Thursday's Scores
The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Alexandria 71, St. Cloud Apollo 54

Ashland, Wis. 74, Duluth Marshall 47

Bagley 80, Mahnomen 72

Barnesville 79, Hawley 43

Battle Lake 79, Rothsay 40

Becker 80, Milaca 40

Belle Plaine 65, Tri-City United 57

Bemidji 48, Duluth East 45

Benilde-St. Margaret's 69, Bloomington Jefferson 66

Big Lake 80, Princeton 65

Blaine 63, Andover 50

BOLD 51, Redwood Valley 49

Braham 86, Aitkin 46

Brandon-Evansville 60, Parkers Prairie 59

Caledonia 81, La Crescent 66

Champlin Park 75, Centennial 47

Chatfield 66, Dover-Eyota 51

Chisago Lakes 51, Monticello 48

Cleveland 76, Truman 62

Clinton-Graceville-Beardsley 61, Wheaton/Herman-Norcross 51

Detroit Lakes 42, Perham 41

Dilworth-Glyndon-Felton 79, Staples-Motley 74

Eden Valley-Watkins 60, Holdingford 58

Elk River 67, Anoka 61

Faribault 60, Owatonna 45

Goodhue 75, Blooming Prairie 29

Grand Rapids 75, Hibbing 51

Greenway 66, Hill City 22

Hancock 72, Ortonville 58

Henning 44, New York Mills 39

Hillcrest Lutheran 83, Ashby 45

Houston 84, Hope Lutheran 37

Jordan 64, Mayer Lutheran 49

Kimball 60, Paynesville 46

Kingsland 68, LeRoy-Ostrander 48

Lake Crystal-Wellcome Memorial 39, Alden-Conger 37

Lester Prairie/Holy Trinity 50, Bethany Academy 49

Mankato Loyola 76, Janesville-Waldorf-Pemberton 35

Maple Grove 85, Irondale 47

Maple Lake 75, Howard Lake-Waverly-Winsted 69

Marshall 73, Worthington 39

Martin County West 81, Nicollet 33

McGregor 62, Bug-O-Nay-Ge-Shig 22

Melrose 55, Osakis 52

Menahga 62, Sebeka 44

Minneapolis North 83, St. Paul Central 71

Minnesota Transitions 49, Trinity 41

Moorhead 69, Thief River Falls 40

Mound Westonka 76, Dassel-Cokato 65

Nevis 46, Pine River-Backus 42, OT

Norwood-Young America 78, Sibley East 75

Osseo 94, Coon Rapids 43

Park Center 80, Totino-Grace 66

Pillager 62, Wadena-Deer Creek 47

Prairie Seeds Academy 85, Cristo Rey Jesuit 70

Proctor 62, Virginia 50

Providence Academy 59, Spectrum 48

Randolph 45, Triton 44

Red Lake 95, Laporte 52

Red Wing 64, Stewartville 42

Robbinsdale Armstrong 68, Spring Lake Park 34

Rochester John Marshall 73, Austin 56

Rochester Mayo 62, Mankato West 60

Rocori 76, Sauk Rapids-Rice 70

Rogers 82, Cambridge-Isanti 52

Rush City 64, East Central 43

Schaeffer Academy 69, Medford 58

Shakopee 86, Lakeville South 76

Southland 72, Plainview-Elgin-Millville 66

Spring Grove 54, Rushford-Peterson 39

St. Charles 81, Zumbrota-Mazeppa 54

St. Clair 47, Madelia 38

St. Cloud Cathedral 55, Little Falls 46

St. Francis 53, Buffalo 45

St. Michael-Albertville 86, North Branch 47

Superior, Wis. 65, Hermantown 62

Tracy-Milroy-Balaton 60, Lac qui Parle Valley 51

Underwood 57, Bertha-Hewitt 50

Verndale 68, Walker-Hackensack-Akeley 53

Waterville-Elysian-Morristown 71, New Richland-H-E-G 59

Winona 59, Kasson-Mantorville 46

Winona Cotter 46, Lewiston-Altura 41

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 63, Park Christian (Moorhead) 35

Adrian 52, Mountain Lake Area 43

Andover 77, Blaine 67

Annandale 59, Sartell-St. Stephen 40

Becker 58, Milaca 44

Bemidji 55, Duluth East 49

Bigfork 75, Hill City 37

Blue Earth Area 72, Jackson County Central 48

Browerville/Eagle Valley 81, Upsala 29

Buffalo 80, Brainerd 76

Canby 65, Yellow Medicine East 49

Champlin Park 51, Centennial 49

Cherry 72, Nashwauk-Keewatin 29

Chesterton Academy 52, Learning for Leadership Charter 24

Christian Life 65, Charter Stars 22

Cromwell 88, Carlton 32

Dassel-Cokato 60, Mound Westonka 41

Dover-Eyota 70, Chatfield 47

Elk River 72, Anoka 39

Eveleth-Gilbert 65, Ely 17

Fergus Falls 57, St. Cloud Tech 53

Fulda 63, Murray County Central 48

G-F-W 56, Buffalo Lake-Hector-Stewart 43

Grand Meadow 57, Schaeffer Academy 21

Grand Rapids 85, Duluth Denfeld 56

Hayfield 61, Goodhue 40

Heron Lake-Okabena 57, Westbrook-Walnut Grove 47

Hopkins 70, Shakopee 54

Houston 60, Hope Lutheran 43

Howard Lake-Waverly-Winsted 63, Eden Valley-Watkins 47

International Falls 75, Greenway 21

Kelliher 57, Northland 41

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 69, Central Minnesota Christian 51

Kingsland 68, LeRoy-Ostrander 48

Kittson County Central 63, Lake of the Woods 18

Lac qui Parle Valley 67, Dawson-Boyd 55

Lakeville South 58, Prior Lake 41

Little Falls 69, St. Cloud Cathedral 64

Littlefork-Big Falls 68, Chisholm 32

MACCRAY 40, Renville County West 26

Mahnomen 51, Bagley 35

Maple Grove 66, Irondale 28

Marshall 67, Windom 29

Martin County West 61, Luverne 26

Martin Luther 71, Cleveland 41

Melrose 53, Atwater-Cosmos-Grove City 50

Minneapolis South 82, Minneapolis North 67

Minneapolis Southwest 76, Minneapolis Roosevelt 22

Minneapolis Washburn 69, Minneapolis Henry 51

Minneota 70, Lakeview 58

Minnesota Valley Lutheran 61, Sleepy Eye St. Mary's 46

Minnetonka 64, Eden Prairie 45

Minnewaska 69, Benson 32

Montevideo 64, BOLD 58

Monticello 63, Chisago Lakes 44

Nicollet 55, Sibley East 52

Osakis 55, Long Prairie-Grey Eagle 23

Osseo 62, Coon Rapids 25

Owatonna 58, Faribault 39

PACT Charter 50, Community of Peace 24

Park Center 45, Totino-Grace 39

Park Rapids 63, Pine River-Backus 26

Parkers Prairie 64, Menahga 43

Pelican Rapids 78, Ashby 36

Pequot Lakes 54, Dilworth-Glyndon-Felton 50

Pierz 51, Paynesville 47

Plainview-Elgin-Millville 59, Southland 35

Providence Academy 58, Trinity 18

Randolph 59, Alden-Conger 34

Red Lake Falls 40, Red Lake County 39

Red Rock Central 71, Ellsworth 28

Robbinsdale Armstrong 67, Spring Lake Park 47

Rochester Century 84, Albert Lea 35

Rochester John Marshall 64, Austin 56

Rochester Mayo 63, Mankato West 24

Rogers 54, Cambridge-Isanti 28

Rushford-Peterson 53, Fillmore Central 36

Sacred Heart 73, Goodridge/Grygla-Gatzke 38

Sleepy Eye 65, Cedar Mountain/Comfrey 53

Southwest Christian (Chaska) 62, Christ's Household of Faith 47

Southwest Minnesota Christian 79, Edgerton 49

St. Charles 59, Zumbrota-Mazeppa 49

St. Croix Lutheran 71, St. Agnes 41

St. Michael-Albertville 81, North Branch 52

Stephen-Argyle 67, Warren-Alvarado-Oslo 45

Tracy-Milroy-Balaton 77, Russell-Tyler-Ruthton 70

Two Harbors 67, South Ridge 63

Underwood 63, Bertha-Hewitt 55

Visitation 67, Richfield 58

Waterville-Elysian-Morristown 65, New Richland-H-E-G 48

West Central 69, St. John's Prep 14

Willmar 58, Rocori 27

Win-E-Mac 68, Climax/Fisher 44

Winona Cotter 63, Lewiston-Altura 40

BOYS HOCKEY

Anoka 3, AC Wings 1

Austin/Austin Pacelli 4, Rochester Century 3

Benilde-St. Margaret's 5, Chaska 1

Blaine 5, Irondale/Saint Anthony 0

Breck 6, Rochester Lourdes 0

Burnsville 6, Eastview 4

Cambridge-Isanti 5, St. Paul Como Park 1

Centennial 8, Coon Rapids 0

Cloquet/Esko/Carlton 5, Superior, Wis. 1

Duluth East 3, Hopkins 2, OT

Eden Prairie 3, Minnetonka 3, OT (tie)

Faribault/Bethlehem Academy 1, Winona Winhawks 0

Farmington 4, Eagan 1

Grafton-Park River, N.D. 1, Kittson County Central 0

Hibbing/Chisholm 7, Eveleth-Gilbert Area 0

Hill-Murray 7, Simley 0

Holy Angels 3, Minnehaha Academy 2

La Crescent 1, Avalanche HS Hockey, Wis. 0

Litchfield/Dassel-Cokato 5, Marshall 1

LSHSPTCUC Bulldogs 3, Waseca Blue Jays 2

Mankato East 8, Red Wing 5

Mankato West 4, Albert Lea 1

Maple Grove 4, Spring Lake Park 0

Moorhead 4, Buffalo 1

Mora/Hinckley-Finlayson 5, Becker/Big Lake 1

Mounds View 6, Roseville 1

New Ulm Eagles 10, Fairmont Area 1

North St. Paul 5, Henry Sibley 3

Northfield 4, Owatonna 3

Prairie Centre Area 2, Morris Benson Area Storm 1, OT

Prior Lake 7, Shakopee 0

Redwood Valley 12, Worthington/Fulda 1

Rochester John Marshall 8, Rochester Mayo 1

Rogers 6, Monticello/Annandale/Maple Lake 4

Rosemount 6, Apple Valley 3

Sauk Rapids-Rice 7, Willmar 1

St. Cloud Apollo 7, Brainerd/Pillager 3

St. Cloud Cathedral 4, Alexandria 0

St. Louis Park 6, Bloomington Kennedy 2

Stillwater 6, Forest Lake 1

Tartan 2, South St. Paul 1

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 6, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0

Wayzata 5, Edina 1

Woodbury 3, White Bear Lake 1

GIRLS HOCKEY

2A Section 7

Quarterfinal

Andover 4, Cloquet/Esko/Carlton 1

Elk River/Zimmerman 6, St. Francis/North Branch 0

Forest Lake 7, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 1

Grand Rapids/Greenway 6, Duluth Northern Stars 1

2A Section 8

Play In

Moorhead 3, Bemidji 0

1A Section 2

Quarterfinal

Mound Westonka/Watertown-Mayer 7, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 0

New Ulm Eagles 3, Hutchinson 1

Orono 6, Litchfield/Dassel-Cokato 2

1A Section 4

Quarterfinal

Henry Sibley 5, Simley 1

South St. Paul 5, St. Paul Blades 1

1A Section 5

Quarterfinal

Breck 8, Chisago Lakes 0

Princeton/Big Lake/Becker 7, Minneapolis 1

1A Section 6

Quarterfinal

Northern Lakes 4, Willmar 2

Prairie Centre Area 7, Morris Benson Area Storm 0

1A Section 7

Quarterfinal

Duluth Marshall 4, Eveleth-Gilbert Area 1

Hibbing/Chisholm 7, North Shore Storm 1

Moose Lake Area 3, International Falls 2, 2OT

1A Section 8

Quarterfinal

Detroit Lakes/Perham 6, Park Rapids Area 3

East Grand Forks 5, Crookston Pirates 3<<

WRESTLING

Austin/Austin Pacelli 47, Mankato West 30

Getty Images

Badger-Greenbush-Middle River 47, Thief River Falls 28

Brainerd/Pillager 35, Alexandria 30

Byron 40, Goodhue 23

Centennial 42, Mounds View 21

Chatfield 35, Fillmore C/Lanesboro/M-C 21

Delano 38, Annandale/Maple Lake 37

Dilworth-Glyndon-Felton 42, Crookston 31

Farmington 47, Faribault/Bethlehem 19

Foley 53, Coon Rapids 6

Kasson-Mantorville 54, Zumbrota-Mazeppa 6

Mahtomedi 39, Tartan 26

Milaca/Faith Christian 49, Sauk Rapids-Rice 23

Ottertail Central 36, West Central/Ashby/Evansville 35

Owatonna 46, Stillwater 21

Park (Cottage Grove) 33, Cretin-Derham Hall 6

Paynesville 42, New London-Spicer 34

Pierz 40, Cambridge-Isanti 20

Pine Island 49, Hayfield 15

Rocori 52, St. Cloud Apollo 19

Shakopee 61, New Prague 10

Sibley East 35, Jackson County Central 29

Simley 35, Hastings 29

Willmar 49, Sartell-St. Stephen 22

Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular

Belgrade-Brooten-Elrosa 53, Minnewaska 16

Belgrade-Brooten-Elrosa 58, Ortonville 21

Big Lake Triangular

Big Lake 40, Becker 25

Litchfield 44, Big Lake 21

Litchfield 53, Becker 12

Minneapolis South Triangular

St. Paul Washington 52, Minneapolis South 18

Mora Triangular

Dassel-Cokato 72, North Branch 0

Mora 39, Dassel-Cokato 33

New Ulm Triangular

Marshall Tigers 63, New Ulm Eagles 6

TMB/WWG 39, New Ulm Eagles 37

Quad County Triangular

Minneota 63, Pipestone 6

Quad County 49, Pipestone 20

Stewartville Triangular

Lake City 47, Triton 28

Stewartville 57, Lake City 14

Stewartville 66, Triton 7

WEM/JWP Triangular

WEM/JWP 47, Blooming Prairie 28

WEM/JWP 69, St. Clair/Mankato Loyola 3