Thursday's high school basketball, hockey and wrestling results as reported to the Associated Press

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 64, Norman County West 47

Anoka 52, Andover 50

Austin 68, Rochester Mayo 46

Badger-Greenbush-Middle River 72, Warren-Alvarado-Oslo 61

Barnesville 70, Pelican Rapids 64

Battle Lake 69, Rothsay 32

Becker 60, Albany 55

Blaine 62, Coon Rapids 55

BOLD 87, New Ulm Cathedral 63

Breckenridge 79, Dilworth-Glyndon-Felton 73

Central Minnesota Christian 77, Lakeview 62

Champlin Park 81, Osseo 64

Chaska 98, Bloomington Kennedy 68

Cleveland 80, Truman/Martin Luther/GHEC 57

Cretin-Derham Hall 82, Eden Prairie 74, OT

Delano 102, Blake 61

Duluth East 50, Superior, Wis. 44

Eden Valley-Watkins 75, Maple Lake 54

Elk River 50, Centennial 34

Fosston 73, Mahnomen 43

Grand Rapids 62, Bemidji 55

Hawley 75, Frazee 23

Hermantown 58, Cloquet 57

Hibbing 62, Chisholm 49

Hillcrest Lutheran 55, Ashby 43

Kimball 54, Belgrade-Brooten-Elrosa 36

Lake Crystal-Wellcome Memorial 73, Nicollet 55

Lakeview Christian Academy 81, East Central 65

Lanesboro 58, Glenville-Emmons 38

Lester Prairie/Holy Trinity 50, Bethany Academy 46

Mabel-Canton 53, Grand Meadow 49

Mankato Loyola 71, Janesville-Waldorf-Pemberton 63

Maple Grove 93, Spring Lake Park 49

Martin County West 50, Madelia 37

Mesabi East 88, Cherry 56

Milaca 64, Isle 32

Minneapolis North 65, Minneapolis Southwest 53

Minneapolis Roosevelt 56, Minneapolis South 44

Minneota 57, Lac qui Parle Valley 46

Moose Lake/Willow River 50, Aitkin 47

Mora 78, Rush City 58

Mound Westonka 61, Dassel-Cokato 42

New Life Academy 60, Southwest Christian (Chaska) 56

Norman County East/Ulen-Hitterdal 73, Park Christian (Moorhead) 66

Ortonville 53, West Central 48

Park Center 86, Totino-Grace 70

Parkers Prairie 62, Brandon-Evansville 57

Pequot Lakes 82, Hinckley-Finlayson 78

Perham 82, Detroit Lakes 57

Pierz 62, Paynesville 59

Pillager 66, Sebeka 59

Providence Academy 60, Mounds Park Academy 51

Red Rock Central 43, Edgerton 26

Renville County West 58, Tracy-Milroy-Balaton 52

Robbinsdale Armstrong 76, Irondale 58

Rochester John Marshall 90, Mankato West 56

Rochester Lourdes 66, Pine Island 58

Sauk Centre 47, Minnewaska 42

Spring Grove 78, Hope Lutheran 38

Springfield 81, Redwood Valley 67

St. Croix Prep 62, Legacy Christian 61

St. Peter 60, G-F-W 39

St. Thomas Academy 70, Henry Sibley 54

Staples-Motley 79, Park Rapids 29

Trinity 52, Spectrum 38

Triton 57, Randolph 50

Wadena-Deer Creek 80, Menahga 78, OT

Waseca 72, Stewartville 44

Watertown-Mayer 60, Annandale 58

West Lutheran 41, PACT Charter 37

Win-E-Mac 72, Bagley 55

Yellow Medicine East 54, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48

Zimmerman 61, St. Cloud Apollo 50

Clerc Classic
First Round

Indiana Deaf, Ind. 55, Minnesota Academy for the Deaf 31

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Thief River Falls vs. Moorhead, ppd.

Virginia vs. Duluth Denfeld, ccd.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 71, Warren-Alvarado-Oslo 27

Albany 56, St. Cloud Cathedral 53

Alexandria 66, Sauk Rapids-Rice 31

Andover 84, Anoka 49

Belle Plaine 66, LeSueur-Henderson 35

Bigfork 80, Blackduck 29

Carlton 69, Moose Lake/Willow River 61

Central Minnesota Christian 60, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 48

Champlin Park 58, Osseo 43

Coon Rapids 63, Blaine 49

Cromwell 78, Esko 54

Dawson-Boyd 53, Clinton-Graceville-Beardsley 46

Dover-Eyota 53, Zumbrota-Mazeppa 44

Duluth East 57, Superior, Wis. 42

East Central 56, Ogilvie 39

Eastview 72, Prior Lake 60

Edgerton 60, Adrian 43

Edina 48, Eagan 33

Elk River 61, Centennial 57

Ely 51, Northeast Range 23

Fosston 61, Mahnomen 16

Goodridge/Grygla-Gatzke 57, Badger-Greenbush-Middle River 53

Hermantown 62, Cloquet 41

Hills-Beaver Creek 82, Heron Lake-Okabena 39

Hutchinson 57, Delano 49

International Falls 66, Eveleth-Gilbert 31

Isle 64, Hinckley-Finlayson 33

Jordan 78, Waconia 60

Lac qui Parle Valley 61, Russell-Tyler-Ruthton 29

Lake City 57, St. Charles 42

Lester Prairie/Holy Trinity 82, Buffalo Lake-Hector-Stewart 34

Liberty Classical 48, Academy for Science and Agriculture 29

Long Prairie-Grey Eagle 57, Upsala 38

Lyle/Austin Pacelli 73, Grand Meadow 34

Mabel-Canton 49, Houston 25

Mankato Loyola 57, Alden-Conger 36

Mankato West 54, Rochester John Marshall 44

Maple Grove 64, Spring Lake Park 24

McGregor 57, South Ridge 49

Menahga 78, Wadena-Deer Creek 51

Milaca 65, Mora 25

Minneapolis Edison 68, FAIR School 25

Minneapolis North 63, Minneapolis Southwest 32

Minneapolis South 76, Minneapolis Roosevelt 36

Minnewaska 63, Benson 29

Montevideo 67, BOLD 65

Morris Area/Chokio-Alberta 59, Melrose 51

Mound Westonka 50, Dassel-Cokato 43

Mountain Iron-Buhl 87, North Woods 9

Mountain Lake Area 48, Westbrook-Walnut Grove 35

Murray County Central 62, Ellsworth 50

New Ulm 67, Cedar Mountain/Comfrey 51

New York Mills 68, Bertha-Hewitt 27

Northland 52, Greenway 38

Norwood-Young America 78, Mayer Lutheran 58

Orono 60, New Prague 46

Osakis 52, Swanville 37

Park Center 64, Totino-Grace 47

Parkers Prairie 44, Underwood 39

Princeton 53, Chisago Lakes 50

Randolph 63, LeRoy-Ostrander 37

Rochester Mayo 65, Austin 47

Roseau 89, Warroad 21

Rush City 52, Onamia 13

Rush City 52, Onamia 13

Rushford-Peterson 49, Chatfield 36

Sacred Heart 73, Win-E-Mac 37

Sartell-St. Stephen 47, Rocori 42

Sauk Centre 78, Atwater-Cosmos-Grove City 33

Sebeka 59, Pillager 50

Sleepy Eye 74, G-F-W 68, OT

Sleepy Eye St. Mary's 80, Minnesota Valley Lutheran 52

Southwest Christian (Chaska) 62, Bethlehem Academy 42

Southwest Minnesota Christian 82, Fulda 43

Spring Grove 53, Hope Lutheran 49

Springfield 69, Redwood Valley 36

St. Clair 61, Nicollet 24

St. Croix Prep 53, Legacy Christian 40

St. Paul Prep 63, Hmong Academy 31

St. Peter 46, Marshall 36

Stephen-Argyle 60, Climax/Fisher 24

Tracy-Milroy-Balaton 61, Renville County West 12

Tri-City United 56, Sibley East 49

Verndale 50, Henning 46

Waterville-Elysian-Morristown 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 23

Wheaton/Herman-Norcross 73, Ashby 23

Willmar 61, Brainerd 55

Zimmerman 69, Little Falls 39

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Forest Lake vs. Roseville, ppd.< to Jan 13.

Red Lake Falls vs. Northern Freeze, ppd.< to Jan 13.

BOYS HOCKEY

Alexandria 6, Sauk Rapids-Rice 1

Bloomington Jefferson 4, East Ridge 2

Breck 4, Minnehaha United 0

Buffalo 9, Cambridge-Isanti 1

Burnsville 5, Eastview 2

Centennial 5, Anoka 0

Champlin Park 6, AC Wings 2

Chisago Lakes 4, Mora/Hinckley-Finlayson 3, OT

Chisago Lakes 4, Monticello/Annandale/Maple Lake 3, OT

Cretin-Derham Hall 3, Mounds View 1

Duluth East 5, Grand Rapids 0

Farmington 4, Eagan 2

Forest Lake 3, Roseville 0

Grand Forks Red River, N.D. 4, East Grand Forks 1

Henry Sibley 5, Simley 1

Hermantown 5, Duluth Denfeld 1

Hibbing/Chisholm 7, Virginia/Mountain Iron-Buhl 3

Hill-Murray 9, Hastings 1

Holy Family Catholic 10, Delano Tigers 1

Lake of the Woods 6, Bagley/Fosston 0

Lakeville North 3, Lakeville South 2, OT

Litchfield/Dassel-Cokato 10, Prairie Centre Area 1

Mankato East/Loyola 9, Austin/Austin Pacelli 7

Maple Grove 6, Andover 1

Marshall/Minneota/T-M-B 3, New Ulm Eagles 1

Mora/Hinckley-Finlayson 6, Moose Lake Area 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 5, Minneapolis 2

North Shore 2, Pine City/Rush City 0

Orono 2, Waconia 1

Osseo 3, Coon Rapids 0

Owatonna 4, Rochester Mayo 2

Prior Lake 8, Shakopee 0

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 8, Dodge County 0

Red Wing 5, Albert Lea 4

Redwood Valley 9, Windom Area 3

Rochester John Marshall 4, Rochester Century 3

Rochester Lourdes/Dover-Eyota 6, Bloomington Kennedy 1

Rogers 10, Princeton 0

Roseau 2, Warroad 0

Rosemount 5, Apple Valley 2

Spring Lake Park 6, Chaska 4

St. Cloud 8, Willmar 0

St. Cloud Cathedral 5, Little Falls 1

St. Michael-Albertville 5, North Branch 1

St. Paul Academy 8, Blake 1

St. Thomas Academy 10, North St. Paul 0

Stillwater 5, Woodbury 0

Tartan 3, South St. Paul 2

Totino-Grace 5, Irondale/Saint Anthony 4

Wadena-Deer Creek Wolverines 8, Morris Benson Area Storm 2

Waseca Blue Jays 3, LSHSPTCUC Bulldogs 1

Wayzata 5, Holy Angels 0

White Bear Lake 4, Park (Cottage Grove) 2

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Park Rapids Area vs. Crookston Pirates, ppd.

Greenway/Nashwauk-Keewatin vs. International Falls, ppd.

Red Lake County Central/Red Lake Falls vs. Northern Lakes, ppd.<<

GIRLS HOCKEY

Brainerd/Little Falls/Pillager 10, Fergus Falls 1

Breck 3, Alexandria 0

Burnsville 2, Rosemount 1

East Grand Forks 2, Thief River Falls 1

East Ridge 3, Mounds View 0

Edina 4, Stillwater 0

Fairmont Area 9, Worthington/Fulda 0

Forest Lake 7, Roseville 2

Hayward/Spooner, Wis. 3, Duluth Marshall 0

Mankato West 5, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 4

Minneapolis 4, Minnehaha United 2

New Ulm Eagles 3, Marshall Tigers 2

Northfield 3, Faribault/Bethlehem Academy 1

Owatonna 6, Rochester Mayo 4

Prairie Centre Blue Devils 6, Detroit Lakes/Perham 5, OT

Proctor/Hermantown 9, North Shore Storm 1

Rochester John Marshall/Lourdes 6, Rochester Century 0

Shakopee 10, Robbinsdale Armstrong/Cooper 1

St. Cloud Ice Breakers 6, Willmar 3

Superior, Wis. 7, Eveleth-Gilbert Area 4

Waseca Blue Jays 4, Albert Lea 0

WRESTLING

Alexandria 33, Rocori 28

Getty Images

Blue Earth Area 56, Waseca 15

Brainerd/Pillager 72, Fergus Falls 12

Caledonia/Houston 41, Fillmore C/Lanesboro/M-C 31

Chatfield 36, GMLOS 34

Lakeville North 36, Eastview 35

LeSueur-Henderson 56, Norwood-Young America 18

Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 45, St. Charles 28

Litchfield 53, New London-Spicer 27

Maple River 39, WEM/JWP 36

Milbank, S.D. 52, Ortonville 27

Minnetonka 51, Edina 24

Osseo 41, Mounds View 30

Ottertail Central 54, Wadena-Deer Creek 15

Plainview-Elgin-Millville 53, Wabasha-Kellogg 18

Quad County 46, Canby 25

Rochester Mayo 39, Mankato East 32

Rogers 44, Monticello 36

Roseau 50, Crookston 24

South St. Paul 34, Mahtomedi 26

St. Agnes 38, Trinity 33

St. Cloud Tech 41, Sauk Rapids-Rice 27

St. Paul Washington 69, St. Paul Humbold 6

St. Peter 36, Fairmont/Martin County West 25

Stillwater 41, Forest Lake 22

United South Central 59, New Richland-H-E-G 18

Westfield Razorbacks 63, Medford 15

Albert Lea Triangular

Albert Lea Area 50, Mankato West 25

Albert Lea Area 73, Rochester Century 6

Brooklyn Center Triangular

Eden Prairie 49, Fridley 24

Eden Prairie 50, Brooklyn Center/Concordia Academy 18

Fridley 72, Brooklyn Center/Concordia Academy 6

Faribault Triangular

Faribault 43, Rochester John Marshall/Lourdes 20

Jackson County Central Triangular

Marshall Tigers 37, Jackson County Central 34

Worthington 34, Marshall Tigers 25

Worthington 42, Jackson County Central 22

Owatonna Triangular

Austin/Austin Pacelli 45, Winona/Winona Cotter 31

Owatonna 43, Austin/Austin Pacelli 30

Park Rapids Triangular

Park Rapids Area 36, Staples Motley 31

Park Rapids Area 55, Pequot Lakes/Pine River-Backus 18

Staples Motley 34, Pequot Lakes/Pine River-Backus 32

Pierz Quadrangular

Belgrade-Brooten-Elrosa 62, Howard Lake-Waverly-Winsted 6

Pierz 44, Belgrade-Brooten-Elrosa 14

Pierz 44, Kimball 14

Saint James Area Triangular

Pipestone 66, Madelia/Truman/Martin Luther 9

Saint James Area 66, Madelia/Truman/Martin Luther 15

Spectrum Quadrangular

St. Croix Lutheran 47, Spectrum 15

St. Croix Lutheran 48, Park Center 30

Triton Triangular

Lake City 54, Triton 19

West Central Triangular

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 39, Barnesville 28

West Central/Ashby/Brandon-Evansville 48, Barnesville 16

West Central/Ashby/Brandon-Evansville 68, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 9

 

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.