Thursday's Scores Basketball, Hockey and Wrestling

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Aitkin 60, Onamia 26

Belgrade-Brooten-Elrosa 61, Paynesville 52

Belle Plaine 50, Bethlehem Academy 34

Braham 114, Ogilvie 30

Brandon-Evansville 72, Ashby 38

Brooklyn Center 95, Great River 41

Caledonia 57, Rushford-Peterson 49

Cherry 66, Hill City 43

Chisago Lakes 74, North Branch 33

Crookston 63, Warren-Alvarado-Oslo 57

Detroit Lakes 69, Little Falls 24

East Central 68, Isle 36

Eden Valley-Watkins 68, Howard Lake-Waverly-Winsted 46

Elk River 83, Brainerd 55

Farmington 70, Burnsville 58

G-F-W 73, Wabasso 63

Goodridge/Grygla-Gatzke 69, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 60

Hastings 57, Henry Sibley 56

Hayfield 53, Goodhue 40

Hillcrest Lutheran 65, Underwood 55

Holdingford 59, Kimball 51

Jordan 77, Mayer Lutheran 54

Lake City 70, Cannon Falls 65, OT

Lake Park-Audubon 54, Win-E-Mac 36

LeSueur-Henderson 74, Kenyon-Wanamingo 62

Lewiston-Altura 53, La Crescent 42

Mankato East 57, Owatonna 41

Maple Lake 70, Pierz 63

Maple River 49, Medford 25

Minnesota Valley Lutheran 82, Nicollet 69

Monticello 63, St. Cloud Apollo 54

Murray County Central 65, Minneota 54

Nashwauk-Keewatin 70, Mesabi Academy 42

Nevis 75, Park Rapids 49

Northern Freeze 74, Sacred Heart 57

Ortonville 65, Clinton-Graceville-Beardsley 49

Osseo 92, Totino-Grace 64

Perham 67, Pequot Lakes 62

Pillager 72, Henning 38

Pine Island 57, Dover-Eyota 52

Proctor 78, Eveleth-Gilbert 58

Red Lake County 52, Fosston 46

Red Lake Falls 52, Fosston 46

Rochester Lourdes 56, Byron 50

Rush City 56, Pine City 51

Russell-Tyler-Ruthton 65, Edgerton 37

Silver Bay 58, Lakeview Christian Academy 48

Sleepy Eye 67, Springfield 61

Southland 52, Chatfield 41

St. Charles 78, Kingsland 45

St. Paul Como Park 91, St. Paul Washington 82

St. Peter 76, New Ulm 55

Stephen-Argyle 63, Warroad 60, OT

Superior, Wis. 45, Duluth Denfeld 43

Truman/Martin Luther/GHEC 77, Cedar Mountain/Comfrey 72

United South Central 59, Sleepy Eye St. Mary's 39

Verndale 66, Bertha-Hewitt 45

Virginia 75, North Woods 71

Wabasha-Kellogg 52, Plainview-Elgin-Millville 51

Wadena-Deer Creek 64, New York Mills 46

Walker-Hackensack-Akeley 78, Menahga 66

Waseca 76, St. James Area 37

Waterville-Elysian-Morristown 68, Triton 45

West Fargo-Sheyenne, N.D. 70, Moorhead 47

Winona Cotter 63, Fillmore Central 54

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 64, Fertile-Beltrami 41

Alexandria 65, Rocori 40

Bigfork 84, Northland 41

Bloomington Kennedy 62, Benilde-St. Margaret's 29

Brainerd 62, Fergus Falls 49

Breckenridge 61, Hawley 38

Browerville/Eagle Valley 67, Royalton 31

Caledonia 57, Rushford-Peterson 49

Canby 60, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37

Clearbrook-Gonvick 60, Goodridge/Grygla-Gatzke 42

Climax/Fisher 54, Park Christian (Moorhead) 49

Cook County 51, Northeast Range 4

Cristo Rey Jesuit 62, Brooklyn Center 30

Crookston 69, Bagley 25

Crosby-Ironton 66, Bemidji 57

Deer River 76, Chisholm 43

Dilworth-Glyndon-Felton 54, Frazee 31

Dover-Eyota 59, Medford 25

Esko 60, Cromwell 57

Floodwood 61, South Ridge 53

G-F-W 48, Sibley East 36

GHEC/Truman 37, Martin County West 32

Grand Meadow 70, Houston 44

Grand Rapids 60, Hibbing 42

Hastings 69, Henry Sibley 56

Hills-Beaver Creek 36, Murray County Central 31

Hutchinson 59, Holy Family Catholic 53

Janesville-Waldorf-Pemberton 50, Lake Crystal-Wellcome Memorial 48

Kittson County Central 76, Warroad 30

La Crescent 61, Lewiston-Altura 40

Lake of the Woods 32, Blackduck 26

Lakeview 77, Dawson-Boyd 52

Lanesboro 54, Schaeffer Academy 37

Legacy Christian 64, New Life Academy 35

Lester Prairie/Holy Trinity 86, Heritage Christian Academy 79

Little Falls 52, Milaca 34

Long Prairie-Grey Eagle 61, Upsala 40

Lyle/Austin Pacelli 73, Spring Grove 36

MACCRAY 59, Minneota 56

Martin Luther 63, Cleveland 54

Melrose 55, Benson 26

Menahga 80, Walker-Hackensack-Akeley 50

Minneapolis Washburn 54, Minneapolis Edison 30

Minnewaska 67, Atwater-Cosmos-Grove City 50

Montevideo 46, Morris Area/Chokio-Alberta 43

Moorhead 79, West Fargo-Sheyenne, N.D. 64

Mountain Iron-Buhl 87, Sebeka 40

Nicollet 67, Alden-Conger 52

North Branch 67, Chisago Lakes 30

Owatonna 59, Mankato East 45

Pelican Rapids 54, Barnesville 46

Pequot Lakes 55, Detroit Lakes 40

Pillager 53, Nevis 25

Pine Island 58, Lake City 57

Pipestone 57, Windom 45

Plainview-Elgin-Millville 85, Wabasha-Kellogg 48

Proctor 52, Eveleth-Gilbert 42

Randolph 52, Mabel-Canton 44

Red Rock Central 62, Heron Lake-Okabena 52

Rochester Mayo 69, Albert Lea 14

Roseau 91, Badger-Greenbush-Middle River 52

Russell-Tyler-Ruthton 61, Edgerton 59

Sauk Centre 72, BOLD 38

Sauk Rapids-Rice 56, Sartell-St. Stephen 39

Shakopee 71, Rosemount 52

Southland 42, Chatfield 39

Southwest Christian (Chaska) 79, PACT/Spectrum 21

Southwest Minnesota Christian 80, Westbrook-Walnut Grove 32

St. Charles 70, Kingsland 49

St. Clair 75, Madelia 31

St. Cloud Cathedral 82, Mora 50

St. Cloud Tech 83, St. Cloud Apollo 64

St. Paul Como Park 87, Stillwater 46

St. Peter 65, New Ulm 49

Tracy-Milroy-Balaton 66, Central Minnesota Christian 38

Two Harbors 37, McGregor 25

Wabasso 83, Renville County West 33

Waseca 57, St. James Area 40

Watertown-Mayer 57, New London-Spicer 46

Waterville-Elysian-Morristown 53, Triton 28

West Lutheran 37, Trinity 26

Win-E-Mac 83, Lake Park-Audubon 20

Winona Cotter 50, Fillmore Central 34

Yellow Medicine East 68, Lac qui Parle Valley 65

Zimmerman 51, Albany 48

Zumbrota-Mazeppa 57, Stewartville 41

BOYS HOCKEY

AC Wings 4, Totino-Grace 4, OT (tie)

Apple Valley 4, Shakopee 3, OT

Blake 4, Minnehaha United 2

Bloomington Kennedy 3, Chaska 0

Brainerd/Pillager 10, Willmar 3

Breck 16, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 1

Buffalo 4, Princeton 1

Burnsville 8, Eagan 1

Cambridge-Isanti 4, Monticello/Annandale/Maple Lake 0

Centennial 3, Maple Grove 2

Chisago Lakes 5, St. Francis 2

Coon Rapids 2, Osseo 1

Cretin-Derham Hall 7, Roseville 0

Crookston Pirates 5, Park Rapids Area 3

Detroit Lakes/Perham 10, Prairie Centre Area 0

Duluth East 7, Forest Lake 1

Eastview 4, Rosemount 1

Eden Prairie 7, Bloomington Jefferson 1

Edina 5, Hopkins 2

Elk River/Zimmerman 3, Andover 2

Farmington 1, Lakeville North 0

Fergus Falls 2, River Lakes 1, OT

Grand Forks Red River, N.D. 5, East Grand Forks 3

Greenway/Nashwauk-Keewatin 5, North Shore 2

Hill-Murray 5, Henry Sibley 1

Holy Family Catholic 7, Orono 0

Hutchinson 8, New Ulm Eagles 2

La Crescent 11, Sparta/Mauston, Wis. 3

Mahtomedi 10, Hastings 1

Mankato East/Loyola 2, Faribault/Bethlehem Academy 1

Mora/Hinckley-Finlayson 6, Moose Lake Area 2

New Prague 5, Waconia 4

Northern Lakes 5, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 1

Northfield 5, Red Wing 3

Owatonna 3, Mankato West 2

Prior Lake 4, Lakeville South 2

Rochester John Marshall 5, Albert Lea 0

Rochester Lourdes/Dover-Eyota 12, Dodge County 0

Rochester Mayo 6, Austin/Austin Pacelli 3

Rogers 5, North Branch 1

South St. Paul 4, North St. Paul 1

St. Cloud Apollo 4, Alexandria 0

St. Louis Park 6, Proctor 1

St. Michael-Albertville 3, Holy Angels 0

St. Paul Academy 6, Minneapolis 2

St. Paul Como Park 8, Legacy Christian/PACT Charter 2

St. Thomas Academy 13, Simley 0

Stillwater 7, East Ridge 0

Tartan 3, Spring Lake Park 0

Waseca Blue Jays 6, Fairmont Area 4

Wayzata 4, Minnetonka 0

Woodbury 7, Park (Cottage Grove) 1

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Winona Winhawks vs. Rochester Century, ppd.< to Feb 1.

GIRLS HOCKEY

Bemidji 6, Crookston Pirates 1

Blaine 6, Stillwater 0

Blake 5, Lakeville South 2

Brainerd/Little Falls/Pillager 4, Willmar 0

Cloquet/Esko/Carlton 1, Duluth Northern Stars 0

Eastview 6, Holy Angels 2

Eveleth-Gilbert Area 4, Northern Lakes 3

Faribault/Bethlehem Academy 6, Mankato East/Loyola 1

Fergus Falls 6, River Lakes 2

Hibbing/Chisholm 3, International Falls 0

Moorhead 6, Fargo Davies, N.D. 2

Mound Westonka/Watertown-Mayer 4, Holy Family Catholic/Waconia 0

Mounds View 5, Anoka 1

New Ulm Eagles 3, Waseca Blue Jays 1

Northfield 5, Rochester Century 1

Owatonna 1, Mankato West 0

Princeton/Big Lake/Becker 4, Hutchinson 3, OT

Proctor/Hermantown 4, Moose Lake Area 1

Red Wing 4, Totino-Grace 2

Rochester John Marshall/Lourdes 4, Albert Lea 0

Rochester Mayo 6, Austin/Austin Pacelli 2

Rogers 4, St. Francis/North Branch 1

Shakopee 12, Rosemount 1

South St. Paul 5, Woodbury 2

St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 4, Fairmont Area 2

Warroad 11, Park Rapids Area 0

WRESTLING

Adrian Area 74, Windom/Mountain Lake 0

Apple Valley 38, Farmington 30

Badger-Greenbush-Middle River 30, Bemidji 25

Blue Earth Area 37, St. Peter 24

Centennial 39, Elk River 28

Chisago Lakes 38, Rogers 28

Coon Rapids 51, Champlin Park 15

East Grand Forks/Sacred Heart 60, Mahnomen/Waubun 18

Eden Prairie 55, Hopkins 22

Eden Valley-Watkins 50, Holdingford 18

Fosston/Bagley 66, Crookston 12

Jackson County Central 39, Canby 36

Lake City 60, La Crescent 15

Litchfield 46, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 25

Medford 52, Maple River 21

Minneota 59, TMB/WWG 6

Osseo 45, Park (Cottage Grove) 27

United South Central 43, WEM/JWP 34

Waconia 48, Delano 21

Watertown Mayer/Mayer Lutheran 31, Annandale/Maple Lake 30

Wayzata 69, Edina 3

Willmar 75, Fergus Falls 3

Blackduck Triangular

Aitkin 50, Thief River Falls 21

Thief River Falls 42, Blackduck/Cass Lake-Bena 34

Border West Triangular

Osakis 62, Border West 12

Faribault Triangular

Faribault/Bethlehem 57, Mankato West 24

Faribault/Bethlehem 59, Winona/Winona Cotter 15

Mankato West 58, Winona/Winona Cotter 21

Grand Rapids Triangular

Cloquet/Esko 46, Virginia Area 21

Grand Rapids 46, Cloquet/Esko 24

Grand Rapids 57, Virginia Area 15

Kenyon-Wanamingo Triangular

Kasson-Mantorville 30, Kenyon-Wanamingo 21

Kasson-Mantorville 68, Byron 3

Kenyon-Wanamingo 76, Byron 6

Kimball Triangular

Atwater-Cosmos-Grove City 47, Kimball 30

Sibley East 43, Atwater-Cosmos-Grove City 24

Sibley East 64, Kimball 10

Marshall Triangular

Luverne 40, Pipestone 36

Marshall Tigers 42, Luverne 31

Pipestone 41, Marshall Tigers 33

Mille Lacs Triangular

Royalton/Upsala 60, Deer River 16

Minneapolis Southwest Triangular

Minneapolis Henry 45, Minneapolis Roosevelt 33

Minneapolis Henry 49, Minneapolis Southwest 20

Minnewaska Triangular

LPGE/Browerville 52, Benson 25

Orono Triangular

Henry Sibley 52, Orono 15

Paynesville Triangular

Pierz 70, Paynesville 10

Wabasso/Red Rock Central 58, Paynesville 9

Rochester Mayo Triangular

Northfield 36, Austin/Austin Pacelli 35

Rochester Mayo 39, Austin/Austin Pacelli 35

Staples-Motley Triangular

Staples-Motley 42, Bertha-Hewitt/Verndale 30

Staples-Motley 54, Pelican Rapids 19

Triton Quadrangular

Blooming Prairie 44, St. Clair/Mankato Loyola 30

St. Charles 42, Blooming Prairie 27

St. Charles 54, St. Clair 12

St. Charles 56, Triton 24

Triton 42, Blooming Prairie 38

Triton 54, St. Clair/Mankato Loyola 25

Worthington Triangular

Fairmont/Martin County West 54, Fulda/Murray County Central 15

Worthington 39, Fairmont/Martin County West 25

Worthington 63, Fulda/Murray County Central 15