Thursday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Albany 63, Mora 27

Anoka 62, Coon Rapids 50

Austin 70, Rochester Mayo 55

Badger-Greenbush-Middle River 78, Goodridge/Grygla-Gatzke 62

Battle Lake 64, Underwood 45

Belgrade-Brooten-Elrosa 73, Howard Lake-Waverly-Winsted 68, 5OT

Braham 86, Barnum 64

Brainerd 69, Sartell-St. Stephen 50

Breckenridge 79, Clinton-Graceville-Beardsley 45

Browerville/Eagle Valley 104, St. John's Prep 84

Caledonia 77, Winona Cotter 46

Canby 62, Minneota 39

Central Minnesota Christian 74, Lac qui Parle Valley 35

Cleveland 80, Cedar Mountain/Comfrey 74

Cromwell 56, Two Harbors 53

Dawson-Boyd 62, Renville County West 37

Duluth Denfeld 69, Ashland, Wis. 53

Fergus Falls 57, Alexandria 49

Fosston 57, Northern Freeze 50

Grand Meadow 70, Schaeffer Academy 42

Hillcrest Lutheran 75, Hancock 56

Lake Crystal-Wellcome Memorial 46, Sleepy Eye St. Mary's 45

LeRoy-Ostrander 56, Glenville-Emmons 50

Lewiston-Altura 66, Fillmore Central 35

Liberty Classical 74, Hmong Academy 47

Little Falls 57, Foley 40

Littlefork-Big Falls 71, Hill City 62

Long Prairie-Grey Eagle 60, Swanville 39

Lyle/Austin Pacelli 68, Randolph 57

MACCRAY 74, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 38

Madelia 60, Buffalo Lake-Hector-Stewart 36

Mankato West 80, Rochester Century 59

Maranatha Christian 69, PACT Charter 54

Marshall 71, Luverne 30

Melrose 60, Montevideo 56

Minneapolis Henry 67, Minneapolis South 57

Minneapolis North def. Minneapolis Edison, forfeit

Minneapolis Roosevelt 80, Brooklyn Center 73

Minneapolis Southwest 79, Minneapolis Washburn 77

Morris Area/Chokio-Alberta 74, BOLD 50

Mountain Lake Area 64, Westbrook-Walnut Grove 54

Murray County Central 75, Adrian 39

New Life Academy 75, Lester Prairie/Holy Trinity 42

New Richland-H-E-G 77, Triton 75, OT

New Ulm 74, St. James Area 66

Norman County East/Ulen-Hitterdal 58, Hawley 42

Orono 78, Hutchinson 46

Ortonville 75, Wheaton/Herman-Norcross 63

Pine City 76, Moose Lake/Willow River 66

Providence Academy 39, St. Paul Academy 38

Red Lake County 89, Clearbrook-Gonvick 73

Red Lake Falls 89, Clearbrook-Gonvick 73

Red Rock Central 58, Edgerton 49

Rochester John Marshall 78, Albert Lea 48

Russell-Tyler-Ruthton 72, Yellow Medicine East 31

Sauk Centre 50, Minnewaska 44

Spring Grove 74, Lanesboro 44

Spring Lake Park 66, Fridley 58

St. Cloud Apollo 62, Willmar 47

St. Cloud Cathedral 77, Milaca 41

St. Cloud Tech 58, Rocori 37

St. Croix Lutheran 67, DeLaSalle 65

St. Francis 82, North Branch 52

St. Michael-Albertville 73, Princeton 62

Tracy-Milroy-Balaton 76, Lakeview 59

United South Central 83, Martin County West 74, OT

Upsala 55, Royalton 42

Verndale 58, Staples-Motley 56

Wadena-Deer Creek 70, Laporte 59

Walker-Hackensack-Akeley 66, Frazee 55

Warroad 72, International Falls 65, OT

Waseca 63, Blue Earth Area 41

West Central 46, Osakis 45

Zimmerman 72, Becker 63

GIRLS BASKETBALL

Aitkin 54, East Central 31

Annandale 39, New London-Spicer 28

Badger-Greenbush-Middle River 62, Kittson County Central 59

Belgrade-Brooten-Elrosa 66, Pierz 34

Big Lake 60, St. Cloud Apollo 43

Bloomington Kennedy 70, Chanhassen 52

Cherry 76, Northeast Range 8

Clearbrook-Gonvick 70, Bagley 24

Cloquet 71, Duluth Marshall 26

Cromwell 77, Two Harbors 35

Dilworth-Glyndon-Felton 64, Moorhead 57

Eastview 52, Lakeville North 47

Eden Valley-Watkins 45, Holdingford 28

Esko 75, McGregor 32

Fillmore Central 47, Mabel-Canton 44

Floodwood 80, Moose Lake/Willow River 47

Fridley 75, Visitation 50

GHEC/Truman 65, Janesville-Waldorf-Pemberton 51

Grand Rapids 73, Crosby-Ironton 70

Henning 71, Sebeka 68

Hermantown 76, Eveleth-Gilbert 28

Heron Lake-Okabena 38, Luverne 37

Hibbing 47, Virginia 30

Howard Lake-Waverly-Winsted 56, Maple Lake 33

Jordan 44, Sibley East 42

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 61, Benson 51

Kimball 58, Paynesville 38

Lake Crystal-Wellcome Memorial 50, Jackson County Central 43

Legacy Christian 62, Minneapolis North 60, OT

Lester Prairie/Holy Trinity 78, Atwater-Cosmos-Grove City 41

Liberty Classical 51, Hmong Academy 30

Littlefork-Big Falls 62, Hill City 47

Long Prairie-Grey Eagle 49, Swanville 37

Lyle/Austin Pacelli 62, Randolph 34

Mahnomen 43, Lake Park-Audubon 32

Mayer Lutheran 69, Tri-City United 61

Mesabi East 75, International Falls 51

Minneapolis Roosevelt 80, Minneapolis Henry 64

Minnetonka 77, Elk River 66

New Ulm 74, St. James Area 38

Norwood-Young America 70, LeSueur-Henderson 36

Onamia 57, Ogilvie 28

Park Center 57, Robbinsdale Armstrong 35

Park Rapids 68, Nevis 47

Pelican Rapids 63, Wadena-Deer Creek 25

Perham 57, Barnesville 53

Pillager 53, Menahga 44

Pipestone 52, Hills-Beaver Creek 43

Providence Academy 51, St. Paul Academy 9

Red Wing 65, Stewartville 31

Robbinsdale Cooper 65, Benilde-St. Margaret's 30

Rochester Century 74, Mankato West 54

Rochester John Marshall 54, Albert Lea 16

Rochester Mayo 50, Austin 38

Rogers 55, Monticello 39

Rush City 47, Hinckley-Finlayson 25

Rushford-Peterson 64, Houston 50

Sacred Heart 74, Crookston 68

Sauk Centre 58, Staples-Motley 37

Sauk Rapids-Rice 61, Foley 51

St. Charles 59, Lake City 42

St. Clair 67, Maple River 47

St. Croix Lutheran 61, DeLaSalle 51

St. Paul Harding 73, Hope Academy 35

St. Peter 47, Fairmont 39

Stephen-Argyle 65, Warroad 32

Thief River Falls 51, Detroit Lakes 46

Warren-Alvarado-Oslo 48, Goodridge/Grygla-Gatzke 40

Watertown-Mayer 75, Mound Westonka 50

Waubun 84, Laporte 42

Zumbrota-Mazeppa 74, Dover-Eyota 53

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Blue Earth Area vs. Waseca, ppd.< to Jan 29.

BOYS HOCKEY

AC Wings 4, Coon Rapids 2

Albert Lea 5, Faribault/Bethlehem Academy 2

Anoka 4, Andover 3, OT

Bemidji 5, Roseau 3

Benilde-St. Margaret's 12, Bloomington Kennedy 0

Blaine 6, Maple Grove 3

Breck 4, St. Paul Academy 3, OT

Buffalo 5, Holy Angels 1

Champlin Park 4, Osseo 2

Chanhassen 3, Bloomington Jefferson 2

Chaska 7, Dodge County 1

Cretin-Derham Hall 4, East Ridge 1

Detroit Lakes/Perham 11, Wadena-Deer Creek Wolverines 2

Duluth Denfeld 5, North Shore Storm 3

Eagan 1, Eastview 1, OT (tie)

Edina 4, Eden Prairie 3

Elk River/Zimmerman 4, Centennial 1

Farmington 3, Rosemount 1

Hermantown 4, Cloquet/Esko/Carlton 1

Hibbing/Chisholm 7, International Falls 0

Holy Family Catholic 4, Delano 1

Lakeville North 13, Apple Valley 0

Minneapolis 5, St. Paul Como Park 0

Minnehaha United 5, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 3

North Branch 7, Becker/Big Lake 3

Northern Lakes 2, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 1

Owatonna 6, Winona Winhawks 0

Park Rapids Area 5, Kittson County Central 2

Prior Lake 2, Burnsville 1

Red Wing 5, Mankato West 3

Rochester John Marshall 8, Austin/Austin Pacelli 3

Simley 4, Hastings 3, OT

South St. Paul 6, Henry Sibley 1

Spring Lake Park 7, Irondale/Saint Anthony 0

St. Cloud Apollo 5, St. Cloud Tech 4

Stillwater 4, Mahtomedi 0

Tartan 2, North St. Paul 1

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 8, Crookston Pirates 4

Wahpeton-Breckenridge, N.D. 6, Morris Benson Area Storm 2

Wayzata 4, Hopkins 1

White Bear Lake 3, Forest Lake 0

Woodbury 1, Mounds View 0

GIRLS HOCKEY

Alexandria 1, Brainerd/Little Falls/Pillager 0

Breck 7, St. Paul United 4

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 4, Henry Sibley 1

Cloquet/Esko/Carlton 0, Duluth Marshall 0, OT (tie)

East Grand Forks 8, Crookston Pirates 2

East Ridge 3, North/Tartan 1

Edina 5, Roseville 2

Faribault/Bethlehem Academy 6, Albert Lea 0

Hopkins 5, Minneapolis 0

Minnetonka 3, Dodge County 1

New Ulm Eagles 4, Luverne Cardinals 2

Orono 3, Mound Westonka/Watertown-Mayer 2

Owatonna 8, Winona Winhawks 0

Prairie Centre Blue Devils 4, Northern Lakes 3, OT

Proctor/Hermantown 4, Hayward/Spooner, Wis. 0

Red Wing 5, Mankato West 3

River Lakes 3, Willmar 1

Rochester John Marshall/Lourdes 5, Austin/Austin Pacelli 1

Rochester Mayo 4, Mankato East/Loyola 3, OT

St. Paul Blades 2, Minnehaha Academy 1

Thief River Falls 2, Moorhead 0

Windom Area 3, Worthington/Fulda 2

Woodbury 7, Rosemount 4

WRESTLING

Belgrade-Brooten-Elrosa 33, Royalton/Upsala 31

Bemidji 43, Pequot Lakes/Pine River-Backus 19

Border West 58, Pelican Rapids 15

Centennial 52, Andover 21

Chaska/Chanhassen 64, Benilde-St. Margaret's 18

Crookston 51, East Grand Forks/Sacred Heart 18

Dover-Eyota 51, GMLOKS 24

East Ridge 37, Cretin-Derham Hall 32

Foley 48, Mora 28

Frazee 50, West Central/Ashby/Evansville 16

Hastings 42, South St. Paul 25

La Crescent 46, Fillmore C/Lanesboro/M-C 21

Minnetonka 50, Hopkins 21

Moorhead 52, Barnesville 24

Paynesville 36, Holdingford 32

Plainview-Elgin-Millville 58, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 16

Shakopee 42, Farmington 23

TMB/WWG 39, Marshall/Lakeview 30

Wabasha-Kellogg 36, St. Charles 35

Watertown Mayer/Mayer Lutheran 36, New Prague 27

Windom/Mountain Lake 50, Jackson County Central 30

Bryon Triangular

Zumbrota-Mazeppa 45, Stewartville 29

Zumbrota-Mazeppa 47, Byron 9

Chisago Lakes Triangular

Annandale/Maple Lake 58, Chisago Lakes 12

Annandale/Maple Lake 67, Pine City/Hinckley-Finlayson 9

Pine City/Hinckley-Finlayson 37, Chisago Lakes 26

Dassel-Cokato Triangular

Dassel-Cokato 45, New London-Spicer 26

Dassel-Cokato 51, St. Cloud Apollo 16

New London-Spicer 42, St. Cloud Apollo 25

Goodhue Triangular

Goodhue 36, Cannon Falls 19

Goodhue 47, Lake City 15

Lake City 48, Cannon Falls 22

Litchfield Triangular

Litchfield 51, Atwater-Cosmos-Grove City 12

Minnehaha Triangular

Trinity 42, Minnehaha/DeLaSalle 27

Thief River Falls Triangular

Thief River Falls 45, Detroit Lakes 25

Thief River Falls 54, Fosston/Bagley 13

Wabasso Triangular

Minneota 40, Wabasso/Red Rock Central 22

Minneota 66, Benson 6

Wabasso/Red Rock Central 56, Benson 9

WEM/JWP Triangular

Tri-City United/Cleveland 54, WEM/JWP 21