The Minnesota boys' high school basketball rankings, as provided by Minnesota Basketball News, a statewide basketball publication.

Class 4A
1. Hopkins (13-0)
2. Apple Valley (12-1)
3. Maple Grove (9-1)
4. Champlin Park (10-1)
5. Osseo (11-0)
6. Lakeville North (11-1)
7. Wayzata (8-5)
8. Armstrong (7-4)
9. Rochester John Marshall (10-2)
10. Elk River (9-1)

Class 3A
1. DeLaSalle (6-3)
2. Red Wing (11-0)
3. Orono (11-2)
4. Marshall (12-2)
5. Waconia (10-2)
6. Austin (9-3)
7. Totino-Grace (8-3)
8. Minneapolis Henry (10-2)
9. Fergus Falls (12-0)
10. Delano (11-2)

Class 2A
1. St. Croix Lutheran (11-1)
2. Caledonia (10-1)
3. Braham (11-1)
4. Melrose (10-1)
5. Minnehaha Academy (8-3)
6. St. Paul Academy (9-3)
7. St. Charles (12-0)
8. Lake City (10-2)
9. Albany (9-2)
10. Eden Valley-Watkins (8-1)

Class 1A
1. Minneapolis North (9-2)
2. Spring Grove (10-0)
3. Central Minnesota Christian (11-1)
4. Browerville/Eagle Valley (7-1)
5. Rushford-Peterson (8-3)
6. Goodhue (10-2)
7. Murray County Central (12-1)
8. Hillcrest Lutheran (8-0)
9. Red Lake (9-1)
10. Minnesota Valley Lutheran (10-2)

_________________________________________________________________________

The Minnesota girls' high school basketball rankings, as provided by Minnesota Basketball News, a statewide basketball publication.

Class 4A
1. Hopkins (11-1)

2. Shakopee (8-0)

3. St. Michael-Albertville (10-1)

4. Eastview (9-1)

5. Lakeville North (10-1)

6. Rochester Mayo (10-1)

7. Minnetonka (9-3)

8. Elk River (7-3)

9. White Bear Lake (7-4)

10. Apple Valley (8-2)

Class 3A
1. Orono (10-2)

2. Winona (9-1)

3. Hutchinson (9-1)

4. Kasson-Mantorville (10-2)

5. St. Paul Como Park (6-4)

6. Marshall (8-4)

7. Byron (11-1)

8. Becker (5-2)

9. Totino-Grace (8-2)

10. Thief River Falls (7-1)

Class 2A
1. Plainview-Elgin-Millville (9-0)

2. Sauk Centre (8-1)

3. Annandale (8-0)

4. Pequot Lakes (10-0)

5. Roseau (9-1)

6. Dover-Eyota (8-2)

7. Albany (7-2)

8. Minnehaha Academy (8-1)

9. Pipestone Area (9-0)

10. New London-Spicer (7-3)

Class 1A
1. Goodhue (10-1)

2. Mountain Iron-Buhl (8-1)

3. Maranatha (6-3)

4. Ada-Borup (8-1)

5. Cromwell (9-0)

6. Lester Prairie/Holy Trinity (11-0)

7. Sleepy Eye (10-1)

8. Lyle-Pacelli (9-1)

9. Browerville/Eagle Valley (6-2)

10. Wheaton-Herman-Norcross (9-1)