Monday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Annandale 62, Spectrum 36

Bagley 51, Park Rapids 45

Caledonia 85, Chatfield 60

Cass Lake-Bena 77, Blackduck 59

Central Lyon, Rock Rapids, Iowa 62, Ellsworth 31

Chisago Lakes 55, White Bear Lake 41

Cook County 40, Cromwell 38

Dover-Eyota 77, Fillmore Central 48

East Central 68, Hill City 61

Glenville-Emmons 65, Mabel-Canton 43

Goodridge/Grygla-Gatzke 85, Lake of the Woods 44

Heritage Christian Academy 73, Cristo Rey Jesuit 48

Houston 89, LeRoy-Ostrander 66

International Falls 68, Littlefork-Big Falls 51

Jackson County Central 98, Granada-Huntley-East Chain 54

Kittson County Central 72, Stephen-Argyle 53

Lakeview 64, Yellow Medicine East 31

LeSueur-Henderson 69, Mayer Lutheran 67

Lewiston-Altura 55, Kingsland 35

Luverne 63, Hills-Beaver Creek 51

Maranatha Christian 57, Minneapolis Edison 40

McGregor 87, Chisholm 83

Medford 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 63

Minneapolis Henry 71, Breck 46

Minnewaska 59, Pequot Lakes 57

Mora 78, Hinckley-Finlayson 68

Murray County Central 66, Edgerton 49

Nashwauk-Keewatin 73, Cherry 66

New York Mills 60, Sebeka 56

Nicollet 66, Sleepy Eye 63, OT

Northern Cass, N.D. 64, Ada-Borup 53

Norwood-Young America 58, New Ulm Cathedral 51

Park Christian (Moorhead) 66, Rothsay 40

Pine River-Backus 56, Menahga 50

Plainview-Elgin-Millville 91, La Crescent 19

Proctor 55, Barnum 36

Randolph 58, Lanesboro 33

Schaeffer Academy 63, Hope Lutheran 50

Sisseton, S.D. 73, Ortonville 51

Spring Grove 78, Grand Meadow 36

Springfield 78, Mankato Loyola 67

St. Paul Highland Park 73, Holy Angels 71

Thompson, N.D. 63, Sacred Heart 52

Tracy-Milroy-Balaton 67, Minneota 34

Underwood 69, Hancock 64, OT

Waconia 94, Chanhassen 70

Warroad 79, Red Lake County 61

Waubun 64, Lake Park-Audubon 56

Wayzata 77, Lakeville South 65

West Lutheran 84, Christian Life 60

Win-E-Mac 54, East Grand Forks 40

Windom 66, Adrian 44

Wrenshall 74, Two Harbors 53

Hamline University Tournament

St. Paul Academy 57, North St. Paul 48

Henning Tournament

Henning 63, Ashby 28

Wheaton/Herman-Norcross 60, Laporte 48

Sebeka Tournament
First Round

New York Mills 60, Sebeka 56

Parkers Prairie 86, Fond du Lac Ojibwe 58

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Becker vs. Dassel-Cokato, ppd.

GIRLS BASKETBALL

Browerville/Eagle Valley 85, Henning 32

Caledonia 58, Chatfield 53

Cannon Falls 49, Belle Plaine 32

Cass Lake-Bena 77, Blackduck 59

Centennial 50, Eden Prairie 49

Central Lyon, Rock Rapids, Iowa 49, Ellsworth 34

Chaska 73, Owatonna 66

Coon Rapids 59, Forest Lake 53

Cromwell 75, Cook County 37

Dilworth-Glyndon-Felton 76, Norman County East/Ulen-Hitterdal 33

Dover-Eyota 55, Fillmore Central 33

Eagan 65, Hastings 42

Ely 47, Chisholm 46

Fosston 68, Red Lake County 36

Goodridge/Grygla-Gatzke 38, Lake of the Woods 19

Grafton/St. Thomas, N.D. 68, Warren-Alvarado-Oslo 58

Hermantown 68, Virginia 31

Holy Family Catholic 68, Rockford 40

Mankato West 64, New Ulm 61

Mayer Lutheran 50, LeSueur-Henderson 25

Medford 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 63

Milaca 60, Pine City 55

Minneapolis Edison 72, Cambridge Christian 45

Minnehaha Academy 72, Holy Angels 60

Northern Freeze 52, Red Lake Falls 26

Norwood-Young America 68, Atwater-Cosmos-Grove City 35

Ortonville 58, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 56

Park Christian (Moorhead) 63, Rothsay 49

Parkers Prairie 47, Wadena-Deer Creek 44

Pipestone 44, Luverne 32

Plainview-Elgin-Millville 91, La Crescent 19

Russell-Tyler-Ruthton 64, Murray County Central 35

Schaeffer Academy 55, Hope Lutheran 45

Sleepy Eye 68, Nicollet 61

Southwest Christian (Chaska) 48, Trinity 45

St. Agnes 55, Spectrum 24

St. Charles 50, Mabel-Canton 41

St. Clair 62, Sleepy Eye St. Mary's 42

St. Peter 49, New Richland-H-E-G 39

Two Harbors 78, Wrenshall 53

Underwood 63, Clinton-Graceville-Beardsley 46

Waubun 79, Lake Park-Audubon 18

West Lutheran 60, Christian Life 46

Wheaton/Herman-Norcross 50, Morris Area/Chokio-Alberta 37

Winona Cotter 68, Southland 52

Yellow Medicine East 77, Paynesville 62

Zimmerman 69, Spring Lake Park 53

Nevis Tournament

Nevis 75, Northland 64

Sebeka 64, Walker-Hackensack-Akeley 54

Pillager Tournament

Pillager 52, Royalton 36