Comfrey 73, Buffalo Lake-Hector-Stewart 43

Centennial 71, Elk River 54

Chatfield 46, Rushford-Peterson 45

Cherry 71, Chisholm 24

Concordia Academy 63, St. Paul Highland Park 26

Dilworth-Glyndon-Felton 71, Breckenridge 50

Dover-Eyota 66, Byron 39

Edgerton 58, Heron Lake-Okabena 39

Esko 62, South Ridge 36

Faribault 39, Mankato East 27

Fergus Falls 58, Staples-Motley 52

Foley 49, St. Cloud Cathedral 41Frazee 60, Norman County East/Ulen-Hitterdal 41

Grand Meadow 48, Schaeffer Academy 18

Hills-Beaver Creek 70, Westbrook-Walnut Grove 44

Iroquois, S.D. 30, Hendricks 27

Kelliher/Northome 64, Laporte 40

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 60, Russell-Tyler-Ruthton 57

Kingsland 47, Fillmore Central 42

Kittson County Central 84, Climax/Fisher 28

Lake City 61, Triton 23

Lakeville South 54, Minneapolis South 48

Learning for Leadership Charter 48, Liberty Classical 36

Lester Prairie/Holy Trinity 80, PACT Charter 14

Little Falls 53, Mora 44

Lyle/Austin Pacelli 69, Randolph 41

MACCRAY 60, Lakeview 49

Maple Grove 65, Spring Lake Park 47

Maranatha Christian 80, Legacy Christian 48

Minneota 59, Dawson-Boyd 55

Montevideo 69, Minnewaska 61

Morris Area/Chokio-Alberta 71, BOLD 41

Mountain Iron-Buhl 81, Cromwell 68

Mountain Lake Area 59, Fulda 38

New Prague 62, Prior Lake 57

New Ulm 52, Fairmont 38

Nicollet 82, Martin Luther 79, OT

North Woods 63, Northeast Range 45

Orono 67, Chanhassen 37

Osakis 66, Swanville 29

Osseo 77, Champlin Park 54

Park Center 66, Totino-Grace 49

Pelican Rapids 48, East Grand Forks 40

Pine River-Backus 38, Nevis 37

Plainview-Elgin-Millville 79, Winona Cotter 45

Red Lake 83, Red Lake County 44

Royalton 47, Onamia 15

Sacred Heart 68, Red Lake Falls 26

Sauk Centre 68, Melrose 22

Southwest Minnesota Christian 63, Ellsworth 35

Spectrum 50, Brooklyn Center 15

Spring Grove 46, Lanesboro 30

St. Cloud Apollo 58, Rocori 50

St. Cloud Tech 53, Sartell-St. Stephen 45

St. Michael-Albertville 57, Buffalo 26

St. Peter 50, Waseca 40

Stephen-Argyle 75, Fertile-Beltrami 51

Tracy-Milroy-Balaton 52, Lac qui Parle Valley 47

Two Harbors 56, Moose Lake/Willow River 43

Upsala 59, St. John's Prep 48

Wabasha-Kellogg 63, La Crescent 55

Wabasso 71, Sleepy Eye St. Mary's 46

Walker-Hackensack-Akeley 57, Bagley 32

Warren-Alvarado-Oslo 57, Badger-Greenbush-Middle River 44

West Central 53, Ortonville 43

Willmar 50, Sauk Rapids-Rice 35

Win-E-Mac 73, Mahnomen 32

Zumbrota-Mazeppa 63, Bethlehem Academy 58