Thursday's high school basketball and hockey results as reported to the Associated Press
BOYS BASKETBALL

Aitkin 78, Ogilvie 27

Belgrade-Brooten-Elrosa 44, Paynesville 42

Bethany Academy 52, Nova Classical Academy 37

Blaine 59, Andover 55

Brandon-Evansville 60, Ashby 37

Breckenridge 84, Pelican Rapids 45

Brooklyn Center 69, Providence Academy 47

Browerville/Eagle Valley 72, Long Prairie-Grey Eagle 41

Cedar Mountain/Comfrey 70, Buffalo Lake-Hector-Stewart 31

Central Minnesota Christian 78, MACCRAY 37

Champlin Park 73, Centennial 46

Chisholm 98, Mesabi East 78

Christ's Household of Faith 53, Cannon Falls 48

Clearbrook-Gonvick 81, Red Lake County 67

Columbia Heights 56, Fridley 48

Cretin-Derham Hall 71, Stillwater 45

Dassel-Cokato 61, Mound Westonka 49

Dawson-Boyd 59, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 53

Delano 105, Hutchinson 73

DeLaSalle 86, Holy Angels 55

Duluth Denfeld 65, Proctor 48

Duluth East 67, Bemidji 58

Eden Prairie 68, Eagan 29

Eden Valley-Watkins 62, Howard Lake-Waverly-Winsted 36

Elk River 57, Anoka 55, OT

Fillmore Central 49, Lyle/Austin Pacelli 27

Fond du Lac Ojibwe 81, East Central 61

Goodhue 54, Bethlehem Academy 42

Grand Rapids 59, Superior, Wis. 54

Hermantown 76, Duluth Marshall 40

Houston 60, Kee, Lansing, Iowa 41

Jackson County Central 72, Martin County West 34

Kimball 59, Holdingford 49

Kittson County Central 54, Warren-Alvarado-Oslo 37

Lake of the Woods 95, Bug-O-Nay-Ge-Shig 53

Lakeview 83, Yellow Medicine East 63

Lanesboro 71, Hope Lutheran 59

Liberty Classical 83, Groves Academy 50

Little Falls 79, Mora 67

Mankato East 66, Faribault 65

Maple Grove 96, Irondale 51

Maple Lake 58, Pierz 52

Maple River 67, United South Central 48

Minneapolis Henry 74, Minneapolis South 51

Minneota 78, Wabasso 61

New Ulm 56, Albert Lea 48

Norman County East/Ulen-Hitterdal 65, Waubun 58

Northome 78, Hill City 71

Ortonville 55, Morris Benson Area Storm 52

Park Center 74, Totino-Grace 72

Parkers Prairie 64, Wheaton/Herman-Norcross 28

Perham 83, Frazee 39

Pipestone 79, Luverne 62

Renville County West 52, Lac qui Parle Valley 51, OT

Robbinsdale Armstrong 81, Spring Lake Park 67

Russell-Tyler-Ruthton 70, Canby 44

Sacred Heart 65, Badger-Greenbush-Middle River 61

Sleepy Eye St. Mary's 83, Sleepy Eye 74

South Ridge 50, Littlefork-Big Falls 23

Southwest Christian (Chaska) 79, Legacy Christian 34

St. Croix Lutheran 76, St. Agnes 47

St. John's Prep 57, Royalton 42

St. Paul Central 62, St. Paul Johnson 51

St. Paul Como Park 60, St. Paul Harding 59

St. Paul Highland Park 70, St. Paul Washington 60

St. Paul Humboldt 86, Charter Stars 67

Stephen-Argyle 57, Northern Freeze 46

Stewartville 48, Lake City 44

Thief River Falls 70, Crookston 54

Waseca 86, St. Peter 68

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 71, Lake Park-Audubon 30

Adrian 67, Ellsworth 41

Alden-Conger 50, Lake Crystal-Wellcome Memorial 38

Andover 52, Blaine 39

Austin 64, Rochester Century 51

Battle Lake 40, Hillcrest Lutheran 38

Bigfork 82, Northeast Range 15

Blue Earth Area 63, St. James Area 26

BOLD 75, Atwater-Cosmos-Grove City 37

Brainerd 63, St. Cloud Tech 52

Byron 62, Kenyon-Wanamingo 58

Champlin Park 64, Centennial 60

Clearbrook-Gonvick 74, Red Lake County 56

Cloquet 50, Hibbing 38

Columbia Heights 71, Fridley 52

Coon Rapids 45, Osseo 43

Cromwell 70, Floodwood 46

Crosby-Ironton 60, Aitkin 55, OT

Deer River 56, Virginia 45

Detroit Lakes 67, Bemidji 59

East Central 67, Hinckley-Finlayson 49

East Grand Forks 57, Red Lake Falls 40

Elk River 72, Anoka 57

Eveleth-Gilbert 58, North Woods 25

Faribault 48, Mankato East 43

Fertile-Beltrami 44, Win-E-Mac 39

Fosston 69, Bagley 32

Goodhue 41, Pine Island 36

Granada-Huntley-East Chain 60, St. Clair 50

Hancock 37, Clinton-Graceville-Beardsley 31

Henning 71, New York Mills 59

Heritage Christian Academy 61, Trinity 47

Hermantown 60, Duluth Marshall 50

Holy Angels 64, DeLaSalle 63

Jackson County Central 49, Windom 44

Jordan 71, LeSueur-Henderson 17

Kelliher/Northome 62, Littlefork-Big Falls 52

Lakeville South 80, Burnsville 57

Lanesboro 47, Hope Lutheran 41

Laporte 53, Mahnomen 43

Lester Prairie/Holy Trinity 65, St. Croix Prep 42

Little Falls 45, Mora 20

Long Prairie-Grey Eagle 53, Parkers Prairie 52

Lyle/Austin Pacelli 85, LeRoy-Ostrander 48

Mabel-Canton 69, Spring Grove 57

Mankato Loyola 64, Martin County West 56

Maple Grove 68, Irondale 32

Mayer Lutheran 77, Sibley East 50

McGregor 56, Wrenshall 26

Melrose 45, Benson 20

Menahga 58, Sebeka 36

Milaca 60, Foley 45

Minneota 79, Wabasso 73

Minnesota Valley Lutheran 61, New Ulm Cathedral 48

Morris Area/Chokio-Alberta 60, Minnewaska 55

Mound Westonka 51, Dassel-Cokato 40

Mounds Park Academy 63, Hope Academy 23

Mountain Iron-Buhl 93, Cherry 30

Mountain Lake Area 54, Heron Lake-Okabena 36

New Life Academy 50, West Lutheran 37

New Ulm 51, Fairmont 45

Nicollet 53, Madelia 39

North St. Paul 61, Minneapolis Southwest 30

North St. Paul 61, Minneapolis South 30

Norwood-Young America 82, Belle Plaine 46

Osakis 79, St. John's Prep 30

Park Center 81, Totino-Grace 31

Pillager 51, Wadena-Deer Creek 26

Pine River-Backus 51, Walker-Hackensack-Akeley 37

Proctor 42, Ashland, Wis. 33

Randolph 78, Glenville-Emmons 39

Red Rock Central 79, Westbrook-Walnut Grove 29

Red Wing 70, Albert Lea 41

Rochester Lourdes 70, La Crescent 41

Rocori 46, Sauk Rapids-Rice 44, OT

Roseau 91, Park Rapids 75

Rothsay 45, Ashby 39

Rush City 71, Onamia 20

Rushford-Peterson 86, Lewiston-Altura 29

Sartell-St. Stephen 64, St. Cloud Apollo 43

Sauk Centre 73, Montevideo 52

Southwest Christian (Chaska) 38, Legacy Christian 34

Southwest Minnesota Christian 92, Edgerton 54

St. Anthony 78, Concordia Academy 54

St. Cloud Cathedral 62, Becker 55

St. Paul Como Park 95, St. Paul Harding 61

St. Paul Humboldt 92, Charter Stars 52

St. Peter 51, Waseca 45

Staples-Motley 53, Frazee 40

Stewartville 68, Lake City 40

Swanville 69, Browerville/Eagle Valley 66, OT

Thief River Falls 55, Crookston 52, OT

Triton 71, Waterville-Elysian-Morristown 69

Two Harbors 79, South Ridge 51

Underwood 63, Brandon-Evansville 45

Verndale 58, Bertha-Hewitt 34

Waubun 58, Norman County East/Ulen-Hitterdal 49

Willmar 65, Fergus Falls 47

Zimmerman 65, Albany 58

BOYS HOCKEY
AC Wings 4, Holy Angels 2

Albert Lea 5, Mankato East/Loyola 1

Alexandria 5, Sartell-St. Stephen 3

Anoka 1, Champlin Park 1, OT (tie)

Bemidji 4, Warroad 1

Blaine 6, Totino-Grace 1

Blake 2, New Prague 1

Brainerd/Pillager 3, River Lakes 1

Breck 5, Benilde-St. Margaret's 3

Burnsville 3, Apple Valley 1

Centennial 10, Irondale/Saint Anthony 2

Duluth East 5, Bloomington Jefferson 2

Eagan 2, Shakopee 1

Eden Prairie 16, Hopkins 1

Elk River/Zimmerman 13, Osseo 0

Greenway/Nashwauk-Keewatin 4, North Shore 2

Hastings 4, Henry Sibley 2

Hibbing/Chisholm 5, Eveleth-Gilbert Area 4, OT

Hill-Murray 11, South St. Paul 0

Kittson County Central 4, Breckenridge-Wahpeton Blades 1

Lakeville North 6, Rosemount 2

Lakeville South 4, Farmington 3

Litchfield/Dassel-Cokato 4, Waconia 3

Little Falls 6, Northern Lakes 0

Luverne Cardinals 5, Marshall/Minneota/T-M-B 2

Mankato West 6, Austin/Austin Pacelli 1

Maple Grove 3, Coon Rapids 1

Minneapolis 2, Bloomington Kennedy 1

Minnetonka 5, Wayzata 2

Monticello/Annandale/Maple Lake 3, Rogers 3, OT (tie)

Mounds View 4, Roseville 2

New Ulm Eagles 12, Fairmont Area 0

Northfield 4, Rochester Century 1

Owatonna 6, Faribault/Bethlehem Academy 0

Park (Cottage Grove) 4, East Ridge 1

Pine City/Rush City 3, Proctor 2

Prairie Centre Area 5, Morris Benson Area Storm 2

Princeton 4, Sauk Rapids-Rice 0

Prior Lake 7, Eastview 4

Providence/West Lutheran/Heritage Christian 9, Legacy Christian/PACT Charter 0

Red Wing 10, Winona Winhawks 2

Redwood Valley 15, Worthington/Fulda 2

Rochester John Marshall 4, Rochester Mayo 1

Simley 3, North St. Paul 2

St. Cloud 4, St. Cloud Cathedral 2

St. Michael-Albertville 11, St. Francis 0

St. Thomas Academy 7, Mahtomedi 0

Stillwater 9, Forest Lake 1

Tartan 5, Spring Lake Park 2

Waseca Blue Jays 3, LSHSPTCUC Bulldogs 0

White Bear Lake 6, Woodbury 1

GIRLS HOCKEY
2A Section 7
Quarterfinal
Andover 2, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 1, 2OT

Elk River/Zimmerman 4, Duluth Denfeld 0

Forest Lake 5, St. Francis/North Branch 1

Grand Rapids/Greenway 4, Cloquet/Esko/Carlton 1

2A Section 8
Play In
Buffalo/Maple Lake Bison 8, Bemidji 2

1A Section 2
Quarterfinal
Delano Tigers 8, St. Peter/LeSueur-Hend./Tri-City United 1

Mound Westonka/Watertown-Mayer 9, Litchfield/Dassel-Cokato 0

New Ulm Eagles 6, New Prague 2

Orono 4, Hutchinson 3, OT

1A Section 5
Quarterfinal
Breck 8, Totino-Grace 1

Princeton/Big Lake/Becker 4, Chisago Lakes 3, 2OT

1A Section 6
Quarterfinal
Northern Lakes 7, Morris Benson Area Storm 0

Willmar 3, Prairie Centre Area 1

1A Section 7
Quarterfinal
Duluth Marshall 3, International Falls 2, OT

Hibbing/Chisholm 6, North Shore 1

Moose Lake Area 6, Eveleth-Gilbert Area 0

1A Section 8
Quarterfinal
Park Rapids Area 6, Detroit Lakes/Perham 0

Thief River Falls 9, Crookston Pirates 0<<