Tuesday's Scores as reported to the  Associated Press

BOYS BASKETBALL

Albany 61, Milaca 48

Annandale 51, Rockford 44

Anoka 59, Spring Lake Park 54

Apple Valley 70, Lakeville North 62

Atwater-Cosmos-Grove City 79, Paynesville 65

Austin 88, Albert Lea 58

Bagley 70, Park Christian (Moorhead) 59

Barnum 64, Aitkin 47

Battle Lake 78, Ashby 41

Bemidji 66, Little Falls 60

Benilde-St. Margaret's 72, Richfield 45

Bethany Academy 71, Community of Peace 59

Blackduck 79, Lake of the Woods 46

Bloomington Jefferson 59, Bloomington Kennedy 34

Brainerd 63, Willmar 45

Browerville/Eagle Valley 71, Royalton 37

Cedar Mountain/Comfrey 74, St. James Area 51

Champlin Park 78, Elk River 75

Chanhassen 59, St. Louis Park 39

Chaska 100, Robbinsdale Cooper 85

Chisholm 63, Greenway 59

Christ's Household of Faith 70, West Lutheran 50

Clinton-Graceville-Beardsley 58, Brandon-Evansville 57

Columbia Heights 56, Holy Angels 53

Cretin-Derham Hall 63, Forest Lake 37

Cristo Rey Jesuit 85, St. Paul Prep 23

Cromwell 58, Cook County 49

Crookston 72, Fertile-Beltrami 60

Crosby-Ironton 69, Pequot Lakes 57

Deer River 80, Mesabi East 67

DeLaSalle 70, Brooklyn Center 36

Detroit Lakes 70, Moorhead 40

Dilworth-Glyndon-Felton 58, Barnesville 46

Duluth East 63, Cloquet 52

East Grand Forks 82, Park Rapids 55

East Ridge 60, White Bear Lake 55

Eden Valley-Watkins 66, Kimball 52

Edina 82, Eden Prairie 72

Faribault 35, Rochester Mayo 32

Fergus Falls 79, St. Cloud Apollo 63

Fond du Lac Ojibwe 94, Bigfork 89

Grand Rapids 64, Duluth Denfeld 56

Hancock 77, Dawson-Boyd 68

Hastings 74, South St. Paul 56

Hawley 54, Pelican Rapids 47

Hermantown 64, Hibbing 48

Hill-Murray 67, Henry Sibley 66

Hillcrest Lutheran 76, Rothsay 25

Hinckley-Finlayson 77, East Central 64

Hmong Academy 59, Academy for Science and Agriculture 51

Holy Family Catholic 70, Providence Academy 54

Hopkins 111, Minnetonka 85

Howard Lake-Waverly-Winsted 66, Lester Prairie/Holy Trinity 58

Jordan 86, LeSueur-Henderson 63

Kittson County Central 60, Warroad 50

Lakeview 66, Russell-Tyler-Ruthton 62

Lakeview Christian Academy 85, Legacy Christian 60

Lakeville South 83, Eastview 68

Laporte 73, Hill City 56

Litchfield 56, New London-Spicer 51

Long Prairie-Grey Eagle 46, Upsala 42

Mankato East 71, Rochester Century 48

Mankato Loyola 66, United South Central 64

Maple Grove 68, Coon Rapids 42

Maple River 72, Janesville-Waldorf-Pemberton 44

Marshall 75, New Ulm 52

Martin County West 73, Worthington 47

Mayer Lutheran 79, Sibley East 70

Melrose 62, Holdingford 53

Minneapolis Henry 85, Orono 79

Minneapolis Roosevelt 57, Heritage Christian Academy 51

Minneapolis South 84, Minnehaha Academy 81

Montevideo 62, Yellow Medicine East 37

Monticello 71, Big Lake 61

Mound Westonka 68, Glencoe-Silver Lake 62

Mounds View 74, Stillwater 54

Mountain Iron-Buhl 78, South Ridge 65

Nashwauk-Keewatin 77, Northeast Range 47

New Life Academy 66, Minnesota Transitions 52

North Woods 90, International Falls 50

Northern Freeze 80, Red Lake County 71

Northfield 83, Winona 59

Norwood-Young America 62, Belle Plaine 55

Ortonville 63, Milbank Area, S.D. 45

Osseo 83, Andover 66

Owatonna 47, Red Wing 41

Perham 75, Frazee 46

Pillager 81, New York Mills 64

Pine City 79, Onamia 46

Prairie Seeds Academy 101, FAIR School 56

Princeton 60, Cambridge-Isanti 52

Prior Lake 72, Eagan 61

Robbinsdale Armstrong 60, Centennial 45

Rochester John Marshall 86, Mankato West 59

Rocori 62, Sartell-St. Stephen 47

Rogers 72, Buffalo 22

Rosemount 53, Burnsville 45

Rush City 92, Ogilvie 33

Sacred Heart 73, Hatton-Northwood, N.D. 66

Sauk Centre 74, Staples-Motley 57

Sauk Rapids-Rice 52, Alexandria 49

Sebeka 60, Bertha-Hewitt 56

Shakopee 83, Farmington 62

Springfield 74, St. Clair 68

St. Agnes 52, Concordia Academy 45

St. Anthony 70, Mounds Park Academy 30

St. Cloud Cathedral 69, Becker 59

St. Cloud Tech 66, St. Michael-Albertville 61

St. Croix Lutheran 70, Trinity 41

St. Francis 86, North Branch 34

St. John's Prep 58, Osakis 48

St. Paul Central 68, St. Paul Harding 57

St. Paul Johnson 87, St. Paul Humboldt 48

St. Paul Washington 83, St. Paul Como Park 74

St. Thomas Academy 79, Simley 70

Stephen-Argyle 64, Roseau 44

Stewartville 57, Waseca 54

Swanville 57, West Central 50, OT

Tartan 76, North St. Paul 62

Totino-Grace 60, Blaine 51

Tracy-Milroy-Balaton 54, Central Minnesota Christian 37

Virginia 60, Eveleth-Gilbert 55

Wadena-Deer Creek 79, Henning 55

Watertown-Mayer 69, Dassel-Cokato 41

Waterville-Elysian-Morristown 89, St. Peter 63

Wayzata 62, Minneapolis Washburn 33

Wheaton/Herman-Norcross 71, Breckenridge 67

Win-E-Mac 74, Clearbrook-Gonvick 70, OT

Woodbury 82, Park (Cottage Grove) 61

1A Section 1 East

First Round

Lanesboro 73, Schaeffer Academy 63

Mabel-Canton 65, Hope Lutheran 30

1A Section 1 West

First Round

Bethlehem Academy 78, LeRoy-Ostrander 55

Blooming Prairie 75, Christian Life 36

Minnesota Academy for the Deaf 64, Glenville-Emmons 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Russell-Tyler-Ruthton vs. Pipestone, ccd.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 51, Hawley 32

Andover 70, Osseo 62

Annandale 67, Rockford 54

Anoka 68, Spring Lake Park 37

Austin 67, Albert Lea 24

Badger-Greenbush-Middle River 61, Warroad 48

Barnesville 52, Battle Lake 45

Belgrade-Brooten-Elrosa 55, Howard Lake-Waverly-Winsted 49

Benilde-St. Margaret's 66, Richfield 35

Bigfork 58, Mesabi East 53

Blaine 49, Totino-Grace 47

Blake 52, St. Paul Highland Park 40

Bloomington Jefferson 43, Bloomington Kennedy 40

Breckenridge 64, Park Christian (Moorhead) 32

Burnsville 52, Rosemount 51

Byron 57, Blooming Prairie 32

Cedar Mountain/Comfrey 77, Minnesota Valley Lutheran 40

Chanhassen 59, St. Louis Park 39

Chatfield 51, Southland 38

Cherry 89, Hill City 44

Deer River 64, Northland 50

Delano 74, Becker 70

Detroit Lakes 50, Moorhead 38

Dilworth-Glyndon-Felton 68, Staples-Motley 57

Eagan 57, Prior Lake 49

Eden Valley-Watkins 66, Pierz 47

Edgerton 86, Westbrook-Walnut Grove 51

Edina 54, Minneapolis Southwest 23

Elk River 57, Champlin Park 53

Ely 53, Silver Bay 45

Esko 64, Superior, Wis. 45

Fairmont 50, Luverne 42

Fillmore Central 58, Winona Cotter 54

Flandreau Indian, S.D. 53, Hendricks 32

Forest Lake 55, Cretin-Derham Hall 32

Fosston 56, Clearbrook-Gonvick 51

Fridley 62, Minneapolis Roosevelt 40

Fulda 56, Ellsworth 44

Glencoe-Silver Lake 59, Mound Westonka 45

Goodhue 57, Pine Island 32

Grand Rapids 79, International Falls 65

Hancock 71, Hillcrest Lutheran 37

Hastings 70, South St. Paul 42

Hayfield 57, Cannon Falls 28

Henning 52, Wadena-Deer Creek 36

Hibbing 66, Chisholm 28

Hill-Murray 60, Henry Sibley 51

Hills-Beaver Creek 60, Adrian 44

Holy Angels 70, Columbia Heights 53

Isle 64, McGregor 50

Jordan 63, LeSueur-Henderson 15

Kasson-Mantorville 79, Triton 34

Kelliher/Northome 66, Walker-Hackensack-Akeley 54

Kenyon-Wanamingo 71, Stewartville 47

Kimball 44, Holdingford 30

Lakeview 56, Murray County Central 29

Lakeville North 81, Apple Valley 64

Lakeville South 55, Eastview 46

Little Falls 64, Foley 43

Littlefork-Big Falls 70, Lake of the Woods 40

Mankato East 65, Rochester Century 55

Maple Grove 52, Coon Rapids 37

Maple Lake 35, Paynesville 25

Maple River 56, Madelia 28

Marshall 58, New Ulm 57

Martin County West 45, Blue Earth Area 44

Mayer Lutheran 53, Sibley East 50

Medford 58, Cleveland 22

Minneapolis Edison 45, St. Paul Academy 40

Minneapolis South 68, Minnehaha Academy 63

Minnewaska 59, BOLD 48

Montevideo 66, Benson 32

Monticello 42, Big Lake 34

Mora 62, Rush City 52

Morris Area/Chokio-Alberta 62, Melrose 20

Mountain Lake Area 47, Heron Lake-Okabena 30

Nevis 38, Pine River-Backus 29, OT

New London-Spicer 49, Litchfield 40

New Ulm Cathedral 66, Buffalo Lake-Hector-Stewart 52

New York Mills 62, Pillager 44

Norman County East/Ulen-Hitterdal 55, Rothsay 41

North Branch 80, St. Francis 77

Norwood-Young America 68, Belle Plaine 35

Orono 50, Hutchinson 36

Ortonville 61, Milbank, S.D. 56

Owatonna 76, Red Wing 59

Park (Cottage Grove) 53, Woodbury 46

Park Center 73, Irondale 52

Park Rapids 98, Bagley 21

Pelican Rapids 69, Lake Park-Audubon 29

Pequot Lakes 71, Aitkin 46

Perham 45, Frazee 36

Pipestone 39, Lennox, S.D. 36, OT

Plainview-Elgin-Millville 70, Wabasha-Kellogg 31

Princeton 66, Cambridge-Isanti 41

Proctor 70, Virginia 67

Providence Academy 58, New Life Academy 27

Red Lake Falls 75, Mahnomen 39

Robbinsdale Armstrong 68, Centennial 63

Robbinsdale Cooper 73, Chaska 47

Rochester John Marshall 70, Mankato West 37

Rochester Lourdes 59, Zumbrota-Mazeppa 47

Rochester Mayo 42, Faribault 31

Rogers 63, Buffalo 48

Roseville 54, Eden Prairie 33

Royalton 63, Ogilvie 46

Rushford-Peterson 65, LeRoy-Ostrander 40

Sacred Heart 62, Climax/Fisher 45

Sartell-St. Stephen 49, Rocori 43

Sauk Centre 79, Atwater-Cosmos-Grove City 21

Sauk Rapids-Rice 58, Fergus Falls 31

Sebeka 60, Bertha-Hewitt 29

Shakopee 68, Farmington 34

Simley 47, Mahtomedi 44

Sisseton, S.D. 60, Clinton-Graceville-Beardsley 43

Sleepy Eye 68, Sleepy Eye St. Mary's 47

Southwest Minnesota Christian 68, Red Rock Central 62

St. Agnes 49, Concordia Academy 29

St. Anthony 68, Trinity 52

St. Charles 58, Kingsland 46

St. Cloud Cathedral 56, Pine City 40

St. Croix Lutheran 63, Visitation 30

St. Michael-Albertville 75, Wayzata 50

St. Paul Como Park 89, St. Paul Washington 35

St. Paul Harding 79, St. Paul Central 73

St. Paul Humboldt 62, St. Paul Johnson 45

Stillwater 51, Mounds View 34

Tartan 57, North St. Paul 47

Upsala 45, St. John's Prep 21

Verndale 71, Menahga 67

Waconia 85, Minneapolis Washburn 55

Waseca 56, Janesville-Waldorf-Pemberton 31

Watertown-Mayer 62, Dassel-Cokato 56

Waterville-Elysian-Morristown 58, St. Peter 55

West Central 59, Swanville 34

Wheaton/Herman-Norcross 71, Brandon-Evansville 29

White Bear Lake 62, East Ridge 50

Winona 54, Northfield 52

Zimmerman 75, Chisago Lakes 74

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

FAIR School vs. Breck, ccd.

BOYS HOCKEY

2A Section 3

First Round

East Ridge 3, Eagan 0

2A Section 7

Quarterfinal

Cloquet/Esko/Carlton 2, Duluth Marshall 1

Duluth East 2, Andover 1

Elk River/Zimmerman 7, Forest Lake 0

Grand Rapids 10, Cambridge-Isanti 2

2A Section 8

Quarterfinal

Moorhead 5, Buffalo 0

Rogers 4, Brainerd/Pillager 2

St. Michael-Albertville 5, Roseau 2

1A Section 1

First Round

Albert Lea 9, Faribault/Bethlehem Academy 1

LSHSPTCUC Bulldogs 8, Waseca Blue Jays 1

Red Wing 6, Winona Winhawks 0

1A Section 3

First Round

Marshall 10, Morris Benson Area Storm 0

Willmar 12, Worthington/Fulda 0

Windom Area 4, Fairmont Area 3

1A Section 5

First Round

Legacy Christian/PACT Charter 6, Moose Lake Area 3

1A Section 6

Quarterfinal

Little Falls 4, Fergus Falls 3, 2OT

Sartell-St. Stephen 7, St. Cloud Tech 4

St. Cloud Apollo 7, River Lakes 2

St. Cloud Cathedral 5, Alexandria 2

1A Section 8

First Round

Kittson County Central 3, Park Rapids Area 0

Red Lake County Central/Red Lake Falls 4, Lake of the Woods 1