Friday's Scores

The Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Albany 82, Zimmerman 73

Annandale 59, Mound Westonka 51

Austin 67, Owatonna 41

Barnum 71, Two Harbors 37

Bertha-Hewitt 54, Brandon-Evansville 51

Blaine 74, Anoka 69

Braham 91, Pierz 67

Buffalo 68, Princeton 65

Cambridge-Isanti 55, Monticello 48

Chanhassen 76, Richfield 69

Chaska 88, St. Louis Park 67

Cloquet 70, Minnesota Transitions 44

Columbia Heights 68, Brooklyn Center 59

Cromwell 45, McGregor 38

Crookston 50, East Grand Forks 36

Dassel-Cokato 59, Litchfield 36

Eden Valley-Watkins 74, Holdingford 64

Esko 75, Moose Lake/Willow River 46

Farmington 59, Eagan 55

Fergus Falls 88, Rocori 87, 2OT

Greenway 78, Bigfork 71, OT

Hermantown 62, Proctor 61

Hillcrest Lutheran 74, Ortonville 61

Irondale 79, Coon Rapids 50

Lakeville North 67, Prior Lake 38

Lakeville South 69, Burnsville 51

Mahnomen 73, Norman County West 50

Milaca 53, Foley 49

Mountain Iron-Buhl 50, Nashwauk-Keewatin 45

Norman County East/Ulen-Hitterdal 50, Barnesville 46

Northfield 65, Faribault 59

Northland 73, Hill City 48

Osakis 72, Upsala 59

Pequot Lakes 53, Staples-Motley 50

Red Wing 64, Rochester John Marshall 59

Sauk Rapids-Rice 68, Brainerd 56

Spring Lake Park 70, Champlin Park 63

St. Cloud Tech 57, Alexandria 50

St. Croix Prep 58, Concordia Academy 38

St. Francis 59, St. Michael-Albertville 43

St. Thomas Academy 75, South St. Paul 56

Stephen-Argyle 51, Warroad 48

Thief River Falls 73, Roseau 49

Waconia 63, New Prague 43

Walker-Hackensack-Akeley 70, Blackduck 63

Wayzata 69, Minnetonka 67

West Central 64, Long Prairie-Grey Eagle 38

Willmar 54, Sartell-St. Stephen 47

Winona 60, Albert Lea 53

GIRLS BASKETBALL

Barnesville 59, Norman County East/Ulen-Hitterdal 54

Big Lake 50, Rocori 33

Champlin Park 69, Spring Lake Park 50

Chanhassen 65, Richfield 30

Eden Valley-Watkins 67, Belgrade-Brooten-Elrosa 64

Fairmont 52, Luverne 36

Glencoe-Silver Lake 68, Rockford 48

Goodhue 63, Byron 26

Grand Rapids 89, Eveleth-Gilbert 60

Hastings 57, Henry Sibley 40

Hayfield 62, Lake City 35

Henning 67, Frazee 48

Holy Angels 69, Fridley 57

Kasson-Mantorville 68, Kenyon-Wanamingo 40

Kittson County Central 58, Stephen-Argyle 57

Long Prairie-Grey Eagle 67, Pillager 47

Mankato Loyola 65, New Ulm Cathedral 47

Maple Grove 48, Osseo 47

Marshall 55, Waseca 46

Marshall 55, Waseca 46

Martin Luther 65, Sleepy Eye St. Mary's 53

Menahga 82, Bertha-Hewitt 30

Minnesota Valley Lutheran 61, Madelia 45

Montevideo 62, Melrose 43

Mora 57, Hinckley-Finlayson 39

Morris Area/Chokio-Alberta 62, Benson 18

New Richland-H-E-G 79, Bethlehem Academy 56

Northfield 46, Faribault 26

Osakis 69, Parkers Prairie 41

Park (Cottage Grove) 52, East Ridge 47

Park Rapids 66, Waubun 65, OT

Plainview-Elgin-Millville 66, Dover-Eyota 49

Princeton 68, Cloquet 58

Rochester John Marshall 83, Red Wing 41

Rochester Mayo 68, Rochester Century 65, OT

Roseau 89, Watertown-Mayer 79

Rush City 63, Ogilvie 44

Shakopee 75, Eastview 62

Southwest Minnesota Christian 65, Murray County Central 28

St. Cloud Apollo 66, Bemidji 55

St. Croix Prep 50, St. Paul Highland Park 38

St. James Area 44, Windom 37

St. Peter 45, Pipestone 31

Staples-Motley 63, Crosby-Ironton 39

Thompson, N.D. 69, Sacred Heart 48

Wheaton/Herman-Norcross 50, Breckenridge 38

White Bear Lake 64, Cretin-Derham Hall 56

Willmar 65, Brainerd 54

BOYS HOCKEY
1A Section 2
Quarterfinal

Breck 12, Mound Westonka/Watertown-Mayer 2

Delano 6, Minneapolis 1

1A Section 4
Quarterfinal

Mahtomedi 11, St. Paul Como Park 2

St. Paul Academy 6, Henry Sibley 1

GIRLS HOCKEY
State Hockey Tournament
CLASS 2A
Consolation Semifinal

Eastview 7, Forest Lake 3

Lakeville South 3, Sartell/Sauk Rapids-Rice 1

Semifinal

Eden Prairie 1, Edina 0

CLASS 1A
Semifinals

St. Paul United 4, Warroad 3

Blake 5, Proctor/Hermantown 1<<