The Minnesota boys' high school basketball rankings, as provided by Minnesota Basketball News, a statewide basketball publication.

Class 4A
1. Hopkins (18-0)
2. Apple Valley (16-1)
3. Osseo (17-0)
4. Maple Grove (14-2)
5. Champlin Park (13-3)
6. Wayzata (11-5)
7. Shakopee (13-3)
8. Lakeville North (13-3)
9. Rochester John Marshall (13-3)
10. Elk River (12-3)

Class 3A
1. DeLaSalle (10-3)
2. Red Wing (16-0)
3. Marshall (15-2)
4. Austin (13-3)
5. Minneapolis Henry (12-4)
6. Benilde-St. Margaret's (12-5)
7. Delano (14-3)
8. Waconia (13-3)
9. Orono (14-4)
10. Totino-Grace (10-7)

Class 2A
1. St. Croix Lutheran (15-2)
2. Caledonia (16-1)
3. Braham (16-1)
4. St. Charles (16-1)
5. Lake City (14-2)
6. Minnehaha Academy (12-5)
7. Eden Valley-Watkins (14-1)
8. Albany (12-4)
9. St. Paul Academy (11-5)
10. Esko (14-2)

Class 1A
1. Minneapolis North (14-3)
2. Spring Grove (14-1)
3. Central Minnesota Christian (15-2)
4. Rushford-Peterson (12-4)
5. Hillcrest Lutheran (13-0)
6. Murray County Central (16-2)
7. Goodhue (13-5)
8. North Woods (15-1)
9. Browerville-Eagle Valley (12-2)
10. Battle Lake (11-4)

_________________________________________________________________________

The Minnesota girls' high school basketball rankings, as provided by Minnesota Basketball News, a statewide basketball publication.

Class 4A
1. Hopkins (15-1)

2. Shakopee (14-0)

3. Eastview (13-2)

4. St. Michael-Albertville (14-2)

5. Lakeville North (13-2)

6. Minnetonka (13-3)

7. Elk River (10-3)

8. White Bear Lake (11-5)

9. Rochester Mayo (13-2)

10. East Ridge (11-3)

Class 3A
1. Orono (13-2)

2. Winona (13-2)

3. Hutchinson (12-1)

4. Kasson-Mantorville (16-2)

5. Marshall (11-5)

6. Byron (15-2)

7. Thief River Falls (12-1)

8. Alexandria (11-3)

9. St. Paul Como Park (8-5)

10. Holy Angels (10-4)

Class 2A
1. Plainview-Elgin-Millville (14-1)

2. Sauk Centre (12-1)

3. Pequot Lakes (13-0)

4. Albany (11-2)

5. Dover-Eyota (12-3)

6. New London-Spicer (11-3)

7. Minnehaha Academy (12-2)

8. Watertown-Mayer (10-3)

9. Roseau (12-2)

10. Annandale (11-1)

Class 1A
1. Goodhue (16-1)

2. Mountain Iron-Buhl (14-1)

3. Maranatha (12-3)

4. Ada-Borup (11-1)

5. Lester Prairie/Holy Trinity (15-1)

6. Sleepy Eye (14-1)

7. Lyle-Pacelli (13-3)

8. Browerville/Eagle Valley (11-2)

9. Cromwell (13-1)

10. Wheaton-Herman-Norcross (14-2)