Thursday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 61, Hawley 29

Annandale 65, Providence Academy 38

Arcadia, Wis. 48, La Crescent 42

Bagley 73, Win-E-Mac 66

Barnum 84, Eveleth-Gilbert 44

Becker 81, Princeton 73

Benilde-St. Margaret's 80, Holy Angels 40

Bethany Academy 63, North Lakes Academy 27

Blackduck 73, Littlefork-Big Falls 24

Brainerd 66, Little Falls 58

Browerville/Eagle Valley 75, Upsala 26

Canby 76, Yellow Medicine East 48

Central Minnesota Christian 56, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 34

Chaska 71, Lakeville North 68

Christ's Household of Faith 68, PACT Charter 57

Cleveland 49, Medford 28

Cretin-Derham Hall 67, Prior Lake 55

Cristo Rey Jesuit 78, Trinity 43

Eastview 73, Eden Prairie 72

Esko 52, Hermantown 47

Fertile-Beltrami 82, Park Christian (Moorhead) 64

G-F-W 59, BOLD 49

Gale-Ettrick-Trempealeau, Wis. 74, Rushford-Peterson 49

Grand Rapids 56, Cloquet 43

Henry Sibley 46, Eagan 39

Hillcrest Lutheran 75, Underwood 43

Houston 77, Schaeffer Academy 60

Hudson, Wis. 81, St. Paul Highland Park 80

Jackson County Central 72, Luverne 51

Kittson County Central 60, Badger-Greenbush-Middle River 50

Lac qui Parle Valley 56, Dawson-Boyd 55

Lake City 57, Lewiston-Altura 45

Lakeview 62, Minneota 48

Long Prairie-Grey Eagle 38, Osakis 36, OT

Lyle/Austin Pacelli 72, Lanesboro 50

MACCRAY 57, Renville County West 46

Mankato Loyola 79, Nicollet 50

Morris Area/Chokio-Alberta 61, New London-Spicer 53

Mound Westonka 63, Blake 61

Mounds Park Academy 95, Hope Academy 83

New Prague 66, Burnsville 50

Norwood-Young America 82, Lester Prairie/Holy Trinity 42

Orono 67, St. Michael-Albertville 61

Owatonna 75, Mankato West 50

Red Lake County 66, Goodridge/Grygla-Gatzke 41

Rockford 80, Minneapolis Edison 43

Rocori 63, Litchfield 36

Sebeka 63, Hill City 52

Sibley East 51, Glencoe-Silver Lake 50

Spring Grove 79, Glenville-Emmons 34

St. Peter 72, St. James Area 44

Staples-Motley 61, Park Rapids 49

Stephen-Argyle 84, Climax/Fisher 62

Swanville 63, Royalton 55

Tartan 83, Rogers 76

Thief River Falls 52, Warroad 37

Tracy-Milroy-Balaton 88, Russell-Tyler-Ruthton 69

Tri-City United 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 42

United South Central 61, Blue Earth Area 45

Waconia 69, Columbia Heights 53

Warren-Alvarado-Oslo 38, East Grand Forks 36

Waubun 83, Mahnomen 50

West Central 77, St. John's Prep 58

Willmar 65, Hutchinson 58

Woodbury 69, East Ridge 60

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 83, Red Lake County 17

Adrian 48, Edgerton 42

Aitkin 63, Moose Lake/Willow River 44

Annandale 55, Howard Lake-Waverly-Winsted 31

Anoka 80, Forest Lake 56

Barnesville 47, Pelican Rapids 36

Benilde-St. Margaret's 61, Spring Lake Park 52

Bethlehem Academy 66, Belle Plaine 61

Bigfork 74, Chisholm 35

Blooming Prairie 36, Grand Meadow 35

Brainerd 65, Little Falls 49

Breckenridge 56, Hawley 43

Burnsville 72, Chaska 59

Cherry 69, Greenway 17

Christ's Household of Faith 51, Christian Life 45

Cleveland 45, Janesville-Waldorf-Pemberton 37

Columbia Heights 70, Minneapolis North 54

Cromwell 79, Carlton 11

Dassel-Cokato 48, Becker 44

Delano 73, Zimmerman 59

Dilworth-Glyndon-Felton 73, Frazee 35

East Central 59, Ogilvie 42

East Grand Forks 71, Bagley 25

East Ridge 67, Richfield 19

Fillmore Central 42, Lanesboro 25

GHEC/Truman 52, Maple River 37

Goodridge/Grygla-Gatzke 64, Red Lake Falls 62

Henning 63, Ashby 35

Hermantown 63, Esko 54

Hillcrest Lutheran 71, Verndale 35

Hopkins 74, Champlin Park 36

Isle 66, Hinckley-Finlayson 39

Jackson County Central 50, Luverne 44

Kimball 66, Milaca 49

Kittson County Central 74, Drayton/Valley-Edinburg, N.D. 56

Legacy Christian 58, PACT Charter 17

Long Prairie-Grey Eagle 47, Wadena-Deer Creek 39

MACCRAY 54, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 46

Mankato Loyola 60, Nicollet 42

Martin County West 66, Alden-Conger 24

Martin Luther 61, Madelia 43

Mayer Lutheran 61, Mound Westonka 32

Minneapolis Roosevelt 64, Breck 53

Minneapolis Southwest 53, Concordia Academy 49

Minnetonka 69, Maple Grove 45

Moorhead 73, Fergus Falls 52

Mora 58, Braham 57

Morris Area/Chokio-Alberta 54, Ortonville 40

Mountain Iron-Buhl 81, Mesabi East 32

Mountain Lake Area 47, Minnesota Valley Lutheran 40

New London-Spicer 66, Eden Valley-Watkins 26

Northern Freeze 49, Warren-Alvarado-Oslo 31

Orono 69, Minneapolis South 45

Osakis 52, Minnewaska 42

Park (Cottage Grove) 56, Hastings 46

Parkers Prairie 62, Pine River-Backus 33

Paynesville 44, Atwater-Cosmos-Grove City 40

Perham 65, Battle Lake 57

Pillager 51, Onamia 33

Pipestone 54, Montevideo 49

Prior Lake 69, Red Wing 50

Red Lake 95, Blackduck 28

Red Rock Central 74, Sleepy Eye St. Mary's 46

Redwood Valley 70, BOLD 65

Rochester John Marshall 62, Albert Lea 27

Rochester Mayo 60, Austin 46

Roseville 43, Blaine 41

Rush City 56, Royalton 28

Rushford-Peterson 48, Spring Grove 37

Sacred Heart 59, Midway-Minto, N.D. 29

Sebeka 90, Hill City 31

Shakopee 65, DeLaSalle 51

Southwest Christian (Chaska) 67, West Lutheran 38

Southwest Minnesota Christian 67, West Lutheran 38

Southwest Minnesota Christian 61, Worthington 44

St. Clair 61, Lake Crystal-Wellcome Memorial 50

St. Michael-Albertville 71, St. Cloud Tech 29

St. Paul Como Park 71, Robbinsdale Cooper 52

Staples-Motley 62, Foley 37

Stewartville 57, La Crescent 30

Superior, Wis. 42, Proctor 34

Totino-Grace 81, Holy Angels 64

Waconia 78, Fridley 70

Waubun 60, Mahnomen 21

West Central 65, Clinton-Graceville-Beardsley 40

Wheaton/Herman-Norcross 77, Underwood 49

White Bear Lake 53, Centennial 44

Willmar 63, Big Lake 54

Winona Cotter 58, Lake City 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Watertown-Mayer vs. Jordan, ccd.

Littlefork-Big Falls vs. Northland, ppd.<<