Thursday's high school basketball and hockey results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Albany 45, Foley 41

Alexandria 88, St. Cloud Apollo 87, 3OT

Austin 72, Owatonna 62

Bagley 75, Mahnomen 34

Belle Plaine 67, Tri-City United 66

Benson 59, Yellow Medicine East 51

Braham 65, Aitkin 61

Brainerd 56, Rocori 39

Byron 55, Rochester Lourdes 46

Caledonia 64, Rushford-Peterson 51

Carlton 84, Duluth Marshall 36

Clearbrook-Gonvick 59, Badger-Greenbush-Middle River 54

Delano 85, Waconia 75

DeLaSalle 72, St. Croix Lutheran 51

Duluth Denfeld 55, Superior, Wis. 53

Fosston 67, Blackduck 51

Fulda 106, Heron Lake-Okabena 71

Grand Meadow 53, LeRoy-Ostrander 49

Grand Rapids 97, Bemidji 80

Hancock 63, Lac qui Parle Valley 53

Hinckley-Finlayson 84, Pine City 70

Hope Academy 75, Cleveland 72

International Falls 64, Mesabi East 63

Isle 51, Onamia 50, OT

Kasson-Mantorville 71, Zumbrota-Mazeppa 61

Kelliher/Northome 74, Northland 65

Kenyon-Wanamingo 72, Medford 51

Kingsland 52, Southland 49

Lake Crystal-Wellcome Memorial 67, United South Central 30

Lanesboro 60, Mabel-Canton 45

LeSueur-Henderson 58, G-F-W 54

Lewiston-Altura 42, Fillmore Central 39

Madison, S.D. 90, Pipestone 62

Marshall 67, Windom 30

Mayer Lutheran 76, Jordan 75

Melrose 92, Atwater-Cosmos-Grove City 60

Milaca 77, Little Falls 60

Minneapolis Henry 88, Minneapolis Edison 47

Minneapolis North 70, Minneapolis Washburn 48

Minneapolis Roosevelt 76, FAIR School 55

Minnesota Valley Lutheran 92, New Ulm Cathedral 65

Montevideo 70, BOLD 68

Mountain Lake Area 78, Hills-Beaver Creek 55

Murray County Central 62, Edgerton 39

Nevis 55, Pine River-Backus 39

New Life Academy 64, Bethany Academy 44

New Richland-H-E-G 54, Triton 51

Ortonville 84, Clinton-Graceville-Beardsley 61

Osakis 61, Royalton 52

Pillager 79, New York Mills 50

Plainview-Elgin-Millville 77, Chatfield 61

Proctor 82, Eveleth-Gilbert 47

Randolph 51, Schaeffer Academy 48

Red Rock Central 75, Ellsworth 39

Robbinsdale Armstrong 70, Park Center 65

Rochester John Marshall 100, Albert Lea 47

Rush City 81, East Central 41

Russell-Tyler-Ruthton 72, Southwest Minnesota Christian 50

Sebeka 65, Bertha-Hewitt 46

Sibley East 72, Norwood-Young America 62

Spring Grove 80, Houston 20

Springfield 95, Sleepy Eye St. Mary's 58

St. Cloud Cathedral 62, Mora 48

St. Cloud Tech 57, Willmar 43

St. Croix Prep 79, PACT Charter 60

St. Francis 64, White Bear Lake 48

St. James Area 80, Truman/Martin Luther/GHEC 63

St. Paul Highland Park 83, St. Paul Como Park 73

Staples-Motley 77, Dilworth-Glyndon-Felton 73

Swanville 49, Long Prairie-Grey Eagle 44

Trinity 69, Lester Prairie/Holy Trinity 61

Wabasha-Kellogg 68, Dover-Eyota 61

Wadena-Deer Creek 76, Henning 56

West Central 80, Upsala 39

Westbrook-Walnut Grove 64, Adrian 53

Winona Cotter 53, La Crescent 44

Zimmerman 60, Becker 53

GIRLS BASKETBALL

Alden-Conger 44, Grand Meadow 39

Bagley 54, Mahnomen 48

Barnesville 60, Hawley 33

Belgrade-Brooten-Elrosa 48, Paynesville 22

Bemidji 59, Duluth East 49

Bigfork 76, Hill City 21

Bloomington Jefferson 50, Minneapolis Southwest 25

Blue Earth Area 62, Jackson County Central 47

Brandon-Evansville 70, Hillcrest Lutheran 55

Canby 65, Yellow Medicine East 54

Cedar Mountain/Comfrey 56, Sleepy Eye 33

Central Minnesota Christian 53, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43

Chanhassen 46, Benilde-St. Margaret's 41

Charter Stars 63, North Lakes Academy 18

Climax/Fisher 64, Win-E-Mac 62

Cloquet 53, Ashland, Wis. 48

Concordia Academy 52, St. Paul Harding 32

Cromwell 97, Carlton 35

Dassel-Cokato 66, Glencoe-Silver Lake 53

Delano 60, Waconia 37

DeLaSalle 50, St. Croix Lutheran 48

Dover-Eyota 63, Wabasha-Kellogg 39

East Grand Forks 58, Crookston 38

Eden Valley-Watkins 65, Howard Lake-Waverly-Winsted 18

Esko 66, South Ridge 36

Eveleth-Gilbert 70, Ely 54

Fairmont 51, Martin County West 50

Fillmore Central 70, Lewiston-Altura 31

Fosston 34, Fertile-Beltrami 30

Heron Lake-Okabena 65, Madelia 44

Holdingford 61, Maple Lake 52

International Falls 49, Greenway 15

Kimball 65, Pierz 55

Kittson County Central 57, Lake of the Woods 42

Lac qui Parle Valley 60, Dawson-Boyd 29

Litchfield 59, Morris Area/Chokio-Alberta 53

Littlefork-Big Falls 65, Chisholm 43

MACCRAY 45, Renville County West 32

Marshall 50, Windom 32

Milaca 68, Becker 62

Minneapolis Henry 88, Minneapolis Edison 47

Minneapolis Roosevelt 62, FAIR School 14

Minneota 75, Lakeview 40

Moorhead 74, Brainerd 62

Mora 74, East Central 53

Mounds Park Academy 71, Liberty Classical 13

New London-Spicer 54, Annandale 52

New Richland-H-E-G 81, Triton 54

Norman County East/Ulen-Hitterdal 48, Lake Park-Audubon 37

Park Center 64, Robbinsdale Armstrong 42

Park Rapids 52, Frazee 49

Parkers Prairie 61, Rothsay 34

Perham 42, Breckenridge 27

Pine Island 56, St. Charles 23

Pine River-Backus 71, Blackduck 32

Pipestone 58, Luverne 21

Proctor 72, Mesabi East 29

Red Lake Falls 68, Red Lake County 31

Rosemount 54, Eagan 28

Sacred Heart 68, Goodridge/Grygla-Gatzke 46

Sauk Centre 68, Albany 51

Sibley East 43, Nicollet 34

South St. Paul 41, Blake 39

Southland 57, Kingsland 52

Southwest Christian (Chaska) 50, Christ's Household of Faith 37

St. Clair 60, Waterville-Elysian-Morristown 38

St. Francis 67, Fridley 39

St. Paul Como Park 83, St. Paul Highland Park 49

Stephen-Argyle 63, Warren-Alvarado-Oslo 44

Tracy-Milroy-Balaton 64, Russell-Tyler-Ruthton 37

Underwood 70, Ashby 35

Wadena-Deer Creek 76, Henning 56

Wheaton/Herman-Norcross 69, Battle Lake 28

BOYS HOCKEY

AC Wings 9, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 3

Apple Valley 2, Eastview 1

Austin/Austin Pacelli 11, Winona Winhawks 0

Becker/Big Lake 6, Moose Lake Area 0

Bemidji 4, Roseau 0

Brainerd/Pillager 6, Alexandria 2

Burnsville 7, Farmington 1

Centennial 3, Andover 1

Cretin-Derham Hall 6, East Ridge 2

Crookston Pirates def. Thief River Falls/Goodridge/W-A-O, forfeit

Duluth East 8, Superior, Wis. 1

Eden Prairie 4, Minnetonka 1

Edina 3, Wayzata 1

Elk River/Zimmerman 5, Blaine 3

Grafton-Park River, N.D. 7, Kittson County Central 2

Hermantown 4, Cloquet/Esko/Carlton 0

Holy Family Catholic 3, Lakeville North 0

Irondale/Saint Anthony 7, Osseo 1

La Crescent 9, Faribault/Bethlehem Academy 1

Lakeville South 7, Eagan 0

Marshall/Minneota/T-M-B 1, Litchfield/Dassel-Cokato 0

Monticello/Annandale/Maple Lake 4, Chisago Lakes 3

North St. Paul 6, Henry Sibley 1

Northfield 7, Rochester Mayo 0

Owatonna 4, Rochester John Marshall 1

Park (Cottage Grove) 3, Roseville 0

Prairie Centre Area 7, Breckenridge-Wahpeton Blades 4

Prior Lake 6, Rosemount 3

River Lakes 3, Sauk Rapids-Rice 2

Rochester Century 5, Dodge County 1

Rogers 3, Buffalo 2

Sartell-St. Stephen 7, Willmar 1

Shakopee 3, Waseca Blue Jays 2

Simley 2, South St. Paul 2, OT (tie)

St. Cloud 3, Fergus Falls 1

St. Cloud Cathedral 9, Little Falls 0

White Bear Lake 5, Forest Lake 1

GIRLS HOCKEY

Apple Valley 4, Hastings 0

Austin/Austin Pacelli 4, Winona Winhawks 1

Benilde-St. Margaret's 1, Holy Angels 1, OT (tie)

Brainerd/Little Falls/Pillager 7, Alexandria 2

Duluth Marshall 2, Cloquet/Esko/Carlton 1

East Grand Forks 5, Crookston Pirates 1

East Ridge 3, Tartan 1

Faribault/Bethlehem Academy 4, Rochester Century 3

Fergus Falls 7, Prairie Centre Area 3

Hutchinson 4, Holy Family Catholic/Waconia 2

Litchfield/Dassel-Cokato 2, Marshall Tigers 2, OT (tie)

Mankato West 4, Albert Lea 3

Maple Grove 6, Irondale/Saint Anthony 0

Minneapolis 2, Mahtomedi 1

Minnehaha United 5, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 1

New Ulm Eagles 7, Fairmont Area 0

Northern Lakes 4, Detroit Lakes/Perham 0

Red Wing 4, Mankato East/Loyola 0

Rochester John Marshall/Lourdes 5, Owatonna 4, OT

Rochester Mayo 6, St. Paul Blades 4

Roseville 2, White Bear Lake 1

St. Cloud Ice Breakers 3, Sartell/Sauk Rapids-Rice 2

Warroad 6, Roseau 2

Windom Area 3, Worthington/Fulda 1