Tuesday's Scores

The Associated Press

BOYS BASKETBALL

Academy for Science and Agriculture 54, Chesterton Academy 29

Albany 93, Milaca 55

Apple Valley 92, Prior Lake 38

Austin 56, Northfield 55

Bagley 73, Climax/Fisher 59

Barnesville 65, Rothsay 37

Barnum 67, Two Harbors 36

Battle Lake 92, Parkers Prairie 57

Becker 83, Mora 56

Belgrade-Brooten-Elrosa 51, Kimball 37

Benson 59, Lac qui Parle Valley 53

Big Lake 56, Delano 50

Braham 84, Rush City 24

Breckenridge 69, Staples-Motley 67

Browerville/Eagle Valley 85, St. John's Prep 62

Byron 71, Cannon Falls 63

Caledonia 92, La Crescent 60

Central Minnesota Christian 93, Dawson-Boyd 39

Champlin Park 86, Totino-Grace 61

Chanhassen 60, Buffalo 56

Chatfield 50, Dover-Eyota 34

Christ's Household of Faith 77, Nova Classical Academy 47

Cleveland 76, Bethlehem Academy 66

Cloquet 76, Duluth Denfeld 61

Community of Peace 68, North Branch 59

Cook County 53, Floodwood 50

Cretin-Derham Hall 69, Woodbury 67

Cromwell 76, Aitkin 59

Crookston 53, Roseau 31

Detroit Lakes 71, Park Rapids 37

Eastview 74, Eagan 57

Eden Prairie 82, Minneapolis South 61

Eden Valley-Watkins 69, Maple Lake 68, OT

Edina 88, Bloomington Kennedy 66

Ely 98, Mesabi Academy 51

Farmington 54, Burnsville 48

Fergus Falls 54, Brainerd 51

Forest Lake 52, Park (Cottage Grove) 45

Fosston 60, East Grand Forks 38

G-F-W 83, Sleepy Eye 64

Goodhue 59, Hayfield 45

Grand Rapids 58, Duluth East 53

Greenway 71, Deer River 57

Hancock 66, Renville County West 53

Hermantown 80, Proctor 72

Hibbing 84, Mesabi East 24

Hinckley-Finlayson 117, Onamia 37

Holdingford 61, Howard Lake-Waverly-Winsted 55

Holy Angels 55, Breck 50

Houston 76, Lanesboro 57

Hutchinson 66, New Ulm 61

International Falls 77, Chisholm 74

Irondale 84, Centennial 46

Jackson County Central 76, St. James Area 40

Jordan 57, St. Peter 56

Kelliher/Northome 74, Laporte 39

Kingsland 64, Wabasha-Kellogg 54

Kittson County Central 54, Warren-Alvarado-Oslo 28

Lake City 71, Kasson-Mantorville 61

Lakeview Christian Academy 85, Wrenshall 60

Lakeville North 78, Lakeville South 77

Legacy Christian 49, West Lutheran 35

LeSueur-Henderson 69, Belle Plaine 60

Lewiston-Altura 64, Winona Cotter 58

Little Falls 77, Zimmerman 73

Long Prairie-Grey Eagle 50, Swanville 48

Lyle/Austin Pacelli 59, LeRoy-Ostrander 45

Mabel-Canton 71, Hope Lutheran 58

Mahtomedi 71, Simley 46

Mankato West 61, Rochester Century 59, OT

Maple Grove 81, Elk River 49

Maple River 69, Medford 22

Marshall 79, Redwood Valley 66

Mayer Lutheran 61, Norwood-Young America 49

McGregor 64, Nashwauk-Keewatin 51

Minneapolis Henry 75, Blake 45

Minneapolis North 72, St. Croix Lutheran 67

Minnesota Transitions 63, St. Croix Prep 57

Minnesota Valley Lutheran 69, Buffalo Lake-Hector-Stewart 26

Minnetonka 76, Chaska 71

Montevideo 72, Atwater-Cosmos-Grove City 59

Mounds View 67, East Ridge 59

Mountain Lake Area 63, Sleepy Eye St. Mary's 49

Nevis 69, Blackduck 63

New Life Academy 67, Lester Prairie/Holy Trinity 36

New Prague 67, Glencoe-Silver Lake 25

New Richland-H-E-G 69, St. Clair 64

New Ulm Cathedral 58, Wabasso 40

Norman County East/Ulen-Hitterdal 66, Ada-Borup 45

North St. Paul 65, Henry Sibley 62

Northland 82, Hill City 53

Ortonville 70, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 38

Osseo 74, Blaine 52

PACT Charter 74, Maranatha Christian 66

Pequot Lakes 69, Pelican Rapids 40

Pierz 71, Paynesville 39

Pillager 64, Henning 46

Pine City 86, East Central 43

Pine Island 67, Kenyon-Wanamingo 52

Pipestone 67, Lakeview 46

Red Wing 66, Albert Lea 63

Richfield 80, Holy Family Catholic 65

Robbinsdale Armstrong 89, Coon Rapids 49

Robbinsdale Cooper 79, St. Paul Johnson 73

Rochester John Marshall 80, Owatonna 48

Rochester Lourdes 50, Stewartville 35

Rochester Mayo 66, Winona 64

Rockford 56, Providence Academy 46

Rocori 57, Alexandria 32

Roseville 64, White Bear Lake 47

Rushford-Peterson 65, Fillmore Central 45

Sauk Rapids-Rice 83, Sartell-St. Stephen 50

Schaeffer Academy 61, Glenville-Emmons 45

Shakopee 79, Rosemount 60

Southland 78, Plainview-Elgin-Millville 72

Southwest Christian (Chaska) 76, Trinity 54

Spring Lake Park 68, Andover 66

Springfield 90, Cedar Mountain/Comfrey 55

St. Cloud Cathedral 46, Foley 20

St. Cloud Tech 48, St. Cloud Apollo 45

St. Louis Park 91, Cambridge-Isanti 60

St. Paul Academy 57, St. Thomas Academy 52

St. Paul Harding 69, Concordia Academy 40

St. Paul Humboldt 74, Mounds Park Academy 58

Stillwater 78, St. Francis 74, 3OT

Superior, Wis. 54, Esko 49

Tartan 86, South St. Paul 54

Tri-City United 53, Sibley East 52

Triton 57, Zumbrota-Mazeppa 55

Truman/Martin Luther/GHEC 73, Heron Lake-Okabena 63

United South Central 77, Madelia 49

Upsala 50, Royalton 46

Verndale 68, Bertha-Hewitt 42

Virginia 72, Moose Lake/Willow River 45

Waconia 71, Faribault 51

Walker-Hackensack-Akeley 66, Pine River-Backus 63

Warroad 67, Northern Freeze 60

Waseca 64, Waterville-Elysian-Morristown 48

Wayzata 66, Bloomington Jefferson 55

West Central 64, Osakis 47

Willmar 58, Dassel-Cokato 49

Worthington 73, Luverne 65

Northland Community College Tournament

Cass Lake-Bena 68, Red Lake County 52

Fertile-Beltrami 56, Goodridge/Grygla-Gatzke 52

Red Lake 80, Badger-Greenbush-Middle River 42

Stephen-Argyle 69, Clearbrook-Gonvick 48

GIRLS BASKETBALL

Aitkin 54, Foley 37

Alexandria 64, Rocori 45

Apple Valley 56, East Ridge 44

Ashby 50, Clinton-Graceville-Beardsley 44

Austin 44, Northfield 40

Bagley 67, Climax/Fisher 45

Belgrade-Brooten-Elrosa 71, Upsala 37

Benilde-St. Margaret's 54, Totino-Grace 32

Big Lake 50, Delano 49

Bigfork 72, North Woods 31

Blaine 86, Forest Lake 61

Brainerd 48, Fergus Falls 44

Brandon-Evansville 61, Battle Lake 32

Breckenridge 57, Barnesville 53

Buffalo Lake-Hector-Stewart 49, Minnesota Valley Lutheran 47

Byron 50, Cannon Falls 27

Caledonia 63, La Crescent 41

Canby 54, Yellow Medicine East 49

Chanhassen 60, Roseville 56

Chisago Lakes 87, St. Anthony 74

Cloquet 63, Duluth Denfeld 55

Dassel-Cokato 39, Maple Lake 28

Dilworth-Glyndon-Felton 75, Hawley 38

Dover-Eyota 88, Chatfield 61

Eastview 60, Park (Cottage Grove) 36

Eden Valley-Watkins 52, Atwater-Cosmos-Grove City 34

Edina 56, Chaska 36

Eveleth-Gilbert 59, Cherry 54

Fairmont 58, Windom 46

Glencoe-Silver Lake 53, Tri-City United 45

Goodhue 61, Blooming Prairie 24

Grand Rapids 75, Superior, Wis. 55

Hastings 62, Prescott, Wis. 24

Hermantown 54, Proctor 38

Heron Lake-Okabena 74, Ellsworth 27

Hibbing 60, Bemidji 48

Hills-Beaver Creek 62, Adrian 42

Hopkins 48, St. Michael-Albertville 6

Hutchinson 65, Holy Angels 60

Isle 56, Ogilvie 42

Jordan 45, Waterville-Elysian-Morristown 44

Kasson-Mantorville 67, Lake City 24

Kelliher/Northome 54, Laporte 42

Kenyon-Wanamingo 70, Pine Island 52

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 59, Central Minnesota Christian 50

Kingsland 52, Wabasha-Kellogg 24

Lac qui Parle Valley 62, Dawson-Boyd 38

Lakeville South 58, New Prague 55, OT

Legacy Christian 56, West Lutheran 31

Lester Prairie/Holy Trinity 73, New Life Academy 26

Little Falls 56, Pierz 41

Long Prairie-Grey Eagle 51, West Central 46

Mabel-Canton 39, Hope Lutheran 16

MACCRAY 52, Renville County West 48, OT

Maple Grove 49, Eden Prairie 47

Maranatha Christian 85, PACT Charter 14

Marshall 75, Redwood Valley 42

Martin County West 91, Madelia 12

Mayer Lutheran 62, Howard Lake-Waverly-Winsted 32

Minneapolis Edison 50, Minneapolis Henry 41

Minneapolis South 66, Columbia Heights 58

Minneapolis Southwest 62, Minneapolis North 39

Minneapolis Washburn 73, Minneapolis Roosevelt 40

Minneota 71, Lakeview 65

Minnetonka 70, Prior Lake 66

Mora 64, Moose Lake/Willow River 53

Morris Area/Chokio-Alberta 60, BOLD 46

Mounds View 67, Mahtomedi 63

Mountain Iron-Buhl 75, Esko 42

Mountain Lake Area 64, Westbrook-Walnut Grove 52

Nevis 56, Blackduck 40

New London-Spicer 56, Montevideo 35

New Richland-H-E-G 57, Waseca 50

New York Mills 70, Wadena-Deer Creek 44

Nicollet 49, Lake Crystal-Wellcome Memorial 34

Norman County East/Ulen-Hitterdal 52, Ada-Borup 25

Norwood-Young America 42, Southwest Christian (Chaska) 35

Osakis 71, Benson 18

Park Center 73, St. Paul Como Park 69

Pelican Rapids 68, Perham 48

Pequot Lakes 74, St. Cloud Cathedral 58

Pillager 49, Henning 44

Pine City 70, East Central 39

Pipestone 47, Madison, S.D. 37

Plainview-Elgin-Millville 95, Southland 39

Princeton 50, Duluth East 35

Red Lake 93, Lake of the Woods 38

Red Wing 74, Albert Lea 34

Rochester Century 71, Mankato West 63

Rochester John Marshall 53, Owatonna 30

Rochester Mayo 46, Winona 33

Roseau 94, Stephen-Argyle 42

Royalton 47, St. John's Prep 25

Rushford-Peterson 55, Fillmore Central 26

Sacred Heart 62, Northern Freeze 48

Sartell-St. Stephen 41, Sauk Rapids-Rice 31

Sauk Centre 76, Holdingford 51

Sebeka 80, Pine River-Backus 29

Sibley East 62, Sleepy Eye St. Mary's 52

Silver Bay 52, Fond du Lac Ojibwe 45

Sleepy Eye 79, G-F-W 65

Southwest Minnesota Christian 63, Edgerton 47

Spring Lake Park 64, South St. Paul 32

Springfield 63, Cedar Mountain/Comfrey 53

St. Agnes 54, Blake 28

St. Charles 67, Stewartville 50

St. Clair 63, GHEC/Truman 49

St. Cloud Tech 63, St. Cloud Apollo 54

St. Croix Lutheran 50, Cambridge-Isanti 36

St. Croix Prep 68, St. Paul Johnson 44

St. Paul Harding 72, Christ's Household of Faith 46

Staples-Motley 67, Crosby-Ironton 43

Stillwater 64, St. Francis 43

Tracy-Milroy-Balaton 71, Russell-Tyler-Ruthton 54

Trinity 54, Breck 34

Underwood 66, Rothsay 34

Verndale 75, Bertha-Hewitt 17

Virginia 50, Deer River 45

Wabasso 62, New Ulm Cathedral 53

Watertown-Mayer 60, Belle Plaine 29

Waubun 74, Park Christian (Moorhead) 39

Wayzata 66, Irondale 35

White Bear Lake 56, Hill-Murray 29

Win-E-Mac 58, Fosston 53

Woodbury 54, St. Paul Central 41

Zimmerman 60, Monticello 55

Zumbrota-Mazeppa 62, Triton 50

 

BOYS HOCKEY

Andover 5, Coon Rapids 0

Anoka 2, St. Francis 0

Becker/Big Lake 6, St. Paul Highland Park 4

Bemidji 7, Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3

Benilde-St. Margaret's 4, Woodbury 2

Breck 6, Totino-Grace 3

Buffalo 3, Delano Tigers 2

Burnsville 2, Bloomington Jefferson 1

Centennial 4, AC Wings 1

Detroit Lakes/Perham 6, Park Rapids Area 2

Duluth Denfeld 4, Virginia/Mountain Iron-Buhl 1

East Grand Forks 7, Crookston Pirates 1

Eden Prairie 4, Cretin-Derham Hall 0

Elk River/Zimmerman 3, Maple Grove 2

Eveleth-Gilbert Area 9, Ely/Northeast Range 1

Forest Lake 7, Chisago Lakes 2

Grand Rapids 5, Cloquet/Esko/Carlton 0

Greenway/Nashwauk-Keewatin 11, Proctor 0

Henry Sibley 3, Shakopee 2

Hill-Murray 5, White Bear Lake 2

Holy Angels 5, Osseo 2

Holy Family Catholic 9, Waconia 0

Kittson County Central 3, Red Lake County Central/Red Lake Falls 1

Lake of the Woods 7, Bagley/Fosston/Clearbrook-Gonvick 0

Little Falls 3, Prairie Centre Area 0

LSHSPTCUC Bulldogs 3, Austin/Austin Pacelli 1

Marshall/Minneota/T-M-B 7, Windom Area 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 6, Sauk Rapids-Rice 1

Moorhead 4, Roseau 2

Mora/Hinckley-Finlayson 9, Moose Lake Area 2

Mound Westonka/Watertown-Mayer 3, Chaska 2

New Prague 3, Red Wing 2

New Ulm Eagles 8, Redwood Valley 1

Northfield 8, Mankato West 3

Princeton 6, Legacy Christian/PACT Charter 0

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 8, Pine City/Rush City 5

River Lakes 6, Fergus Falls 1

Rochester Century 2, Dodge County 1

Rogers 6, Mounds View 3

Sartell-St. Stephen 3, St. Cloud Tech 1

St. Cloud Apollo 4, Alexandria 2

St. Paul Academy 7, Simley 0

St. Paul Como Park 5, North Branch 3

St. Paul Johnson Governors 4, North St. Paul 1

Stillwater 7, Hastings 1

Waseca Blue Jays 9, Worthington/Fulda 6

West Salem/Bangor, Wis. 3, La Crescent 1

Winona Winhawks 11, Owatonna 4

GIRLS HOCKEY

Albert Lea 3, Luverne Cardinals 2

Alexandria 4, St. Cloud Ice Breakers 1

Anoka 1, Elk River/Zimmerman 1, OT (tie)

Bemidji 8, Crookston Pirates 1

Bloomington Jefferson/Kennedy 7, Champlin Park 6, OT

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 4, Minneapolis 2

Centennial 4, Blaine 2

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 3, Minnetonka 3, OT (tie)

Cloquet/Esko/Carlton 2, Duluth Northern Stars 2, OT (tie)

Cretin-Derham Hall 4, Park (Cottage Grove) 1

Detroit Lakes/Perham 4, Park Rapids Area 3, OT

Eagan 2, Burnsville 0

Eastview 10, Rosemount 0

Eden Prairie 5, Holy Family Catholic/Waconia 0

Farmington 1, Lakeville North 1, OT (tie)

Forest Lake 4, East Ridge 2

Grand Rapids/Greenway 4, Brainerd/Little Falls/Pillager 3, OT

Hastings 5, South St. Paul 2

Hibbing/Chisholm 2, International Falls 1, OT

Hopkins 2, Benilde-St. Margaret's 1

Lakeville South 4, Prior Lake 2

Mankato West 2, Northfield 1

Maple Grove 9, Spring Lake Park/Coon Rapids 2

Marshall Tigers 3, Windom Area 0

Moose Lake Area 1, Superior, Wis. 0

New Ulm Eagles 5, Fairmont Area 1

North/Tartan 3, Hudson, Wis. 1

Owatonna 8, Rochester Century 1

Princeton/Big Lake/Becker 4, Mound Westonka/Watertown-Mayer 3, OT

Proctor/Hermantown 10, Eveleth-Gilbert Area 1

River Lakes 3, Fergus Falls 1

Rochester John Marshall/Lourdes 8, Rochester Mayo 2

Rogers 3, St. Francis/North Branch 1

Roseau 3, Moorhead 1

Shakopee 1, Apple Valley 0

St. Paul United 8, Simley 0

Totino-Grace 8, North Metro 6

Warroad 3, Thief River Falls 2

Waseca Blue Jays 7, Worthington/Fulda 0

Wayzata 10, Holy Angels 1

White Bear Lake 9, Woodbury 3

Willmar 3, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 2