Tuesday's Scores
The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 69, Mahnomen 52

Aitkin 54, Rush City 52

Albany 83, Becker 77

Annandale 77, Dassel-Cokato 71, OT

Apple Valley 105, Lakeville South 80

Battle Lake 53, Brandon-Evansville 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 47, Kimball 44

Belle Plaine 71, LeSueur-Henderson 55

Benson 75, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 62

Bethlehem Academy 76, Janesville-Waldorf-Pemberton 54

Big Lake 56, Monticello 50

Blackduck 68, Clearbrook-Gonvick 51

Blaine 66, Irondale 62

Blue Earth Area 42, Lake Crystal-Wellcome Memorial 34

BOLD 64, Renville County West 48

Brainerd 63, Moorhead 45

Breck 63, Mounds Park Academy 25

Browerville/Eagle Valley 81, Parkers Prairie 66

Caledonia 88, Fillmore Central 68

Cambridge-Isanti 59, Buffalo 47

Cannon Falls 57, Byron 40

Cass Lake-Bena 92, Laporte 46

Cedar Mountain/Comfrey 96, Sleepy Eye St. Mary's 34

Centennial 58, Andover 49

Champlin Park 85, Anoka 54

Chaska 79, Benilde-St. Margaret's 58

Chisago Lakes 51, St. Michael-Albertville 42

Chisholm 72, Eveleth-Gilbert 63

Cretin-Derham Hall 76, Roseville 43

Cromwell 62, Silver Bay 53

Crosby-Ironton 73, Pine River-Backus 69, OT

Delano 74, St. Cloud Apollo 63

DeLaSalle 70, Concordia Academy 28

Dilworth-Glyndon-Felton 73, Crookston 36

Duluth Denfeld 64, Cloquet 62

Duluth East 71, Esko 55

East Central 81, Onamia 50

East Ridge 60, Stillwater 46

Eastview 78, Burnsville 76

Eden Prairie 58, Bloomington Jefferson 27

Eden Valley-Watkins 63, Maple Lake 49

Elk River 74, Coon Rapids 64

Ely 68, Mesabi Academy 29

Fergus Falls 81, Sartell-St. Stephen 58

Fond du Lac Ojibwe 104, Carlton 79

Fosston 70, Park Christian (Moorhead) 56

Fridley 77, Brooklyn Center 68

G-F-W 88, Minnesota Valley Lutheran 82

Goodridge/Grygla-Gatzke 83, Lake of the Woods 39

Grand Meadow 79, Randolph 61

Grand Rapids 89, Hermantown 79

Hancock 81, Clinton-Graceville-Beardsley 65

Hastings 81, Hudson, Wis. 76

Henning 48, Bertha-Hewitt 45

Heritage Christian Academy 74, Maranatha Christian 45

Hibbing 78, Greenway 43

Hillcrest Lutheran 91, Breckenridge 78

Hinckley-Finlayson 102, Ogilvie 29

Holdingford 65, Howard Lake-Waverly-Winsted 56

Hope Academy 101, Minnesota Academy for the Deaf 70

Hopkins 112, Robbinsdale Cooper 70

Hutchinson 71, Jordan 59

Jackson County Central 69, Windom 61

Kasson-Mantorville 73, Lake City 66, OT

Kittson County Central 50, Badger-Greenbush-Middle River 46

La Crescent 53, Winona Cotter 44

Lake Park-Audubon 59, Bagley 58

Lakeview 67, Edgerton 56

Lakeview Christian Academy 83, Duluth Marshall 67

Lakeville North 72, Farmington 46

Learning for Leadership Charter 86, St. Paul Prep 62

Lester Prairie/Holy Trinity 42, Trinity 41

Mahtomedi 70, Simley 47

Mankato East 52, Faribault 50

Maple Grove 64, Spring Lake Park 56

Maple River 59, New Richland-H-E-G 42

Marshall 83, Redwood Valley 45

McGregor 57, Floodwood 53

Minneapolis Roosevelt 74, Holy Family Catholic 47

Minneapolis Washburn 57, Holy Angels 49

Minnehaha Academy 64, Providence Academy 42

Montevideo 69, Lac qui Parle Valley 39

Mound Westonka 66, Litchfield 58

Mounds View 74, Forest Lake 59

Mountain Iron-Buhl 59, Deer River 54

Nashwauk-Keewatin 89, Hill City 38

Nevis 47, Pequot Lakes 45

New Life Academy 62, Bethany Academy 27

New London-Spicer 56, Glencoe-Silver Lake 45

New Prague 48, Minneapolis Henry 40

New Ulm Cathedral 86, Springfield 70

Norman County East/Ulen-Hitterdal 60, Climax/Fisher 46

North St. Paul 77, Henry Sibley 45

North Woods 105, Cherry 59

Northern Freeze 54, Warren-Alvarado-Oslo 53

Norwood-Young America 87, Mayer Lutheran 59

Ortonville 71, Minneota 55

Osseo 97, Park Center 75

Owatonna 61, Mankato West 49

PACT Charter 67, Legacy Christian 56

Park (Cottage Grove) 56, White Bear Lake 39

Pierz 77, Paynesville 37

Pillager 85, Sebeka 55

Pine Island 75, Kenyon-Wanamingo 41

Pipestone 75, Luverne 57

Plainview-Elgin-Millville 54, Dover-Eyota 51

Princeton 86, North Branch 45

Prior Lake 72, Rosemount 61

Proctor 57, Moose Lake/Willow River 36

Red Lake County 65, Roseau 43

Richfield 84, Bloomington Kennedy 60

Robbinsdale Armstrong 68, Totino-Grace 48

Rockford 61, Watertown-Mayer 56

Rogers 64, St. Francis 58

Russell-Tyler-Ruthton 73, Southwest Minnesota Christian 55

Sauk Centre 40, Long Prairie-Grey Eagle 25

Shakopee 81, Eagan 55

Southland 53, Kingsland 46

Southwest Christian (Chaska) 81, Christ's Household of Faith 45

Spring Grove 83, Hope Lutheran 30

St. Anthony 77, St. Agnes 54

St. Charles 85, Wabasha-Kellogg 71

St. Clair 66, Sleepy Eye 57

St. Cloud Tech 73, Willmar 45

St. Louis Park 70, Minneapolis South 67

St. Paul Academy 78, Blake 58

St. Paul Central 60, St. Paul Johnson 52

St. Paul Como Park 85, St. Paul Harding 55

St. Paul Washington 74, St. Paul Highland Park 71

St. Thomas Academy 50, Hill-Murray 46

Staples-Motley 57, Frazee 38

Stephen-Argyle 54, Sacred Heart 47

Swanville 97, Isle 43

Tartan 98, South St. Paul 47

Thief River Falls 81, East Grand Forks 36

Tri-City United 94, Sibley East 66

Truman/Martin Luther/GHEC 69, St. James Area 53

Verndale 43, New York Mills 38

Virginia 65, International Falls 52

Wabasso 68, Buffalo Lake-Hector-Stewart 58

Waterville-Elysian-Morristown 90, United South Central 52

Waubun 80, Fertile-Beltrami 70

West Central 67, Wheaton/Herman-Norcross 52

Woodbury 69, Edina 64

Zumbrota-Mazeppa 81, Triton 78, OT

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 84, Mahnomen 27

Albany 37, Becker 36

Annandale 51, Dassel-Cokato 41

Anoka 67, Champlin Park 63

Bagley 59, Lake Park-Audubon 38

Belgrade-Brooten-Elrosa 55, Hancock 42

Benilde-St. Margaret's 52, Chaska 48

Bethlehem Academy 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 51

Big Lake 54, Monticello 39

Bigfork 71, Ely 23

Blaine 73, Irondale 34

Blake 51, St. Paul Academy 26

Blooming Prairie 35, Medford 30

Bloomington Jefferson 47, St. Louis Park 38

Bloomington Kennedy 80, Richfield 30

BOLD 53, Melrose 46

Brainerd 79, Rocori 46

Breckenridge 59, Barnesville 52

Buffalo 50, Cambridge-Isanti 38

Byron 55, Cannon Falls 26

Caledonia 71, Fillmore Central 48

Canby 52, Lac qui Parle Valley 45

Carlton 67, Fond du Lac Ojibwe 44

Cedar Mountain/Comfrey 74, Sleepy Eye St. Mary's 53

Centennial 53, Andover 36

Central Minnesota Christian 59, Hendricks 34

Christ's Household of Faith 60, West Lutheran 57

Cretin-Derham Hall 52, Roseville 45

Cromwell 76, Silver Bay 16

Crosby-Ironton 68, Pine River-Backus 54

Deer River 60, International Falls 56

DeLaSalle 75, Concordia Academy 57

Dilworth-Glyndon-Felton 52, Hawley 26

East Central 44, Onamia 30

East Ridge 58, Stillwater 52

Eastview 88, Burnsville 65

Edgerton 31, Ellsworth 27

Edina 56, Woodbury 43

Elk River 78, Coon Rapids 44

Eveleth-Gilbert 76, Northeast Range 35

Foley 61, Mora 53

Forest Lake 69, Mounds View 56

Fosston 44, East Grand Forks 37

Fridley 66, Brooklyn Center 14

Fulda 52, Murray County Central 48

G-F-W 58, Minnesota Valley Lutheran 36

Grand Rapids 67, Bemidji 60

Henning 71, Bertha-Hewitt 39

Heron Lake-Okabena 43, Hills-Beaver Creek 33

Holdingford 53, Upsala 32

Holy Angels 68, Visitation 32

Houston 62, Mabel-Canton 61, OT

Isle 43, Royalton 29

Jackson County Central 46, Windom 45

Kasson-Mantorville 76, Lake City 45

Kimball 56, St. John's Prep 32

Kingsland 37, Southland 21

Lakeview 57, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43

Lakeville North 62, Farmington 42

Lakeville South 72, Apple Valley 65Learning for Leadership Charter 50, St. Paul Prep 29

Legacy Christian 51, PACT Charter 1

Litchfield 61, Mound Westonka 38

Lyle/Austin Pacelli 65, Schaeffer Academy 23

Mankato East 52, Faribault 51, OT

Maple Grove 70, Spring Lake Park 30

Maranatha Christian 101, Heritage Christian Academy 63

Martin County West 57, Worthington 53

Martin County West 57, Worthington 53

Martin Luther 61, Mountain Lake Area 60

McGregor 63, Chisholm 45

Minneapolis Edison 53, Minneapolis Henry 36

Minneapolis Southwest 77, Minneapolis North 60

Minneapolis Washburn 68, Minneapolis Roosevelt 50

Minnehaha Academy 53, Providence Academy 45

Montevideo 63, Atwater-Cosmos-Grove City 29

Morris Area/Chokio-Alberta 75, Minnewaska 67

Mounds Park Academy 45, Breck 31

Nevis 53, Hill City 21

New London-Spicer 56, Glencoe-Silver Lake 49

New Prague 74, Hill-Murray 51

New Richland-H-E-G 58, Maple River 53

Norman County East/Ulen-Hitterdal 62, Climax/Fisher 53

North St. Paul 54, Henry Sibley 50

Norwood-Young America 68, Maple Lake 39

Ogilvie 78, Hinckley-Finlayson 72, OT

Ortonville 62, Minneota 60

Osakis 54, Staples-Motley 46

Owatonna 70, Mankato West 56

Park Center 71, Osseo 59

Parkers Prairie 56, Hillcrest Lutheran 46

Pelican Rapids 53, Perham 42

Pequot Lakes 71, Park Rapids 36

Pillager 85, Sebeka 55

Pine City 56, Braham 55

Pine Island 71, Kenyon-Wanamingo 46

Plainview-Elgin-Millville 66, Dover-Eyota 53

Princeton 59, North Branch 56

Red Rock Central 71, Westbrook-Walnut Grove 44

Robbinsdale Armstrong 61, Totino-Grace 54

Robbinsdale Cooper 71, Chanhassen 62

Rosemount 53, Prior Lake 43

Sartell-St. Stephen 58, Alexandria 34

Sauk Centre 82, Benson 24

Shakopee 61, Eagan 56

Simley 67, Mahtomedi 61

Sleepy Eye 71, Madelia 18

South St. Paul 50, Tartan 41

Southwest Minnesota Christian 66, Adrian 48

Spectrum 87, Community of Peace 15

Spring Grove 56, Hope Lutheran 32

Springfield 62, New Ulm Cathedral 53

St. Anthony 53, St. Agnes 42

St. Charles 69, Wabasha-Kellogg 41

St. Cloud Cathedral 69, Milaca 47

St. Francis 69, Rogers 50

St. James Area 53, Nicollet 52

St. Michael-Albertville 76, Chisago Lakes 36

St. Paul Como Park 83, St. Paul Harding 32

St. Paul Highland Park 39, St. Paul Washington 35

St. Peter 60, Jordan 36

Tracy-Milroy-Balaton 82, Dawson-Boyd 55

Underwood 72, Rothsay 47

Verndale 66, New York Mills 53

Wabasso 80, Buffalo Lake-Hector-Stewart 24

Waconia 74, Belle Plaine 34

Watertown-Mayer 77, Rockford 43

Waterville-Elysian-Morristown 49, United South Central 40

Wayzata 53, Holy Family Catholic 46

Wheaton/Herman-Norcross 52, West Central 26

White Bear Lake 53, Park (Cottage Grove) 46

Willmar 49, St. Cloud Tech 46

Win-E-Mac 80, Red Lake County 29

Winona Cotter 56, La Crescent 46

Yellow Medicine East 55, MACCRAY 47

Zumbrota-Mazeppa 62, Triton 33

BOYS HOCKEY

AC Wings 3, Buffalo 3, OT (tie)

Apple Valley 3, Hastings 2

Becker/Big Lake 6, Legacy Christian/PACT Charter 5

Bemidji 6, Hill-Murray 2

Benilde-St. Margaret's 4, Minnetonka 2

Brainerd/Pillager 5, Sauk Rapids-Rice 1

Breck 5, Blake 0

Cambridge-Isanti 6, Pine City/Rush City 3

Champlin Park 5, Shakopee 5, OT (tie)

Chaska 2, Minneapolis 2, OT (tie)

Cloquet/Esko/Carlton 2, Duluth Marshall 1

Delano Tigers 11, Hutchinson 1

Detroit Lakes/Perham 7, Red Lake County Central/Red Lake Falls 3

Duluth East 7, Anoka 1

East Grand Forks 4, Crookston Pirates 3

Faribault 2, Dodge County 0

Forest Lake 3, North St. Paul 2, OT

Hermantown 4, Virginia/Mountain Iron-Buhl 1

Hibbing/Chisholm 8, Proctor 3

La Crescent 8, Fairmont Area 0

Lakeville South 4, Eagan 3

Litchfield/Dassel-Cokato 7, Holy Family Catholic 0

Luverne Cardinals 16, Worthington/Fulda 1

Mahtomedi 7, St. Cloud Cathedral 4

Marshall/Minneota/T-M-B 7, Morris Benson Area Storm 1

New Ulm Eagles 9, Windom Area 1

North Shore Storm 2, International Falls 0

Owatonna 6, Albert Lea 2

Park Rapids Area 7, Prairie Centre Area 0

Redwood Valley 7, Waseca Blue Jays 3

Rogers 6, Osseo 1

South St. Paul 5, Red Wing 3

St. Cloud Apollo 3, Little Falls 2, OT

St. Cloud Tech 5, Willmar 4, OT

St. Francis 3, Andover 2

St. Louis Park 5, Henry Sibley 3

St. Michael-Albertville 8, East Ridge 1

St. Paul Academy 11, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 0

St. Thomas Academy 3, Cretin-Derham Hall 0

Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 7, Lake of the Woods 2

Waconia 5, Mound-Westonka/Watertown-Mayer 2

Warroad 4, Roseau 1

GIRLS HOCKEY

Alexandria 4, Fergus Falls 3, OT

Anoka 2, Andover 1

Blake 3, St. Paul United 2

Buffalo Bison 4, Rogers 1

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 5, Chisago Lakes 1

Centennial 2, Elk River/Zimmerman 2, OT (tie)

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 5, Benilde-St. Margaret's 0

Cloquet/Esko/Carlton 8, North Shore Storm 1

Cretin-Derham Hall 3, East Ridge 2, OT

Detroit Lakes/Perham 10, Crookston Pirates 2

Dodge County 7, Totino-Grace 1

East Grand Forks 4, Park Rapids Area 1

Eastview 4, Eagan 2

Edina 2, Eden Prairie 1, OT

Farmington 11, Rosemount 1

Forest Lake 11, Woodbury 0

Grand Rapids/Greenway 2, Duluth Northern Stars 0

Hastings 5, Stillwater 3

Hill-Murray 4, North/Tartan 0

Holy Family Catholic/Waconia 6, Litchfield/Dassel-Cokato 0

Hutchinson 2, Orono 1, OT

International Falls 8, Ft. Frances, Ontario 4

Lakeville North 4, Apple Valley 1

Lakeville South 4, Shakopee 0

Maple Grove 8, Robbinsdale Armstrong/Cooper 0

Minneapolis 2, Minnehaha United 0

Moorhead 1, Bemidji 0

Moose Lake Area 2, Hibbing/Chisholm 1, OT

Mounds View 8, Park (Cottage Grove) 0

New Prague 4, Mound Westonka/Watertown-Mayer 2

North Metro 6, Champlin Park 4

Princeton/Big Lake/Becker 3, North Wright County 2, OT

Prior Lake 2, Burnsville 1

Proctor/Hermantown 3, Marshall Tigers 0

River Lakes 8, Northern Lakes 1

Sartell/Sauk Rapids-Rice 1, St. Cloud Ice Breakers 0

Simley 6, Henry Sibley 3

Spring Lake Park/Coon Rapids 2, Irondale 0

St. Croix Valley Fusion, Wis. 6, St. Paul Blades 0

Waseca Blue Jays 5, Fairmont Area 1

Wayzata 3, Hopkins 0

White Bear Lake 3, Roseville 1

Winona Winhawks 2, Viroqua, Wis. 0

Worthington/Fulda 13, Luverne Cardinals 0

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Mankato West vs. Willmar, ppd.<<

WRESTLING

Adrian Area 55, Luverne 14

Albert Lea Area 61, Austin/Austin Pacelli 12

Belgrade-Brooten-Elrosa 39, Sauk Centre/Melrose 21

Crookston 40, Fertile-Beltrami 30

Hibbing 39, Virginia Area 28

Osakis 46, Paynesville 33

Pierz 54, Kimball 9

St. Cloud Tech 45, Sartell-St. Stephen 26

West Central/Ashby/Evansville 43, LPGE/Browerville 25

Worthington 44, Redwood Valley-River Valley 15

BOLD Triangular

MAHACA 37, New London-Spicer 33

MAHACA 46, BOLD 32

New London-Spicer 44, BOLD 30

Fulda Triangular

Quad County 63, Fulda/Murray County Central 18

Quad County 69, Flandreau Indian, S.D. 4

Little Falls Triangular

Bemidji 34, Alexandria 27

Bemidji 36, Little Falls 30

Little Falls 45, Alexandria 30

Roseau Triangular

Roseau 51, Grand Forks Red River, N.D. 23

Thief River Falls 54, Roseau 18

Thief River Falls 64, Grand Forks Red River, N.D. 14

St. James Triangular

Sibley East 40, St. James Area 24

Sibley East 60, Windom/Mountain Lake 15

Waseca Traingualar

St. Peter 39, Mankato East 33

Waseca 39, Mankato East 31

Waseca 48, St. Peter 23