High School Basketball and Wrestling Scoreboard
Friday's Scores
The Associated Press
BOYS BASKETBALL |
Barnum 89, South Ridge 34
Belle Plaine 72, Mayer Lutheran 68
Benilde-St. Margaret's 87, Chanhassen 80
Bigfork 58, Deer River 42
Blaine 64, Coon Rapids 59
Blooming Prairie 67, Janesville-Waldorf-Pemberton 66
Breck 94, Mounds Park Academy 41
Buffalo 64, Big Lake 58
Champlin Park 67, Irondale 62
Chaska 76, Bloomington Kennedy 46
Cherry 80, Eveleth-Gilbert 54
Chisago Lakes 63, Cambridge-Isanti 47
Clearbrook-Gonvick 79, Lake of the Woods 48
Delano 79, Holy Family Catholic 45
Dilworth-Glyndon-Felton 94, Breckenridge 52
Dover-Eyota 59, Wabasha-Kellogg 50
Elk River 75, Centennial 66
Esko 101, Two Harbors 22
Farmington 65, Eastview 58
Fertile-Beltrami 81, Win-E-Mac 80
Floodwood 60, Cromwell 51
Forest Lake 82, White Bear Lake 67
Fosston 48, Bagley 46
Glencoe-Silver Lake 50, Annandale 48, OT
Goodhue 63, Zumbrota-Mazeppa 33
Hibbing 59, Pequot Lakes 45
Hill City 76, Onamia 52
Hills-Beaver Creek 50, Edgerton 39
Howard Lake-Waverly-Winsted 74, Paynesville 58
Jackson County Central 78, St. Peter 48
Jordan 64, Norwood-Young America 55
Lakeville South 87, Eagan 76
LeSueur-Henderson 73, Tri-City United 67
Lyle/Austin Pacelli 79, Mabel-Canton 51
Madelia 50, Red Rock Central 39
Mahtomedi 77, Hastings 62
Maple Grove 71, Robbinsdale Armstrong 62
Maple Lake 57, Kimball 47
Maple River 67, Bethlehem Academy 56
Marshall 77, Waseca 61
Martin County West 69, GHEC/Martin Luther 53
Math and Science Academy 70, Academy for Science and Agriculture 30
McGregor 92, Wrenshall 55
Menahga 49, Wadena-Deer Creek 40
Minnehaha Academy 68, Providence Academy 61
Minnesota Transitions 67, Minneapolis Edison 45
Montevideo 48, Dawson-Boyd 45
Mountain Lake Area 75, Murray County Central 72
Nevis 73, Blackduck 53
New Prague 72, Hutchinson 39
New Richland-H-E-G 60, United South Central 49
North St. Paul 78, Hill-Murray 62
North Woods 111, Littlefork-Big Falls 26
Orono 74, Waconia 64
Ortonville 77, Underwood 75
Osakis 68, Staples-Motley 65
Osseo 84, Anoka 45
Park Christian (Moorhead) 63, Norman County West 55
Pelican Rapids 61, Ashby 40
Perham 72, Hawley 50
Pillager 85, Bertha-Hewitt 62
Pipestone 72, Blue Earth Area 48
Prior Lake 58, Burnsville 48
Proctor 77, Duluth Marshall 60
Red Lake 73, Pine River-Backus 58
Red Wing 45, Rochester Mayo 37, OT
Robbinsdale Cooper 81, St. Louis Park 67
Rochester John Marshall 89, Northfield 59
Roseau 72, East Grand Forks 57
Rosemount 69, Lakeville North 56
Schaeffer Academy 60, Christian Life 22
Simley 76, South St. Paul 55
Southwest Minnesota Christian 84, Fulda 52
Spring Grove 68, Randolph 52
Spring Lake Park 74, Park Center 71, OT
Springfield 91, Buffalo Lake-Hector-Stewart 49
St. Paul Academy 68, Blake 37
Stewartville 54, Kasson-Mantorville 49
Stillwater 87, Cretin-Derham Hall 85
Tartan 64, St. Thomas Academy 33
Thief River Falls 74, Crookston 52
Triton 62, Kenyon-Wanamingo 47
Verndale 66, Sebeka 64
Wabasso 62, Sleepy Eye 54
Warroad 64, Grygla-Gatzke 49
Watertown-Mayer 62, Litchfield 52
Wayzata 71, Eden Prairie 52
Winona 65, Rochester Century 30
GIRLS BASKETBALL |
Albany 57, Little Falls 43
Alexandria 75, Brainerd 63
Andover 61, Totino-Grace 44
Annandale 46, Glencoe-Silver Lake 38
Anoka 60, Osseo 54
Austin 62, Mankato East 40
Badger-Greenbush-Middle River 58, Warren-Alvarado-Oslo 54, 2OT
Big Lake 56, Buffalo 39
Bloomington Jefferson 71, Richfield 36
Browerville/Eagle Valley 70, Long Prairie-Grey Eagle 59
Cambridge-Isanti 55, Chisago Lakes 45
Cedar Mountain/Comfrey 65, G-F-W 42
Chanhassen 55, Benilde-St. Margaret's 45
Chaska 59, Bloomington Kennedy 55
Chatfield 58, St. Charles 48
Christian Life 49, Schaeffer Academy 40
Clearbrook-Gonvick 67, Lake of the Woods 17
Detroit Lakes 63, Bemidji 58
Elk River 62, Centennial 51
Faribault 71, Mankato West 69
Fillmore Central 61, La Crescent 48
Fosston 69, Climax/Fisher 43
Goodridge 53, Warroad 42
Grand Meadow 52, Hope Lutheran 27
Hastings 65, Mahtomedi 47
Hayfield 62, Pine Island 57
Holy Family Catholic 48, Delano 45
Hutchinson 64, New Prague 56
Kasson-Mantorville 67, Stewartville 39
Kelliher/Northome 77, Cass Lake-Bena 28
Kenyon-Wanamingo 89, Triton 39
Kittson County Central 70, Northern Freeze 49
Lake City 57, Byron 52
Lakeville North 59, Rosemount 48
Lyle/Austin Pacelli 70, Mabel-Canton 35
Maple Grove 60, Robbinsdale Armstrong 38
Maranatha Christian 86, Christ's Household of Faith 56
Minneapolis Henry 60, Minneapolis Southwest 32
Minneapolis North 87, Minneapolis Roosevelt 37
Minneapolis South 52, Minneapolis Edison 40
Minneapolis Washburn 57, Columbia Heights 52
Minnehaha Academy 63, Providence Academy 36
Mora 55, Pine City 51
Mounds Park Academy 47, Breck 43
Mountain Lake Area 60, Red Rock Central 53
Nevis 52, Blackduck 11
New Richland-H-E-G 53, United South Central 49
Norman County East/Ulen-Hitterdal 60, Waubun 56
Norwood-Young America 70, Eden Valley-Watkins 35
Ogilvie 60, Duluth Marshall 57
Osakis 76, Swanville 37
Park Center 83, Spring Lake Park 36
Pine River-Backus 40, Bertha-Hewitt 38
Pipestone 51, Lac qui Parle Valley 45
Prior Lake 67, Burnsville 55
Randolph 67, Spring Grove 45
Rochester John Marshall 60, Northfield 51
Rochester Mayo 59, Red Wing 42
Rockford 60, Mound Westonka 43
Rush City 44, Aitkin 43
Rushford-Peterson 61, Winona Cotter 51
Sacred Heart 80, Red Lake County 33
Shakopee 74, Apple Valley 49
Simley 65, South St. Paul 36
Sleepy Eye 56, Wabasso 54
Southwest Christian (Chaska) 49, Concordia Academy 42
Southwest Minnesota Christian 73, Adrian 41
Springfield 66, Buffalo Lake-Hector-Stewart 44
St. Agnes 63, Visitation 36
St. Croix Lutheran 62, St. Anthony 40
St. Michael-Albertville 61, Rogers 44
Stillwater 55, Cretin-Derham Hall 52
Underwood 80, Ortonville 71
Waterville-Elysian-Morristown 65, Medford 46
Wheaton/Herman-Norcross 67, Henning 38
White Bear Lake 78, Forest Lake 48
Worthington 67, Redwood Valley 63
Zimmerman 68, Duluth Denfeld 67
WRESTLING |
3A Section 2 |
Quarterfinal |
Apple Valley 74, Bloomington Jefferson 3
Lakeville North 52, Eastview 18
Prior Lake 61, Rosemount 15
Shakopee 78, Burnsville 3
Semifinal |
Apple Valley 51, Eastview 16
Shakopee 41, Prior Lake 28
Championship |
Apple Valley 34, Shakopee 24
3A Section 6 |
First Round |
Edina 45, Minneapolis Southwest 35
Quarterfinal |
Chaska/Chanhassen 60, Minneapolis Washburn 15
Eden Prairie 47, Hopkins 31
Minnetonka 57, Edina 24
Mound Westonka/Holy Family Catholic 46, Minneapolis South 25
Semifinal |
Chaska/Chanhassen 36, Eden Prairie 33
Minnetonka 45, Mound Westonka/Holy Family Catholic 30
Championship |
Minnetonka 37, Chaska/Chanhassen 30
3A Section 7 |
Quarterfinal |
Anoka 82, Champlin Park 0
Cambridge-Isanti 47, Blaine 28
Forest Lake 31, Coon Rapids 30
St. Francis 46, Elk River 30
Semifinal |
Anoka 69, Forest Lake 0
St. Francis 36, Cambridge-Isanti 31
Championship |
Anoka 58, St. Francis 7
2A Section 7 |
Semifinal |
Grand Rapids 69, Hibbing 6
Mora 36, Milaca/Faith Christian 32
Championship |
Mora 40, Grand Rapids 22
A Section 4 |
Semifinal |
Atwater-Cosmos-Grove City 41, Norwood-Young America 29
A Section 5 |
Semifinal |
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 57, Benson 6
LPGE/Browerville 35, Royalton/Upsala 28
Championship |
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 43, LPGE/Browerville 19
A Section 6 |
Championship |
West Central/Ashby/Evansville 42, Staples Motley 27